Поликистоза на яйчниците

  • 11 529
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 160
Здравейте, момичета!
Докато разглеждах форума попаднах на тема, свързана с хормонални изследвания, в която се казваше, че ако съотношението ЛХ/ФСХ е повече от 2, това е признак за поликистоза на яйчниците. Правих си хармонални изследвания преди 2 дни и съотношението е почти 3. Изследванията обаче са правени не по предписание - 3-ти ден на М, а след доста дълго закъснение. Докторката ми каза цитирам "Яйчниците ти са леко кистозни" - това диагноза за покистоза ли е? Възможно ли е да не го е казала направо, за да не ме безпокои? Ендокриноложката ще разчете хормоните едва в края на другата седмица, а аз сега доста се поизплаших и едва ще изчакам дотогава. Въпроса ми е дали това съотношение трябва да се запази през целия месец? Гинеколожката не е установила овулация, а хормони изследвах веднага на сделващия ден...
Благодаря предварително и пожелавам на всички прекрасни деца!

# 1
  • Мнения: 47
Мила,ЛХ и ФСХ се пускат задължително на 2,3-ти ден от МЦ.Не се притеснявай излишно сега.Повтори изследването когато трябва Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 718
По всяка вероятност имаш поликистоза.
Диагнозата се поставя с няколко прегледа през месечния цикъл.

# 3
  • Мнения: 1 335
Съотношението LH/FSH е един от критериите за дисгностика на ПКЯ. Подкрепя се и от няколко прегледа, както е писала Лали. Мисля, че ще се потвърди Sad
Не се шашвай обаче! Нещата са контролируеми!  Peace

# 4
  • Мнения: 59
Здравейте, местя се от форум Ендометриоза към Лапароскопия, но след като ми откриха поликистоза на десния яйчник е време да посетя и този за ПКЯ. Малко се объркаха нещата при мен- киста и поликистоза. Двете заедно не могат да се лекуват. След хормоналните изследвания докторката ми каза , че нивото на хормоните говори точно за това, а ехографа потвърди малките кистички. Давам ви резултатите си и ви моля, ако някой има време да сподели нещо. При прегледа ми беше казано , че аз си решавам какви медикаменти да взимам за това, хормонални или не. Това разбира се допълнително ме обърка и ще си сменя доктора с някой по-отзивчив и склонен да изслушва.
LH 7.14
FSH 6.86
Определени бяха като над и под нормата, но нищо повече, моля ви отговорете, докато си записвам час някъде другаде! Praynig   

# 5
  • Мнения: 160
Лилия, не мен доста ми се наложи по изчета поради тази дигноза. Нормално съотношението ЛХ:ФСХ е около 1-ца. При теб то е 1,04. Това е приблизително единица. Значение има обаче и на кой ден от цикъла са направени тези изследвания. Но щом твоят лекар е видял кистичките на ехограф, който е най-лесния метод, е много вероятно диагнозата да е такава. Бих ти препоръчала да почетеш тук повече и да прецених вариантите за лечение.

http://old.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=56

Искам да отбележа, че статията е достъпна и добре написаха, но има много отрицателни отзиви за докторът, който я е писал, затова помисли да да се обръщаш към него. По-добре се поинформирай от там, а после си намери друг добър гинеколог.

# 6
  • Мнения: 59
Благадаря, Bub@,!
 Явно не всичко е така отчайващо, доста ме наплашиха. Прочетох статията, която със сигурност ще ми от полза.Знам, че понякога се предизвика от нарушена функция на хипофизата. предполагам , че ще трямва да си изследвам щитовидната жлеза и нивото на кръвната захар, което при ен е 4.7, но еко се изискват някякве комбинирани методи между хормони и захар може пак да се наложе да го правя. Докторката ми каза, че това , което е високо следва да е по-ниско и обратното.
четох, че се прави операция с лазар.Знаеш ли нещо за това? smile3525
Хубав ден!

# 7
  • Мнения: 59
Лилия, не мен доста ми се наложи по изчета поради тази дигноза. Нормално съотношението ЛХ:ФСХ е около 1-ца. При теб то е 1,04. Това е приблизително единица. Значение има обаче и на кой ден от цикъла са направени тези изследвания. Но щом твоят лекар е видял кистичките на ехограф, който е най-лесния метод, е много вероятно диагнозата да е такава. Бих ти препоръчала да почетеш тук повече и да прецених вариантите за лечение.

http://old.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=56

Искам да отбележа, че статията е достъпна и добре написаха, но има много отрицателни отзиви за докторът, който я е писал, затова помисли да да се обръщаш към него. По-добре се поинформирай от там, а после си намери друг добър гинеколог.
На трети ден, но тогава почти всичко беше приключило, вероятно заради ендометриозната киста. Цикълът ми просто се скъси на 4 до 5 дена, но последните са ,така да се каже, напълно символични. Дали не е трябвало да е на 1 или 2. попитах докторката, тя смята , че не нужно да го правя пак.

# 8
  • Мнения: 160
На трети ден е идеално, Лили. Дори ако забелязваш Мисми ме е посъветвала точно това малко по-горе в темата. Моето лечение е със Сиофор, Дуфастон и Еутирокс за щитовидната жлеза. При мен обаче съотношението на двата хормина беше 2,.. и нещо.  #Crazy При теб нещата явно не са така задълбочени. За операция не съм се интересувала толкова подробо. Зная, че не е нито сложна, нито толкова опасна (но да не забравяме, че е операция). Една седмица е възстановяването и после се пазиш от вдигане на тежко и т.нат.
Успех и ще чакам новини Simple Smile

# 9
  • Мнения: 59
Отново здравей!
Буба, работата е там, че хормоналните препарати може да не ми помогнат, (Диане и т.н) Прости невежеството , но твоите такива ли са? Оказва се, че има и такива, които не са и вероятно ще имат ефект. Какви са твоите и колко време ги пиеш? При мен не стои въпросът за близка бременност и с това следва да се съобразявам

# 10
  • Мнения: 160
То и при мен стои въпросът за близка бременност  Praynig Да, хормонални са тези лекарства, но не са противозачатъчни, ако това имаш предвид Simple Smile Лекарствата ми ги споменах по горе и ще си ги пия до юни (освен Дуфастона - 3 месеца), когато отново ще ходя на преглед.  Peace

# 11
  • Мнения: 59
Буба , как точно се изчислява тази единица? Не ми е добре математиката. Това разлика между двете ли е , очевидно не е...
Имах пред вид, че в близко бъдеще не стои въпросът със забременяването, но при теб не е така и ти желая скоро да се отървеш от тези малки, но гадни кистички, да си здрава и да ти казваме МАМО!!!  bouquet
Впрочем колко време може да продължи лечението на поликистозата? Именно противозачатъчните имах пред  вид. В средата на месеца имам преглед при Д-р Попов и се надявам да има добри резултати. Той е нещо като пътеводната светлина на целия форум!  Laughing
а и още нещо, виждам,че не спиш Laughing. Къде мога да намеря нещо по-обстойно, като таблица за стойностите на ЛХ и ФСХ? Първото ми е 7.14 - било ниско, другото 6.86-било високо, т.е."обърнати" стойности, оттам идвала и поликистозата. Не искамда те натоварвам, само ако знаеш нещо.
лека нощ
ШЪ СЪ ОПРАИМ! Peace
Няма страшно!!!

# 12
  • Мнения: 7 718
Лилиа, дай си стойностите на хормоните и реф. стойности, аз ще ти изчисля. Peace

# 13
  • Мнения: 59
Лали, пращам ти ги на лични. Hug

# 14
  • Мнения: 7 718
Перфектни са, както и съотношението. Разбира се, може да има поликистоза и това да не даде отражение на хормоните.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 860
Здравейте на всички Simple Smile
И аз като вас имам проблеми с яйчниците Simple Smile Гинеколожката при която ходих ми постави диагноза ПКЯ, на ехографа се виждат множество кистички.
хормоналните ми изследванията са следните:
LH - 5.72 FSH 7.12, но въпросната лекарка не обърна особено внимание на резултатите от изследванията Sad  Бих била много благодарна ако някои може да ме ориентира има ли някакви отклонения, а също така и ако може да ми препоръчате добър лекар Simple Smile Благодаря предварително.

# 16
  • Мнения: 1 335
Дай референтните граници. Дотук съотношението е 0.80, което по мое мнение е добре.
Не видях от кой град си, но потърси лекар от гинекологична болница.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 860
Има само че по 4 референтни стойности Simple Smile
                                      LH                              FSH
фоликуларна фаза     1.5-8.0                    3.9-12
овулаторна фаза        9.6-80                     6.3-24
лутеална фаза            0.2-6.5                    1.5-7.0
менопауза                   8.0-33.0                  17-95

Пролактин 19.94 (с М 1.3-25 / в менопауза 0.7-19)

Прогестерон   0.34
фоликуларна фаза     0.1-0.54
лутеална фаза            1.5-20
овулация                     0.12-6.22
менопауза                   <0.41

тестостерон 0.35  реф. ст-сти 0.1-0.9

естрадиол     43.26
фоликуларна фаза     18-147
лутеална фаза            43-214
пре-овулаторен пик   93-573
менопауза                   <58

Мерси много Simple Smile Това са стойностите малко далго стана Sad А иначе съм от София ама нещо все не случвам на лекари или поне не съм на 100% доволна. Та сега събирам мнения и скоро се надявам да попадна на добър специалист Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 324
На кой ден са правени изследванията?

# 19
  • София
  • Мнения: 3 860
Мисля че на 3, но със сигурност е било между 3 и 5 ден от цикъл Simple Smile както си трябва Simple Smile

# 20
  • Мнения: 160
И двете хормончета са си ок. Това разбира се, не означава, че няма поликистоза... за съжаление  Rolling Eyes

# 21
  • София
  • Мнения: 3 860
Да така е, въпроса ми е трябва ли да искам и някакви други изследвания Sad освен че ми е много нередовен цикъла не съм имала други проблеми Simple Smile а това в момента ме притеснява защото се опитваме за бебче Simple Smile в момента съм на дуфастон и герикапс и нещата се регулираха, но овулация дали има не знам Sad а и не съм доволна от лекарите при които ходя и се чудя вече какво да правя Sad

# 22
  • Мнения: 160
Kata Kata, щом не си доволна от сегашните лекари е по-добре да си намериш някои, които да ти вдъхват доверие, а и да са се доказали като добри. Установяване на поликистоза става с ехограф, потвърждава се с хормонални изследвания. Има случай, в които обаче кисти не се виждат и има ПКЯ, но има и такива, в които хормоните са си ок, но щом има кисти => ПКЯ Sad Абе луда работа  Sick На мен лично ми изследваха и ТСХ, Естрадиол и Тостестерон. По-добре е да намериш и добър ендокринолог, който да се заеме с хормоните.
Относно Дуфастона - аз постоянно питам из форума разни неща за него. Ако ову не е настъпила до дните на прием, после и да настъпи, най-вероятно подтиска овулацията и тя не е достатъчно "качествена" (поне така разбирам от хората наоколо). Той обаче се включва в лечението на ПКЯ. Предполагам, че няма да е лошо да се проверят и другите хормончета, които могат да окажат влияние за ПКЯ.
Пожелавам ти скоро да се похвалиш с хубава новина  Hug

# 23
  • Мнения: 1
OT4AQNA sum!Vsi4ki vie ste si pravili hormonalni izsledvaniq predi ili sled kato vi e svur6il cikulut.Az nqmam takuv ot po4ti dve godini,a hormonalnite mi izsledvaniq sa v norma.A SEGA KAKVO DA PRAVQ.Nqkoga ste zabremeneq li i KAK???

# 24
  • Мнения: 59
OT4AQNA sum!Vsi4ki vie ste si pravili hormonalni izsledvaniq predi ili sled kato vi e svur6il cikulut.Az nqmam takuv ot po4ti dve godini,a hormonalnite mi izsledvaniq sa v norma.A SEGA KAKVO DA PRAVQ.Nqkoga ste zabremeneq li i KAK???
Здравей, може да има напълно различна причина от поликистозни яйчници. Предполагам, че са те гледали на ехограф.
Стискам палци всичко да са оправи и не губи време!
Успех!
 smile3525

# 25
  • Мнения: 59
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!
ДА СИ СТИСКАМЕ ПАЛЦИ И НИКАКВО ОТЧАЯНИЕ ЗА ДА  СМЕ ЗДРАВИ!

# 26
  • Мнения: 17
Здравейте и от мен Hug
Първо искам да честитя баба Марта на всички, нека си пожелаем тя да ни носи здраве и късмет през цялата година! baby_neutral

# 27
  • Мнения: 17
Здравейте отново,
Бих искала да ви помоля да ми препоръчате добър гинеколог и дерматолог в София.
Доскоро докторката при която ходех ме лекуваше от възпаление на яйчниците в продължение на 6 месеца,след които се сети да ме прегледа с вагинален ехограф и с голяма изненада установи, че имам кисти, които сме били "изпуснали".Та затова реших, че явно трябва да я сменя и да се обърна към специалист в тази област.
Моля ви препоръчайте ми специалисти, на които мога да се доверя! baby_neutral
И ако някой може да ми обясни диагнозата "кистозни яйчници" и "поликистоза (ПКЯ)" едно и също ли е? Rolling Eyes
Благодаря ви предварително Hug  bouquet

# 28
# 29
  • Мнения: 17
Някоя от вас посещавала ли е д-р Албена Ангелова (дерматолог) да ми споделите впечатлението си от нея? Чела съм из форума добри отзиви за нея, но незнам дали работи само с деца, а на мен ми трябва дерматолог за да ми изчисти акнето от лицето Cry
И, ако някой може да ми каже д-р Попов и д-р Владимиров дали работят със здравната каса ще съм ви много благодарна Hug

# 30
  • Мнения: 7 718
Работят.

# 31
  • Мнения: 17
Благодаря ти Lali Simple Smile

# 32
  • Мнения: 17
Честит празник на всички!
Ако някой има полезна информация, относно професионализма  на д-р Евелина Желязкова, моля пишете Praynig Hug

# 33
  • Мнения: 49
Здравейте! И аз като всички Вас съм с диагноза СПКЯ. Изписаха ми Метфогама /Сиофор,Метформин/ и Дуфастон. Въпросът ми е при приема на Метфогамата трябва ли задължително да се спазва диета и ако да каква трябва да е???  newsm78

# 34
  • Софето
  • Мнения: 616
Момичета и аз съм със СПКЯ (тестостерона беше проблем) а съотношението помежду ЛХ и ФСХ беше 1,5.  Забременях от първия опит с помоща на Клостилбегит не едно а две бебчета  Grinning, незнам без него дали щеше да стане ноо ....
Ще дойде и вашия ден  Hug

Последна редакция: вт, 04 мар 2008, 23:14 от *MALENA

# 35
  • Мнения: 160
Malena, дай боже на всички ни твоя късмет.  Praynig Имам въпросче относно това, което пишеш - проведе ли първо лечение на ПКЯ-то или направо започна с Клостилбегит? Аз вече започвам малко да се изнервям и... се чудя за този вариант  newsm78

# 36
  • Мнения: 17

Буба, знам, че въпросът ти не е отправен към мен, но бих искала да споделя, че при такива пролеми с яйчниците има опасност при евентуално забременяване да се отрази зле на плода Confused
Затова бих те посъветвала първо да се доизлекуваш и след това дай Боже да забременееш и родиш хубаво, здраво детенце! Grinning
Не губи надежда!Желая ти много скоро да се похвалиш с отлично здраве и много скоро след това да се радваш на сладко бебче! Hug

# 37
  • Мнения: 160
Благодарско, Тотони  Hug

# 38
  • Софето
  • Мнения: 616
Malena, дай боже на всички ни твоя късмет.  Praynig Имам въпросче относно това, което пишеш - проведе ли първо лечение на ПКЯ-то или направо започна с Клостилбегит? Аз вече започвам малко да се изнервям и... се чудя за този вариант  newsm78

Моето лечение почна с Диане, след първия месец получих кръвоизлив и за малко да стигна и до кюртаж. Спрях Диането и смених доктора (тогава още не исках да забременявам). Отидох при Владимиров и му казах че искам да си имам бебе какви са вариантите за лечение в моя случай. Пих един месец противозачатъчни Марвелон и на другия Клостилбегит и забременях. При всички е индивидуално лечението. А продължителния прием на противозачатъчни не лекува СПКЯ, затова ако се цели бременност се преминава към друг тип лечение.

# 39
  • Софето
  • Мнения: 616

Буба, знам, че въпросът ти не е отправен към мен, но бих искала да споделя, че при такива пролеми с яйчниците има опасност при евентуално забременяване да се отрази зле на плода Confused
Затова бих те посъветвала първо да се доизлекуваш и след това дай Боже да забременееш и родиш хубаво, здраво детенце! Grinning
Не губи надежда!Желая ти много скоро да се похвалиш с отлично здраве и много скоро след това да се радваш на сладко бебче! Hug


Как точно се отразява поликистозата върху плода  Rolling Eyes, досега никои лекар не ми е казал нещо подобно и мисля че това не е вярно. СПКЯ не се лекува, поне до сега няма лек  newsm78

# 40
  • Мнения: 17

Как точно се отразява поликистозата върху плода  Rolling Eyes, досега никои лекар не ми е казал нещо подобно и мисля че това не е вярно. СПКЯ не се лекува, поне до сега няма лек  newsm78
[/quote]
Възможно е и да не е вярно, аз така съм чувала, но все пак не съм специалист за да го твърдя със сигурност.Дано наистина да не съм права Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 160
Как точно се отразява поликистозата върху плода  Rolling Eyes, досега никои лекар не ми е казал нещо подобно и мисля че това не е вярно.

 Peace Права си. Сетих се да попитам за това последния път при гинеколога. СПКЯ не влияе на плода и няма причина бременност да не се задържа заради това Wink

# 42
  • Мнения: 17
Аз не съм целяла забременяване, а лечение!Може би и това има значение и лечението е различно в зависимост от целта и сериозността на заболяването. Но това, че лечение за ПКЯ няма категорично не може да се твърди като цяло.В някои случаи може и да е така, но не и във всички! Simple SmileЗатова и се лекуваме, или поне аз затова се лекувам. Simple SmileТака, че нека не губим вяра и да направим всичко, което зависи от нас, за да сме здрави!  Naughty

# 43
  • Мнения: 160
нека не губим вяра и да направим всичко, което зависи от нас, за да сме здрави!  Naughty
Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 3 860
Здравейте на всички Simple Smile
Аз малко се позагубих тези дни Simple Smile
Да честитя на всички миналия вече празник (8 март) Simple Smile
Аз още съм в издирване на добър лекар за сажаление все по-недоволна съм от моя Sad

# 45
  • Мнения: 421
Аз доколкото знам ПКЯ може да е причина за ранен аборт. Поради по-високите стойности на ЛХ невинаги отделената яйцеклетка е годна и при оплождане неможе да се развие здрав ембрион. Незнам дали го обясних правилно  Embarassed

# 46
  • Мнения: 160
Аз доколкото знам ПКЯ може да е причина за ранен аборт. Поради по-високите стойности на ЛХ невинаги отделената яйцеклетка е годна и при оплождане неможе да се развие здрав ембрион. Незнам дали го обясних правилно  Embarassed
Ами не зная. Питала съм лекарката ми и тя твърди, че бременност при ПКЯ няма причина да не бъде задържана  newsm78 А за ранните аборти - не зная  newsm78

# 47
  • Мнения: 7 718
По-скоро бих казала, че забременяването е по-проблемно, износването е по-лесно.

# 48
  • Мнения: 17
Здравейте отново момичета Simple Smile
Надявам се всички да сте си прекарали много добре празника и ви пожелавам всеки ден за вас да бъде "Ден на жената" Hug
Нека нашите половинки ни карат да се чувстваме специални всеки ден!  bouquet
А относно ПКЯ да ви кажа тази тема е направена с цел да си помагаме, но май и доста се плашим   #Puppy dog
ПКЯ не може да протича при всички ни еднакво и да се лекува по един и същ начин.Според мен при всяко момиче е индивидуално, затова ви моля да се насочим по-скоро към впечатления от добри специалисти, които със сигурност биха ни помогнали. Знам, че има бял и черен списък,но за съжаление на мен специално по никакав начин не ми помагат TiredЗа да си доволен от един лекар,значи трябва да те е излекувал, или съответно, ако си недоволен пак би трябвало да пишеш защо.Така само "Аз съм доволна от този,или недоволна от онзи" някак си не звучи убедително.
Надявам се да не съм ви прозвучала много грубо, но такова е моето виждане.
Сега аз си чакам резултатите от хормоналните изледвания и........дано, стискайте палци да са добри! Praynig

# 49
  • Мнения: 160
Тотони,  Praynig Като излязат чакаме новини  Hug

# 50
  • Мнения: 17
Тотони,  Praynig Като излязат чакаме новини  Hug
Задължително, ще помагате с разчитането на резултатите  bouquet,дано да са добри..... Tired

# 51
  • София
  • Мнения: 3 860
И аз стискам палци  Hug
А това за специалистите съм съгласна Simple Smile
И аз доста четох из тези списъци но не ми помагат никак Sad
А и определението добър лекар не означава че разбира от всичко - това е лошото Simple Smile
Лек ден на всички   bouquet

# 52
  • Мнения: 17
А и определението добър лекар не означава че разбира от всичко - това е лошото Simple Smile
За съжаление много си права Simple Smile Много щеше да е хубаво, ако всеки лекар си разбираше от работата прекрасно! Simple Smile
Аз затова и потърсих тема с проблем като моя, с цел да разбера кои са най-добрите доктори за моя и подобни на моя проблем Rolling Eyes
Благодаря на всички ви за моралната подкрепа! Hug  bouquet Hug

# 53
  • Варна
  • Мнения: 478
Момичета и аз имам киста на единия и полекистоза на другия яйчник.Вече имам дъщеря на 4год.,но преди това имах спонтанен аборт.С втората бременност имах ужасни проблеми(кървене,непрекъснати контракции) и се наложи се да лежа 9 месеца на легло.Никой тогава не ми даваше обяснение защо е така, но сега съм сигурна  че е от поликистозата.След раждането цикъла ми намаля на около 3 дена и от време на време поддържам около37.3 температура.Скоро си правих хормонални изследвания, и моля ако някой може да ми ги разчете ще му бъда благодарна.    Prolaktin-479,2 ;LH-6,9;FSH-4q93;Estradiol-142(последните три на 4-я ден от М.)Изследвах и прогестерона на 21-я ден-62,77.Замислям се за втора бременност но гинеколожката ми каза, че ще имам същите проблеми със задържането,а аз не мога да изживея още един такъв кошмар.Каза ми да пия противозачатъчни,което аз не смятам да правя, а ще опитам първо с хомеопатия да намаля кистите.

# 54
  • Мнения: 160
А лекарката ти ли каза, че бременността е била тежка заради поликистозата или ти самата смяташ така? Пожелавам ти втора безпроблемна бременност  Hug

# 55
  • Варна
  • Мнения: 478
А лекарката ти ли каза, че бременността е била тежка заради поликистозата или ти самата смяташ така? Пожелавам ти втора безпроблемна бременност  Hug
.Да лекарката при която ходих скоро ми каза че и при евентуална второ бременност пак ще е така.Но аз просто не мога да си позволя,да бъда 9 мес.само на легло и ме е страх да поема този риск.Беше ужасно-не можех да стоя дори седнала и едвам отивах до колата за да ме заведат на консултации.Все пак нали имам вече едно дете-кой ще се грижи за него.Трудно е да взема решение за още едно дете.

# 56
  • Мнения: 17
Здравей мила,
според мен поне 2-3 пъти трябва да се изследваш за да се потварди такава диагноза.Аз също имах много кистички,но се оказа,че на следващия месец ги нямаше-те се пукнали..
Моя приятелка пиеше "Оргаметрил" за кисти и имаше голям ефект,дори след това ведна забременя.Отиди и се консултирай с поне още един лекар,защото не винаги се оказва ,че тази страшна диагноза е поставена вярно... Wink
Желая ти успех  Peace

# 57
  • Мнения: 17
.Аз също имах много кистички,но се оказа,че на следващия месец ги нямаше-те се пукнали..
Моя приятелка пиеше "Оргаметрил" за кисти и имаше голям ефект,дори след това ведна забременя.
birgit, приятелката ти след Оргаметрила излекувала ли се е, или само е забременяла, въпреки кистите?И ако знаеш дали са и правели хормонални изследвания и дали е имало някакви хормонални нарушения - пиши, моля Praynig Hug

# 58
  • София
  • Мнения: 3 860
А аз имам 1 въпрос след като аз нямам никакви отклонения на хормоните защо имам кисти Sad
А и като нямам отклонения защо ме лекуват с хормонални лекарства Sad  Confused Не мога да я разбера тая болест  Close Confused

# 59
  • Мнения: 17
А аз имам 1 въпрос след като аз нямам никакви отклонения на хормоните защо имам кисти Sad
А и като нямам отклонения защо ме лекуват с хормонални лекарства Sad  Confused Не мога да я разбера тая болест  Close Confused
Аз също не мога да разбера тази ПКЯ kata_kata Tired затова и немога да ти отговоря на въпроса.Не пита ли лекуващия си лекар?Не, че на мен досега някой лекар ми е разяснил диагнозата, макар че тя май има доста разновидности. Confused Звиси от това дали има здрава тъкан по яйчниците и ако е така се лекува,ако няма такава....мисля, че неможе напълно да се излекува. Но зависи и от хормоналните изследвания - от всеки един хормон поотделно и от съотношение между някои от тях! Shocked
И от това, което съм изчела досега май всички ни лекуват с хормонални.На мен ми бяха изписали хормонални преди да ми видят хормоналните изследвания.... Thinking
Според мен - консултирай се поне с още един лекар Rolling Eyes
Желая ти скоро да нямаш нужда да се питаш защо те лекуват изобщо  bouquet
Дано проблемът не е толкова сериозен и бързо да се излекуваш Simple Smile Hug

# 60
  • София
  • Мнения: 3 860
Мерси за подкрепата  Hug
То лошото е че като питаш така отговарят че да се откажеш повече да питаш Sad и двамата лекари при които хидих ме обеждават че трябвало операция Sad аз определено не им вярвам  Stop
А за хормоните аз съм ги написала в началото на тази тема Simple Smile освен че всичко е в граница и съотношението си е наред даже перфектно  Confused
Сега съм решила да ходя при д-р Джонгова Simple Smile да се надявам да съм доволна този път Simple Smile Praynig

# 61
  • Мнения: 17
Ами дано и аз имам твоя късмет с изследванията kata_kata Praynig
А на теб ти желая късмет при д-р Джонгова и да пишеш после какви са ти впечатленията от нея Simple Smile
Дано тя опровергае тези две мнение и успее да те излекува!Успех! Hug

# 62
  • Мнения: 902
имам проблеми с хормоните и искам да говоря с добър генеколог, който да ми направи и ехографско изследване. препоръчайте ми някого

# 63
  • Мнения: 160
имам проблеми с хормоните и искам да говоря с добър генеколог, който да ми направи и ехографско изследване. препоръчайте ми някого
Killah, а от къде си  Simple Smile

# 64
  • Мнения: 902
имам проблеми с хормоните и искам да говоря с добър генеколог, който да ми направи и ехографско изследване. препоръчайте ми някого
Killah, а от къде си  Simple Smile
от София

# 65
  • Мнения: 4
Здравейте,
не се притеснявайте от нищо, много хора имат този проблем, но всичко се лекува, мен ме лекуваха с противозачатъчни 6 месеца, но трябваше поне година, но аз исках вече бебче, та ги спряхме. Не можах да забремения веднага и не ми се и чакаше де, та доктора ми препоръча стимулация на овулацията с Клостилбегит, и на 3-тия месец вече бях бременна ! Доста нерви изхабихме, но резултата е налице - вече съм мама на 10 месечно бебче Simple Smile Така че спокойно момичета поликистозата не е нищо сериозно !!!
 

# 66
  • Мнения: 4 324
Здравейте,
не се притеснявайте от нищо, много хора имат този проблем, но всичко се лекува, мен ме лекуваха с противозачатъчни 6 месеца, но трябваше поне година, но аз исках вече бебче, та ги спряхме. Не можах да забремения веднага и не ми се и чакаше де, та доктора ми препоръча стимулация на овулацията с Клостилбегит, и на 3-тия месец вече бях бременна ! Доста нерви изхабихме, но резултата е налице - вече съм мама на 10 месечно бебче Simple Smile Така че спокойно момичета поликистозата не е нищо сериозно !!!
 

Да, всичко се лекува, но много трябва да се внимава как се лекува!
Радвам се, че си имала късмет и си успяла да забременееш, но приемането на Клостилбегит без да са направени необходимите преди това (а и по врема на приемането му) изследвания, може да навреди на здравето и то достатъчно много.
Момичета, ако някой д-р Ви каже – пий клостилбегит и ела след три месеца на преглед – бягайте надалеч!

# 67
  • Мнения: 17
Здравейте отново и от мен момичета Simple Smile
Хормоналните ми изследвания вече са готови.От 6-те хормончета докторката ми каза, че само Естрадиол ми е малко занижен, но нищо не каза относнтно съотношението ЛХ/ФХС
Оказа се, че при мен "кистозни яйчници"не означава "поликистоза", а една киста на десния яйчник и незнам в този случай има ли значение това съотношение на ЛХ/ФХС? Confused
Ако някои може да ми каже ще съм ви благодарна Hug
ФСХ-    9,9
ЛХ-       8,3
Лечението отново ми е хормонално.Оказа се, че кистата все още си я има и затова сега продължавам с Оргаметрил и Диане 35
Дано следващия път вече да я няма и да спра да се тъпча с тия лекарства Tired Face
Бъдете здрави и щастливи! Hug  bouquet

# 68
  • Мнения: 17
И все пак....поне ми кажете това съотношение дали е нормално?Не знам как да го изчисля, за да разбера дали е около 1. Rolling Eyes

# 69
  • Мнения: 160
И все пак....поне ми кажете това съотношение дали е нормално?Не знам как да го изчисля, за да разбера дали е около 1. Rolling Eyes
За да разбереш съотношение трябва да разделиш стойността на ЛХ към тази на ФСХ, т.е 8.3:9.9. Това е приблизително 0,84 Wink Съотношението е добро.  Hug

# 70
  • Мнения: 17
Мнооооооооооооооооооооооооооооооооооого ти благодаря Bub@ Hug  bouquet Hug
Бъди здрава и мноооого щастлива!!! Grinning Hug

# 71
  • BG
  • Мнения: 390
Здравейте, мамчета бъдещи. Аз съвсем спокойно мога да се присъединя към отбора ви. Преди 6г., когато започнах опити за забременяване и съотв. бяха неуспешни, след доста прегледи ми се постави диагнозата ПКЯ. 
Няколко месеца по лекарска преценка вземах препарата Серофен, но след това спряха вноса му и купувах аналога Клостилбегит,3 месеца го пих, на 4-я го спрях и точно тогава съм забременяла. Имам си дъщеричка на 4г.8м.  Heart Eyes
Сега ми се иска второ детенце и смятам идните дни да си направя профилактичен преглед, хормонални изследвания и да започна лечение. Успех на всички.

# 72
  • Мнения: 160
ИРА , тогава добре дошла в нашия отбор Wink  Hug
Успех ти желая и да не ти трябва толкова време както предния път  Peace

# 73
  • Мнения: 17
Здравейте и от мен!Аз също съм с отдавна поставена диагноза поликистоза на яйчниците,само че моята история е малко дълга и объркана.От както имам цикъл ходя по лекари,изследвания,взимам хапчета,бия си инжекции,ту ми дойде,ту го няма с месеци-изобщо "голяма веселба".През годините,когато  взимах хапчета,за да се лекувам ,забременях два пъти(поради различни обстоятелства неуспешно),но когато преди три години с любимия се оженихме и заработихме за бебе,абсолютно нищо не става.Всички изследвания са правени,да не вземете да си помислите,че не са?!По-накратко след една неуспешна стимулирана инсеменация и едно полу-успешно ин-витро(бременност с кухо яйце),сега пак съм в начална позиция.Тази болест,колкото казват,че не е страшна,толкова може и да ти скъси живота.Колкото повече чета за нея,толкова повече се убеждавам колко е "капризна".Лх,ФСХ са ми ок,прогестерона е много нисък,поддържам пролактина с Бромокриптин,въпреки че той се завиши един единствен път-след инсето?!Сега след спонтанен аборт преди 35 дни(от кухото яйце),все още чакам цикъл,но уви!Когато ми дойде,ще изчакам следващ цикъл и с док започваме стимулация на ову с Гонал Ф и фоликометрия.Така ми е писнало вече,смятам само един път да направя такава стимулация,ако не стане-на есен пак ин-витро.Уф,че много писах! EmbarassedПросто ми се искаше дасподеля с вас...

# 74
  • Мнения: 160
Тини78, съжалявам за всички препятствия, през които си минала. Ще ти кажа само това, което ми каза вчера гинеколожката ми на преглед - Лошите неща идвад изведнъж, хубавите стават по-бавно  Hug Ще дойде и твоят час  Flutter

# 75
  • Мнения: 17
Благодаря ти,аз зная че все някога ще ми се случи чудото,само се надявам да е малко по-скоро PraynigБорбата не спира до постигане на щастлив резултат Wink

# 76
  • Мнения: 2
Здравейте на всички! От скоро живея в софия и ми поставиха диагноза поликистозни яйчници, а работим за бебе...моля ви препоръчайте ми добър гинеколог тук в София, предеи година съм си правила пълни изследвания и всички хормони ми бяха в граници... но не ми идва цикъл и го поддържах с Дуфастон, сега съм спряла всички препарати и нищо... освен това съм и с наднормено тегло.Помагате...Благодаря

# 77
Здравейте, да  се включа и аз, преди около 10-15 дни ми поставиха диагноза ПКОС, на 22 год. съм, диагнозата се потвърждава и от ехографа и от изследването на хормоните, предписани са ми Диане35 и Сиофор още не съм ги започнала, искам да попитам някой лекувал ли се е с тези медикаменти и как се е повлиял. Засега не мисля за бебче, но и за това ще дойде ред и съм доста притеснена.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 423
Здравейте,изчетох темата и тъй като и мен Пкя-то ме е взела за мезе от много години се боря с него постоянно. За всички, които се чудеха при кой лекар да отидат, аз препоръчвам д-р Тюфекчиева. Поне аз ходя там от две години и имам голям напредък за момента с лечението на ПКЯ. то не е лечение,а по-скоро облекчение.....незная дали тази гадост може да бъде излекувана.

# 79
  • Мнения: 18
@Доре
а какво по-точно значи облекчение? И с какво те лекуват? Аз съм минала през кво ли не, диане 35 сума ти години и пак добре с него, ама сега последно пих 6 месеца Ясмин по преценка на "гениите" от ендокринологията в София и имам страхотни последствия от него, дето още не са отшумели:( На всичкото отгоре пак два месеца ми няма цикъла а длекараката вика хормоните са ок, само фсх и лх са в съотношение като за поликистоза ама трябва да ти дойде. И за капак ми даде да пия отводняващо лекарство Спиронокатон от което пада кръвното а моето е 60/90 и без туй. Та сега не пия никакви химии , но пък космите растат като бесни, косата пада и др странични ефекти от ПКОС. Затова ми е интересно с какво те лекуват? благодаря предварително:)

# 80
  • София
  • Мнения: 1 423
Леле- десана, много страшно звучи това,което хапчетата са ти направили. На мен Диането не ми понасяше, чувствах се като парцал, замаяна, неадекватна. Ясмина също не ми понеся- повръщах като луда от него.
Ами облекчи ме с фенестрация на яйчниците. Да чукна на дърво вече две години ми идва след фенестрацията всеки месец, като на нормалните хора. Преди нямах по 3 месеца цикъл, без стимулация с Дуфастон въобще не идваше.
Почти не пих никакви лекарства- всичките не ми понасяха.
Лошото е, че яйчниците ми пак са почнали да се разкрасяват с кистозна обвивка т. е ще си възвърнат предишния вид....затова сега се напъвам да забременения, но .......

# 81
  • Мнения: 18
мда то това е проблема с фенестрацията. Мен ми го препоръчваха преди бая години, но после всеки лекар вика абсурд. Просто кистичките са функционални и ще се появяват и след това, та затова не съм се подложила и на туй чудо. Инак ясмина ужасен да, все още си патя но се надявам да се изчисти напълно от организма ми и въобще тия лекари за опитни зайчета ни имат, хич им нямам доверие вече.  #2gunfire Ще пробвам други варианти май. На теб успех в забременяването:)

# 82
Здравейте, момичета, от известно време чета темите във форума и най-после се реших и аз да пиша. Моята история започна през юни 2006. С приятеля ми решихме, че е дошъл момента да си правим бебче. Нещата се получиха с първия път,бях бременна с близначета. Но не продължиха както би ни се искало.В края на юли получих кървене, което лекарите не овладяха и в началото на август направих спонтанен аборт.След 6 месеца , при преглед от гинеколог се установи че имам киста на десния яйчник-28мм. (Преди това не съм имала или поне никой гинеколог не е споменавал такова нещо.) Пих Диане-35 3 месеца, но кистата си беше все още там - нито нарастнала нито намаляла. После ми изписаха Дуфастон и ми препоръчаха да правим опити за беб4е. Пробвахме един месец, но не се получи, но пък и на мен ми се щеше да се оправят нещата и тогава да запо4нем бебеправенето. След последен преглед лекарите се съмняват за поликистоза. Този месец (за пръв път!!?-незнам защо досега не са ми пускали такива изследвания) си правих изследвания на някои хормони: тестостерон, пролактин, ТСХ и естрадиол2 и ето резултатите:
тестостерон - 1,07 nmol/l                 референтни  0,1-0,9
пролактин    - 36,9 ng/ml                  референтни  менст. жени  5,0-35,0
естрадиол    - 531,6 pg/ml                референтни  фолик. фаза 18-147
                                                                                 преовулаторен пик - 93-573
                                                                                 лутеална фаза  43-214
ТСХ               - 1,6 mIU/ml                  референтни  0,25-5,0
Цикъла ми доиде на 29.05 , а ми взеха кръв за изследванията на 04.06.
Моля ви, момичета, помогнете ми да разчета тия цифрички.

# 83
  • Мнения: 17
Здравейте,аз съм нова и бих искала да ви питам нещо
Поставиха ми диагноза поликистозни яйчници и ме пратиха при д-р Генов от Панацея, но прочетох че не сте доволно от него.
Ако може да ми предложите лекар при който мога да отида и да му се доверя напълно.

# 84
  • Мнения: 80
Здртавейте,
Аз съм на 25 години и имам проблем с месечния цикъл. Последно ми дойде на 06.03. Направих си редица изследвания на хормоните, като последните са:
 
 FT 3 4.47pmol/l референтни стойности3.10-6.30
 FT 4 20.71pmol/l референтни стойности 11.00 - 22.60
 TSH 2.820mIU/l реф стойности0.35 - 5.00
Prolactin 433.32IU/l реф Ж(59.0 - 619.0)
  LH 23.89IU/l реф.М(1.5-9.3) Ж(фол 1.9-12.5, овул 8.7-76.3, лут 0.5-16.9, мен 15.9-54.0)
 FSH 7.27IU/lреф М(1.4-18.1) Ж(фол 2.5-10.2, овул 3.4-33.4, лут 1.5-9.1, мен 23.0-116.3)
 Estradiol 316.67pmol/l реф М:до191; Ж:от1-10г.22-99.1,фол 40-606,овул 536-1930, лут 121-719, мен. до 136)
 Testosteron 3.53 nmol/lреф М:от 1-12г.0.10 - 2.37;от 13-17г.0.98-38.5;над 17г.8.4-28.7 Ж(0.5 - 2.6)
 Progesteron 4.55nmol/l М(0.89-3.88) Ж(фол 0.48-4.45, лут 10.62-81.28, мен. до 2.32)
 Преди да сси направя тези изледвания имах леко завишен прокалтин. Направиха ми яМР. ходих в една частна лаборатория. Но като показах изследването на един неврохирург от ВМА, ми беше съобщено, че образът не е съвсем ясен, но все пак няма сигурни данни за това, че има аденом. Насочена бях да се кансултирам с ендокринолог, за да ми нормализира хормоните, а оттам да получа и цикъл. Еднокриноложката ми каза, че съм била за гинеколог. Отидох на гинеколог, но ми казаха, че съм за ендокринолог. Изобщо много съм объркатна, какъв специалист да търся? Twisted Evil

# 85
  • Мнения: 284
Според мен си намери добър ендокринолог, тъй като според направените изследвания имаш хормонален проблем и само ендокринолог може да ти помогне. Ако в София ти е удобно да посещаваш такъв ти препоръчвам Начев. Ако се заинтересуваш ще ти напиша неговите координати.

# 86
  • Мнения: 80
Ендокриноложката ми каза да се консултирам с гинеколог. Не знам и аз какво вече да правя. Гинеколожката ме насочка към ендокринолог, ендокриноложката към гинеколог. Rolling EyesИмам чувството, че се намирам в един омагьосан кръг.

# 87
  • Мнения: 822
мили момичета не драматизирайте толкова стази поликистоза. аз винаги съм била с такава диагноза и всички неблагоприятни последствия от нея - наднормено тегло, окосмяване, липса на овулация и изключително нередовен цикъл.  всички доктори казваха че ще забременея, но се оказахме и с мижки фактор. инвитро процедурата реши въпроса и сега се радваме на прекрасна дъщеричка. Кураж и успех.

# 88
  • Мнения: 179
Ендокриноложката ми каза да се консултирам с гинеколог. Не знам и аз какво вече да правя. Гинеколожката ме насочка към ендокринолог, ендокриноложката към гинеколог. Rolling EyesИмам чувството, че се намирам в един омагьосан кръг.

Ехх, как ме е яд, при мен беше по абсолютно същия начин. Според мен търси гинеколог-ендокринолог, и при мен така беше в началото, но все пак ендокриноложката се оказа по-умната и ми пусна ендокринологичните хормони и след като те бяха наред, направо ми каза да не се занимавам с гинеколога, който дори не ми е пуснал гинекологичните...

След 7 години (откакто нямах М няколко години и тръгнах по лекари) още не съм сигурна, че съм намерила правилния, но сега пия противозачатъчни, антиандрогенни, имам цикъл всеки месец, омазняването на кожата и окосмяването много се намалиха и се чувствам много добре.

Подготвена съм за проблеми, като реша да забременявам, но дотогава има още време.

На всички жени с поликистоза - ще срещнете много некомпетентни, ще ви говорят пълни глупости, ще ви разревават, но вие не се давайте, защото нищо не е толкова страшно, колкото изглежда Hug

# 89
  • София
  • Мнения: 35 814
Ендокриноложката ми каза да се консултирам с гинеколог. Не знам и аз какво вече да правя. Гинеколожката ме насочка към ендокринолог, ендокриноложката към гинеколог. Rolling EyesИмам чувството, че се намирам в един омагьосан кръг.
Намери си АГ- ендокринолог, работят в клиниките по стерилитет.

Общи условия

Активация на акаунт