Да помним, за да не се повтори!

  • 2 904
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Цитирам от един друг форум формулирофката на темата:
27 Януари е обявен от Европейския Съюз и ООН за ден в памет на жертвите от Холокост. Всеки трябва да знае фактите и истината. Следният линк предоставя обширна информация по въпроса, придружена със снимки и видео материали. Не го пренебрегвайте! Тези, които не познават историята са осъдени да повторят грешките на предишните поколения! Пак повтарям - това са ФАКТИТЕ, а не спекулации.

http://holocaust.coolinc.info

# 1
  • Мнения: 1 470
И ние като българи има какво да помним от историята,за да не повтаряме,но сме обречени...

# 2
  • Мнения: X
а кой ще помни и другите
все пак освен евреи е имало и доста други хора
тях кой ще ги помни
иначе евреите и от това направиха бизнес разбира се
всички трябва да ги помним и да им се извиняваме
а за другите ни дума

демокрация ...

# 3
  • Мнения: 822
Тя историята се повтаря,въпреки че уж я помним...

Судан-от 1983 насам жертвите са около 2 милиона...Предимно християни.Геноцидът от 1987,когато правителството издава нареждане,да се избият всички деца от мъжки пол в южните, населени с християни части на страната.Хиляди изгорени деца.Историята се повтаря...
Руанда-от 1994 насам-жертвите са около 1 милион (неофициално).
Историята се повтаря...
Примери колкото искаш.
Паметта ни не е станала по-къса.Може би сърцата ни са вече по-плитки...И примиреността ни по-голяма.

# 4
  • Мнения: 5 877
Важно е да го знаят нашите деца.

# 5
  • Мнения: 431
И да помним, и да не помним, ще се повтаря и занапред.

# 6
  • Мнения: 5 877
В момента се повтаря в Ирак.
На нас не ни пука, защото не е в Европа.
Мен ме е срам. България участва.

# 7
  • Мнения: 335
В момента се повтаря в Ирак.
На нас не ни пука, защото не е в Европа.
Мен ме е срам. България участва.

Мен ме възмущава повече, отколкото ме е срам.

А като беше в Европа, да не би на някой да му пукаше.
"Войната" в Югославия, което си беше чиста масова екзекуция от въздуха, беше първото тъжно нещо, което разбрах за българите като народ. Тогава се срамувах наистина.



# 8
  • Мнения: 5 877
И сега се срамувам наистина.
Имате ли идея какво става там? Превеждах рецензия на книги, писани от американски войници. Техните си хора бе, има и такива, на които им се е догадило.
Описваха потресаващи случаи.
Примерно - всяка кола, приближила се на по-малко от десет метра до американска военна кола, бива атакувана.
Семеен микробус, превозващ шоколадови десерти, се оказва вклинен между две части на колона. Ни напред, ни назад. Взривяват ги. Оглеждайки пръснатите върху сникърсите вътрешности, кървища и пр., войниците позабърсват пакетчетата, разопаковат, ядат.
Не ми се цитират епизодите, където става въпрос директно за деца.

Не ми се говори за униженията в затворите, целни издевателства. И въобще за обезобразяването на тази страна.
Какво правим още там, по дяволите?
И защо никого не го е еня?

# 9
  • Мнения: 335
Всеки нормален човек мисли като теб.
Дори тези, които не четат книги - достатъчно е да гледат американските филми, заливащи децата ни от "българските" национални телевизии.

Но българите са мързеливи да казват мнението си.
Мързи ги и да обединяват личните си мнения в обществено.
Не ги мързи само отговорниците по "формиране" на общественото мнение по служебна линия.

Когато това се прави 15-20 години поред, въпросните отговорници са си свършили работата - издундуркали са с лъжи и промивки цяло едно поколение, което няма как  нито да се срамува, нито да се възмущава, понеже няма да схваща "защо, по дяволите, да го правя се'а пък т'ва?!".

# 10
  • Мнения: 5 877
Може би защото утре може ние да сме жертвите?

Да не говорим за категорията морал.

# 11
  • Мнения: 822
Холограма,не мисля,че причината е мързелът,а по-скоро точно това промиване на мозъците и ценностите ни...
И това не се отнася само за българите.Силните антивоенни движения останаха в миналото.На днешните такива се опитват да лепнат етикет "екстремизъм" или дори "тероризъм".Виждаш какво е отношението към екологичните и стачни движения примерно...
Вече се е оформило мнението,че "гласът на улицата" е глас на нискоинтелигентния лумпен.А поне според мен няма друго толкова силно средство за израз на общественото недоволство...

# 12
  • Мнения: X
Аз протестирах ... на улицата. И срещу бомбите над Югославия. И срещу бомбите в Ирак, когато войната там започна. И какво от това?

# 13
  • Мнения: 223
спомних си за филм, който когато изгледах за първи път бях ужасно потресена .Едно 4е бях дете, и друго ,че освен да бях 4ела, друго си е на филм да "видя"
Списъкът на Шиндлер.
 дълго време ме държа това което изпитах докато го гледах

# 14
  • Мнения: 335
Аз протестирах ... на улицата. И срещу бомбите над Югославия...

Може да сме се виждали, значи.
Спомняш ли си колко бяха протестиращите при първия митинг - организиран от обществен комитет, непартиен митинг беше - само обществени фигури, учени, писатели и пр.
3-4 хиляди човека от цяла София!
А колко бяха съгласни с тази бомбена "война"? Повече от 90% от българите бяха против. Защо само няколко хиляди отидоха на улицата, за да го кажат.

А спомняш ли си как веднага след това - по служебна (партийна) линия - мина и най-абсурдното чудо на чудесата, невидяно никъде по света: "митинг" в подкрепа на бомбардировките.
200-300 души от цялата страна бяха, вярно. Но го имаше.
Една (управляваща тогава) партия спусна партийно поръчение до членовете си и окръжно по службите им, излязоха половин час по-рано от работа и минаха по улицата да викат как трябва да участваме в хвърлянето на бомби върху съседна държава и върху хората там, живеещи в собствените си домове.
После партиите окончателно яхнаха митингите и хората стряха да излизат.

Та защо, според теб, като никой нормален българин не искаше война, излязоха само няколко хиляди нормални, за да го кажат?

И щом по "партийна линия" може да накараш дори само 200 души да искат война срещу суверенна съседна държава, значи нещата са трагични.
Значи, че продажното тъпоумие си вирее и днес у българина.
И това е единственото обяснение за опустошената ни вече държава.

Общи условия

Активация на акаунт