Отговори
  • Мнения: 30
Ходих да подам молба за детска ясла и ми казаха, че щом детето има хранителна алергия/към мляко/-не могат да я запишат! Rolling Eyes Предложих аз да си нося храната за детето, а те само да и я дават-пак не може! Rolling Eyes Какво ще кажете???Това дете цял живот ли ще расте само в къщи???Какво мислите, това нормално ли е и  как да си запиша детето на ясла???

# 1
  • София
  • Мнения: 2 671
Мисля, че нито е честно, нито е редно!
Нормалният начин за мен е да осигуряват храна за децата със специална диета като твоето и моето, сготвена и съобразена с техните хигиенни норми.
Но надали ще намериш такива условия в някоя държавна детска. Аз се моля да израстем непоносимостта до септември, дано и вие! Иначе - в къщи или на частна ясла...

# 2
  • Мнения: 30
Да , дано! Благодаря, но ти пробвала ли си да го запишеш и така ли са ти отговорили?

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 340
Когато дадох Констанца на ясла имаше вариант да напиша на картона й какво да не й дават да яде-мед, яйца...не помня точно. Беше поизрастнала алергията, а и не беше от най-тежките случаи. Просто, когато децата ядяха филия с мед, тя ядеше филия с шарена сол(например). Не са ми отказали тотално, но ако детето ти е с много тежка алергия, няма как да рискуват. А външна храна никъде няма(или поне не трябва) да приемат да вкараш.

# 4
  • Мнения: 2 032
Не смятам, че е редно. Особено след като си предложила ти да носиш храна, т.е., те нямат риск да дадат нещо неподходящо.
Не че това ще те успокои, но в нормалните страни не е така.

Те на какво базират отказа си? Имат ли някакво законно право да отхвърлят деца с алергии? Защо не попиташ в подфорума на родители с деца със специални нужди за идеи на кого да се оплачеш. Аз бих се оплакала. Друга ясла пробвала ли си?

Колко силна е алергичната реакция: непоносимост или живото-застрашаваща? Ако е второто, не те ли е страх, че някоя кукувица може да й даде нещо с мляко по невнимание?

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 340
Не смятам, че е редно. Особено след като си предложила ти да носиш храна, т.е., те нямат риск да дадат нещо неподходящо.


Нямат право да приемат външна храна, особено след случая с натровените деца

# 6
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Моят син е с алергия от шоколад и разни други работи,но аз не съм го давала на ясла ,а напарво на градина и не съм имала никакви проблеми...Само предупредих какво не трябва да яде и медицинската сестра да има урбазон и това е...За три години не съм имала проблеми ,а и честно казано алергията отшумя и сега много рядко се проявява...

# 7
  • София
  • Мнения: 2 671
Да , дано! Благодаря, но ти пробвала ли си да го запишеш и така ли са ти отговорили?
Първо не ни приеха в никоя от 3-те ясли, в които подадох документи, та с тях директно не съм говорила. Но педиатърката ми каза, че трябва тя да издаде бележка, за да ни запишат в ясла, която да удостоверява, че детето няма здравословни проблеми, вкл. според нея и алергии.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 493
В нашата ясла приемат.Носи се документ от доктор.Имат точки и подточки в правилника специално за такива деца.

# 9
  • Мнения: 8 769
Ходих да подам молба за детска ясла и ми казаха, че щом детето има хранителна алергия/към мляко/-не могат да я запишат! Rolling Eyes Предложих аз да си нося храната за детето, а те само да и я дават-пак не може! Rolling Eyes Какво ще кажете???Това дете цял живот ли ще расте само в къщи???Какво мислите, това нормално ли е и  как да си запиша детето на ясла???
Нямат право да ти откажат. Върви се жалвай в общината и в здравното министерство.
Успех! Peace

# 10
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Преди две години, моя позната носеше храна на детето си в яслата, защото имаше непоносимост към някои храни. Сега не знам как е, може и наистина да има забрана да се внася храна, но все си мисля, че компромис може да се направи.

# 11
  • Мнения: 7 821
По принцип вкарването на храни от вън, особено такива без етикет и сертификат (домашно приготвени) е забранено от ХЕИ. На някои места учителките/директорките правят изключение на добра воля и собствена отговорност и взимат храна от родителите, но това са изключения и въпросните подлежат на санкции.
Така че, само "со кротце, со благо" можеш да постигнеш някакъв положителен резултат. Работата е там е, че едно е детето да алергично към мед или шоколад, които така или иначе присъстват много рядко в менюто на яслите. И съвсем друго да е алергично към мляко и млечни продукти, които присъстват в почти всяко хранене.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 437
Това дете цял живот ли ще расте само в къщи???Какво мислите, това нормално ли е и  как да си запиша детето на ясла???

Не. И според мен е нормално и така трябва да бъде.
Моето съм го записала на частна ясла. И така ще е докато израстне алергията..а много вероятно  е да го оставя и на градина, защото съм много доволна.

# 13
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 340
По принцип вкарването на храни от вън, особено такива без етикет и сертификат (домашно приготвени) е забранено от ХЕИ. На някои места учителките/директорките правят изключение на добра воля и собствена отговорност и взимат храна от родителите, но това са изключения и въпросните подлежат на санкции.
Така че, само "со кротце, со благо" можеш да постигнеш някакъв положителен резултат. Работата е там е, че едно е детето да алергично към мед или шоколад, които така или иначе присъстват много рядко в менюто на яслите. И съвсем друго да е алергично към мляко и млечни продукти, които присъстват в почти всяко хранене.


Да, много си права.

# 14
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Моето малко момиченце имаше алергия към Шоколад и Цитрусови плодове,това не беше проблем да я вземат на градина. PeaceНо все пак такива неща в градината ядът мноооого рядко.

Общи условия

Активация на акаунт