Алтруисти или егоисти?

  • 2 481
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 312
От темата за Димитрина с деветте деца още ме гложди един въпрос/няма връзка с нейният случай,нека не го нищим отново/.
Чисто теоретично,няма нужда от обяснения и оправдания...

Защо раждаме деца?
Погледнато само в този аспект:
Поради чисто егоистични подбуди/това включва:"Да оставя нещо след себе си." /или защото искаме да се раздаваме/"...и аз съм дал нещо на света." ?
Задълбах си в разни мисли от едно изказване там...
Една мама беше задала риторичен въпрос,от типа на:"Толкова за ценна и неповторима ли се смята,че не иска да лиши света от богато хромозомно наследство?"
/не претендирам за точност,не ми се рови да цитирам,пък и доста мнения бяха изтрити,така,че не съм убедена и,че ще го намеря...
Днес попаднах на друга тема,в която едно гръмко изявление ми направи силно впечатление.

Цитат:
"...Искам да имам 3 деца:
Първото ще бъде моето продължение
Второто ще бъде неговото
А третото е приносът ни за света! "

Не схващам нещо...
Аз не мислех за света,когато реших,че искам бебе.
Значи съм абсолютен егоист.
Сега обаче искам да дам на сина си света.
Това обаче не ме прави алтруист,а просто майка.
От друга страна искам детето ми да успее,да се реализира,да стане Човек.
Но не за да го дам такъв на света.
По-скоро бих искала той да заграби каквото може по пътя си...

Късно е..,въртя се в кръг.
Вие мислете.

# 1
  • Мнения: 1 418
Искам деца,за да мога да  им дам цялата си
любов,без да искам нищо в замяна.

# 2
  • Мнения: 3 447
"И аз съм дал нещо на света" си е чисто чесане на егото, ако питаш мен  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 940
Родих детето ми, защото се влюбих в съпруга ми, защото много исках да създадем двамата най-смисленото, което може да бъде създадено от двама на този свят. Не знам това егоистични или алтруистични причини са. Искам да стане добър човек.

# 4
  • Мнения: 3 447
Раждането на деца е инстинкт, няма начин да е алтруистично.

# 5
  • Мнения: 25 586
Раждането на деца е инстинкт, няма начин да е алтруистично.

И хормони.  Peace
Не познавам жена, която да е заявила, че иска да роди Гражданин на Републиката или още един Човек на Света.
Всички искат бебета, защото искат да станат майки. Някои не искат да стават майки, ама пак раждат бебета, защото така трябва, защото какво ще кажат хората, защото са под нечий натиск или защото... нещо друго, но не и от алтруизъм.
Всъщност, сетих се за някои случаи на алтруистично раждане - когато някоя жена не може да стане майка и нейна близка се съгласи да износи бебето й безплатноThinking

# 6
  • Мнения: 1 080
За мен човекът е животно с първичните си нужди и нагони .Дори не съм сигурна ,че е най- интелигентното .

# 7
  • София
  • Мнения: 2 422
МОже би е имала предвид, че с първите две запазва държавния прираст на нула, а с третото го изкарва на плюс?!? Уф, как го казах - а не съм счетоводител

# 8
  • Варна
  • Мнения: 912
И аз съм разсъждавала по тази тема, когато съм била в по-особено състояние. (като депресия, отчаяние, гняв към държавата и условията, в които живеем, безсилието и други такива)
Това, до което стигнах лично за себе си е, че първото дете се ражда от чист егоизъм - искам да се грижа за бебче, да запълни празнината в живота ми, да ми го осмисли . . . и в този ред. Второто ще е от загриженост за първото - да не е самичко (на мнение съм, че децата, които нямат братя и сестри са в известна степен ощетени).
Но никога не ми е хрумвало, че раждам дете на държавата или на света, дори винаги ми е било грозно, когато някоя майка направи изказване от рода "аз й родих дете на тая държава, тя нищо не ми дава" чувала съм го по разни предавания по ТВ.

# 9
  • Мнения: 7 110
Искам деца,за да мога да  им дам цялата си
любов без да искам нищо в замяна.
Заради това. Но все пак явно имам очаквания в замяна - да се чувствам жива. Егоистично е.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 423
До някаква степен съм егоист може би.
Не мислех за никой, когато раждах децата си - само за тях.
Не искам да раждам деца на никоя държава, не искам държавата да се грижи за тях, не искам те да й служат, не искам да се чувстват длъжни ( та дори и на мен), защото са родени, искам да живеят добре, да са щастливи, да са здрави.
Егоист съм, защото най - голямото ми удоволствие  и щастие е да имам децата си, когато се роди втората - щастието ми стана двойно.
Предпочитам да съм егоист.

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не познавам жена, която да е заявила, че иска да роди Гражданин на Републиката или още един Човек на Света.
А любимата реплика, позагубила блясъка си: Може би това е бъдещият Президент  Whistling

# 12
  • Мнения: 431
Тук във форума научих, че си раждаш дете, за да има кой да се грижи за теб на старини и за да не останеш сам. Защото мъжете ги отвява вятърът, но децата са ти длъжни до гроб.

Също така си раждаш дете, за да задържиш/хванеш мъж или за да си спасиш семейството от развод.

Чувала съм и че трябва да родиш, ако имаш психически проблеми. Детето ги лекувало безотказно - това още в древността са го открили като лек за женска меланхолия и хистерия. Кръвта трябвало да се премести от мозъка в матката.

# 13
  • Мнения: 3 423
МОже би е имала предвид, че с първите две запазва държавния прираст на нула, а с третото го изкарва на плюс?!? Уф, как го казах - а не съм счетоводител
В чисто технически аспект раждането на дете е
добив на един данъкоплатец повече за държавата,
в която то ще живее един ден. Не става дума ни
за алтруизъм, ни за егоизъм, а за граждански дълг.
Една мъдра държава трябва да носи на ръце своите
данъкоплатци, но не мисля да продължавам изречението.

Последна редакция: сб, 26 яну 2008, 09:45 от Liska

# 14
  • Мнения: 4 585
Алтруизъм е много силна дума. То е да правиш нещо, без да очакваш нищо.
Раждането на деца е егоизъм поскоро. Сакън, да не се загуби ценния ми ген.
Алтруизъм е да имаш деца, и да си осиновиш още едно.

Общи условия

Активация на акаунт