Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 1 680
В момента съм в неплатен отпуск по майчинство. Ако го прекратя и напусна по взаимно съгласие, имам ли право да отида на борсата и да ми плащат някакво обезщетение?
Предварително благодаря Hug
Цитирай


Мнения: 13 820
Здравей, svetlaa ,
Имаш право на обезщетения за безработица при напускани по "взаимно съгласие", но имай предвид, че те са на минимална стойност и за срок от четири месеца. Така че по- добре е друго основание за напускане /използват се различни, ако се интересуваш- ще ти пиша на лични/.

КСО:
"Чл. 54б. (1) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Размерът на паричното обезщетение за безработица на безработните лица е 60 на сто от средномесечния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за последните 9 месеца, през които са подлежали на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове, и не може да бъде по-малък от минималния и по-голям от максималния размер на обезщетението за безработица.
(2) Минималният и максималният размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., бр. 95 от 2003 г., изм., бр. 82 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г.) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда , чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител , чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България , чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт , получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца."

Цитирай

София

Мнения: 1 680
Judy , много ти благодаря, но се страхувам, че работодателя ми няма да е съгласен на друг вариант. Рбаботя продавач-консултант и няма как да закрият длъжността ми или да намалят обема на работа т.к е голяма фирмата. А на мен не ми се иска да работя на такава длъжност и се надявах и на това, докато си търся работа.
МНого много благодаря Hug
Цитирай


Мнения: 13 820
Хората, в такъв случай, правят следното:
Напускат по взаимно съгласие, след което започват работа за няколко дни по чл. 70 от КТ и новият им работодател ги освобождава по чл. 71, за да могат поне борсата да използват съобразно продължителността на трудовия си стаж, а не само за 4 месеца.
Цитирай

София

Мнения: 1 680
mnogo mi pomogna blagodarq iskreno
Цитирай


Мнения: 93
Друг вариант е да те назначи някой по чл. 68 ал.1 т.2 от КТ - до извършване на определена работа. Срокът, за който си назначена да е не по-малко от 10 работни дни. След това те освобождават по чл. 325 т. 4 от КТ и със заповедта за освобождаване от последната месторабота отиваш да се регистрираш в бюрото по труда. Получаваш обезщетение според стажа, който имаш.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.