Мозъчно сакче при новородено

  • 2 001
  • 5
  •   1
Отговори
Моля да ми дадете някаква информация за това нещо. Или поне как да го потърся в нет'а.

# 1
Да до уточня. Тъй като вчера видях точно какво са написали на амбулаторния лист. Става дума за "Асиметрична дилатация на латералните вентрикули". Доктора е казал че няма за какво да се притесняваме, трябва повече гимнастика за да не се появи забавяне в двигателното развитие и да отидем след месец да го видят пак. Не знам как да не се притеснявам след като има опастност за забавено двигателно развитие. Още не съм намерил полезна информация в нет'а. Затова ако някои знае нещо нека да пише.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 517
Не съм компетентна, но мисля, че ако попиташ в недоносени, ще получиш повече отговори - по принцип мисля, че недоносените дечица имат подобни проблеми. Дано не греша и не те лъжа.

# 3
  • Мнения: 51
Здравей,
ние бяхме със същата диагноза. Става въпрос за мозъчните стомахчета /вентрикули/, които са кухинки в мозъка пълни с течност. Поради различни причини /най-често недостиг на кислород/ по време на бремеността или раждането при някои деца налягането на тази течност се увеличава и това води до разширяване на тези кухинки, а това съответно до натиск на околната нервна тъкан. Не е толкова страшно, въпросът е да не нарастват стомахчета постоянно, защото тогава може и да се наложи операция за отстраняване на част от излишното налягане. Вероятно сега ще ви се наложи да направите няколко трансфонтанелни ехографии /ако не сте правили вече/ през определен период за да се види точно това нарастване, също друго за което се сещам гледай педиатърката му редовно да мери главичката на детето и нека ти показва таблиците със средните стойности и сравнявам самата главичка дали не нараства много бързо. Това се сещам на първо време, не се притеснявай /аз ужасно се бях шашнала/, прави редовно гимнастика на детето, дано да съм ти полезна, ако те интересува нещо друго питай. Успех!

# 4
  • Мнения: 585
Освен редовно следене със трансфонтанелни ехографии на главата , може да правите и контролни прегледи при невролог дали в психомоторното /двигателнито / развитие е в норма , ние след тежка афикция при раждане и мозъчен оток , слава богу преминали без последствие за детето правихме ехографии до 6ти месец / оттока се изчисти напълно до 2рия месец на детето/ , ходехме и на контролни прегледи при невролог в началото на около 1.5-2 месеца , а после на 3 месеца веднъж докато проходи детето . Нямахме изоставане .

# 5
Благодаря. Сега ми е по-ясно какво става. меси пак.

Общи условия

Активация на акаунт