Давате ли флуор?

  • 3 857
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 900
Майчета искам да ви питам давате ли флуор на бебчетата си? Днес в хамалогията пак забравих да питам педито трябва ли да давам, до сега тя не ми е споменала. Мъжа ми говорил с една позната и тя му казала, че задължително трябвало да се дава, а аз до сега не съм  ooooh!

# 1
  • Мнения: 2 652
По-добре недей. Толкова шумяхме против този флуор, петиции против флуора във водата има почти във всеки подфорум - прочети някоя от темите, например тази. Защо зорлем да даваш на капки?!
Ето още инфо тук (на български), тук и тук (на английски).

# 2
  • София
  • Мнения: 1 230
Не, и няма и да дам. Вредите са в пъти повече отколкото ползите. Не пиех таблетките, докато бях бременна, както и не давам препоръчаният от педиатъра Зимафлуор на детето.
Ето ти малко информация защо не е полезен:
ЦЪК
И ТУК
Погледни и в закованите теми.

# 3
  • Мнения: 2 677
Не давам.
А момичетата са ти дали достатъчно линкове защо не е препоръчително да се дава.  Wink

# 4
  • Мнения: 1 900
Ама и аз така знам, прочетох още преди това онова. Но сега някаква тъпа лелка като го е вкара в ума на мъжа ми. Не флоу та флоур да сме давали. Моето педи е много свясна, но до сега нищо такова не ми е казвала.
Ех значи аман от даващи акъл, а и той нали ми е един. Прибира ми се вчера и от врата ме зачепкал защо не сме давали фруор.
Благодаря ви момичета,   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 39 717
Давах Зумафлор, който не предпази Дияна от кариеси. На 1.1г беше 1вия сблъсък на щерка ми със стоматолог.

# 6
  • Мнения: 2 567
Не съм давала нищо и никога не бих дала. Моята кара единадесетата си година и до сега няма нито един кариес.
Мен като малка са ми давали разни добавки, но зъбите ми са в ужасно състояние.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не съм, и не бих дала

# 8
  • Мнения: 1 193
На малката не давам, но на каката съм давала Зимафлоур. Сега е с доста лоши зъби, а е едва на 9 г.  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 128
Преди години изхвърлих флуорните таблетки на голямата щерка след като прочетох това: http://yosif.net/bg/med/index19.htm

# 10
  • Мнения: 173
О,определено не и няма да й дам

# 11
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Не давам, и няма да давам

# 12
  • Мнения: X
Не съм давала, не мисля и сега да давам.

# 13
  • Мнения: 2 000
Никога не съм давала, а и никой не ми е казвал да давам.

# 14
  • Мнения: 636
Не й давам. Момичетата са ти дали инфо, оттам нататък ти решаваш Hug.

# 15
  • Мнения: 545
Не давам.Покажи на мъжа си статиите,които са ти дали момичетата.

# 16
  • Мнения: 4 406
не давам.
взема си дозата, като изсмуква пастата от четката за зъби.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 005
Да, давам на бебето. През двете бремнности пиех или на хапчета, или по малко Девин- син етикет( с 5мг/л флуор е). На баткото давах докато започна да си мие редовно зъбите(около 1-1,5 годинки) и съответно си изяждаше пастата. Сега от време навреме купувам Девин-син-около 2 пъти в месеца по 10 л. и не му давам допълнително. Зъболекар съм и съм наясно и с ползата ,и с вредата.

# 18
  • Мнения: 5 401
Не съм и нямам такива намерения и за в бъдеще!  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 618
Не

# 20
  • Мнения: 454
Давах Зимафлуор около седмица и после изчетох доста по въпроса и спрях. Аз като малка съм приемала някакви подобни препарати, но това не ми е помогнало особено.

# 21
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Давам зимафлуор на малката, но от време на време, когато се сетя.
Мисля, че 1 опаковка сега, когато и растат зъбчетата не би и навредила Peace

# 22
  • Мнения: 487
Не, няма и да дам.

# 23
  • Мнения: 1 900
Не давам.Покажи на мъжа си статиите,които са ти дали момичетата.
Със сигурност ще го направя

# 24
  • Мнения: 1 877
Аз давам редовно и на двамата,но предвид това,което се изписа,се замислям дали да не прекратя с флуора. От друга страна Боян досега няма кариес и аз до извесна степен го отдавам на него...Въпреки това мисля да се консултирам с още специалисти (в сряда сме на профилактичен преглед и ще попитам).

# 25
  • София
  • Мнения: 2 967
Не давам, и няма да давам


И аз така. По препоръка на стоматолог.

# 26
  • София
  • Мнения: 627
Аз не давам. Говорих с моята стоматоложка и тя каза, че ако се дава трябва да се знае колко е флуорирана водата за да не стане предозиране, че от това пожълтявали зъбките. Каза ми по-добре да не давам.

# 27
  • Мнения: 2 652
Замислете се над следното - природата така съвършенно е устроена, че за доброто развитие на всяка система в човешкия организъм има съответния природен да го нарека продукт. И по-точно - всички необходими витамини, микролементи, фибри, минерали и т.н. се съдържат в храната. Например, важният витамин С се съдържа в множество зеленчуци и плодове, в шипката и т.н. и е толкова лесно достъпен, не е необходимо да го търсим. Какво да кажем за флуора (силно отровен газ) - в природата се среща под формата на калциев флуорит, който е минерал и в Европа го има само в няколко находища, едното в България. Струва ли ви се логично, щом е толкова полезен за зъбите, да се среща толкова рядко в природата? Горките хора, отпреди век-два, как ли са живяли без флуор?

# 28
  • Мнения: 491
Мъжът ми е стоматолог.
Не дава да давам ! newsm62
Мисля, че проблема е точно с предозирането.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 397
Не давам и нямам намерение да дам  Peace

# 30
  • Мнения: 1 062
А аз давам. Естествено няколо пъти по-малко от препоръчаното. Но давам по малко.   

# 31
  • София
  • Мнения: 6 011
Не давам. Още от раждането педиатърката ме предупреди, че е противник, послушах я.

# 32
  • Мнения: 27 524
Не знам, противоречиви са мненията. Моето педи ме караше да давам от 8 месеца до 2 годинки нон стоп, аз давах нередовно и по малко. Все нещо в мен се съпротивляваше. Даваха в болницата и на сина ми (на няколко часа роден) мултивитамини  ooooh! Никога с второто не бих позволила такова нещо, ама не знаех... И вит Д давах два пъти седмично и то не до 2 годинки, по-малко.

# 33
  • Мнения: 5 500
Евроком-България петък 25.01.08 г от 20.00 ч. предаването "Диагноза" ще участва д-р Атанас Гълъбов! Ще има доста време да говори, да не забравите Grinning да гледате!

# 34
  • Мнения: 2 242
Не, нито на сина нито на щерката
Зори се мие и с безфлуорна паста за зъби

# 35
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
не

# 36
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не давам. Още от раждането педиатърката ме предупреди, че е противник, послушах я.
И аз така.... Peace

# 37
  • Мнения: 941
не давам

# 38
  • София
  • Мнения: 593
Не давам сега сме почти на 10м. да и се събира всичко на всичко 20дни. После си викам то аз правя профилактика добре ама на какво я правя като то детето зъби няма вчера ни изби първото. Mr. Green Joy

# 39
  • Мнения: 520
Давам Зимафлоур,но много рядко.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 585
Не, не давам.

# 41
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Не, не давам.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 387
Нито с миналата, нито с тази бременност съм пила флуор или пък давала на Ния, както и не смятам да давам на бебето.

# 43
  • Мнения: 565
Аз питах педито дали да давам флуор и тя ми каза да не давам защото се натрупвало флуор и се получавали бели петънца по зъбите (с две думи разбрах само за тези петна от многото обяснения) така че и аз не давам.

# 44
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Не съм давала, а и никой не ме е съветвал да давам или да не давам. Като малка аз съм пила, пък зъбите ми не са първа прелест. Щерката не е, обаче засега няма кариеси.

# 45
  • Мнения: 600
.... Моето педи е много свясна, но до сега нищо такова не ми е казвала.
.....
Предполагам, че ако беше от старата генерация педито ти би те посъветвала да даваш Зимафлуор още когато детето ти е било на два месеца, а гледам сте че сте на пет. Нашата първа педиатърка ме засили да давам от тези капки още тогава, но аз не съм давала. Флуора е токсичен и не трябва да се предозира. Втората ни педиатърка пък тотално го отрича и донякъде за това се харесахме  Mr. Green Дори пастата за зъби, която купувам за себе си и детето е без флуор. Ако те интересува - Ненедент е пастата - първата е придружена с четчица напръстника, а в последстивие можеш да си я купуваш без четката, само паста като я има във вариант с и без флуор. Ти сама ще си решиш, но аз не бих давала за нищо на света и съм против това флуориране на водата, дано се откажат от него!

# 46
  • Мнения: 1 900
Да педито не ми е казвала въобще за флоур, а тя по принцип е много стриктна. И освен това сме прекалено близки с което имам в предвид, че не е от необръщане на внимание.
Въобще нямам и намерение да я питам.
Дадох на мъжа ми да прочете какво пише и той се съгласи категорично, че няма никакъв флоур да се дава на детето.
Аз по принцип щом чуя, че нещо може да нанесе вреда дори била тя и малка не го прилагам.
Явно мнения както по всяка една тема и по тази има противоречиви.
Но за мен е достатъчно да разбера че това може да донесе вреда за да се откажа тотално от него.
А сега като се замисля и се чудя от кога трябва да взема тези четчици за пръсче и да почна да поддържам устна хигиена? Дали щом избие първия зъб или по нататък?
Ние още нямаме зъбче, но се чудя newsm78

# 47
  • Мнения: 4 451
Не давам. Опасен и вреден е.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 508
Аз давах, ефекта беше никакъв Sad
Единственото, което мога да препоръчам, са редовните профилактични прегледи - докато детето е малко и са му здрави зъбките, това няма да го стресира и няма да развие фобия от зъболекари, а при най-малкия признак за кариес зъбчето се импрегнира (просто намазване с едно вещество), което предотвратява развалянето на зъбчето и няма необходимост детето да се подлага на ужасите на бормашината  Grinning

# 49
  • Мнения: 9 973
никой не ми е казвал за това

# 50
  • София
  • Мнения: 17 591
Давам. Аз имам много лоши зъби, дано неговите са по-добри!

# 51
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Не давам, вредите са повече от ползите.
Синът ми си беше счупил малко предното зъбче и го водих на детски стоматолог и го питах дали да му давам, той ми каза не повече от 4-5 пъти годишно. Бях приятно изненадана, че е в час относно флуора, всички стоматолози, с които бях говорила преди горещо го препоръчват и неглижират възможните вреди.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 967
Давах на синът ми като бебе, просто нямах информация. Прочетох някои неща и спрях. Сега стоматологът ми препоръча да започна пак да му давам, но директно отказах.

# 53
  • Русе
  • Мнения: 2 354
не давам

# 54
# 55
  • Мнения: 2 908
Давам,но не редовно-когато се сетя.Противоречиви са твърденията,но пък мен ме е страх,че зъбите и на мъж ми, и моите са толкова лоши,че все си мисля,че като давам,нейните може да изтраят до по-късна възраст за пломби-грам не се надявам да са прекрасни-няма такава генетична линия Mr. GreenНе давам редовно от страх да не я предозирам.И педиатърката ни,и трима стоматолози ми казаха да давам Rolling EyesСмятам да спра да давам,като минем на флуорна паста за зъби.Едно време на мен не са ми давани такива таблетки и зъбите ми са кошмарни...не знам на кое точно се дължи всичко.

# 56
  • Мнения: 3 695
Не давам и няма да давам.  Peace

# 57
  • Мнения: 1 049
Е добре, изчетах всичките ви мнения, но едно не мога да разбера... Нали казвате, че е опасен флуорида само когато се предозира, а предполагам когато е в минимални количества на ден (сьобразени с другите храни и водата, която пие детето) би трябвало да помага на зьбите? Или не е така? При нас водата е под строг контрол и почти няма флуорид (само 0,12 при допустими 1,5!), млеката ни сьщо нямат, пастата, която купувам е без флуорид и педито изписа на малката по една таблетка Зимафлуор 0,25 мг. дневно. Досега сьм й давала и му имам доверие, но сега и аз много се замислих дали наистина е добре. При положение, че детето не приема от никьде другаде флуорид и получава по една таблетка на ден Зимафлоур, може ли да й навреди като няма опастност от предозиране чрез други храни или напитки? Ох, и аз вече сьвсем се обьрках от толкова четене...!  Confused Или най-добре да попитам и стоматолога ни да видим той на какво мнение е.  newsm78

# 58
  • Мнения: 1 440
На голямата ми дъщеря давах капки,но след всичко прочетено,на бебка не бих дала.

# 59
  • Мнения: 2 242
Ciao_bella на мен детската зъболекарка каза да изчисля колко дневно флуор поема детето, за да ми предпише дозата. Е да но на мен тази задачка ми се видя доста по-сложна, при положение че границата на нормалните и вредните дози е доста тънка. Реших че вместо да изпиша вежди ще извадя очи - за това избягвам всякакви флуорни продукти (пием изворна вода, без-флуорни паста за зъби).

Е да но наскоро се оказа че примерно в една марка кисело мляко добавяли флуор и не го изписвали на опаковката Shocked. Така че май само си мисля че не ползваме обогатени храни Mr. Green

Все пак мисля да продължа в този дух - да наблягам на добрата устна хигиена и правилното хранене! според мен това е много по-правилна стратегия от флуора Peace

# 60
Видях тази тема и реших да се включа. Всякакви "препоръчителни" дози флуор са чисто спекулативни. Флуорът изобщо не е елемент от първа необходимост както са калцият, фосфорът, магнезия, натрият, калият. В млякото на жената концентрацията на флуора е поне 200 пъти по-малка отколкото е "препоръчителната" доза! Мислите ли, че ако наистина един изграждащ се и подрастващ организъм имаше нужда от флуор, природата нямаше да му го осигури?!  Sunglasses Вижте тази книга тук Nutrition and Pgysical Degeneration http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html, в която има много показателни илюстрации - хора с перфектни зъби, които никога не са правили каквато и да е "флуорна профилактика" и не са използвали четка за зъби!  Simple Smile
И нещо много интересно, което прочетох тези дни: че фулорът от майчиното мляко не отива изобщо в зъбите, а се изхвърля от организма.  Sunglasses

Можете да прочетете и това тук във връзка с темата за здрави зъби:
A report by Czechoslovakian researchers indicates that fluoride matters little when it comes to preventing tooth decay. A study of 745 children aged 6 to 14 years, from several localities of Czechoslovakia where the drinking water contains calcium and magnesium in large amounts, showed impressively fewer caries in these children than in others throughout the country. This finding was no surprise to other scientists who reported previously that calcium combined with magnesium has a beneficial effect on the resistance of teeth to caries! Interestingly, in all of the localities where tooth decay was below average, the fluoride content of the water was also low.

Напомням ви и следното: Според мнение на Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA) публикувано на 16.03.2005 г, се казва, че флуоридите не са под физиологичния контрол на организма, т.е. не се контролира от биологичните системи.

# 61
  • Мнения: 693
Не. Бях си купила но като прочетох разни неща тук и се отказах да давам.

# 62
# 63
  • София
  • Мнения: 1 230
Slavi, кажи моля те, коя е марката кисело мляко с добавен флуор.

# 64
  • София
  • Мнения: 6 773
Не давам.

# 65
  • Мнения: 1 900
Slavi, кажи моля те, коя е марката кисело мляко с добавен флуор.
Да и аз искам да науча Thinking

# 66
  • Мнения: 2 242
от тази тема го разбрах - кисело мляко Дея http://www.deya-bg.com/
Даже и в съдържанието в интернет не пише че е добавен флуор (щракнете върху синята опаковка излиза пълно съдържание на продукта)
Лично аз не съм го виждала, но ме притесни факта че е възможно производителят да не посочи пълното съдържание в етикета и никой да не го санкционира. По тази логика флуорни млека може да са и други

# 67
  • София
  • Мнения: 43 903
не, не съм давала и надали и ще давам.

# 68
  • Мнения: 200
По време на бременността непрекъснато ми се повръщаше, нещата се подобриха след 5м. и лекаря ми изписа Зимафлуор. Е, пиех ли ги тези таблетки, ама винаги повръщах, насилвах се седмица и след това просто престанах. След раждането прочетох много за допълнителното даване на флуор и НЕ давам на детето. Да допълня , че има една единствена слабо минерализирана вода, която понасях по време на бременността и след това.
И не виждам логиката да давам превантивно флуор за здрави зъби, а пък да яде много сладки неща например. Затова според мен грижата за зъбите трябва да е комплексна и да се изразява в поддържане на хигиена и правилно хранене (от всичко по малко), и без допълнителна химия по възможност.

# 69
  • Мнения: 236
Не! Флуорът е отровен, бих направила всичко възможно да го избегна

# 70
  • Мнения: 1 006
Не съм давала и няма и да дам.

# 71
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Не съм давала ..обаче отскоро му мия зЪбетата (4 на брой Crazy) и на пастата пише че съдържа флуор newsm78

# 72
  • Мнения: 1 672
Не не давам

# 73
  • Мнения: 578
До всички, които се интересуват от темата "флуорна профилактика" и нейното въздействие върху човешкия организъм:

Оказва се, че тук във Варна има случаи на флуороза, при деца преминали през програмата:

Това не е снимка от учебник по медицина, а на осемгодишно варненско дете, профилактирано с флуорирано мляко!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191379.msg6682873#msg6682873
"Това, което осъзнах тези дни, докато търсех ясна снимка беше, че флуорозата вече има ефект върху самочувствието на детето ми - не намерих други снимки, където да е широко усмихната, така, че да се виждат зъбите. Поговорихме - детето вече се смущава... определено ще имаме доста работа.
Както казах и на срещата, за мен няма съмнение, че флуорното мляко в градината е допринесло за флуорозата. Излишно е да пояснявам, че не съм била наясно за допълнителното даване на флуор..."

Можете да помогнете на варненските родители, като напишете вашето мнение в този форум:

http://www.vlastta.com/forum/viewtopic.php?t=14
http://www.vlastta.com/forum/viewtopic.php?t=13

Имаме идея да съберем пари на доброволни начала и да преведем и издадем ето тази книга на български. Това е най-сериозното журналистическо разследване до момента на тема флуор. В него е включена информация и референции към научни доклади доказващи негативното въздействие на допълнителния прием на флуориди.
Всички, които искат да помогнат, нека да ни пишат на:  е-mail: roditeli_varna  Peace abv.bg

# 74
  • Мнения: 5 500
Не съм давала ..обаче отскоро му мия зЪбетата (4 на брой Crazy) и на пастата пише че съдържа флуор newsm78
Има детска паста без флуор, НЕнедент, както и българската Билка.

# 75
  • Мнения: 2 652
Цитат
Това, което осъзнах тези дни, докато търсех ясна снимка беше, че флуорозата вече има ефект върху самочувствието на детето ми - не намерих други снимки, където да е широко усмихната, така, че да се виждат зъбите. Поговорихме - детето вече се смущава... определено ще имаме доста работа.

Това е най-тъжното и горчиво нещо, с което се сблъсках в цялата информация за вредата от флуора, която изчетох напоследък.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не,не давам.Почти във всяка минерална вода вече има флуор,в храните също има.Мъча се да контролирам детето ми да приема колкото се може по-малко флуор.

# 77
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Педито ми препоръча, купих  капките, изчетох статиите във форума и изхвърлих капките.

# 78
  • Мнения: 71
не и не мисля да давам. не виждам полза от това.все пак си мисля че е избор на майката

# 79
  • Мнения: 1 168
До 1 годинка давах Зимафлуор, сега дъщеря ми има здрави и бели зъбки.

# 80
  • Мнения: 5 500
До 1 годинка давах Зимафлуор, сега дъщеря ми има здрави и бели зъбки.
Дано бъдат такива и след като ги смени Peace

# 81
  • Мнения: 2 274
Давах на големия и сега има ужасни зъби. Незнам дали има връзка с флуора. Преди 9 години беше модерно явно и педи ми каза да давам и аз слушах. Сега същата педиатърка ми каза да НЕ давам на бебето флуор и аз пак слушам  Mr. Green!

# 82
  • Мнения: 5 500
Д-р Ричард Дж. Фоулкис, бакалавър по изкуствата и доктор по медицина, Абътсфорд, Канада, бивш съветник на министъра на здравеопазването на канадския щат Кълъмбия, споделя следното интересно наблюдение:
"Действието на определени лекарства като риталин и прозак се засилва в комбинация с флуор. Детето не притежава естествена защита срещу този елемент, който може да го увреди още преди раждането му и no-късно да се яви причина за ниско IQ. Освен това не е изключено флуорът в питейната вода да влиза в реакция с алуминий или други химикали и така още повече да повишава ефекта на лекарството риталин и подобните му."
**********************
Изследване, проведено във Факултета по биологични науки към университета в Съри, Англия резултатите от което са публикувани през 2001 г., показва,
че флуоридите се натрупват в пинеалната жлеза (епифизата) в много големи количества – почти в същите, както в зъбите! Епифизата жлеза функционира като канал, през който светлината и тъмнината влияят на ендокринните и поведенчески ритми. Тя изработва невромедиатора серотонин, който се превръща в мелатонин. Продукцията на мелатонин се стимулира от тъмнината и се потиска от светлина. Това е жлезата, която в източната философия и медицина се свързва с развитието на интуицията и на екстрасензорните способности.
******************************
http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=47816
********
Шокиращи факти за флуоридите – от книгата “ВОДАТА” на д-р Пол и д-р Патриша БРЕГ /Пол Брег - диетолог, доктор по медицина, основател на Здравното движение в Америка
Патриша Брег - диетолог, доктор по медицина, здравен и фитнес експерт/

•Флуоридизацията е масово третиране с лекарства.
•Флуоридите са токсични за животните и хората.
•Флуоридът добъвен към водата в пропорция една част на милион/1ppm/, причинява увеличаване на количеството им в урината с три части на милион в рамките на 24 часа, което претоварва бъбреците.
•Флуоридите влошават правилната обмяна на мазнините, въглехидратите и протеините и на цялата приемана храна.
•Флуоридите са натрупващи се отрови и някои сериозни странични ефекти могат да станат видни след 20 и повече години.
•Флуоридите засягат гените на второто и третото поколение.
•Флуоридите потискат имунната система, като излагат тялото на болести и здравословни проблеми.
•Флуоридът преминава през плацентата и може да увреди плода.
•Флуоридите пречат на усвояването на калция.
•Флуоридите могат да спрат растежа на всички организми.
•Флуоридът увеличава риска от фрактури на бедрото до 41%

Здравни проблеми причинявани или влошавани при прием на флуориди в концентрации считани за безопасни.

•Рак във всичките му смъртоносни форми
•Разстройства на храносмилателната система: язва, колит, запек,гадене, цироза, хепатит, невъзможност да се усвояват витамините В и С.
•Респираторни и белодробни заболявания – астма, ринит, синузит и бронхит.
•Болести на кръвообращението – артериосклероза, сърдечна недостатъчност, варикозно разширени вени, коронарна тромбоза, ниско или високо кръвно налягане.
•Заболявания на кръвта – левкемия, хемофилия и анемия.
•Умствени и неврологични нарушения и заболявания: неврози, психози полио- и мултипленна склероза.
•Очни заболявания: катаракти, проблеми със зрението, глаукома, отлепване на ретината.
•Нарушени функции на жлезите с вътрешна секреция: диабет, гуша, влошено функциониране на надбъбречните, щитовидната и половите жлези.
•Нарушения в кожата, ноктите и косата – акне, дерматит, екзема, алопеция.
•Заболявания на костите и ставите: остеопороза, рак на костите,артрит, подути и болезнени стави.
•Болести на зъбите и венците: петна и потъмняване на зъбите, загуба на калций и костно вещество.
•Преждевременни и мъртви раждания, загуба на слуха, главоболие.

# 83
  • Мнения: 1 168
Само това ли? Май пропусна 2-3 смъртоносни болести. А за думичката "доза" чувала ли си?

# 84
  • Мнения: 5 500
А за думичката "доза" чувала ли си?
Не. И домати ги ям с колците.

# 85
  • Мнения: 814
Не давам

# 86
  • Мнения: 1 800
Допълнително не давам, но водата ни е флуорирана от града, както и бебешката в магазина. Аз не се вживявам много, има много по-страшни неща, които дишаме и поемаме. Мъжа ми е израстнал в район с флуорирана вода, няма проблеми със зъбите си, за разлика от мен, която не съм пила флуор, а зъбите са ми ужасни, въпреки, че от 15 години съм маниячка на тази тема.

# 87
  • Мнения: 523
Не съм давала, защото педиатърът не ми е казвал. Доколкото знам тук обаче водата се флуорира. Малко ми се струват пресилени някои кампании против тази профилактика. Предполагам, че ако не се предозира може и наистина да има положително въздействие. Иначе аз лично, ще се опитам да създада навик на дъщеря ми за колкото се може по-здравословно хранене. Съчетанието на последното с добра хигиена би трябвало да доведе до по-малко проблеми със зъбите. Гаранции за това обаче няма Sad

# 88
  • София
  • Мнения: 267
Първият ни педиатър беше предписал по 4 капки на ден...аз обаче има няма съм давала средно един път седмично....а после като почнем и пастата за зъби с флуор, мисля въобще да го спра....Най-важни са хигиената и това колко здрав е емайла.Иначе и с литри да пиеш флуор, няма да се отървеш от кариесите.

# 89
  • Мнения: 750
На нито едно от децата си не съм давала, не мисля и да давам! Педито изобщо не ме е дрънкало за подобно нещо.

Общи условия

Активация на акаунт