Полипи на матката

  • 275 382
  • 481
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 185
Със сигурност се полагат болнични, но не си спомняма колко дни бяха. И на 90% съм сигурна, че се поема от касата.

# 91
  • Мнения: 583
Полагат се болнични. Правих лапаро с хистеро и се полагат 30 дни. Мисля, че и само хистеро да правиш пак са 30 дни.

# 92
  • Мнения: 31
Привет и от мен. Бях на годишен профилактичен преглед от службата и гинеколожката се усъмни за полип. Искам да се заема сериозно с това нещо /да го махам с хистероскопия/ и за това търся съвет - коя клиника бихте ми препоръчали и кой доктор да търся?

# 93
  • Мнения: 185
Привет и от мен. Бях на годишен профилактичен преглед от службата и гинеколожката се усъмни за полип. Искам да се заема сериозно с това нещо /да го махам с хистероскопия/ и за това търся съвет - коя клиника бихте ми препоръчали и кой доктор да търся?

Аз го махах в Шейново. Д-р Пламен Димов. НО предполагам и на други места се справят, не е толкова сложна манипулация Simple Smile

Упех.

# 94
  • Мнения: 233
Здравейте,
Присъединявам се и аз. Много съм притеснена. В сряда ми правиха цветна снимка за установяване на състоянието на тръбите и ............... ново 20- тръбите наред, но има голям овален полип в матката. Вчера- петък ми правиха пробно абразио. Лекарката каза, че съм имала разрастване на маточната лигавица и, че го е отстранила, но са пратили материал за хистология. Много ме е страх да не е злокачествен..... Каза ми, че е бел голям и с много правилна форма. Моля, споделете опит, притеснена съм и ме е страх. Cry Cry Най- важното е, че нямах никакви симптоми- нито кръвотечения, нито болка, нито бяло течение, а последната цитонамазка от миналия месец е пап 1.

# 95
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте,
Присъединявам се и аз. Много съм притеснена. В сряда ми правиха цветна снимка за установяване на състоянието на тръбите и ............... ново 20- тръбите наред, но има голям овален полип в матката. Вчера- петък ми правиха пробно абразио. Лекарката каза, че съм имала разрастване на маточната лигавица и, че го е отстранила, но са пратили материал за хистология. Много ме е страх да не е злокачествен..... Каза ми, че е бел голям и с много правилна форма. Моля, споделете опит, притеснена съм и ме е страх. Cry Cry Най- важното е, че нямах никакви симптоми- нито кръвотечения, нито болка, нито бяло течение, а последната цитонамазка от миналия месец е пап 1.

Полипите обикновено са доброкачествени, тъй че спокойно изчакай резултата  Peace Още повече щом си нямала симптоми, значи сигурно не е отдавна полипът.
Четох, че цитонамазката не дава яснота по отношение на ендометриума на матката, т.е. това, че е ПАП 1 си е за шийката на матката само резултат. Пиша го не за да те тревожа, просто доста прочетох, защото мен ме оставиха на изчакване 1-2 цикъла, въпреки съмение за полипи. И аз имам някакви удебелявания, които трябва да се проследят и ми е много неприятно това изчакване, ама какво да се прави...

# 96
  • Мнения: 226
днес ми махнаха два полипа - казвам ви нищо особено като манипулация - единственото е упойката, от която се излиза лесно за около 2 часа напълно. не страхувайте, а отивайте навреме. самия полип е доброкачествен, но не се знае успоредно с него какво може да се случи.

# 97
  • Мнения: 233
Благодаря за отговорите, днес говорих с гинеколожката, която ми махна полипа. Тя не е никак притеснена. И аз вече съм по- спокойна.  Hug Hug

# 98
  • Мнения: 233
Момичета, днес си взех резултата от хистологията- пише "аденоматозен полип от ендометриалната лигавица". Мисля, че съм на ясно какво значи, но вес пак моля за консулт от вас.  Hug Hug

# 99
  • Мнения: 49
Здравейте момичета,

Искам да ви благодаря, че сте коментирали и обсъждали тази тема във форума, тъй като от вас научих много повече неща за полипите на матката отколкото от “разговорливите” доктори и сестри. Да си доктор е хуманно, но не знам къде по пътя на професията се губи професионалното. Вярно, че напрежението им е огромно, че е трудно, че пациентите са хиляди, но въпреки всичко, щом си поел клетва не трябва да губиш човешкото отношение. Не одобрявам дезинформираността, относно състоянието на човек, всеки пациент е отделен сам за себе си и заслужава да се запознае с всички аспекти на своето заболяване, независимо дали е обикновена настинка или сериозно заболяване.
Както и да е, отплеснах се много. Винаги съм се възмущавала от нелюбезното отношение на служителите, в каквато и да е област.
Въпросът ми беше за полипите. Преди една седмица при вторичен гинекологичен преглед ми казаха, че имам полипи на матката. Толкова се уплаших. Докторът ми обесни, че не е нищо особено. От какво се образувало? Ми, образува си се без причина. Как се премахва, опасно ли е?Ми, в болница, не е опасно, маха се с абразио. Какво е абразио? Ми, като аборт...( до тук с обясненията).
Като човек, който не е наясно с това и не му беше обяснено като хората стресът и страхът са неизменно с теб денонощно. От вас научих много неща и най-важното е, че се успокоих (поне малко). На всички, които им предстои премахване на полипите искам да споделя малко неща от своят опит- след всичко, което прочетох, видях и преживях- съветът ми е – да се ходи редовно на гинеколог, по възможност в клиника с добро оборудване, където ще могат да ви прегледат обстойно (каквото и да е- здравето е най-важно и заслужаваме най-добрия преглед). Добре е да се премахват, защото полипите пречат на нормално протичащите процеси в организма, нарушават цикъла и могат да доведат до трудности при забременяването. Възможно е да рецидивират. Процедурата по премахването им е абразио ( кюретаж), извършва се в болнични условия под пълна упойка ( поне при мен беше така). Поема се от здравната каса, като личният лекар трябва да ви издаде Направление номер 7 (направление за хоспитализация- в 2 екземляра), както и кръвни изледвания (добре е да имате и за определяне на кръвната група, ако не си я знаете). На мен ми направиха абразиото в Майчин Дом, София. Малко преди да вляза в болницата ми направиха и кардиограма. Ако не сте си избрали предварително екип ( който се заплаща допълнително, нещо от порядъка на 700 лева) ще ви оперира дежурния доктор. Аз лично платих само потребителска такса за постъпването в болница и потребителска такса за кръвните изледвания (които може да направите, в която искате лаборатория). Процедурата е кратка, не повече от 10-15 мин. След което трябват около 2 часа, за да се освестите напълно от упойката. Добре е някой да има покрай вас, тъй като сте леко зашеметени. Тъй като говоря единствено за Майчин дом, ще споделя още, че е необходимо, ако желаете да си носите своя нощница (не че не дават, ама си е друго да си е твоя, аз не си носих....), чехли и дамски превръзки. Преди манипулацията не трябва да се яли и пили каквото и да е поне 6-8 часа. ( за да не повръщате от упойката после) Не се пие и яде нищо минимум 2 часа след операцията. Нищо няма да помните, няма болка, само лека тежест ниско долу, която до края на деня отшумява. Кървях до вечерта. Не са ми предписвали никакви лекарства, никакъв по -специален режим, може да си ходите на работа още на другия ден. Полагат ви се болнични. Чака се около 10 дни за резултати от хистологията, да се види този полип дали е доброкачествен или не. Сега ми предстои това- да чакам. Знам, че преобладаваща част от резултатите са положителни, но въпреки всичко притеснението си остава. Така, че след 10 дни ще ви пиша отново.

# 100
  • Мнения: 4 246
Моя полип го махаха с хистероскопия,не с абразио

# 101
  • Мнения: 124
И моя с хистероскопия.

# 102
  • Мнения: 49
Ок, аз просто разказвам за своят опит ако случайно на някой му предстои премахване на полип с абразио.

# 103
  • Мнения: 226
 
Моя полип го махаха с хистероскопия,не с абразио
а има ли разлика в двата случая на махане на полип - с абразио и схистероскопия?

# 104
  • Мнения: 1 574
Aз имах 2 полипа ,единият е махнат 2005 година ,с месна упойка ,но след 5 години ми се появи отново и го махнаха с абразио ,беше с пълна упойка ,тогава ги питах ,защо единият път е с пълна упойка махнат а другият път не е ,те ми отговориха ,че с абразиото се изкоренява коренчето на полипа и не може да се направи без упойка защото си боли много повече от другият начин .Но всичко мина бързо и се надявам да не ми се появяват повече .Първият път докато си чаках резултатът се бях поболяла ,но после лекарят ми каза ,че са доброкачествени тумори и да не се тревожа .

Общи условия

Активация на акаунт