Схема на кърмене след като се започне захранването

  • 5 950
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 140
Здравейте,

Tъй като се случи така, че родих в Англия и за момента се гледаме там, в тази тема искам да напиша какви са препоръките във Великобритания по отношение на кърмене, каква е желателната продължителност и прочие.

Ще започна с това кога се стартира захранването - по последни изследвания в областта, бебешкото коремче не е достатъчно развито преди 6-тия месец, за да понесе повечето твърди храни. Като пример ще посоча дори само едно най-елементарно нещо - при бебета захранени след 6-тия месец почти не се наблюдава така затормозяващия първоначален остър запек.

Та да се върна на кърменето - препоръчва се изключително кърмене до 6-тия месец, след което от 6-тия до 7-мия месец се въвежда хранене с пюре веднъж дневно, като е хубаво да е винаги по едно и също време на деня, като първите две седмици от този период при въпросното хранене се започва с кърма, но някъде по средата на обичайната продължителност на кърмене се спира и се предлага пюрето. Т.е. ако обичайно детето се кърми 15мин на хранене, то към 7-мата минута се спира и се дава предварително приготвеното пюре. През третата и четвъртата седмица от 6-тия месец се спира предварителната кърма при приема на пюрето и вместо това се дава сок или вода (препоръчва се сок да се дава само по време на хранене, а през останалото време вода - с цел предпазване на бебешките зъбки).

Така в края на 6-тия месец е отпаднало едно кърмене дневно.

7-мия месец започва с въвеждането на още едно хранене с твърда храна на ден - по същата схема. Първите две седмици с половин кърмене, последвано от пюрето, а другите две седмици - сок преди това. Като даването на сок точно преди хранене не разваля апетита, а напротив - изстъргва стомаха и го подготвя за храната, т.е. следва се принципа на кърмата, където първоначално кърмата е доста водниста и след това потича хранителната част.

По тази схема в края на 7-мия месец вече е отпаднало още едно кърмене и в началото на 8-мия се започва трето твърдо хранене на ден.

Така в 9-тия месец вече имаме хранене с твърда храна три пъти дневно и обикновено са останали две кърмения.

Тази схема се препоръчва до годинка, когато по желание на майката кърмата може да се замени с обикновено прясно мляко.

Лично при мен тази система е много удобна, защото аз искам да продължа да кърмя колкото е възможно по-дълго и така през деня мога да отсъствам, когато ми се наложи, а се кърмим само сутрин към 8am (което страхотно ме улеснява, защото съм поспалива и така двамата можем да си доспим още час-два) и след това второто кърмене ни е преди лягане - така препоръчваната чаша мляко преди сън Simple Smile Т.е. имаме ранна закуска - кърма, закуско-обяд с твърда храна, следобяд и ранна вечеря отново с твърда храна (трите основни хранения на ден) и завършване на деня отново с кърма.

По принцип кърмех от една гърда на хранене, но сега, когато останаха само сутрин и вечер, давам последователно и едната и другата, за да не намалява кърмата и за да не престоява млякото в мен дълго време.

Страхотно удобство идва и от факта, че детето не ме дърпа за цица по всяко време на деня или нощта.

Това е от мен :XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX...

# 1
  • Мнения: 1 531
ок е, но де да можеше,както ние искаме - основна дума има желанието на бебто да хапва Peace
а - само ме смути дърпането на бебето посредата на кърмене  Naughty  бих предпочела да храня преди кърмене или час след, но не й да дърпам  Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 2 616
Тази схема обаче е в противоречие със схващането, че детето не трябва да има заместено хранене преди навършването на годинка  newsm78

# 3
Тази схема обаче е в противоречие със схващането, че детето не трябва да има заместено хранене преди навършването на годинка  newsm78

Някой може ли да ми обясни защо се препоръчва да няма заместено хранене преди навършване на годинка или да ме препрати към материал, в който се обяснява...Навярно, като се замисля е, за да не намалява количеството мляко, което се приема дневно, но тогава се чудя дали в краен случай, ако например майката трябва да отсъства през деня, дали не е по-добре да се дава АМ с твърдата храна, пък кърменията да се оставят за сутрин и вечер примерно?

# 4
  • Мнения: 19 272
и аз не разбирам тази препоръка да няма заместено хранене до годинка.аз родих в Германия и там също не препоръчват това.не е ли опасно за вече по-големичко бебе например към 10месец да е основно на кърма?

# 5
  • Мнения: 502
И моят въпрос е защо не се замества хранене?Ако твърдата храна е приготвена с кърма или АМ защо да не се дава като самостоятелно хранене,без допълнително кърмене?

# 6
  • Мнения: 1 531
и аз да се подредя със същия въпрос и линк към материала, в който го пише, ако може  Hug

# 7
  • Мнения: 140
Po povod na mnenieto protiv zamestenoto xranene - ne mislia, 4e e mnogo uda4en variant da se prodalji karmene kakto do tozi moment.

Imam dve poznati, koito go napravixa - i pri dvete rezultatat e edin: bebeto e napalno dovolno ot karmata i ne iska da iade druga xrana. Ednata mi priatelka re6i da zapo4ne rabota sled navar6vane na godinka na bebo4kata po finansovi saobrajenia i y be6e bezumno trudno, da ne govorim, 4e deteto ne iska6e da xapne ni6to drugo. To be6e i v neveroiaten 6ok, tay kato gardata se be6e prevarnala i v uspokoiteno sredstvo, koeto izvednaj y be6e otkazano. Pri po-gornia varian maykata moje da prodalji da si karmi predi i sled rabota, a i deteto ne svikva s gardata po sa6tia na4in, za6toto na 6-8 meseca vse o6te ne osaznava dobre ne6tata.

Pri drugata mi priatelka karmeneto prodalji do dve godi6na vazrast i pri tiax sa6to ima seriozen problem s iadeneto - deteto ne iska da pogledne xrana, mnogo e zloiado, dokato s karmata ne imala takav problem.

4estno kazano parvite niakolko dni i na men mi be6e kofti da izvadia cicata ot ustata na bebo i si deystvax s palno karmene i doiajdane, no detence ne iska6e da iade ni6to dopalnitelno, zatova se re6ix. I vidiax, 4e bebo izob6to ne protestira, za6toto ve4e se e zasitil do izvestna stepen i ne e tolkova nastarven, daje naprotiv, s udovolstvie opitva6e vsi4ko novo.

Tuk oba4e riabva da vmetna, 4e v Anglia zapo4vat zaxranvaneto s edna orizova ka6i4ka, koiato se smesva s izcedena karma, za da e blizko po vkus i taka v na4aloto niama otxvarliane na novoto. Sa6to taka gardata ne se izdarpva, a nejno se otstraniava, kato se postavi malkoto prast4e na mama mejdu zarnoto i usti4kata na bebence, za da se razxemetizira vnimatelno i da niama bolka.

Druga preporaka na baza izsledvania v oblasta na zaxranvaneto, za koiato se se6tam, e 4e pri rajdaneto bebeto ima izvesten zapas ot jeliazo i drugi sastavki, koito ne se sadarjat v karmata i tezi zapasi e iz4isleno, 4e zapo4vat da se iz4erpvat okolo 6-tia mesec i taka se kalkulira koga e nay-dobre da zapo4ne zaxranvaneto. Ako karmeneto na bebto prodalji kakto dosega, to niama da moje da si popalni zapasite, za6toto niama da iade nujnoto koli4estvo, tay kato e ve4e zasiteno ot karmata. Zatova v Anglia se prepora4va imenno po-gornata sxema na karmene i zaxranvane.

# 8
  • Мнения: 527
Тази схема обаче е в противоречие със схващането, че детето не трябва да има заместено хранене преди навършването на годинка  newsm78

Кой  и къде се казва,че до една година кърменето трябва да е основна храна?След 6-ти месец се изчерпва примерно желязото и ми е много интересно откъде ще се набави с кърмене основно newsm78

# 9
  • Мнения: 546
Не знам къде точно пише, че до 1 год. не се замества хранене, но аз реших така да процедирам, защото при опита ми да заместя хранене кърмата ми много намаля и дори стигнахме до "стачка". Ако бях заместила 2 или 3 хранения едва ли щях да кърмя и до 1 год.
Винаги кърмех преди хранене и веднага след това предлагах твърда храна, не съм изчаквала да мине половин час иле нещо такова. Постепено синът ми сам си увеличи количеството твърда храна и към края на първата годинка си изяждаше около 150 гр. пюре. Това ме кара да мисля, че те сами усещат нуждата си от повече и различна храна. На 1 год. хемоглобинът му беше 138.  Peace

# 10
  • Мнения: 629
До колкото знам препоръките на СЗО са до 1-та годинка на детето първо да се кърми и след това да се предлага твърда храна (захранването да започне около 6-тия месец) като се остави детето да прецени колко иска и дали иска. След навършване на годинка редът се обръща - първо се предлага твърдата храна и след нея, ако иска и колкото иска кърма. Разбира се всякакви срокове са условни и се следи самото дете.
Идеята на мен ми се видя логична. Разбира се винаги ще има деца, които по-бързо да привикват към промените и такива, на които ще им трябва повече време. Но аз лично смятам, че докато бебето има 5-6 резеца на кръст в устата си не му е време да се прехранва основно с храната на възрастните (пък било то и пасирана). Мисля си, че до около годинка то трябва да се адаптира и да свикне с новите вкусове, консистенция, организмът му да се ориентира как и какво да извлича от новите продукти. След годинка с прогресивното озъбване и съзряване на храносмилателната система кърмата започва да става добавка за подсилване на имунната система, а основните хранителни вещества детето вече само си извлича от поеманата храна. Така си го обясних за себе си. Само дето не успях съвсем да го приложа на практика и реално на годинка имахме 2 заместени хранения и 1 кърмене и 1 каша с кърма. Дивачето така и не пожела да яде 5 пъти на ден  newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 1 724
Аз работя, досега не съм захранила, а бебето ми е само на изцедена кърма. Тази схема ми се вижда много подходяща за случаи като моя.
До колкото знам препоръките на СЗО са до 1-та годинка на детето първо да се кърми и след това да се предлага твърда храна (захранването да започне около 6-тия месец) като се остави детето да прецени колко иска и дали иска. След навършване на годинка редът се обръща - първо се предлага твърдата храна и след нея, ако иска и колкото иска кърма. Разбира се всякакви срокове са условни и се следи самото дете.
....

Не знам какво значение има кое първо се предлага- дърщеря ми сега пие кърма през 1,5 часа. Т.е. няма никакво значение, поне според мен, кое е "първо" - заместеното хранене или кърмата. Например 12. ч - кърма,13ч. пюре, 14,30 кърма и т.н. Просто има редуване.

Сериозен е въпросът дали трябва да има заместено млечно хранене до 1 г. Мога ли да помоля линк към препоръки на СЗО?
Това, което забелязвам, че ако не се замести хранене около 7 миа месец, бебетата не искат друг храна поне до година и 2,3 месеца /виждам толкова оплаквания от майки във форума/.
Т.е. според мен не трябва да се изпада и в двете крайности. Въпросът колко мляко да се предлага на кърмачето до 1 година е сериозен. Дали някои може да помогне с инфо или източници /Чела съм библиотеката, нямам предвид само американската система, която сонвоно е застъпена там/

# 12
  • Мнения: 527
Много се цитира СЗО,но на практика малко хора са чели какво пише в сайта и Peace
http://www.who.int/nutrition/topics/en/
Нямам време да ровя за точен линк.

# 13
  • Мнения: 2 829
Ами аз съм чела сайта на СЗО. Те изобщо не говорят за заместване на храненето, а за "допълващо хранене", като казват, че на детето трябва да се предлага адекватно количество храна, така че да може да си набави енергията, която не му достига от кърменето. Пише, че ако бебето суче по-малко-трябва да му се предлага повече храна. Има и средни количества калории, които кърмата набавя за различните възрасти и съответно-средно количество калории, които бебето трябва да си набави от твърда храна. За периода 6-9 месеца бебето би трябвало да изяжда 137-187 грама твърда храна на ден.
Чела съм също и препоръките на Уницеф, Ла Лече Лига, ААП- навсякъде пише едно и също-трябва да се предлага на бебето храна, да има възможност да си набави нужната енергия, захранването да става постепенно, без да се насилва детето, съобразено с местните обичаи и практики.... Няма ги апокалиптичните картини каква трагедия ще настане ако бебето няма заместено хранене, не се споменават анемии...
Далеч съм от мисълта да твърдя, че схемата на авторката на темата е грешна-напротив-след като се приема добре от детето и е удобна на майката-явно точно този вариант на захранване е добър за това конкретно семейство.
Моето дете се захрани по-бавно, но аз съм доволна от избора си и начина, по който протече захранването. Не сме имали никакви проблеми, беше ни много лесно и приятно. Все още го кърмя и през деня, но в дните, когато съм на работа по цял ден малкия издържа без кърмене и без никакъв проблем. Просто тези дни яде повече.

# 14
  • Мнения: 1 089
Ние имаме 3 заместени хранения, ще въведа и четвърто по-късно този месец (според немските схеми) и през целия ден си сучем на поискване. За мен това е правилно и удобно. Тая истерия да няма заместено хранене не я разбирам. Смятам, че при нас нещата се получиха съвсем естествено - захранването реално съвпадна с периода, в който поради възстановяването на цикъла, кърмата ми намаля. Детето прие съвсем спокойно новите храни, хапва си с апетит, колкото поиска, но в общи линии си изяжда порцията. Всеки трябва да преценява индивидуално за себе си и за детето си, кое ще е най-добре, а иначе английската схема много ми напомня на това което се прави и в България.

Общи условия

Активация на акаунт