Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора

здравейте! моето бебче е на 24 дни и от 2-3 дни забелязвам, че иска да суче през час и половина-два. след като съм го накърмила заспива и след час и половина се събужда и започва да търси гърдата. аз му давам, а той така лакомо започва да цока все едно, че не е ял от дни. това не се повтаря при всяко хранене. по принцип го кърмя на 2,5-3 часа, защото той такъв режим си направи, но тези дни в чудо се видях. та първият ми въпрос е възможно ли е да е в период на усилен растеж? или кърмата не му стига? въпреки че засега наддава много добре и памперсите му са пълни.
освен това понякога суче по 10-15 мин, а понякога по 30 мин. може би всеки път е различно гладен, но знам, че бебетата е добре да сучат над 20 мин. случва се като му дам гърдата и след 5 мин да се унесе и тогава трябва да го пощипвам по бузката, за да започне да яде отново. но не пуска гърдата - стои си, дърпа от време на време. та повод за притеснение ли е това, че понякога суче само 10-тина минути?
и още нещо. сега го мъчат ужасни колики. когато се събуди с рев започва да свива крачета към коремчето и в същото време да търси гърдата. аз се чудя в тези случаи гладен ли е или го боли коремчето. обаче му давам гърдата и той започва да суче с удоволствие и след това се успокоява. та третият ми въпрос е дали постъпвам правилно? дали няма опастност от преяждане? защото понякога си мисля, че по-скоро иска да суче за успокоение, отколкото от глад.
благодаря предварително.
Цитирай

Варна

Нямам много опит (моето бебе е на месец и половина), но мога да ти кажа, че и ние сме горе-долу така. Май че като суче под 20 минути, после по-често се буди след час и половина - два. Мисля, че ако се прехрани, то ще си повърне излишното.
Дано да ти отговорят майки с повече опит. Но не си само ти така!  Smile
Ако мога да предполагам нещо, то никой не е винаги с еднакъв апетит, а и потребностите се различават - зависи от растежа, от наличната енергия и т.н.... Е, трябва ние да се нагаждаме към бебетата (поне засега Smile) А иначе, от колики и болки и ние не можем да се отървем, по време на хранене даже реве и се напъва, та трябва да измислям какви ли не номера, за да хапне нещо все пак (разхождам се, даже няколко пъти го кърмих права - тогава яде без проблем, седна ли - рев)
Цитирай

същата работа сме с напъването по време на хранене.  Smile обаче не пуска гърдата, а продължава усилено да цока и да се напъва и чак се дави понякога.
благодаря ти все пак за споделеното. поне знам, че не съм сама Very Happy ще се радвам и ако някой изрази мнение.
Цитирай

Видин

И аз съм горе-долу със същите проблеми като вас момичета.Моята дъщеричка е на 20 дни и аз направих може би грешка като започнах от 3-4 дни да я дохранвам със ад.мляко,но на мен определено не ми достига кърмата.След като е сукала около 20-25 минути и от двете гърди и се унесе оставяики е в креватчето тя се разсънва и започва да търси гърдата.По някога имим чувството че я храня на половин час Shocked !Пия всички видове чайове за лактация,храня се пълноценно,но има моменти в които чувствам гърдите си абсолютно празни!Много се страхувам да не гладува детенцето ми,защото ние се родихме мънички - 2 700.Но няма да се откажа от кърменето.
Цитирай

София

Явно в период на усилен растеж сте. Щом памперса е пълен - значи имаш кърма достатъчно. Пробвай да му предложиш и другата гърда, след като е изял едната.

Така или иначе, не можеш да му кажеш колко дълго да суче. Пък и е нормално да яде различно дълго. Моето съкровищв още отначало сучеше по 7-10 мин и после пускаше. Сега ( на 6 месеца е и сме само на кърма ) суче по 2-3 минути от двете гърди на всяко ядене. Яде приблизително през 2,5 часа, но някои път пропуска и се сеща чак сле 3,5-4, а понякога и след по-малко от час. Винаги го чакам сам да пусне. А като малък ( все едно сега е голям ) и той редовно заспиваше на гърдата, но не съм го махала.

И Боби не правеше разлика между болки от глад и колики. Щом почнеше да го боли и искаше да суче. Сукането освен че нахранва бебчо го и успокоява. А при нас имаше и такъв проблем - щом започнеше да суче и почваха напъните и коликите. Та все му сменявах памперса след ядене. Дори и сега, когато ака 1-2 пъти на ден, най-често започва да се напъва докато яде.

Щом бебчо е на кърма, няма опасност от преяждане. Най-много да ти повръща повече. Не виждам нищо неправилно, което да правиш. Според мен се справяш отлично.
Цитирай

София

Shali,

от колко време мислиш, че не ти достига кърмата? Ако сте в период на усилен растеж, трябват няколко дни, за да се урегулира производството на кърма. А като дохранваш, всъщност намаляваш нуждата от кърма - съответно и производството. Получава се затворен кръг. А имай в предвид, че чайовете действат между 24 и 48 часа след приемането им.

Четох, че хомеопатите давали нещо за кърма - изключително ефективно било. Но аз не съм пробвала. Ако искаш пусни тема-питане за хомеопатията.
Цитирай

Видин

Цитат на: Raya
Shali,

от колко време мислиш, че не ти достига кърмата? Ако сте в период на усилен растеж, трябват няколко дни, за да се урегулира производството на кърма. А като дохранваш, всъщност намаляваш нуждата от кърма - съответно и производството. Получава се затворен кръг. А имай в предвид, че чайовете действат между 24 и 48 часа след приемането им.

Четох, че хомеопатите давали нещо за кърма - изключително ефективно било. Но аз не съм пробвала. Ако искаш пусни тема-питане за хомеопатията.

Ами от около седмица.Но днес намерих везничка и измерих малката кукла.Оказа се че сме наддали около 750 грама за 20 дни.Това нормално ли е или е малко.За хомеопатия не съм се сетила но и това ще пробам.Първия път като дадох шишето с млякото плаках повече от нея,толкова ми беше мъчно.През цялата си бременност се настройвах да кърмя поне до шестия месец.
Цитирай

Явно в период на усилен растеж сте. Щом памперса е пълен - значи имаш кърма достатъчно. Пробвай да му предложиш и другата гърда, след като е изял едната.

Така или иначе, не можеш да му кажеш колко дълго да суче. Пък и е нормално да яде различно дълго. Моето съкровищв още отначало сучеше по 7-10 мин и после пускаше. Сега ( на 6 месеца е и сме само на кърма ) суче по 2-3 минути от двете гърди на всяко ядене. Яде приблизително през 2,5 часа, но някои път пропуска и се сеща чак сле 3,5-4, а понякога и след по-малко от час. Винаги го чакам сам да пусне. А като малък ( все едно сега е голям ) и той редовно заспиваше на гърдата, но не съм го махала.

И Боби не правеше разлика между болки от глад и колики. Щом почнеше да го боли и искаше да суче. Сукането освен че нахранва бебчо го и успокоява. А при нас имаше и такъв проблем - щом започнеше да суче и почваха напъните и коликите. Та все му сменявах памперса след ядене. Дори и сега, когато ака 1-2 пъти на ден, най-често започва да се напъва докато яде.

Щом бебчо е на кърма, няма опасност от преяждане. Най-много да ти повръща повече. Не виждам нищо неправилно, което да правиш. Според мен се справяш отлично.

много ти благодаря Smile  успокоих се вече. но ще започна да му давам и другата гърда след като е изял едната. явно трябва да минем през този период и това е нещо нормално. но все още се уча покрай него и изникват хиляди въпроси.
поздрави!!!
Цитирай

Цитат на: Shali
Shali,

Ами от около седмица.Но днес намерих везничка и измерих малката кукла.Оказа се че сме наддали около 750 грама за 20 дни.Това нормално ли е или е малко.За хомеопатия не съм се сетила но и това ще пробам.Първия път като дадох шишето с млякото плаках повече от нея,толкова ми беше мъчно.През цялата си бременност се настройвах да кърмя поне до шестия месец.

и Алекс за точно три седмици е качил 750 грама и аз се питам дали  това е нормално. но го виждам, че суче с удоволствие и пълни памперсите и затова си мисля, че имам достатъчно кърма. а ти защо мислиш, че не ти достига кърмата?
Цитирай

Видин

Цитат на: Anna
Цитат на: Shali
Shali,

и Алекс за точно три седмици е качил 750 грама и аз се питам дали  това е нормално. но го виждам, че суче с удоволствие и пълни памперсите и затова си мисля, че имам достатъчно кърма. а ти защо мислиш, че не ти достига кърмата?

Ами защото след като е сукала по 20-25 минути от гърда заспива ей така на гърдата и в момента в който я сложа в креватчето ококорва очи и почва да търси с уста гърдата.В по-добрия случай се събужда след час,час и половина.
Винаги я оставям да цока колкото тя иска,докато не пусне сама зърното,но преди няколко дни след почти едночасово сукане изпи след това близо 50 мл. ад.мляко Sad !!! и чак тогава се успокои и заспа.
Цитирай

SmileМоето бебе по това време сучеше с часове -  това е напълно нормално. После се регулира количеството на млякото, бебето порасва малко и свиква, че вече не е в корема:), нещата се оправят лека - полека. Прочетете статията Предразсъдъци спрямо кърменето - в темата  Библиотека има линк.
Наддаване от 750 гр за 3 седмици си е направо много добро наддаване, не се притеснявайте за бебчетата - всичко е наред.
За хомеопатичното лактогонно бях писала аз - изписа ми го и ми го даде лекар-хомеопат, по аптеки не знам има ли го. Казва се AGNUS LM, на мен ми помогна много и много бързо. Въпреки че при такова наддаване едва ли има недостиг на кърма.
Цитирай

"Ами защото след като е сукала по 20-25 минути от гърда заспива ей така на гърдата и в момента в който я сложа в креватчето ококорва очи и почва да търси с уста гърдата.В по-добрия случай се събужда след час,час и половина.
Винаги я оставям да цока колкото тя иска,докато не пусне сама зърното,но преди няколко дни след почти едночасово сукане изпи след това близо 50 мл. ад.мляко !!! и чак тогава се успокои и заспа."

Моето по същия начин се будеше като го оставя и освен това сучеше по един час и след 15 минути пак ревваше и аз пак го слагах да суче, но никога не съм го дохранвала. Оставяла съм го един-два пъти на майка ми да го храни с шише с изцедена кърма - тогава изпивал наведнъж 80-100 мл и заспивал. Та си направих извода, че просто от гърдата изяжда по-малко и затова иска по-често, близостта с мен го унася на сън, приятно му е и т.н. Малките бебета обожават да висят на гърдата, уж сучат, но всъщност не винаги:). На контролно кърмене ми се случи да суче половин час и после излезе, че е изпил 10 мл.

Цялата тази тирада е за да кажа, че това, че след сукане е изпила 50 мл адаптирано мляко не значи, че кърмата и е малко, а по-скоро - че не е сукала ефективно през това време. Ти си реши дали да дохранваш, но според мен няма нужда.

Ако дохранваш е добре да е с лъжичка или пипета, но не с биберон, а ако все пак решиш да е с шише - препоръчвам ти на Авент, с биберон от 0 до 3 месеца.
Цитирай

сега вече съвсем се успокоих. благодаря ви, че ви има Very Happy  другата седмица сигурно пак ще теглят малкия и ще споделя как е. надявам се всичко да е както трябва сега и занапред, защото искам да кърмя бебчо колкото се може по-дълго.
Цитирай

София

Натали е права - 750гр. за 20 дни е към горните граници за наддаване на кърмените бебета ( освен, ако соя му не е от едри хора ). Ако карате така и по нататък леле- леле какви бузи ще направите... Но всъщност по-важно от наддаването е порастването в сантиметри. Нормално е 3-5 см на месец. Стига разбира се родителите да не са миньони.

Цитат
...но преди няколко дни след почти едночасово сукане изпи след това близо 50 мл. ад.мляко  !!! и чак тогава се успокои и заспа.

Разликата между сукането и яденето от биберон е примерно като да пиеш от чаша и от сламка. Дори и да се наяло бебето с кърма, ще пие от бутилката - просто му се струва, че направо му "тече" в гърлото. To за това бебетата се отбиват когато почнеш да дохранваш с бутилка и се препоръчва да се дава с лъжичка или от чашка или по някакъв друг начин дори, ако дохранваш с изцедена кърма.
Цитирай

Алекс и сега е един бузанчо Very Happy  но дано така да продължи да си хапва, за да съм спокойна.
към Raya: днес го кърмих и от двете гърди на едно ядене и мога да кажа, че определено е много по-спокоен. въобще не е плакал. та предишното реване и дране може да е било по-скоро защото не е бил нахранен, а не защото го е боляло коремчето толкова много от коликите. сега вече ще продължавам така да го храня. от самото начало бях започнала да му давам и от двете гърди, но след това (и аз незнам защо) започнах да давам само от едната гърда. явно сега вече не му стига. днес например цока от едната 20 мин, а от след това от другата 10 мин. изглеждаше доволен и спокоен. Raya, благодаря за съвета. знам ли кога щях да се сетя да давам от двете Embarassed  ще го наблюдавам как е тези дни.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора