Моля за помощ счетоводителките

  • 402
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 971
В момента се водя неплатен отпуск по майчинство - за гледане на дете от 2 до 3 години. Отпускът ми приключва на 26.01.2008 г. - синът ми навършва три години. Декември месец ме оперираха и ми издадоха болничен лист за периода 05.12.2007 г- 30.12.2007 г. Въпросът ми е: Може ли да се прекрати отпускът ми и да се пусне болничният лист и съответно държавата да ми изплати полагащото ми се обезщетение за болничен? Счетоводителката на фирмата, в която работя казва , че това е невъзможно и този болничен ми е излишен. Вярно ли е това? Благодаря на всички, които се включат по темата.

# 1
  • Мнения: 641
Възнаграждение, от което се определя обезщетението
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2)   (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1.   не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
2.   не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3.   е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4.   е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5.   (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(

# 2
  • Мнения: 641
Чл. 175. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.
(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Извън случаите по предходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъсван по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.

 

за неплатения не важи  #2gunfire

Последна редакция: пн, 21 яну 2008, 17:12 от nanivt

# 3
  • София
  • Мнения: 6 971
Много ти благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт