Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-12 от 12 отговора
Момичета, помагайте Hug
Харесахме един парцел, но има несъответствие.  Квадратурата по скица е по-голяма, а по нотариален акт- по-малка. Какви рискове крие това???
Моля ако някой е компетентен да даде съвет  Praynig
Цитирай

Не мога да кажа, че съм особенно компетентна Smile , но ние наскоро си купихме вила и положението беше същото. Обясняваха ми, че по закон не било разрешено лозе да надвишава 600 кв.м. и затова така е записано в акта. Но на практика е трудно да се разделят парцелите на точна квадратура. При нас имаше разлика от около 170 кв.м. Проблем не би трябвало да има.
Цитирай

Зависи колко е разликата, може да се касае за допустима графична грешка или за неуредени регулационни отношения и т.н. В зависимост от разликата посредством обстоятелствена проверка може да станете собственици и на квадратурата, която не е описана в нотариалния акт, ако отговаряте и на други изисквания. Моя съвет е да се консултирате с адвокат, който да прегледа документите, да види кадастралния план в общината изобщо след прецизен преглед на документите и установяване от къде е несъответствието да ви даде съвет за необходимите мерки.
Цитирай

Има случаи, в които няма спорни квадратни метри, (които да се отнемат от съседен парцел), а просто в нотариалния акт е записано едно, а в книжата, съхранявани в общината фигурира друго.  Тогава е възможно в нотариалния акт за покупка да се запише например "с площ по нот.акт 1825кв.м, а по скица - 1830кв.м.",  но всеки случай е уникален, има причина за тези разлики  и е задължително адвокат да погледне и да потвърди, че нещата са чисти и няма да има изненади за в бъдеще.
Цитирай

Преди години раздаваха парцели по постановления за самозадоволяване/как звучи само/ по 600 кв. м. При реформите 90те год. хората ги изкупиха и сега ги продават. Нека адвоката ви провери, ако са го владели повече от 10 г. - автоматично останалите квм стават техни - добросъвестен собственик. Упоменете  в новия нот. акт  площта по скица и стар акт и купувайте. Имах такова място и го продадох лятото - купи го чужденец чрез фирмата си, имаше 2 адвоката те провериха всичко и допуснаха продажбата.  Гледаха стари скици на ул. Триадица 3, проучваха м община Витоша и накрая сделката мина пред нотариус.  Просто по тези постановления нотар. акт е бил за 600 кв м, а в скицата има и повече/при мен 80 м.
Цитирай

От практиката си мога да ти кажа, че това е много често несъответствие.
Нищо не произлиза от него. Би трябвало да е в рамките на 5-6%.
Истинската площ на имота не е нито в нотариалния акт, нито на скицата.
Установява се точно след геодезическо заснемане.
И разбира се трябва да проверите дали всичко относно собствеността е изрядно.
Цитирай

Ако някой ден решиш да продаваш, това ще ти създаде проблем. Затова съвет /аз скоро минавах процедурата/: Отиваш, декларираш разликата от НТ до скицата, плащаш си данъка, намираш си адвокат и двама свидетели и минавате през нотариус, който ти издава констативен нотариален акт с реалната квадратура.
П.С. При мен ставаше въпрос за парцел, ако е жилищна площ, може би има разлика. Най-сигурното е консултация с адвокат.
Цитирай

Направо ме уцелихте в десятката. От три години си търся парцел около Варна и едва сега намерих нещичко, което да е горе-долу като за мен /пак е компромисно/. Оказа се обаче, че в района - Зеленика- всички места имат разминаване и май никой не се справя достатъчно бързо с процедурата. Нашият продавач вече 4 месеца я мъчи тая процедура и тъкмо стигна до някъде - загубиха му документите, ама не неговите, а тези на собствениците от преди 90 год. - получил го е по Параграф 4. Тук чета, че мога и да купувам, а как ще извадя после виза за строеж????? Има ли компетентни?
Цитирай

Само да вдигна темичката, защото е изпаднала, а си мисля, че има много хора, които имат отношение. Имам молба към Северина - ако може да сподели как си е намерила вилата - чрез фирма, обява или от познат? Включвайте се, моля ви, винаги сте толкова отзивчиви!!!
Цитирай

Само да вдигна темичката, защото е изпаднала, а си мисля, че има много хора, които имат отношение. Имам молба към Северина - ако може да сподели как си е намерила вилата - чрез фирма, обява или от познат? Включвайте се, моля ви, винаги сте толкова отзивчиви!!!
От обява във вестник "Позвънете". Знаехме какво искаме и доста търсихме, но не съвсем усилно. Вилата е в с. Доброглед и неясно за мен защо, там не се продват много имоти. Не е скъпо, а има прекрасна гледка, ток, вода.
Нашите документи бяха проверени от адвокат, дежа пусках тема, тъй като искашпе да запишем по- висока от дан. оценка цена в договора. Никакъв проблем не видя, в това, че квадратурите са различни.
Успех в търсенето! Peace
Цитирай

От обява във вестник "Позвънете". Знаехме какво искаме и доста търсихме, но не съвсем усилно. Вилата е в с. Доброглед и неясно за мен защо, там не се продват много имоти. Не е скъпо, а има прекрасна гледка, ток, вода.
Нашите документи бяха проверени от адвокат, дежа пусках тема, тъй като искашпе да запишем по- висока от дан. оценка цена в договора. Никакъв проблем не видя, в това, че квадратурите са различни.
Успех в търсенето!

Благодаря за включването!!!!!!! Ако знаеш как знам какво искам и защо не го намирам? Сигурно защото търся в района само около Аспарухово? Но минах и през други мераци - Орешак, Звездица ......... и загубих три години. За Доброглед само съм чувала, но дори не съм гледала къде е, аз го искам мястото за постоянно живеене. Сега с тая Зеленика пак ме хваща нервата, всички места май са с разлики, а имам инфо, че ако този въпрос не е уреден не може да се вземе разрешение за строеж. Затова и попитах тук някой да ме светне ако не съм права. Не съм регистрирана, защото нещо от офиса не мога да си влизам с регистрацията, само от дом. комп, а там пък вечер не мога да се доредя от пубера в къщи. Ако е необходимо и удобно ще  пиша на някой на ЛС само да ми светне, че има начин.
Цитирай

abv.bg Доброглед също става  за постоянно живеене. На 15 км. от центъра на града е. Пътя до там е много добър. Съседите ни си живеят там постоянно, имат дъщеря в 6-ти клас. Намира се след Аксаково, на баира, над Игнатиево. Звездица и Орешак са много скъпи.
Цитирай

Момичета  и  аз  имам  сходен  проблем  и  ще  ви  бъда  много  благодарна  ако  дадете  съвет Very Happy
Купихме  си  малка  къщичка  близо  до  Сф.  и  пониже  мястото  е  придобито  от  предишните  собственици  ,  по  някакво  постановление -  първоначално  са  им  дали  1 декар  за  самозадоволяване  Laughing

В  последствие  са  им  разрешили  да  закупят  600 кв. м.  от  този  декар  а  по - късно  са  им разрешили  да  си  купят  и  останалите  400 кв.  Когато  ние  купихме  имота   двора  беше  заграден  с  ограда  и  площа  му  беше  1 декар ,  но  собствениците  още  не  си  бяха  пплатили  останалите  400 кв.м.  и  нещата  така  си  останаха .

Та  въпросът  ми  е   има  ли  начин  сега  ние  да  си  платим  на  общината  тези  400кв. м.   и  някой  знае  ли  каква  е  процедурата
    Благодаря  ви  предварително  bouquet
Цитирай

1-12 от 12 отговора