моля помощ ,бебето спада по тегло

  • 4 619
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Бебето се роди със секцио 17 дни преди термина с тегло 3600.При изписването беше 3300, като в родилния дом дохранваха с АМ,а и на мен кърмата ми дойде по-късно, после- запушени канали и разранени зърна...
Откакто се прибрахме само я кърмя и се оправиха каналите.Мисля ,че имам кърма.Тя има желание да суче и до вчера мислех,че всичко е наред.Не сме я мерили, защото педиатъра каза да отида като излезе ЕГН-то.Премериха я и се оказа за наш шок,че тежи 2700 а е вече на 27 дни!След пробно кърмене (изобщо не можах да я събудя и съвсем малко яде) се установи,че е яла само 10 мл....Лекарката отсече да забравя за кърменето и да минем на АМ.И след седмица ако не е наддала - да я водим в болница.Изплаках си очите
По принцип я кърмех на поискване,понякога по час-час и половина.Гледам да не спи повече от 3-4 часа.Кърмя и нощно време,давам и двете гърди,но тя често заспива,будим се пак...и така минават час-два.
Иначе е весела, ака ,пишка нормално, само последната седмица започна да плаче от 17 до 22 часа и мислехме,че са колики, а тя е била гладна...
Опитвам се да давам първо да суче,а после да дохранвам с АМ.Много е трудно ако не е с биберон.Тя се върти постоянно докато се храни и с лъжичка не мога нищо да и дам.Пробвах и с капкомер от "нурофен",тя се опитва да го суче, става бавно ,а и той е твърд,удря си небцето.....Не знам какво да правя!Моля помогнете!
Пия чай на ХИПП и бирена мая от вчера,сигурно проблема е в мен....Ще пробвам утре на спокойствие да се изцедя веднаж изцяло,за да определя горе-долу колко суче.Ще я будя по-често и ще бъда по-настоятелна.....Не знам какво друго да направя.Страшно много искам да продължа да я кърмя

# 1
  • Мнения: 354
Здравей и ние бяхме така в началото, засуква и заспива, а колко изяжда не се знае и защото не мога да гледам че ще реве от глад започнах да се цедя и да му давам от шише. Естествено хапваше си добре и надаваше нормално, слагах и на гърда не отказва ама не суче играе си и така вечерно време той на гърдата ми за по час, а аз пред телевизора си почивам. След което не отказва шишето и си изяжда необходимото количество. та така сме и до днес, аз се цедя и му давам, доста е трудоемко, но е по добре от това да давам АМ, а кърма при мен колкото искаш. Така че ти сама трябва да направиш своя избор УСПЕХ   Peace

# 2
  • Мнения: 6 029
Възможно ли  е да премерите бебето на кантара, на който е мерено в родилното?

# 3
  • Мнения: 433
Да, и аз си помислих същото - разлики в кантарите. Среща се много по-често, отколкото си мислим. Затова отправна точка при изчисленията за наддаване би трябвало да бъде първото теглене при педиатъра - и след това все на тази същата везна!

Още повече детето си ака/пишка и се държи нормално, според майката. А неспокойствието последната седмица са банални колики - още повече в часовете 17-22, по принцип бебетата са най-неспокойни вечер. През останалото време как се държи последните дни?

Еmakara, успокой се и не се шашкай!  Hug  Цеденето не показва нищо, от него не можеш разбра колко е изсукало бебето. Продължавай да си го кърмиш и гледай ти да си спокойна, това пряко се отразява на кърмата. Щом имаш желание да кърмиш - ще кърмиш, разбира се! Аз на твое място бих изчакала десетина дни, кърмейки на поискване детето и едва тогава бих отишла отново на теглене при педиатърката.
Но ти си решаваш, всеки преценя за своето дете. Важното е твоето бебче да има усмихната майка.

# 4
  • Мнения: 2 829
Наистина е възможно да има разлика между кантарите, но все пак такъв спад в теглото е сериозен повод за тревога.
Мисля, че ти си взела адекватни мерки, явно доста си прочела за кърменето и знаеш какво да правиш.
Според мен задължително трябва да потърсиш помощ от консултант по кърмене!
Аз на твое място бих дохранвала, докато съм сигурна че съм открила и решила проблема скърменето. Потърси и второ лекарско мнение-много е крайно и непрофесионално да те карат да прекратиш кърменето без разумно обяснение и без изобщо да се опитат да ти помогнат да намериш и решиш проблема.
Потърси съвет в Консултативния Кабинет по Кърмене към МД или от някоя от майките, чиито координати можеш да намериш в закованата тема тук!

Аз не съм достатъчно компетентна да ти дам конкретен съвет, но искам да ти дам кураж, че ще се справиш Hug

# 5
  • Мнения: 2 757
Защо не храниш с биберон, от страх да не се отбие ли? Не бой се, дай някой с по-малка дупка. Според мен ако предлагаш цица редовно няма да се отбие, по-скоро да откаже биберона както в нашия случай стана между другото. Но ако наистина олеква детето мисля, че има нещо нередно при положение, че си пишка нормално. Или има грешка в кантара или... не знам...  newsm78.

# 6
  • Мнения: X
На първата консултация на малкия ми син,м/у двата кантара-в клиниката където родих /имах една безплатна консултация/ и при педката където го бяхме записали имаше над 200гр.разлика/а двете места са на 5-10 минути едно от друго-така,че нямаше време да отслабне толкова,нито пък е акал или чишкал по пътя/....Вярно при теб явно е повече отклонението,но и аз си мисля,че може да не е бил верен кантара/особенно ако не е от електронните/,както описваш поведението на бебката,това мога да предположа-дете което е гладно-не стои кротко/ и не пълни пампи/,а реве и търси нещо да засмуче....Потърси консултация и със друг лекар/по възможност да е по ориентиран към подкрепа на кърменето/ и дано да се преборите с проблема.Доколкото виждам си досататъчно мотивирана и надъхана,мисля,че ще се справите...стискам палци!

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При такъв спад на тегло бебето би трябвало да има много ясни признаци за обезводняване и недохранване - това е повече от половин кг (една шеста от теглото му!) за 2 седмици. Така че и според мен разликата в кантарите е повечко, обаче вероятно бебето наистина не наддава както трябва. Това се случва често при неизносени докрай бебета, които са сънливи и сучат слабо. Искаш ли да направиш една нова проверка - излей върху сух памперс 3 с.л. вода да видиш колко тежи и провери дали имате поне 5 толкова тежки памперса за 24ч. А за акането - акото трябва да оставя петно с големина поне на монета от 1лв и от него да може да се събере с лъжичка някакво количество, а не да е само малко жълтеникаво петънце.
Виждам, че имаш желание да кърмиш, затова бих ти предложила два варианта - ако си от София, обади се на тел на кабинета по кърмене - 0896 418 488 - да си запишеш час за събота (прегледите са безплатни) и там ще може бебето отново да се претегли, да видим как стоят нещата с кърменето и въобще каква е ситуацията и да се помогне най-лесно и бързо.
Ако не си от София, а и да си (за времето, докато дойдеш в кабинета) - какво мислиш да продължаваш да храниш бебето често както досега, но да изцеждаш гърдите след кърмене и да додаваш изцеденото количество по някакъв начин (за предпочитане чашка, спринцовка или лъжичка от лекарства - спринцовките на Нурофен и Панадол-бейби са много подходящи, както и лъжичката от бебешкия Ефералган; по-добре е да не рискуваш с шише на този етап, за да не се обърка сученето). Ако изцеденото количество е твърде малко (което е вероятно, защото ако бебето не е изпразвало гърдите добре и ти не си доизцеждала, кърмата ще е намаляла значително - но това ще се оправи с повишената стимулация), вероятно ще се наложи да ползваш и добавка от АМ. Знам, че не ти се иска и цялата ситуация е голям шок за теб - но обикновено тези мерки са временни и щом нещата се оправят, ще ги махнеш постепенно Grinning

# 8
  • Мнения: 2 829
Сетих се, че има още един вариант за даване на добавката, който ми изглежда по-лесен (поне на теория)-със сламка. Потапяш сламката в млякото и докато е потопена запушваш горния край и изтегляш. Пухаш в устата на бебето и като махнеш пръста си млякото ще изтече.
Иначе след съвета на Хедра просто няма какво да се добави.
Дано скоро да се похвалиш че си решила проблема, горе главата, ще се справиш! Hug

# 9
  • Мнения: 5 940
Знам, че това, което ще напиша няма да бъде одобрено от повечето мами, които ще го прочетат тук, но въпреки това не издържах. Такова намаляване на теглото е тревожно, силно тревожно и само заради желанието да кърмиш на всяка цена не трябва да го пренебрегваш.
Синът ми се роди 4.100, напълно доносен, с прекрасен сукателен рефлекс, единственото бебе в родилния дом на моя етаж, което засука веднага, след раждането. Изписаха го 3.900, като в родилния дом го дохранвах. Не усещах никакво напрежение в гърдите, но когато натиснех зърното виждах, че има кърма, затова не съм и помисляла да взимаме АМ след изписването. Две седмици след раждането синът ми тежеше 3.500 и ревеше непрекъснато. Педиатърът ме убеждаваше чрез контролните замервания, че нямам кърма, никога не излизаше, че е изял повече от 30 милилитра. По цял ден ми беше на гърдите. Съпругът ми ме отрезви и една вечер ясно и точно ме накара да проумея истината, че детето е гладно, защото нямам кърма. Взехме адаптирано мляко, бебчо започна да наддава прекрасно, сега е висок колкото едногодишен. Твоят случай може въобще да не е идентичен, но не позволявай идеята за кърмене да стане по-силна от майчиния ти инстикт да имаш здраво бебе.

# 10
И аз бях в твоето положение: на първата консултация спад в теглото и диагноза - недохранена, вечер рев (от колики или от глад и до днес незнам). Проблема се реши от само себе си постепенно. В началото след кърмене във вечерните часове след кърмене дохранвах с АМ, чрез шише с биберон, така до следващата консултация и се окоза, че наддава. След това само след нощното кърмене в 00, добавка 30мл АМ и чак кърмене в 5 сутринта. Вече е на три месеца и е само на кърма.Нощем спи спокойно от 23ч до 6ч и наддава нормално. Кошмарът беше докато не стана 4 кг. сучеше вяло, постоянно заспиваше на гърдата ми и се кърмехме по цял ден, но вече суче здраво и не заспива,а и количеството на кърмата ми сякаш се увеличи. Така, че спокойно не си единствена и според мен спокойно можеш да дохранваш с АМ с биберон.Успех!

# 11
newsm10Запо4ни да дохранваш или един изпитан експеримент. Направи едно хранене изциало с искустжена храна ако беб4о спи и е спокоен просто го дохранвай с искуствено мляако а ти си по4ивай пове4е и пий 4ай за карма4ки Peace

# 12
  • Мнения: 212
Много благодаря на всички за подкрепата !Направо сте страхотни!
Бебка е по-спокойна  вечер,откакто започнах да я дохранвам с АМ.Не плаче така неудържимо,когато е гладна.
Купихме  кантар, при нас показва около 200 гр. повече.Ясно е ,че е спаднала по тегло,но според мен е невъзможно да е качила за ден и половина 200 гр.
Продължавам да я кърмя по около половин час и после-дохранвам с АМ, колкото успее да изсуче.Малко е трудно осъществимо това с кърменето през два часа, защото ние общо се кърмим около час(плюс смяната на памперса) и се безпокоя да не спи много малко.От друга страна тя дреме докато я кърмя....
Беше ме страх да дохранвам с биберон, за да не се отбие, но за сега тя все още има желание да суче.Надявам се да продължи така.
Явно моята кърма е намаляла и не и стига.Дано да се оправи положението.
Аз също много се ядосах на категоричното изказване на педиатърката.А и спокойно е можело да отидем и по-рано на консултация, преди да е излязло прочутото ЕГН и проблема да се открие по-рано.Но явно за някой хора бумажщината е по-важна...
Все едно , аз няма да престана да кърмя, докато физически имам тази възможност.За сега обаче най-важното е малката да започне да наддава.
Ще опитам всичко, което сте ме посъветвали.
Още веднаж : много ви благодаря!

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 13:44 от emakara

# 13
  • Мнения: 729
Здравейте,

Поздравления за мотивацията и информираността.Ще ви разкажа ситуацията при нас. Четвъртият месец кантара на педиатъра показа, че е наддал 100 грама, аз го накарах да донесе друг, който показа разлика с 1-ия 300 грама, но детето беше доста нервно вечер и взех адаптирано мляко, с което дохранвах следобед и вечер. Започнах да пия повече течности, български лактогонен чай и  рицинус комунис 5. Последното дава ефект след 3-ия ден, пие се половин час преди или след хранене сутрин и вечер, но не и съвместно с друго лактогонно средство. Изцяло махнахме добавката от адаптирано мляко, а този месец се оказа, че сме наддали 1700. Бяха ми необходими около 3 седмици, за да възстановя нормалната лактация. Успех.Ще се справите Hug, но дори и да не успеете, вие сте направили и правите най-доброто за вашето дете.

# 14
  • Мнения: 629
Здравей emakara!
Браво за мотивацията и желанието да се бориш! Това е ключът към успеха. Наистина си права, че първо бебенцето трябва да започне да наддава и да се стабилизира на тегло. Пък тогава вече ще се мисли как да се махне добавката, ако това е възможно разбира се. Трябва да помислиш обаче и за увеличаване на лактацията защото колкото АМ изпие бебенцето, толкова по-малко ти самата ще "произведеш". Знам, че в момента не ти е никак лесно, но опитай следните трикове (както и когато прецениш, и ако прецениш):
1. Течности - 2.0-2.5 литра;
2. Лактогонен чай на Хипп - малко е скъпичък, но върши работа;
3. Български лактогонен чай - по-евтин е, и върши същата работа, но трябва да си правиш запарка и да следиш да го пиеш на проции през деня;
4. Накисвай си малко пълнозърнести ядки в кисело мляко - през ден-два-три (да не прекаляваш с количествата);
5. Бирена мая - също помага, но можеш да поизчакаш докато се ориентираш дали наистина количеството кърма е малко или просто бебенцето е по-поспаливо и суче вяло;
6. Ако в момента имаш сили, време и нерви можеш да се цедиш след хранене - така ще стимулираш лактацията и събраното ще можеш да даваш на бебчо. Пък и след като се накърмите ще изцеждаш от задното мляко, което е богато на мазнини и позволява на бебето да наддава. Между 3 през нощта и 8-10 сутринта нивата на пролактин са най-високи и често тогава има предостатъчно кърма. Тогава ще ти е и по-лесно да цедиш и да додаваш на обяд и след обяд.
Искренно се надявам бебчо да наддаде и да започне да суче по-интензивно за да ти помогне с увеличаването на кърмата. Това е най-добрият начин и най-лесният.
Ако имаш каквито й да е въпроси или проблеми пиши за да мислим как да се решават. Стискам ти палци за успех!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт