Мигрена и майчинство

  • 145 716
  • 1 175
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 679
Аз нещо се поотпуснах с гимнастиката ... Embarassed Всеки ден си казвам "-От утре вече пак почвам!", но нещо само си говоря. Обикновенно имам някаква цикличност напоследък. Един ден ми е мн. зле, главата ме боли, чувствам се кофти, а на другия ден съм добре.

dixi , мн. ти е сладка дъщеричката!

Иржи, благодаря!  Hug

Относно гимнастиката - естествено, когато ти е зле, не я прави. дори през ден да я правиш - пак добре. Последните няколко дни и аз правя така, защото ме бяха понапуснали силите, но както казах, вече съм добре. Важното е да не се отказваш. И да се мотивираш, защото когато я правиш без желание е много гадно. Доро когато си добре, почивай си отвреме-навреме, примерно два пъти седмично - ти реши кога, за да не се претоварваш.

# 16
  • Мнения: 81
Цвети, като се прибера в БГ, 6те потърся таzи аптека и 6те пробвам 4ая.
Иржи, дръж се, няма да се даваме на ни6то и на никого.
И мене днес ме боли. То да бе6е само днес всъ6тност. Не zнам ве4е. В цикъл съм така 4е е нормално, ако може така да се каже, но втора седмица съм с по силно или по слабо главоболие. Какво е това, кажете ми.
Е, хайде да ви е лек и хубав деня.
Цвети, а днес как е Лаzар?

# 17
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз съм доволна от Сибелиум. След като направих 2-месечен курс (по препоръка на д-р Колева от болница Токуда) главата ме боли много по-малко (но пия и Селеногин). Иначе бях попаднала в един безкраен омагьсан кръг- главоболие-болкоуспокояващо-главоболие-болкоуспокояващо... Мисля скоро да направя още един, 3-месечен курс със Сибелиум.

# 18
  • Мнения: 263
Здравейте!
Рени, кажи ако обичаш, защо го пиеш тоя Селеногин, не е ли това, което го рекламират в момента по телевизията и за шум в ушите, защото имам такъв проблем и мислех да го пробвам.
Аз засега мога само да се похваля, че не ме боли главата, но за тоя шум, който го имам понякога през деня и задължително вечер не знам какво да мисля, не ми е нервно, не ме боли глава, нямам високо кръвно, световъртеж и не мога да изясня за себе си причината. Смятам в скоро време да посетя и невролог, за да споделя проблема.
Дикси, браво за упоритостта ти, дано ти помогне гладолечението и за мигрената.
Поздрави на всички! Hug

# 19
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, същото е. Аз започнах да го пия преди да тръгнат рекламите по телевизията и ми го предписаха по друг повод, но мисля, че и за главоболието помага.

# 20
  • Мнения: 242
Моляяяяяяяяяяя кажете ми къде е точно тази аптека!!!!!!!!!!!!!!  Praynig

# 21
  • София
  • Мнения: 13 204
Цвети, дай моля координати на аптеката  Grinning

# 22
# 23
  • Мнения: 679
Реших да извадя по-важните неща от старата тема, които сме споделили, за да са заедно на едно място.  Simple Smile Ако съм пропуснала нещо, което според вас е било важно, моля да ме извините. Simple Smile

Причинители на мигрена:
- Преумора
- стрес и нервно напрежение
- депресия
- хормони  /например при цикъл и овулация/
- противозачатъчни
- по наследство
- нерви
- атмосферно налягане
- промени във времето
- промени в мястото /надморската височина например/
- цикъл
- пълнолуние
- храни, напитки
- шок
- ниско кръвно налягане
- цигарен дим
- алкохол
- притискане на кръвоносни съдове
- недоспиване или преспиване

Симптоми или предвестници на мигренозен пристъп:
- световъртеж
- гадене
- повръщане
- болка в едната половина на главата
- замъглено зрение на едното око
- временна загуба на зрението на едното око
- липса на координация на крайниците
- чувствителност към светлина
- чувствителност към шумове
- чувствителност към миризми
- болки във врата
- болки в слепоочието
- болки в окото
- болки в зъбите
- отпадналост

Специалисти, към които можем да се обърнем:
- очен лекар
- Невролог
- Ортопед (защото често се получават болки поради схващания в раменете и врата)
- Хомеопат
- психотерапевт

Изследвания, които можем да си направим:
- Скенер
- Доплер
- Електро-енцефалограма /ЕЕГ/
- Ядрено-магнитен резонанс /ЯМР/


Какво ни помага или облекчава при мигренозен пристъп.
Споделено от нас:

asyalein каза: /28 октомври 2007, 10:02/
- при мен мигрената също е на хормонална основа и когато хвана пристъпа  в началото - пия едно много слабо кафе и ми е разминава
- за гаденето - изпарявам ментово масло в една аромолампа. много ми помага.

Шпунц каза: /28 октомври 2007, 13:40/
- На мен ми помага топъл компрес на врата.

o_fortuna каза: /29 октомври 2007, 22:01/
- Едно нещо, което ме облекчава: по време на болка влез под душа и се обливай с концентрирани (контрастни) душове - топло, студено, на главата. Студеното облекчава симптомите.

Без име каза: /29 октомври 2007, 22:16/
- Чай от бял равнец облекчава моментално болката при мигрена

Vache каза: /29 октомври 2007, 23:55/
- При промяна на режима на сън, (напр. в събота и неделя), веднага се провокира криза.

mama na joan каза: /30 октомври 2007, 11:06/
- Вчера се оправих с малко почивка, много плодове и душ.

Вили1 каза: /30 октомври 2007, 13:15/
- Болката минава със ...сън

Иржи каза: /30 октомври 2007, 18:15/
- В една книга на Мария Требен пишеше, че за овладяване на мигрена, всеки ден да се пие по 1ч.ч.чай от бял равнец.

o_fortuna каза: /30 октомври 2007, 19:14/
- Масажите облекчават, докато ти ги правят или примерно 10 мин. след това. После присъпът се връща с пълна сила.

Иржи каза: /30 октомври 2007, 19:17/
- Невролог ми беше изписал преди години някакви процедури с галванична яка. Но поради ред причини не успях да ги направя.

jumil каза: /01 ноември 2007, 22:31, 03 ноември 2007, 16:20 /
- На мен за мигрената много ми беше помогнала серия от 10 масажа Иумейхо заедно с водораслите на Аква Сорс за период от 3 години.
- Водораслите на Аква Сорс ми ги препоръча хомеопат, а заедно с тях и промяна в режима на хранене, в смисъл здравословна храна.А тези масажи ги правят само хора, изкарали курс по Иумейхо терапия.

Иржи каза: /06 ноември 2007, 16:03/
- Имам една много хубава книга, в която мн. добре е описано всичко във връзка с мигрената. Книгата е от Сю Доусън и се казва: "Как да живеем с ... мигрената"

Храната е от голямо значение. Значи, всяка храна, която повишава нивата на серотонина води до пристъпи на мигрена.

Забранените храни са: шоколад; сирене; кафе; фъстъци; цитрусови плодове; червено вино; големи количества вит.В и вит.Е; цигари; кофеин;пушени и обработвани меса - колбаси, кренвирши, бекон, защото в тях се съдържат нитрати!; китайска храна; мн.подправки; разтворими сокове; чипс и още хиляди др. продукти, но няма да ги изреждам!

Позволените храни са:
- пилешко месо; агнешко месо;
- моркови; круши; карфиол; броколи;
- пълнозърнест хляб; кафяв ориз и др. нерафинирани въглехидрати;
Всъщност, в едно хранене не трябва да се смесват въглехидрати и протеини.

o_fortuna каза: /07 ноември 2007, 17:11/

- Междудругото витамините Центрум наистина са добри. При мен най-често пристъпа ми е в деня преди или в самия ден на цикъла. И ако започна да пия Центрум около седмица преди това нямам главоболие. Просто се набавят нужните витамини и минерали, липсата на които води до мигрена.

Maxin каза: /08 ноември 2007, 13:53/- От 1 седмица съм на физиотерапия и вчера ми приложиха Крио терапия за първи път. Както си бях с пристъп, мога да ви кажа, че разтривките на лявото рамо с буца лед се отразиха много добре и на болките ми в лявата страна на главата. Ама после, като се разшириха кръвоносните съдове така ме заболя, че съжалих 100 пъти, че отидох.

o_fortuna каза: /08 ноември 2007, 14:33/
- От мигрена страдат най-често хората с ниско кръвно - доказателство за това е, че аз ако не пия кафе сутринта със сигурност ще имам пристъп.
- Хладното облекчава болките - пример за това е студените копреси или поливането на лицето с ледена вода, или контрастните душове, които ме облекчават /при студа се получава стеснение на кръвоносните съдове, което увеличава натиска на кръвта в тях и което повишава налягането/.

Cvetina-71 каза: /08 ноември 2007/
- Сещам се, че едната от докторките ни каза, че мигрената е болест на "многото" и на "малкото".
Значи много спане или недоспиване. Много ядене или недохранване. И разбира се най-вече стрес. Също така ни каза, че задължително се спазва хранителен режим. Често хапване по мъничко без преяждане и задължително нощтна закуска. Това е малка филийка хляб с шунка например вечер преди лягане и сутрин задължително закуска с кока-кола.

Maxin каза: /09 ноември 2007, 14:49/
- Има нещо много вярно за проблеми с гърба /плешки, прешлени и т.н./и мигрената, защото редовно страдам от болки, направо хронични и когато се схвана, главоболието ми е задължително, тогава трае толкова дълго, колкото и схващането.

Иржи каза: /12 ноември 2007, 11:08, 13 ноември 2007, 14:14 /
- Аз гледах едно интервю на д-р Емилова, която каза, че е страдала от мигрена и се е излекувала чрез лечебен глад!? В нейната клиника лекува и хора с такова заболяване, но каза, че при започване на лечението кризите зачестяват и болката е мн. силна, но в последствие всичко отшумява и забравяш какво е мигрена!
- Чела съм, че при мигрена не трябва да се прекалява с тестените храни

Вили1 каза: /15 ноември 2007, 15:10/
- Странно е , но много ми помага колата , както при болките , така ипри повръщането.

Иржи каза: /17 ноември 2007, 11:21/- Мигрената се появява в ролята на авариен прекъсвач при свръхнатоварена нервна система. Често тя ни помага да отпочинем и да преосмислим проблемите си по-добре, да се освободим от напрежението. МН. често мигрената е следствие от претърпяна механична травма при катастрофа, спортно състезание, падане или удряне на главата при битова или друга злопулука.

Maxin каза: /19 ноември 2007, 01:19/
- Винаги ми влияе  промяната в атмосферното налягане. Между сезоните също съм зле, особено при резки промени /много студено и на другия ден топло и обратното/. Също много ми влияе, когато се изкачвам на високо.

Иржи каза: / ноември 2007, 17:59, 23 ноември 2007, 18:36 /
- В книгата "Мигрена и главоболие" на Мария Требен пише така:
 Мн. от мигренозно болните трябва да се замислят дали са намерили истинския си ритъм на живот. Във вс. случаи трябва да  се избягват нервните напрежения, прекомерното натоварване и силните дразнения.
 
Бял равнец.
При редовно провеждане на лечение с чай от бял равнец мигрената може да бъде напълно овладяна.
- 1 пълна с връх ч.л. бял равнец за една доза се запарва с 1 ч.ч. гореща вода, кисне половин минута, прецежда се и се пие на глътки по 1 ч.ч. дневно, като чаят трябва да бъде много горещ.

Лечебна иглика.
Бързо облекчение на силните мигренозни пристъпи обещава чаят от лечебна иглика.
- 1 пълна с връх ч.л. цветове от иглика за една доза се запарват с 1 ч.ч. гореща вода, киснат половин минута и течността се прецежда. Чаят се пие много горещ на глътки, до две ч.ч. на ден.


- Какво трябва да знаем за страдащите от Мигрена

''Въпреки че външните условия оказват голямо влияние върху мигрената, основната причина за това заболяване трябва да се търси може би в самия пациент. Редица изследвания показват, че хора, страдащи от мигрена, имат общи личностни белези, т.е. определена структура на личността предразполага към това заболяване. Изглежда, същността, характерът на болните от мигрена се определя от страха. Вследствие на това мн.от действията и качествата им представляват един вид защитни механизми срещу страха. Така се оформя представата за "Уловени" хора, които действат принудително, под натиск. От гледна точка на обществения живот болният от мигрена притежава мн. ценни качества. Обикновенно той има силно изразено чувство за ред. В личния живот, както и на работното  си място той е мн. внимателен във всичко и се държи безупречно. Благодарение на съвестното, стигащо до перфекционизъм изпълнение на служебните задължения, както и на готовността за постигане на успехи, мигренозно болният отрано се очертава като човек, който може да поема и да носи отговорност.
Той никога не си признава пред себе си, че резервите му са изчерпани и че всъщност се нуждае от спокойствие. Доверието към него го радва и подсилва собственото му "АЗ", а и не желае да получава каквито и да било упреци.
По този начин болният от мигрена продължава сам да провокира този стрес, защото е част от неговата същност.Отношението на тези хора към заболяването им се определя от тяхната личност. От лечебните средства или от посещението при лекар той очаква единствено да помогнат за потискане на пристъпите. Необходимо е условията на живот да бъдат обмислени и анализирани на спокойствие, да бъдат установени и след това отстранени корените на този стрес. Единствено онзи, който разбере неразривната връзка между болестта и собствената си същност, може да храни някаква надежда за облекчаване на болките или за пълно излекуване."


dixi каза: /03 декември 2007, 03 декември 2007, 17:16, 04 декември 2007, 19:27, 04 декември 2007, 21:31/

- Главоболието ми понякога се облекчава също от кофеин в по-големи количества, като кафе, кола и различни енергийни напитки, но само когато нямам гадене. Иначе не лизвам нищо, защото повръщам от всичко.
- Лягам на лявата страна, държейки се за болното място и не мърдам, като се опитвам да заспя. Важно е да е много тихо и да нямам никакви дразнители край себе си. Много пъти ми се е случвало да заспя и като се събудя да ми е минало. Но не винаги, особено ако съм се събудила по неестествен начин - шум или говор, или нещо друго.
- Между другото, когато съм с главоболие и чакам да мине, започнах да правя така: упражнения, или сядам на комптъра и почвам да правя нещо, което поглъща цялото ми внимание, за да не мисля за болката. Понякога помага. Докато се усетя - вече не ме боли. Но това е обикновено на втория ден от пристъпа. Когато съм много зле не си и помислям за компютър или упражнения.

Иржи каза: /06 декември 2007, 12:01, 07 декември 2007, 16:04, 08 декември 2007, 10:46/
- Казват, че мигрената обича красивите жени. От това заболяване често боледуват хора с алергии и слаб имунитет.

Има и така наречената - Паническа мигрена. При нея също има "ореол", но освен главоболието, тя предизвиква и чувство на страх. Паническият пристъп провокира тахикардия и покачване на кръвното налягане. Но щом главоболието премине, налягането се нормализира и човек се успокоява.

Като предпазни мерки е хубаво да се използва иглика - масло - външно и чай от иглика.;
- В малко кипяща вода се слага наполовина ябълков оцет и се диша известно време парата. Действа обезболяващо. / не съм го пробвала/.
- Наспивайте се както трябва - нито мн., нито малко;
- Не се опитвайте да задържате в себе си негативните емоции;
- Изключвайте от менюто си продукти, съдържащи тирамин;
- Неприятните миризми и силното осветление също могат да предизвикат болка;
- Не злоупотребявайте със съдоразширяващи препарати, като но-шпа или нитроглицерин;
- Избягвайте стрес и преумора.;
При метеозависими хора мигрената възниква по време на магнитни бури или силни колебания в атмосферното налягане.

Преди време четох, че най-модерният подход в лечението на мигрената е профилактиката която става с медикамента Топамакс на фармацефтичната компания "Янсен-Цилаг". Топамакса всъщност редуцира честотата, тежестта и продължителността на мигренозните пристъпи. При правилно провеждане на лечението, може да доведе до пълно изчезване на мигрената. Като страничен ефект е - лишаване от излишните килограми. Аз се интересувах за това лекарство. Знам, че беше скъпичко, но нямам спомени за цената и с него се лекува Епилепсия!


- Примерно меню срещу главоболие:

Закуска- подходящи са сиренето и млечни продукти. Може да се прибави и хляб. За пиене - чай, черно кафе, кафе с мляко.

Обяд- пресни зеленчуци, комбинирани с храна, богата на белтъчини./за предястие/
За основно ястие - нещо, богато на нишесте;
За десерт - плод;

Вечеря- За страдащите от мигрена вечерята е най-важното ядене за деня.За да избегнат пристъпите на остро главоболие, имат 3 варианта:
* Вечеря с въглехидрати;/шунка, хляб със сирене, кис. мляко/
* Вечеря без захари и нишесте;/зеленчуци и др. продукти, съд-щи белтъчини/
* Вечеря с белтъчини; /риба, пилешко или телешко/


Учените все още не са категорични по въпроса за причините, които водят до появата на Мигрена. Има обаче някои наблюдения, които са характерни за  по-честите и по-силни мигренозни пристъпи.
Някои от тях са:
* Наследствено предразположение;
* Хормонални промени. Често противозачатъчните изострят мигрената;
* Храни и напитки;
* Стрес, физическа и емоционална преумора;
* Дразнители на сетивата;
* Недоспиване, както и прекалено мн. спане;
* Рязка промяна на надморската височина;
* Внезапни, големи физически усилия;

- Конякът оказва мн. добро действие при страдащите от мигрена.Той е добър само в "лекарствени" дози. При мигрена 50 гр. коняк могат да ви спасят, а 100 гр. само ще усилят болката.


dixi каза: /10 декември 2007, 14:49, 12 декември 2007, 20:22, 15 декември 2007, 16:03/

Знаете ли, че много от болестите се появяват вследствие на неправилно хранене?

ЗА ГЛАДОЛЕЧЕНИЕТО НА ЛИДИЯ КОВАЧЕВА -
ПОМАГА ПРИ МИГРЕНА И МНОГО ДРУГИ БОЛЕСТИ

- Ето тук е книгата за гладолечението на Лидия Ковачева:

http://dixi.data.bg/Kniga%20za%20Gladolechenieto%20na%20Lidia%20 … i%20lekarstvo.pdf

 Според Лидия Ковачева има два вида глад: Основната разлика между тях е, че единият е принудителен /когато си корабокруширал на самотен остров например/, а другият е лечебният глад. При първият вид липсата на храна може да доведе човек до доста лоши последици..., а при лечебния глад човек има психическата нагласа, че храната е на една ръка разстояние и може да посегне към нея при нужда, което е много важно, защото е уравновесен и спокоен.

Знаете ли, че много от болестите се появяват вследствие на неправилно хранене?
Както всички знаем, нашият организъм е изграден от множество клетки, които за да функционират правилно, трябва да бъдат правилно нахранени, а най-добре става това с нещата, които ни е дала природата: плодовете и зеленчуците.

Гладолечението на Л.К. представлява основно лечение по програма с чай с мед, като постепенно се включват плодове, зеленчуци, по-натък хляб и др. Няма да описвам подробно сега. Основното, за дабъде един човек здрав, е правиното хранене и движението. Човек трябва да се движи много - ходене пеша например. Полезно е да се правят упражнения по няколко минути на ден. Когато човек прави всичко това, започва да се чувства по-добре и започва да гледа на живота по друг, положителен начин. В книгата на Л.К. има много хора, получили положителни резултати от гладолечението и които са ИЗЛЕКУВАЛИ мигрената си, а също и много други болести. /Д-р Емилова наистина е един от тях. Ето и линк към сайта й, за тези, които се интересуват: http://www.emilova.org/bg/home.html /

Но има една важно нещо: ако човек иска да има траен положителен ефект, трябва напълно да промени хранителния си режим, защото правилното хранене не е просто хранене, а начин на живот.

В тази книга пише също, че човек трябва да яде само когато е гладен, независимо дали е дошъл часът за хранене, защото при честичко похапване и по повечко /както аз се тъпча понякога  /, стомахът още не е готов да започне работа върху новата храна, защото не е свършил със старата. той не може да произведе достатъчно стомашен сок за новата храна и започват гнилостни процеси. Така почваме да трупаме мазнинки тук-там, чувстваме отпадналост, сънливост, апатия, депресия и др...

- Ето един цитат от книгата на Л.К.:
"Статистиката сочи, че страните с висок стандарт на живот, с увеличена консумация на месо, месни консерви, бял хляб, яйца, мляко и млечни продукти, масло, захар, сладкарски и захарни произведения, консерви, алкохол са увеличили броя на социално значимите болести на храносмилателната система, зъбния кариес, както и раковите заболявания. Нещо повече - броят им непрекъснато расте!"

- Виждам, че с гладолечението, което започнах, предизвиках малко или много интереса на някои от вас. Затова по въпроса ще кажа следното: В сайта на д-р Емилова /която е ученичка на Лидия Ковачева/, в раздел "въпроси" пише:


Въпрос: Нямам наднормено тегло и се безпокоя да не отслабна, провеждайки програмата.

Отговор: Хора с нормално тегло, приемащи достатъчно плодове по време на режима, почти не губят килограми. Подходяща за такива пациенти е и програма природосъобразно хранене, която също има лечебен ефект, но не води до отслабване.

Според Л.К. прекалената слабост също се дължи на неправилно хранене. Обикновено, когато човек е хилав, с бледа или пожълтяла кожа, оскъдна мускулатура и слаб силов заряд, който е с постоянно чувство на умора, въпреки нормално приеманата храна, лекарите препоръчват силна и калорична храна като месо, яйца, мляко и млечни продукти, при които в повечето случаи ефектът не е това, което очакваме. Според Л.К. този начин на хранене не е правилен, защото човешкият организъм се храни не с храната, която поглъща, а с храната, която успява да абсорбира.

Цитат: "Ако действително се разполага с добре и работеща и здрава храносмилателна система, храната ще бъде преработена и възприета пълноценно в нейния пълен състав от соли, витамини, ензими, микроелементи и пр. и тя ще задоволи напълно нждите на организма. Но ако храносмилателният апарат е с някакви увреждания, преработването и абсорбирането ще бъдат непълноценни и предоставената храна няма да го задоволи. с тази непълноценна храна, в която ще липсват някои от елементите, кетките ще останат недохранени, от което ще следва намаляване на техния силов потенциал, а с тях и силите на тъканите на целия организъм. и колкото уврежданията са по-големи, толкова по-непълноценни са преработването и абсорбирането на храната - нуждите на организма системно ще бъдат неудовлетворявани. При това може да се яви липса на някакъв съществен елемент, което може да стане причина за тежки болестни последствия. Примерно ако е нарушено абсорбирането на витамин В1 , може да бъдат засегнати функциите на нервната система, при нарушения на абсорбиране на желязото може да се развие анемия и т.н. Още повече, че всяко нарушение във физическото състояние на тялото води не само до общо разстройване, но и до отклонения в психичното състояние на човека, тъй като те са тясно свързани.   
 Наша грижа трябва да бъде не само съставянето на правилното меню, но и да се прецени дали храносмилателният апарат е в истински здраво състояние.
 Има ли здраво храносмилане, храната е оползотворена, тялото - нахранено, силите са на мястото си... Но има ли нарушения, колкото и добре да е подбрана храната, тя не нахранва човека пълноценно, силите са намалени и нанесенитеболестни поражения са в зависимост от допуснатите увреждания.
 Какво значи здраво храносмилане? това означава с приемането на храната да не чувстваме стомаха си, да му е леко - все едно, че той не съществува. Има ли някакъв дискомфорт, чувство на тежест след нахранване, подуване, реакция след ползване на определени храни, болки и ли газове или прекиселинност, както липса на апетит, обложен език, нарушенията на храносмилателния апарат вече са налице. Облагането на езика винаги говори за стомашно възпаление и за намалена асимилативна способност на стомаха. При здравото храносмилане опразването на отпадъците (дефекацията) е редовно - обикновено два пъти на ден. Има ли задръжка, вече има болестно състояние. При констатиране и на най-незначителния симптом трябва да изострим вниманието си за нормализиране на състоянието. Има ли здрав храносмилателен апарат, има и здраво тяло.
 Все по-чести са изказванията на учени през последните години, че болестните състояния в организма започват точно с уврежданията на храносмилателните органи и колкото по-големи са те, толкова по-тежки са болестите. "

Л.К. препоръчва да не се определя предварително продължителността на курса на гладолечението, защото може организмът да не е готов за прекалено дългия период и да не се справи. По принцип е добре да се изкара 14-15 дневен курс, защото около 6-10-я ден чак организмът преминава към ендогенно (вътрешно) хранене, т.е като ползва натрупаните резерви. При захранването човек трябва да контролира апетита си, за да не стане ефектът обратен на това, което сме искали да постигнем. След захранването идва период, в който човек яде само здравословни храни: плодове и зеленчуци, предимно сурови, може и варива, пълнозърнест хляб и сурови ядки. Може да си позволи по малко кашкавал, мляко и др. млечни продукти или малко пилешко на празник, но по принцип месо, яйца, консерви и колбаси, сладкиши и захр изобщо не трябва да се консумират. За подслаждане - мед. И после пак се повтаря курса. Така - няколко пъти в годината.


- Според мен трябва да правим следното, за да избегнем (или поне облекчим) главоболието (малко обобщение на темата):
- правилно хранене
- достатъчно движение
- пиене на много вода
- без алкохол, кафе и цигари /кафето само при нужда/
- спокойствие.

didi*** каза: /11 декември 2007, 18:44/
- Чувала съм също от колежката ми, която е с ужасно главоболие, че като пие много вода и главата и минава.


dixi каза: /15 декември 2007, 18:31/
- Ето няколко от рецептите на Ванга, които току-що открих. Казват, че са много ефикасни:
http://myshop.bg/vanga/prescriptions.html

МИГРЕНА - В 600 мл. вряща вода се варят 5 мин. 3 ч.л. анасон. Пие се 3 пъти на ден по 1 кафена чашка преди ядене.
ГЛАВОБОЛИЕ - Главата се мие с вода, В която е сварена дива мерудия.
ГЛАВОБОЛИЕ - Събират се 2 кг от растението диво просо, когато е във восъчна зрялост. Това количество се разпределя за около 10 дни. Част от дивото просо се вари в по-голямо количество вода около 10 мин. Когато водата стане хладка, се правят обливания на цялото тяло всяка вечер.
ГЛАВОБОЛИЕ (упорито) - В 600 мл. вряща вода се варят 5 мин. 3 ч.л. анасон. Пие се 3 пъти на ден по 1 кафена чашка преди ядене.
ГЛАВОБОЛИЕ (детско, упорито) - Голяма китка от изсушена билка жълт смил се поставя в торбичка от чисто платно и се прави възглавничка. След като детето преспи една вечер на нея, билката се изважда и се сварява. С водата се полива главата на болното.
ГЛАВОБОЛИЕ (хронично) - Сварява се чубрица в голямо колич. вода. Вечер главата се потопява за 10-15 минути във водата, а после се полива цялото тяло.
ГЛАВОБОЛИЕ (и неспокоен сън) - В 2-3 литра вода се сваряват 1-2 листа от тревата столетник. С нея се поливат главата и тялото вечер няколко пъти.
ГЛАВОБОЛИЕ (с болки в ухото, и при деца) - 1 с.л. захар се карамелизира. Щом започне да потъмнява, се залива с 1 ч.ч. студена вода. Разбърква се и се пие, след като карамелът се стопи напълно. Необходими са 1-2 чаши на ден.
ГЛАВОБОЛИЕ (силно, след стрес) - В продължение на няколко дни болният да взема вечер преди лягане по 1 супена лъжица захар на пясък, да я слага в устата и след това да изпива 1 чаша вода.

КРЪВНО НАЛЯГАНЕ (високо) - В 1 водна чаша поставяме на дъното 1 супена лъжица царевично брашно и го заливаме с гореща вода до напълване на чашата. Престоява една нощ. На сутринта на гладно се изпива само водата, без да се разклаща чашата.
КРЪВНО НАЛЯГАНЕ (високо) -1 супена лъжица от изсушените листа на драката се варят в 500 мл вода само докато заври. оставя се да изстине и се изпива на два пъти, само сутрин на гладно.
КРЪВНО НАЛЯГАНЕ (високо) -1 супена лъжица от листата на билката драка се варят в 500 мл вода, докато водата стане наполовина. След като изстине, я прецеждаме. Това е количеството настойка, която изпиваме на деня – сутрин и вечер по 1 винена чаша (100 мл.), но ако кризата е силна, изпиваме наведнъж цялото количество сутрин, на гладно.
КРЪВНО НАЛЯГАНЕ (високо) - Взема се една супена лъжица от изсушен бял имел. Залива се и престоява 1 нощ в една чаша студена вода. На сутринта на гладно се изпива само водата.


didi*** каза: /16 декември 2007, 23:29/
- По време на пристъп се дава 1 супена лъжица чист нектарен мед, разтворен в 100 мл. хладка вода. Дават се също така и 30 капки 30% спиртен разтвор на прополис, разтворен в хладка вода. След около половин час болките преминават.

Профилактично в извънпристъпен период се дава по 1 супена лъжица, разтворена в чаша хладка вода 3 пъти дневно в продължение на 1 месец от следната смес: 1 кг. чист нектарен мед, 200 гр. цветен прашец, 10 гр. пчелно млечице.

dixi каза: /11 януари 2008, 15:29/

Относно хомеопат – за какво да следим:

- дата на започване и дата на отшумяване на болката;
- час на започване и час на отшумяване на болката;
- ден от цикъла /ако мислиш, че има връзка/, може и да следиш колко пъти те боли в един цикъл;
- местоположение на болката;
- описание на болката - силна, слаба, остра, тъпа, пулсира ли, при навеждане и тръскане боли ли, усилваща или намаляваща е и др., което се сетиш;
- има ли повръщане;
- има ли аура;
- какво влияе отрицателно на болката - светлина, говор, шумове, миризми, храни, напитки, цигарен дим, други;
- какво влияе положително на болката - топъл компрес, студен компрес, натиск, разтривки, промяна в положението на тялото, сън... Временно ли или за постоянно...;
- в какво положение на тялото се чувстваш по-добре при болка - легнало, изправено...;
- взети лекарства и ефект;
- повтарящи се сънища;
- фамилна анамнеза /твои преболедувани болести, както и такива на родителите ти/.


Иля каза: /12 януари 2008, 20:37/
-Моят начин на хранене спрямо мигрената:

До обяд задължително ям само плодове, чела съм на доста места че точно това е много полезно при мигрена. Ограничавам млечните продукти, особенно твърдите сирена и кашкавали, ям предимно нискомаслени. Не ям зеле, портокали, хляб, ограничавам варивата -леща, боб, грах , от тях съм забелязала, че много ми се засилват пристъпите.

Включих в менюто си ананаса, който е много полезен при мигрена, често закусвам с него.
Пия страшно много вода, това много ми помага.

Бадемите са страшно полезни при мигрена.
Също така, трябва да се яде риба по три пъти в седмицата.


dixi каза: /14 януари 2008, 11:16,  14 януари 2008, 16:47/

МИГРЕНА
обобщено за мигрената – извадка от книгата „Здраве чрез природолечение”

Мигрената представлява силно главоболие, обикновено придружено и от други симптоми. Тя може да продължи до три дни, през които човек е неспособен да изпълнява всекидневните си задължения. Установете и избягвайте факторите, които провокират мигренозен пристъп. Но при настъпването му потърсете облекчение чрез природни методи.

Около осем процента от населението на Земята страда от мигрена. Тя засяга по-често жените, отколкото мъжете, главно поради колебанията в нивата на хормоните преди и след месечен цикъл, по време на бременност и през менопаузата (въпчеки, че някои жени тогава чувстват облекчение).

Първият пристъп обикновено се появява в късното юношество или към 20-25 годишна възраст, а понякога и по-рано. Рядко симптомите започват над 50 години. С времето пристъпите намаляват и отслабват и почти не се срещат при хора над 65 годишна възраст.

Мигрената се провокира от определен дразнител, предизвикващ  спазъм на артериални съдове в мозъка, които впоследствие се разширяват. Между пристъпите нивото на серотонина в мозъка спада, а по време на самото главоболие се повишава. Същото се отнася и за равнището на други невротрансмитери като калций и магнезий.

Симптомите варират според индивида, но за всички е характерна жестока пулсираща болка от едната страна на главата. Възможно е пристъпите да са предшествани от траещи до час странни усещания (аура), например проблясващи светлини, зигзагообразни линии или сляпо петно в полезрението. Щом главоболието започне, мнозина усещат гадене и повръщат или стават свръхчувствителни към светлина и звуци. Други евентуални симптоми са световътеж, изтръпване и безчувственост.

Причинители на мигрена

Един или няколко от изброените фактори провокират мигренозните пристъпи:
- определени храни, предимно сирене, шоколад, червено вино, пържени ястия и цитрусови плодове;
- ниско ниво на кръвната захар поради глад или прекомерен прием на рафинирани въглехидрати;
- обезводняване;
- стрес, шок или притеснение;
- недоспиване;
- ярка или цветна светлина;
- силен шум;
- климатични промени;
- сух климат или топъл, сух вятър;
- хормонални промени.

Профилактика

Установете чрез наблюдение кои фактори провокират пристъпите и сведете въздействието им до минимум. Например ако мигрената е свързана със стрес и предменструални хормонални промени, не планирайте в този период важни събития. Ако сте забелязали, че оплакванията ви са свързани с проблеми при пътуване, избягвайте да се храните обилно преди дълъг път. В случай, че пристъпите се появяват периодично – на 10 до 40 дни, не допускайте в „критичните” дни фактори, провокиращи състоянието.

Хранителен режим:

При небалансирано хранене вероятността от мигренозен пристъп е по-голяма, затова употребявайте храни, богати на витамин В2 (рибофлавин): пълнозърнести продукти, жълтъци, прясно мляко, спанак и крехко месо. За да избегнете колебанията на  кръвната захар, яжте малко, но често, като подбирате бавносмилаеми сложни въглехидрати (пълнозърнести и бобови), вместо храни, съдържащи бяло брашно или захар. Сладките и рафинираните продукти бързо повишават нивото на кръвната захар, а след това тя рязко спада, като подобни колебания предизвикват мигренозен пристъп при някои хора.

За да установите кои храни провокират състоянието, няколко седмици записвайте подробно всичко, с което се храните. Някои, страдащи от мигрена, имат непоносимост към тирамин – аминокиселина, която е сред вероятните причинители, поради влиянието си върху кръвоносните съдове в мозъка. Тя се съдържа в следните храни: шоколад, сирене, говеждо месо, черен дроб, яйца, бира, червено вино и други продукти, в които е налице ферментация, както и в някои плодове и зеленчуци (банани, портокали, сливи, бакла, спанак, домати и др).

Причина за пристъпа може да бъде и хранителна алергия (най-често от пшеница, прясно мляко, сирене, домати, портокали и картофи) или прием на чай, кафе, кока-кола и други напитки, съдържащи кофеин.

Една особеност, обаче, пречи на точното установяване на причината, която провокира пристъпа. Преди настъпването на същинското главоболие вече нарушените нива на невротрасмитерите пораждат желание за определени храни. Следователно това, което сте консумирали непосредствено преди пристъпа, не е действителният виновник за него, въпреки че симптомите се появяват точно  след употребата му.

Храни на профилактика:
Консумацията на тлъста риба (тон или сардини) три пъти седмично предпазва от мигрена поради съдържанието на мастни киселини омега-3. Препоръчва се и употребата на пълнозърнести продукти вместо рафинирани въглехидрати.

Опасни храни:
Водете си записки за консумираното 24 часа преди пристъпа. Шоколад, сирене, портокали, кофеин и прясно мляко често причиняват мигрена.

Чувствителност към светлина
Отблясъците от вода, сняг и други повърхности провокират пристъп на мигрена при хора, които са свръхчувствителни към светлината. За тях се препоръчват слънчеви очила с поляризиращи стъкла и висококачествени лещи.

Ако проблемът се явява заради компютърния екран, регулирайте нивата на контраст и яркост, за да избегнете ефекта на отразяването. Понякога пристъпите се предотвратяват, ако наоколо преобладават сини или зелени тонове, което лесно се постига с определени лещи.

Качеството на въздуха:При много сух въздух се повишава концентрацията на положително заредените йони, които повишават нивото на невротрансмитера серотонин, а неговите стойности се покачват по време на мигренозен пристъп. Отрицателните йони облекчават симптомите и съкращават тяхното времетраене. Затова, за да повишите концентрацията на тези йони, проветрявайте често, отглеждайте много стайни растения и използвайте овлажнител за въздух и/или йонизатор.

Стрес:
Той е сред най-честите причинители на мигрената, затова се научете да го конрлирате. За целта особено полезни са релаксиращата терапия, масажът, йогата, медитацията и ароматерапията. Някои хора се справят с напрежението, но получават пристъпи, след като то отмине, затова е добре да потърсят по-ефективни техники за неговото преодоляване.

Хранителни добавки:Съществуват доказателства, че 5-хидрокситриптофанът, форма на аминокиселината триптофан, предотвратява мигрената. Пийте три пъти дневно по 100 мг. Някои хора, обаче, получават гадене от него. Ако вземате антидепресанти, се консултирайте с лекуващия си лекар. Препоръчителен е също приемът на хранителни добавки като магнезий и калций, а също и на витамин В2 (рибофлавин).

Билколечение:
Определени вещества в горчивите листа на моминската вратига притежават противовъзпалителен и съдоразширяващ ефект. Ако усещате приближаването на пристъпа, добавете към сандвич 2-3 листа от растението, за да избегнете неприятния му вкус или вземете таблетка или капсула с билков екстракт. Възможна е всекидневната му употреба за дългосрочна профилактика. Не ползвайте билката ако сте бременна, кърмите или сте алергична към нея.

ЛЕЧЕНИЕ

Почивка и сън
Легнете в проветрено и затъмнено помещение веднага щом усетите приближаването на мигренозния пристъп. По този начин ще успеете да го предотвратите, или поне ще намалите интензивността му.

Билколечение
В случай на оплаквания, чаят от розмарин, маточина или мента оказва спазмолитичен ефект и облекчава симптомите.

Ароматерапия
Ако усещате приближаването на пристъпа, добавете към две чаени лъжички масло от сладък бадем по една капка масло от мента и лавандула. Втрийте леко част от сместа в областта на слепоочията и отзад на врата.

Топло и судено
Поставете студен компрес върху челото или врата. Ако той не помогне, редувайте студени и топли компреси. Започнете със студен на челото и топъл  на врата под тила. Сменяйте местата им на всеки две минути. Повторете процедурата шест пъти.

Други методи
При мигрена помагат също и краниалната остеопатия или краниосакралната терапия, а методът на обратна биологична връзка и методът Алекзандър намаляват предразположеността на организма към подобни пристъпи.

Ароматерапевтичен компрес
Когато сте под стрес, поставяйте всекиневно компреси на челото и слепоочията. За целта добавете в малко вода няколко капки масло от лавандула или майорана, потопете в сместа парче памучен плат, изцедете го добре и наложете посочените места.

Йога срещу мигрена:Заниманията с йога премахват стреса и намаляват честотата на мигренозните пристъпи. Особено полезни са упражненията за освобождаване на напрежението в горната част на гърба, раменете и врата. Консултирайте се и за подходящи йогийски пози.

Акупресура при мигрена- Натиснете за 7-10 секунди с палци участъка между веждите (точка ин-тан). Докато натискате се отпуснете и дишайте дълбоко.
- В добавка натиснете точка ЧД 3 в горната част на стъпалото, в ямката, където се събират костите на първия и втория пръст.

Обработка на следните точки също помага:
- Поставете едната си ръка на челото на масажирания (масажът се прави от друг, не от вас) и с палеца на другата натискайте точка ЖМ 12 точно зад изпъкналата кост от задната страна на ухото, където започва линията на косата. Внимателно и ритмично натискайте с палеца в посока към очите в продължение на две минути.
- Поставете палец върху точка ЖМ 20 между мускулите отстрани и отзад на врата, точно под основата на черепа. За 2 минути насочвайте натиска на палеца към окото. Повторете тези две стъпки от другата страна на главата.

Кога да потърсите медицинска помощ:
- мигрената се появява редовно и пречи на всекидневните ви занимания;
- приемате орални контрацептиви;
- картината на мигренозните пристъпи се променя.

Незабавно потърсете лекар ако:
За първи път главоболието ви прави напълно безпомощни и неспособни.

Оценка според традиционната медицина:
****  Много висока
***     Висока
**       Средна
*         Ниска


Биологична обратна връзка ****
Този метод е свързан със съзнателно управляване на вегетативните функции на организма. Той предлага начин за измерване на промените в тялото, например в телесната температура или в мускулното напрежение. Възможно е да се действа върху тези изменения чрез силата на мисълта и това се улеснява, ако резултатите се наблюдават с измервателен уред  или на екран.Тъй като много физически промени са свързани със заболявания, понякога настъпва и излекуване на болния. Някои хора например успяват да успокоят мигренозна болка, като си представят как главата им се охлажда все повече и повече. Биологичната обратна връзка се прилага с успех и при лечението на предизвикани от стрес проблеми (астма, високо кръвно налягане, безсъние и състояние на тревожност.

Консултация със специалист
След като ви инструктира как да използвате определена техника за отпускане, той ви показва как да отчитате показанията на измервателния уред и как да разпознавате промените на нервната си система. Целта му е да ви помогне сами да стигнете до състояние на релаксация.

Остеопатия ****
Тази медицинска система се занимава с „механиката” на човешкото тяло – костите, ставите, мускулите, сухожилията и съединителната тъкан. Остеопатите смятат, че много болести се дължат на проблеми, свързани със структурата на човешкото тяло, следователно справянето с тях помага на организма да се самоизлекува. Те използват леки манипулационни техники и дават съвети по отношение на стойката на човек. Методът е особено ефективен при болки в мускулите и ставите, но последователите му се опитват да открият и първопричината за оплакванията, за да не се окажат симптоми на друга болест.

Консултация със специалист
Първото посещение продължава около час. Остеопатът задава въпроси за начина на живот, професията и дейностите, с които се занимавате през свободното си време, както и за заболяването ви. Провежда се преглед, като пациентът е изправен, седнал и легнал на медицинска кушетка, а понякога е помолен да се наведе или протегне, за да се наблюдава как реагира тялото в различни пози.
Често първият етап от лечението представлява манипулация върху меките тъкани посредством набор от техники, наподобяващи масаж, които помагат за отпускането на стегнати мускули и за укрепването им. Остеопатът използва върховете на пръстите си, за да изследва мускулите в търсене на напрежение или други проблеми.
При ставни заболявания се прилагат ритмични поглаждания и разтягания с ръка, за да се облекчи болката. Прибягва се и към бърз натиск – рязко, неболезнено движение обикновено върху гръбнака, което премества ставата и тя изщраква, а мускулите около нея бързо се отпускат и болките намаляват.
Понякога са необходими и няколко допълнителни половинчасови посещения. Броят им варира според вида на заболяването, давността на проблема и възрастта на пациента (по-младите хора обикновено се нуждаят от от по-малко манипулации). Освен при ставни и мускулни проблеми, остеопатията действа добре и при спортни травми, мигрена, предменструален синдром, запек и астма.

Краниална остеопатия **
Този дял от остеопатията включва внимателни манипулации върху костите на черепа. Може да се работи също с раменете и гръбнака, за да се постигне подвижност на ставите и еластичност на тъканите. Остеопатите смятат, че ако костите или намиращите се около тях тъкани се отклонят дори малко встрани от обичайното си място, например при травма, възникват здравословни проблеми в цялото тяло. Затова твърдят, че помагат за лечението не само на травми по главата и гръбнака, при болки в областта на устата и челюстта и синузит, но и при заболявания, засягащи други части на тялото, например артрит, запек, менструални проблеми и мигрена.

Метод Алекзандър ****Методът Алекзандър цели да подобри стойката и начина, по който човек се движи и изпълнява ежедневните си дейности, за да намали вложените усилия и напрежението на мускулите и да подобри цялостното здравословно състояние. Разработен е от австралийския актьор Фредерик Матиас Алекзандър (1869-1955 г.)

Консултация със специалист
Когато започвате уроци по метода Алекзандър, учителят преценява начина, по който стоите прав, седите и се движите. След това ви посочва какво да промените и ви демонстрира най-добрата стойка и движение на тялото, като ви показва как да работите върху тях и как да избягвате напрежението на мускулите.
Много хора чувстват подобрение след първия урок, но повечето се нуждаят от около 25 урока за по-трайни резултати. Положителен ефект се наблюдава при страдащи от по-широк кръг заболявания, включително проблеми с храносмилателната система, болести на сърцето и нарушения в кръвообращението, затруднено дишане, гинекологични неразположения и болки в гърба.


didi*** каза: /14 януари 2008, 22:15/
"Съществува връзка между мигрената и определени хранителни вещества. Оризът, тиквата, авокадото, птичето месо помагат при болестта".

Последна редакция: ср, 30 яну 2008, 18:53 от dixi

# 24
  • Мнения: 263
Дикси, много труд и време предполагам си вложила за всичко това по-горе, с което доказваш наистина, че си много упорита във всичко. Браво и благодаря за тази ценна информация.

# 25
  • Мнения: 438
Здравейте момичета!
С удоволствие ще ви дам координатите на аптеката.
Намира се на улица "Поп Богомил"№38.Това е първата пресечка след Лъвов мост посока халите от лявата страна,в прюката пак от ляво в един вътрешен двор. Имам и телефони 983 9919 и 983 6003. Има билки за всюка болест....ще пробвам и една билка за отслабване...дано да има ефект. 
 guillermina - Лазар тези дни е с главоболие ,но пие Белергамин и за сега се крепи.Доста натоварено му е в училище и се надявам да е от това.

# 26
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
 smile3501 dixi , Браво на теб! Извадила си ценни и полезни неща!Мн. труд си хвърлила, за което лично ти благодаря!  newsm51  love001

Cvetina-71 , ПОБЪРКА НИ С ТАЗИ АПТЕКА... Joy Joy Joy
А има ли ефект от този чай? Аз си купих белергамина и ще видим как ще ми се отрази!? Praynig
Аз искам да те питам, на Лазар кога му започна главоболието и какви му бяха първите симптоми? Питам, защото от едно известно време, мойта дъщеря ми се оплаква, че я боли веждата Thinking Питам я дали не е окото, но не е. Тя се държи за веждичката и аз изтръпвам от ужас ooooh!Само на 5 годинки е и не искам да я боли глава, бе хора!Моля се да не е мигрена baby_neutral Говорих с личната лекарка, а тя ми каза, че мн. й се наглеждам и че затова мен ме боли глава, защото треперя за всичко! Значи, Яна е мн. нервно и същевременно мн. чувствително дете. Тормози се за страшно дребни и елементарни неща. Сега я ограничавам с компютъра, но незнам какво да правя... Цвети, ще съм ти мн. благодарна ако споделиш с мен за Лазар!/ Как се случиха нещата при него и кога?/  bouquet Може и на ЛС. Благодаря ти предварително! Hug

# 27
  • Мнения: 81
Цвети, стискам с вси4ки сили палци на Лаzар, милото мом4е, дано не го боли много и бърzо да минава.
Иржи, не може на 5 години да има мигрена детето. Слу4айно да я боли глави4ката може, макар 4е и zа това си мисля, 4е е малко вероятно, но в никакъв слу4ай не е мигрена. Права е лекарката, ама и аz съм съ6тата нерва4ка. Такива сме се родили, така са ни нау4или...но споко, не си само ти. А моя Аси, като бе6е по малък и гледайки майка си, по едно време и той вzе да каzва, 4е го боли глава. После си приzна, 4е било, zа да е и той като мене и на мен да ми е по леко, 4е и него го боли. Деца...

# 28
  • Мнения: 679
Иржи,
не се притеснявай! И аз мисля, че не е мигрена. Мъничка е още. Аз като малка съм имала понякога болки във веждата или около очите, но за кратко. Майка ми ми миеше очите с вода, в която е угасена клечка кибрит /уж ако някой ме е урочасал/. Може и да са бабини деветини, но помагаше. Може пък да е временно.  Praynig

Цвети,
дано бързо се оправи детето ти! Praynig
А коя е билката, която пиеш за отслабване?

Относно нервите - не знам споменах ли, но и аз съм нервна. Много даже. Като малка не бях такава, но през пубертета се почнаха нервите. Откакто не живея с родителите си се поуспокоих за година-две, но после малко по малко пак се почна. Често се изнервям за дреболии и осъзнавам, че е така, но... какво да се прави. Може и генетично да е. Родителите ми и те са така. Аз по всякакъв начин се стремя да избягвам да се нервирам, но понякога просто не мога.

Така че, момичета, явно нервите наистина са от значение за мигрената. Трябва да поработим по въпроса и едно по едно да премахнем нещата, които я провокират.   Peace

# 29
  • Мнения: 438
Здравейте момичета!
Дано наистина да съм ви полезна с тази аптека.....а не само да ви побърквам.
 dixi  - не съм си я взела билката за отслабване само се информирах за съществуването и и за цената.
И аз от малка страдам от ужасно главоболие.По колко лекари са ме водили.....само аз си знам. Но сега като страда детето ми ми е много болно. И съм готова всичко да опитам само и само да му помогне. А и той е много притеснителен и чувствителен като мен.Идеална среда за мигрената.

Общи условия

Активация на акаунт