Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Дом
Дом
15 216 членове Включете се
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора

област Софийска

Знам, че има много такива теми, но ми се иска в тази да обобщим: кой вид отопление излиза най-изгодно според вас? С какво се отоплявате и колко ви излиза отоплението през зимата като сума?
Ние сме на дърва-камина с водна риза. Обаче нещо не ми харесва вече. Дървата бая поскъпнаха, хем ние си ги намираме сравнително евтино, ама пак на месец сигурно 2-2 кубика и половина си ходят, хем слагаме и въглища. Печката не гори по цял ден, защото сме на работа, пали се към 15 часа, през нощта също не я поддържаме. Излиза ни сигурно към стотина лева топлото на месец. Обаче като се има предвид цялата хамалогия покрай тези дърва (докарване, мъкнене, палене на печки), а и прахоляка и мръсотията, опушването... ужас направо, писна ми вече! Ще ми се да се измисли някакъв друг вариант занапред, та затова споделете вашите мнения.
Цитирай

София

С риска да ме линчуват - ТЕЦ. Плащам по около 100 лв. месечно за 2 стаен апарт., парното работи без прекъсване от октомври до април на 3 степен на топломера, топла вода денонощно. Дори и да е по-скъпо, винаги можеш да плащаш колкото пари имаш, Топлофикация ще ме чакат. Ток, дърва, въглища се плащат в момента. Хамалогията на дърва и въглища не ми се описва в 21 век. Братовчедка ми е с газифициране - почти същата сума, но те и готвят на газ. Разбира се има значение, че апартамента е вътрешен, южен, пред всяка от стаите има и тераса/само на кухнята е остъклена. Но там не пускаме парно - просто не се налага.
Цитирай

София

И аз съм за ТЕЦ, но предполагам, че при вас няма щом не си го дала като опция?
Иначе аз и друг път съм писала, че засега с ТЕЦ ни излиза много прилично отоплението - отопляваме 4 стаи, температурата винаги е 20 градуса и средно месечно сметката е 100 лв, това е заедно с топлата вода. Радиаторите не ги спираме от началото до края на отоплителния сезон. Апартамента ни е с много благоприятно изложение - 3 стаи юг/изток и една запад.
Цитирай

И аз съм за ТЕЦ, миналата година ни излезе по около 25 лв. на месец, беше топла зима, за 60 м2.
В студените зими е около 40, максимум 50 лв.
Отделно около 20-25 лв. топла вода.

Но на Просто мама едва ли ще й свърши работа, защото явно нямат ТЕЦ ...
Цитирай

област Софийска

ТЕЦ-а си е ТЕЦ, момичета, няма две мнения по въпроса. Но просто наистина при мен това го няма като вариант. Иначе в доброто старо време, преди 10тина години и ние бяхме на ТЕЦ, спомням си как беше топло навсякъде и никой не мислеше как ще се отоплява зимата. Но...Топлофикацията ни фалира и се върнахме години назад с тези дърва и печки. Определено нещо друго трябва да се мисли, с дървата не си е работа. Ток ли ще е, газ ли ще е, точно затова пуснах темичката, за да видя как е при вас  bouquet
Цитирай

София

Ел. котле с радиатори - топлото е като на ТЕЦ, с тази разлика, че не е нужно да си в град с ТЕЦ. За първи път тази зима сме така и много му се радвам. Топлим двустаен, на втори етаж, с югоизточно изложение, и отгоре и отдолу се отопляват съседите, НО - сградата е строена 2007 /допускам още да има влага/ и имаме много прозорци, въпреки това топлото наистина е като с ТЕЦ, а и сумата, която плащаме не е чааак толкова повече от това, което сме плащали за ТЕЦ. За ноември напр. платихме 190 лв - това за ел.котлето /поддържани между 22-24 градуса/, бойлер нон стоп включен и поне 4-5 перални на седмица - за сравнение миналата година, за същата квадратура, плащахме за парно и топла вода между 120 и 140 лв. Друг плюс е, че тръбите, които тръгват от котлето към радиаторите са прокарани по пода, който благодарение на това, също доста се топли /гости са ни питали дали сме на подово отопление/. Според мен, след отоплението с ТЕЦ, този е най-добрият и евтин начин на отопление, няма нито хамалогии с дърва, нито сажди, нито газ, най-малко пък това, отнякъде постоянно да ти духа /много съм против отоплението с климатици/. Ако пък бяхме на ток с някакви ел.радиатори, за да поддържаме такива температури щяхме да плащаме над 200 лв. на мес.
Цитирай

Газ Peace
и ние бяхме няколко зими на дърва, камина с водна риза, ясно ми е за какво говориш.
дано при вас да има газификация, страхотно е. не се занимаваш с нищо, топло ти е постоянно, много е дразнещо зимно време да си вързан постоянно с тази камина, каквото и да правиш все си съобразяваш графика с нея, ставаш на студено, прибираш се на студено, абе....
Цитирай

с/у ОколоМръсТното

ноември имахме за последно парно от ТЕЦ. За 2 стаи имам сметка = 190лв. БЕЗ топла вода...
После сложихме 3 бр. климатици. Все още нямаме сметка от 1 пълен месец работа на машините. Последната сметка за ток ни беше 85лв. Имаме и бойлер и сушилня и миялна.
Изводи...
Просто мама, за кой град говорим?
Цитирай

област Софийска

Шани, за Правец става въпрос. Иначе имаме газификация вече, но излиза бая скъпичко самото прекарване на газта: котле, разните му други джаджи, радиатори и т.н. А и чувам различни мнения по въпроса, някои са доволни, други мислят, че е скъпо отоплението на газ. Затова се чудя кое е по-добре: газ или климатици?
Цитирай

Шани, за Правец става въпрос. Иначе имаме газификация вече, но излиза бая скъпичко самото прекарване на газта: котле, разните му други джаджи, радиатори и т.н.

е нали сте с водна риза - това означава, че имате изградена инсталация с вода, която се топли и върти? само слагате един котел и две врътки на помпата на камината и сте готови
Цитирай

София

Газ Peace
и ние бяхме няколко зими на дърва, камина с водна риза, ясно ми е за какво говориш.
дано при вас да има газификация, страхотно е. не се занимаваш с нищо, топло ти е постоянно, много е дразнещо зимно време да си вързан постоянно с тази камина, каквото и да правиш все си съобразяваш графика с нея, ставаш на студено, прибираш се на студено, абе....

Peace. Сега плащаме около 150лв на месец. В тази сума влизат отопление на 100кв. м. , топла вода и готвене на газ. За сравнение ще кажа, че комшиите платиха 300 лв. за отопление само на 2 стаи и не постоянно- на ток. На ТЕЦ плащахме толкова за отопление на гарсониера и то без готвенето.
Цитирай

Малко по-назад са подобни теми, при това съвсем пресни. Никак не е зле да ги преровиш. В къща ли живееш? Имаш ли котелно помещение? Има ли възможност за газ? Ние сме на газ.
Цитирай
Шани, за Правец става въпрос. Иначе имаме газификация вече, но излиза бая скъпичко самото прекарване на газта: котле, разните му други джаджи, радиатори и т.н.

е нали сте с водна риза - това означава, че имате изградена инсталация с вода, която се топли и върти? само слагате един котел и две врътки на помпата на камината и сте готови

то котлето си има  помпа. иначе на газ е супер изгодно. няма да съжалявате.
Цитирай

да де Peace аз затова съм писала, че се слагат врътки (май са някакви клапи) на помпата на водната риза на камината, за да не минава водата през нея.
Цитирай

И аз съм ЗА климатиците, чисто и топло, лятото хладно.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора