Първата Книга

  • 963
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 200
Коя ще бъде първата книга която да прочетете на детето си?
Бях на 5г. и половина, когато майка ми прочете книгата за Митко Палаузов.Такива бяха времената.  Помня я  до днес. Може би, защото с нетърпение чаках мама да се прибере от работа и да продължи да чете историята ''оттам докъдето бяхме стигнали''. Плаках на финала.
А първата книга, която сама прочетох беше ''Приказки от Пачантантра'' - сборник с индийски приказки. Купиха ми я, защото беше с големи букви за да не си развалям очите.
Единствената книга, която съм чела над 20 пъти е ''Робинзон Крузо". Бях във втори клас и абсолютно потопена в историята за безлюдния остров.
Но сега времената са различни. Споделете актуален опит.

# 1
  • Мнения: 24 467
Първите книжки на децата ми купих, когато те станаха на 6-7 месеца- обикновени бебешки книжки с гумирани страници с големи цветни картинки. След това минахме през албуми за снимки, бебешки книжки с дебели картонени корици- само с картинки или елементарен текст, който и без друго сама си измислям. На около годинка- елементарни приказки. Сега малкият е на година и 8 месеца- купувам и ползвам от купените за баткото за тази възраст книжки на изд. "Златното пате", "ПАН", поредицата "Вълшебната гора", всички класически приказки от мое време. За големият- класическите романи за деца, които и аз съм чела на неговата възраст.  Виж темата "Коя книга последно купихте за вашите деца" /или подобно заглавие/.

# 2
  • Мнения: 3 622
Първато по сериозна книга която му четох беше "Ян Бибиян". Изключвам всички бебешки книжки

# 3
  • гр.София
  • Мнения: 219
Една от първите книжки, която прочетох на децата си е Трите прасенца

# 4
  • София
  • Мнения: 551
Първата книга,която прочете сам големия ми син беше "Пипи дългото чорапче"-старото издание което е с по-големи букви и с много хубави илюстрации.
На малкия му чета от бебче.Сега е на 2 год и половина и много харесва книжките за Франклин.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Предполагам, че става въпрос за книга-роман или повест, което изключва бебешките книжки и кратките истории за Франклин, поредицата за гората и др.подобни. Първата книга, която се опитах да прочета на Дария беше "Братята с лъвски сърца"-след смъртта на баба й реших да отговоря на трудните въпроси с помощта на Астрид Линдгрен. Не и хареса, по скоро я уплаши и не я дочетохме. После беше "Вълшебникът от Оз"-по нейно настояване, хареса картинката на корицата. Историята я завладя (противно на моето очакване) и нямаше търпение да стигне до края.

# 6
  • Мнения: 200
Да става въпрос за първата сериозна книжка (роман) , която детето ще запомни. Изключвам Франклин, Вълшебната гора, Приказките и стихотворенията. Бих предпочела да е от български автор, по -съвременна и да възпитава човечност, доброта. Мислех за ''Следите остават'' и за ''Произшествие на тихата улица'' на Вежинов, но май са за по големи деца, а и с тази милиция не знам как би го приело детето.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
Моята първа истинска книга беше "Пипи Дългото Чорапче" - майка ми ме учеше да чета на нея. Все още си спомням колко бавно 'минаваха' страниците.  Rolling Eyes
Дъщеря ми сама поиска същата книга да й прочета - имат я в детската градина. Купих й новото издание, но тя хареса повече моята стара книжка. Четем я на посоки, а Дариа толкова я харесва, че иска като порасне да стане "Пипи"  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 1 783
На сина ми беше "Мечо Пух", следващите бяха "Пипи..." и "Карлсон...",
на дъщеря ми бяхя стихове от Дора Габе и "Пипи.."

# 9
  • Мнения: 4 965
"Мечо Пух", "Роня - дъщерята на разбойника" и "Двойната Лотхен". Засега обаче не знам дали наистина разбират всичко - особено от Роня и това с разведените родители на Лиза и Лоте и защо са ги разделили.  newsm78

# 10
  • Мнения: 24 467
За по- сериозни книжки- започнахме с А. Лингрен и Е. Кестнер- всичко за "двамата Емиловци"  Laughing на тези двама автори, за Пипи, на 5 години също минахме през "Ян Бибиян"- и двете произведения, по- късно за Том Сойер и Хъкълбери Фин.
Не е задължително автовър да е български. На мнение съм, че Вежинов следва да се прочете наистина по- късно. Към сериозната литература се преминава постепенно, преминавайки първо през класическите детски романи.

# 11
  • Мнения: 8 999
Първата книга за децата ми беше приказки от Ангел Каралийчев. Тази книга ми прочетоха и на мен моите родители. На "Майчина сълза" плаках като малка, плаках и сега, докато я четях на своите деца. Те също плакаха.

# 12
  • Карлово
  • Мнения: 4 572
Червената шапчица, но я адаптирахме към нашето семейство за да е по-разбираема. Детето е Веси, бабата Цецка и накрая ловецът го заместихме с тати.
"Патиланско царство" четох, но "Пипи.." беше с по-голям успех.

# 13
  • Мнения: 200
Благодаря ви сърдечно.
Вече решихме да подарим  за РД на племенника приказките на А. Каралийчев. Ако покаже интерес постепенно ще прочетем и другите.

Общи условия

Активация на акаунт