Шокирана съм!!!Как да разбера какво става в яслата???

  • 4 419
  • 58
  •   1
Отговори
Ще бъда кратка, надявам се и ясна.......
Четвъртък - отивам да си взема детето от ясла, а лелята ме послеща с думите, че детето е с температура 38 и нищо не му е давано, защото за нея до 38 С не се дава нищо. Малкия откакто е тръгнал на ясла все е хремав. В четвъртък също е с хрема която влачи от седмица.Със заден ринит е и всички секрети се стичат в гърлото, което води до отхрачваща кашлица. Детето видимо е добре, изскача от ъгъла щастливо, че ме вижда. Лелята с най-тежкия си тон ми съобщава, че няма да го приемат в петък без бележка от джипито. Доктора  преглежда малчото - чисти гърдички, детето се храни, температурата е 37,5С, констатира задния ринит и ни даде бележка с диагноза алергичен ринит, какъвто смята че вече имаме. Детенцето е на 3г. и до момента не сме се лекували с антибиотици. Джипито казва, че ако сутринта няма Т или някакви други симптоми мога да го заведа на градина. В петък отново го водя на ясла - за хрема болничен не се полага, а няма кой да помага. Когато отивам да го взема следобяд лелята, която май е сестра там започна да крещи в коридора по мен, че съм несъзнателна майка и съм си завела детето болно на градина(като изключим хремата, която всъщност хващаме само от яслата, детенцето ми се чувства прекрасно). До мен друга майка си взима детенцето - също с Т. Лелята сочи с пръст мен и казва, че аз съм причината другото дете да е болно. Тактично я попитах за статуса и в яслата, тя каза че била сестра. Обясних и каква е разликата между сестра и ДОКТОР и че съм оставила координати на джипито там и по всяко време могат да разговарят с него. През цялото време не спира да крещи и да ме сочи с пръст твърдейки, че едва ли не аз съм си написала бележката.
Събота е - малкия ме вика да отида с него в банята, за да пишка.Докато съм там с него ме пита, защо крачетата се мият в тоалетната? Споменава гореописаната сестра от яслата поименно и ми казва, че го е съблякла гол, защото бил лош и му топила крачетата в тоалетната. Сложила му пантофите в коша в памперси и му казала да не вика... ShockedСпомена също, че сестрата ми се обадила по телефона и ми казала да не го взимам от яслата, защото бил лош. На въпросите ми да не се е намокрил та да го съблече гол той отговори, че не е бил мокър, а сестрата го наказвала защото бил лош..........
Изтръпвам като си помисля само, че това е възможно да се случи на детето ми...Последователността с която разказа пред мен и баща си тази история и точните думи които цитира ме карат да му вярвам.......
Днес съпругът ми го заведе и с възпитан, но твърд тон е помолил въпросната сестра да не тормози детето. Тя и още две жени от персонала разбира се са отрекли, че детето е събличано голо и мито в банята- казали са му, че малкия си фантазира. Той ги е помолил за в бъдеще да не му дават подобни поводи за фантазии, а те му отговорили, че историята е започнала от мен, защото съм го завела болен на ясла.............Следобяд отново тати го взе. Когато малкия ме видя ме прегърна силно и с усмивка ми каза, че сестрата днес не му е топила крачетата в тоалетната. Казала му е, че ще му загрее голямата уста... Ще се побъркам от притеснения...Споделете мнения как да разбера какво става в яслата. Детето е на 3г., но говори много добре, вярвам му, защото няма от къде да си измисли подобно нещо..... Има ли психолози и къде,които могат да разговарят с малкия и да изкажат професионално мнение, защо детето разказва подобно нещо( след като в градината отричат).

# 1
  • Мнения: 1 263
Защо на 3 г ходи на ясла?

# 2
Защото ги навърши в  четвъртъка за който говоря - записани бяхме от май 2006г., но през септември 2007г. ни приеха в яслата, защото нямаше 3г. и в 1ва група нямаше места........

# 3
  • Мнения: 1 263
Исках да кажа...няма ли  скоро да тръгва на градина и да се реши проблема с тази лелка?

# 4
Автоматично ще го запишат в 1ва група , но чак есента. В градината до нас няма места.....

# 5
  • Мнения: 6 461
Това наистина е нелепо от страна на обслужващия персонал на детското заведение.

А разговаряхте ли с директорката по този повод ...и всъщност това не е никак малко притеснение.
Предполагам,че ако има такова отношение към децата ,едва ли ще е само към твоето дете.

# 6
  • Мнения: 1 263
Предполагам,че ако има такова отношение към децата ,едва ли ще е само към твоето дете.
олееее ужас...ако си позволява да се държи така с дете, което може да разкаже какво се е случило, то как ли тормози по-малките фъстъчета, който не могат  Sick

# 7
Говорих с джипито си по този повод - според него също имам поводи за притеснения. Ще се побъркам от тревога, знам че звучи нелепо, знам че персонала ще се подкрепя взаимно, наясно съм че никой няма да вземе насериозно думите на едно 3г. детенце - това е причината да търся начин детски психолог да поговори с него. Мисля си че разказа на детето би тежал повече, ако и външен човек, който работи с деца чуе колко точно и последователно той разказва едно и също нещо вече 3дни...........Дете което докато играе на криеница постоянно се обажда "тук съм", на което казваш тайна и то веднага я съобщава, което предава точно и ясно всичко което го е впечатлило, не е възможно да съчини подобна история........ Чувствам се така, като че ли някой е посегнал на най-скъпото нещо което имам.

# 8
  • Мнения: 1 900
Ужасена съм от разказа ти. Ако това се случи на мен веднага ще се срещна с директорката и ще направя всичко възможно да разбера за какво аджеба става въпрос. Ако такова оношение имат като цяло към децата това е възмутително.
Според мен не оставяй нещата така в никакъв случай Tired Peace

# 9
  • Мнения: 3 146
Аз не само бих говорила с директорката, но бих се обърнала напров към инспекторат ли, към какво ли са тези ясли! И говори и с други родители! Питай има ли още случаи и ги сгащете! Това е непроситмо! #2gunfire #2gunfire

# 10
  • Мнения: 953
Много мъчно ми стана за детенцето Sad

Не можеш ли да го преместиш в друга група, да не е при въпросната лелка ?

Не ми се иска да вярвам че някой може така да се гаври с децата, те са толкова малки, че повечето не могат и да си кажат.

Коя ясла и кой град е това ?
Може да има и други родители тук, на които децата посещават въпросната ясла и те да имат някакви впечатления.

На есен и моето дете тръгва на ясла и направо много се притеснявам, тя само че ще е на година и половина, толкова мъничка.

Не е необходимо да пишеш анонимно, ако си регистрирана се логни.

# 11
  • Мнения: 2 553
Абсолютно съм на мнение, че трябва да вярваш на детето си. Обърни се към директорката, разкажи й притесненията си, попитай я какви мерки ще бъдат взети срещу въпросната "лелка" ... Ако имаш възможност премести детето, но не оставяй нещата така. Подай оплакване където трябва (незнам яслите като са към здравното министерство там ли трябва да се оплачеш). Успех и ни дръж в течение!  Hug Hug Hug

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Ох, малкото сладурче, какво ли е преживяло.... Възможно ли е такива темерутки да работят в детско заведение??? Не оставяй така нещата, срещни се с директорката, разпитай другите майки.., дано намерите някакво решение. А най-добре ЛЕЛКАТА направо да изхвърчи от яслата, за да не тормози повече дечица.  Thinking
Целувки на мъника!  Hug

# 13
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Първо,според мен няма такова нещо като да не е болно с температура.Щом има температура,значи в тялото протича възпалителен процес и нещо не е наред.Аз бих реагирала много остро ако си в нашата група и разбера,че детето ти предишния ден е било с Т,а на следващия го водиш като твърдиш,че нищо му няма.

 Но това по никакъв начин не оправдава персонала за държанието им спрямо детето.Най-добре е да гоориш с директорката. Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 4 052
...Не можеш ли да го преместиш в друга група, да не е при въпросната лелка ?...

...Не ми се иска да вярвам че някой може така да се гаври с децата, те са толкова малки, че повечето не могат и да си кажат. ...
Това с преместването не е решение! Така ще се отърве едно дете, но лелката безнаказано ще продължи да мародерства #Cussing out. Сигурна съм, че има и други деца, които са "наказвани" по този или подобен начин. Говори с другите родители и и сритайте задника. Naughty
Сигурна съм, че детето казва истината. Брат ми като малък няколко дни се е прибирал от градината с рани по главата. Всеки ден нови. Тогава майка ми се е заприказвала с други родители и са установили, подобен проблем и при други деца. Оказало се, че лелката им е биела "шокчета" с един от онези едновремешни пръстени тип "корона". Уволнили са я, дисциплинарно. Naughty

п.с. Фантичка има право. И аз бих се подразнила. Една моя приятелка е на мнение "каквото за нас, това и за другите", иначе някой като кихне на около, бяга като дявол от тамян. (може вашия случай да е различен разбира се, щом и джи пи-то казва така)

# 15
  • Мнения: 3 886
Абсолютно съм на мнение, че трябва да вярваш на детето си. Обърни се към директорката, разкажи й притесненията си, попитай я какви мерки ще бъдат взети срещу въпросната "лелка" ... Ако имаш възможност премести детето, но не оставяй нещата така. Подай оплакване където трябва (незнам яслите като са към здравното министерство там ли трябва да се оплачеш). Успех и ни дръж в течение!  Hug Hug Hug
Напълно подкрепям Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 11 703
Ще отида при директорката,каквото ще да става!Преди това ще предупредя лелята...Аман вече те колят,те бесят!
Те могат да се подкрепят,но когато нещата стигнат до по-високо има вероятност да се намалят своеволията.Изтръпвам при мисълта,че някой така да се държи с моето дете!

# 17
  • Мнения: 952
Ужасно е това което се е случило с детенцето, мен ако питаш подай оплакване в инспекцията защото директорката може да не реагира адекватно на ситуацията и си махни детето от там,явно  отношението към него няма да се промени.  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 1 456
Относно това дали детето е болно или не мисля, че педиатъра му ще се изкаже след обстоен преглед.Ако детенцето е болно колкото и да няма начин трябва да си остане в къщи за да се излекува.

В нашата ясла се е случвало веднъж дъщеря ми да вдигне температура. Веднага са й дали подходящ медикамент и малко преди да ми се обадят аз се появих да си я взема. Естествено на следващия ден си остана в къщи.

Относно лелката, ако отношението й към теб е толкова грубо и неуважително, то едва ли е по-различно и поведението й към дечицата.
Не се чуди повече какво да правиш. Така както разказваш на нас случките отиди при директорката и не се моли , а настоявай за проверка и установяване на това как протича деня на децата в тази група и по-конкретно какво се случва с детето ти там.
Информирай я,че ще потърсиш и съдействие от инспектората и няма да аоставиш нещата само на вътрешна проверка.
Сигурна съм че директорката знае как да "сгащи" подобни самозабравили се и да им покаже вратата!

Междувременно нека мъжа ти скръцне зъби на лелката и й покаже как следва да се отнася към родителите на децата за които се грижат. И дали изобщо е допустимо подобно грубиянство пред деца!?
Опитай се да влезнеш в контакт с другите родители.
А, каква беше реакцията на майката, чието детенце също е било с температура, за което според лелката си виновна ти?

Знам, че това сега ти е най-малкия проблем, но моля те да се регистрираш!Благодаря ти и очакваме доброто развитие на историята.
Ако мислиш, че е уместно можеш да споделиш коя е яслата и ако има родители, чиито деца я посещават ще може да обмените мнения.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 052
Тук може да намериш, някой полезен съвет. Както разбирам, тези лелки се назначават от общината, което значи, че оплакването трябва да се подаде там. Успех  bouquet
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=259685.0

... Ако мислиш, че е уместно можеш да споделиш коя е яслата и ако има родители, чиито деца я посещават ще може да обмените мнения. ...
Peace

# 20
  • Мнения: 299
Милото  Hug
Не отлагай среща с директора, все си мисля че едва ли въпросната сестра наказва така само твоето детенце #2gunfire.

# 21
  • Мнения: 532
Във всяка детска градина трябва да има назначен щатен  психолог.Като начало направете среща с него и директорката , въпреки , че сестрите от яслените групи не са на подчинение на директорите.Ако има проблем ще се наложи да се обърнете към общината , защото ( доколкото съм запозната ) директора не може да направи нищо.
Дано да се оправят нещата , а такива лелки направо трябва да им забраняват да се доближават до деца най - малко 10 метра #Crazy #Crazy.
Успех!

# 22
  • Мнения: 277
Съгласна съм, че не бива в никакъв случай нещата да се оставят така, но като знам какъв ефект на снежната топка ще се получи... Sad Ще вдигнеш скандал ( аз така бих направила), ще ги постреснеш, ще се оплачеш и после познай чие дете ще тормозят до септември, и то, милото няма да може да ти каже нищо! Но въпреки всичко лично аз не бих оставила нещата така - ще ми тормозят детето ли??? Не са случили на човек дето ще мълчи!!!

Друг е въпросът за бележката ви с диагноза алергичен ринит с температура 37,5-38? Thinking
Не се заяждам и не те упреквам - детето си е твое, но ако моето дете ходи в същата група - няма да се притесня да ти вдигна един хубав скандал и на теб! Очевидно е, че детето не е съвсем здраво... Но както казах, това е съвсем друг въпрос.

НЕ ОСТАВЯЙ НЕЩАТА ТАКА! Ще се научат, че минава безнаказано номера и ще притесняват детенцето по повод и без! Успех! Пиши ако има развитие в градината!

# 23
  • Мнения: 47 981
1. в нашата ясла няма да приемат дете, което е имало т предния ден и със 100 бележки
2. аз лично веднага бих отишла и съм ходила при директорката
3. в нашия случай преместиха детето в друга група, макар че аз не исках чак такава крайна мярка, и детето пък се чувстваше супер в новата група
4. в случай като твоя бих й запалила на тая мадама устата, като й кажеш че си говорила с директорката и при следваща проява ще подадеш писменно оплакване
5. яслите са към министерство на здравеопазването, така че трябва да се проучи въпроса за подаването на сигнали по- нагоре от директорката

# 24
  • Мнения: 6 461
Аз си вадя извода ,че тези от "процедури",които прави лелката ....може би тя е причината детето  да боледува.
А може би и това им е хватката ,за да понамалят състава в детското заведение...нали така ...едно "лошо дете по малко за няколко дни" Twisted Evil

# 25
  • София
  • Мнения: 1 456
Сетих се да те питам - разбра ли защо е "лошо" детенцето ти?Какво е направило, че бива наказвано?
То, ясно, че от лелката отговор няма да получите, но опитахте ли да разберете от самото детенце защо е лошо?
Може би пък това ще е ключа към загадката.

# 26
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Детето ми е страшно палаво,белите са му най-голям приоритет.Въпреки това винаги го сварвам в прегръдките на някоя госпожа,да се гушкат и целуват. HugЗнам,че на моменти ги подлудява,но не си позволяват силови методи,намират си начини да я укротят. CrazyОбаче ако във всяка група има поне още 2-3 като мен,/които като чуят кашлящо дете и видят хубави сополи с цветовете на дъгата,които се представят за алергични/,започват да мрънкат и да обвиняват персонала,че ги приемат...Оплаквала съм се много пъти и сестрата ми е казвала,че те ги връщат,но родителите се появяват с бележка от педито,че детето е здраво и тогава са длъжни да го приемат.Аз си го изкарвам на тях,те се опитвата да вразумят родителите,ама тц...Не е ли редно да не мислим  само за себе си,а!?Но това пак повтарям ,не оправдава отношението им към детето,а само отношението към майката. Peace

# 27
  • Варна
  • Мнения: 558
Това, което прочетох е отвратително!!! Ако детенцето ти е като моето на 3 години съм напълно убедена, че не си измисля истории. Не мога и да си представя как на дете на тази възраст могат да му хрумнат подобни неща. Най-малкото, което можеш да направиш е да се обърнеш към директорката на ОДЗ-то (доколкото разбирам е в такова). Който и да назначава сестрите в яслената група би трябвало тя все пак да има някаква власт. Премесвтването в друга група и според мен не е решение, защото другите деца остават. За болестите няма да коментирам. Подкрепям всички останали, които са написали, че искат да разберат в кой град и кое е въпросното заведение!

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 823
За мен като начало е добре,да се постави сериозно с подробности проблема пред директорката.Ако трябва и жалба да се пусне ,за да се позатегнат нещата.Те мн се стряскат от подобни неща.А и никак не е лоша идея според мен да се прояви и таткото в ролята си.Директно да отиде при лелките и да им "поръмжи"малко

# 29
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Говорих с джипито си по този повод - според него също имам поводи за притеснения. Ще се побъркам от тревога, знам че звучи нелепо, знам че персонала ще се подкрепя взаимно, наясно съм че никой няма да вземе насериозно думите на едно 3г. детенце - това е причината да търся начин детски психолог да поговори с него. Мисля си че разказа на детето би тежал повече, ако и външен човек, който работи с деца чуе колко точно и последователно той разказва едно и също нещо вече 3дни...........Дете което докато играе на криеница постоянно се обажда "тук съм", на което казваш тайна и то веднага я съобщава, което предава точно и ясно всичко което го е впечатлило, не е възможно да съчини подобна история........ Чувствам се така, като че ли някой е посегнал на най-скъпото нещо което имам.
Повече от ясно е че персоналът ще се подкрепя. Ние имахме случай в който заместваща госпожа в групата ни беше шамарила детето ми заради скъсана страница от книжка. И когато моето също 3 годишно дете ми разказваше всеки път за инцидента с еднаква точност реших че няма да премълча и отидох при директорката на градината. Там пред психолога и нея детето разказа какво се е случило. Децата могат да фантазират но по рядко да лъжат поне на тази възраст. Смъмриха въпросната госпожа и дълго време не влизаше като заместваща.
Аз съм достатъчно буен характер и не бих допуснала някой да се държи така с детето ми. Помисли си само ще си премълчиш ли ако с теб се държат толкова жестоко и те слагат в тоалетната чиния??? #Crazy  Иначе и ние сме с такава алергична кашлица и в началото мрънкаха но след запознаването им обстойно със самото заболяване ,вече ни приемат с разбиране.

# 30
  • Мнения: 23
Един съвет от мен - обърни света, премести планини, напусни работа ако е необходимо...каквото и да е, само извади детето от тази ситуация!!! Аз съм на 30 години и все още си спомням с голяма яснота как се отнасяха с мен в мойта детска градина. Помня как посред зима откраднаха от шкафчето ми дънките ми (по това време голяма рядост) и се наложи баща ми да ме прибира по чорапогащник при минусови температури, помня и как когато по време на един обеден сън ме потърси бабата на едно съседче в мойта група, ме извадиха на снега по гащи и потник, защото "никой нямал време да ме чака да се обличам",помня и наказанията за това че не мога да си слагам горен чаршаф на одялото, също и миенето с маркуч в тоалетната, защото, о ужасна беля, съм се наакала в гащите....явно нещата не са се променили особено от тогава...което е жалко и страшно...както се оказва, следите остават за цял живот. И имай предвед, че децата НЕ казват всичко на родителите си - пример пак съм аз, гореизброените случки (с изключение на дънките), не са станали достояние на родителите ми, защото съм считала явно, че това са мои проблеми, с които трябва да се справя.

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Разбирам притесненията ти, но наистина не бива да забравяш, че 3-годишните толкова много си измислят и си вярват, че дори не осъзнават как лъжат! Извинявай, но ако аз съм леля в ясла и искам да накажа някое дете, ще измисля далече по-нетрудоемък начин от това да го събличам, да му топя краката в тоалетната, пък после да го плакна, пък да го обличам Laughing За загряването на устата - ако си сигурна, че няма откъде другаде да го чуе/от вас например, от баби, от друга майка на детската площадка/, тогава да речем, че някой си е изпуснал нервите, но това не значи, че са го ударили наистина.
Не искам да те успокоявам излишно, просто да ти подскажа още една гледан точка Peace
И си сменете личния лекар. За заден ринит с температура се дава болничен, защото освен, че ще зарази цялата група, след два дни може да е с бронхит Confused

# 32
  • Мнения: 1 586
Не мога да разбера що за идиоти биха се държали така с малко детенце  Shocked Shocked Shocked ей, аман от простотия!

Отиди и се оплачи на директорката, подай жалба където трябва и ако трябва заплаши гадната лелка......... и аз незнам точно какво може да се направи но не оставяй нещата така - тове е направо тормоз!

# 33
  • София
  • Мнения: 2 160
Един съвет от мен - обърни света, премести планини, напусни работа ако е необходимо...каквото и да е, само извади детето от тази ситуация!!! Аз съм на 30 години и все още си спомням с голяма яснота как се отнасяха с мен в мойта детска градина. Помня как посред зима откраднаха от шкафчето ми дънките ми (по това време голяма рядост) и се наложи баща ми да ме прибира по чорапогащник при минусови температури, помня и как когато по време на един обеден сън ме потърси бабата на едно съседче в мойта група, ме извадиха на снега по гащи и потник, защото "никой нямал време да ме чака да се обличам",помня и наказанията за това че не мога да си слагам горен чаршаф на одялото, също и миенето с маркуч в тоалетната, защото, о ужасна беля, съм се наакала в гащите....явно нещата не са се променили особено от тогава...което е жалко и страшно...както се оказва, следите остават за цял живот. И имай предвед, че децата НЕ казват всичко на родителите си - пример пак съм аз, гореизброените случки (с изключение на дънките), не са станали достояние на родителите ми, защото съм считала явно, че това са мои проблеми, с които трябва да се справя.

Абсолютно подкрепям това мнение !!!!
И аз имам спомени от лоши лелки в детската градина .

# 34
Благодаря на всички мами за съветите, за опитите им да ме успокоят....днес имам среща с директорката.
На мамите които ме обвиняват ще кажа, че съм на първо място майка и след това всичко останало. Никога не съм си позволявала да водя детето си болно на ясла. Очевиден факт е, че малкия не е болен - няма температура и не е имал от въпросния четвъртък до сега. Избил му е последния кътен зъб, но не се е показал целия - венеца е възпален и подут, което според доктора може да е причина за лекото покачване на Т.Секрета от нослето не е с цветовете на дъгата, като цяло носа не е запушен - освен моето джипи, го прегледа и още един педиатър който също казва, че детето е здраво . Често пъти съм го водила и съм виждала майки които оставят децата си с възпалени нослета, подсмърчащи и кашлящи ужасно. Детенце от нашата група беше със стафилококи, но редовно посещаваше яслата. Нееднократно съм спирала малкия от ясла заради хрема,а ден след като го заведа отново си го взимам подсмърчащ.На какво ли се дължи това? Както казах, детенцето като цяло ми е здраво - за 3г. нито веднъж не е пил антибиотик. Още в началото, когато го водех здрав, а го прибирах с хрема говорих с една от лелите - тя каза, че това в градините е просто неизбежно и ми направи забележка, че ако го спирам заради едната хрема през ден той никога няма да свикне с яслата.
Е, дойде време да започна и работа - няма проблем когато се налага да изляза в болничен. Проблема е в това, че взимам малкия в 18:30ч., а децата към 17-17:30ч. вече са взети. Налага се след 18ч. да остава сестрата, заради него. В 18-18:10ч. започват да ми се обаждат от яслата, за да ми кажат че седят там заради него и да ме питат няма ли да го взимам? newsm78 Детето беше свикнало с яслата, казваше че постоянно го гушкат и го хвалят че е най-добрия, че помага на лелите да подредят масата, играчките.....В групата в началото се разбрахме да събираме пари всеки месец, за мокри кърпи, салфетки и т.н. Случи се веднъж да не дам въпросните допълнителни пари, защото нямах възможност и сестрата реагира доста остро.След това ежедневно ме агитираше да дам пари за календарчета, които аз не исках.Явно и това я подразни. Във въпросния четвъртък на въпроса ми защо не са ми се обадили след като детето е с Т, тя ми отговори че не било нужно да ми звънят защото било следобед и и без това съм щяла да дойда да го взема. Но в 18ч. е нужно всеки ден да ми звънят с въпроса няма ли да го взимам Thinking
Тези дни тати води малкия на ясла и е притеснен, защото малкия като види въпросната сестра излизал от групата и бягал по коридора - нещо което до сега никога не беше правил. Ежедневно го разпитваме как му е минал деня. След забележката на тати, вчера си го взех и той каза че цял ден си е играл, папкал е, спинкал е и пак си е играл. Не се оплака от никой в групата и като цяло беше адски спокоен цялата вечер. Всяка майка познава детенцето си и знае възможностите му - аз също познавам моето и няма човек който може да ме убеди, че детето ми си е измислило тази история.

# 35
  • Мнения: 47 981
смятам че е добре да говориш с директорката, и то да й обясниш всичко, както на нас- за това че ти звънят в 18 часа, за това че реагират остро към теб и че има рязка промяна в поведението на детето и че ти съобщава трвеожни неща
ако е свястна и съвестна, за директорката тази информация ще е полезна и ще предприеме мерки

# 36
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Съчувствам ти за цялата ситуация, Помощ! Дори детето да украсява нещо, част от всичко е истина. А може и всичко да си казва, каквото е. Жалко. Направо настръхвам като си помисля, че и моето малко момченце го очаква ясла.  Confused

Успех в разговора с директорката, но явно една от основните причини е, че взимаш детето си късно, а на тях не им се седи и нарочват детенцето. ooooh!

# 37
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Е доведете го в нашето ОДЗ,там децата масово ги вземат около 18:30,но има оставщи и до 19:00.На мен няколко пъти ми се наложи да ги взема около 18:50,никой нищо не ми каза.Когато се извиних,ме успокоиха,че не е проблем да не се притеснявам. Hug

# 38
  • Мнения: 494
  Успех с разговора...  bouquet
  Имах подобна ситуация с по-големия ми син, но се оказа, след разговори с други родители, че въпросната лелка(в нашия случай) просто си е такава с всички деца...Наистина има хора, на които трябва да се забрани да приближават дечица, та камо ли да се грижат за тях...След подобен на твоя разговор, преместихме синът ми в друга група-свикна бавно, на нова сметка, не ни беше лесно на всички, но после нещата влязоха "в релси" и си изкара с огромно удоволствие там дори предучилищната група . Въпросната лелка е с предупреждение(каквото и да значи това), не съм чувала след това да е имало подобни проблеми с нея...Друг е въпросът,че аз държах да я уволнят, защото се доказа вината и.
  Иначе за късното взимане...ами направо излагация е, да ви кажа. Но масово се цупят. Това, с градината на Фантичка, направо е изключение...Работното им време е до 19 и 30 часа (поне в нашата ясла)-айде, към седем пускат антибактерицидните лампи и дооправят, ама поне до 18 и 30 или малко до по-късно не би трябвало да има проблем...Ама те са разглезени-така са свикнали-докъм 17 и 30 да са взети всички деца. Виждала съм яслата още в 18 и 30 вече затворена и заключена(приключили и с чистене, и с оправяне, и с всичко). Същото е и с много други детски градини, говорила съм с много родители по темата. А трябва вече да свикват,че живеем в други времена. Колко са хората, работещи на държавна работа, като едно време, и свършващи в 17 часа??
  Сестра ми живее от доста години в Англия и нейни колежки-с дечица, си ги взимат около 19 часа(работното време там е подобно) и ги водят още в 7, веднага като отворят...понякога се налага, а какво им коства като за това им плащат??? Да не говорим пък какво се случва, ако случайно за някой от персонала се чуе подобно нещо...Съдят до дупка, а последствията са много тежки за виновните...

# 39
  • София
  • Мнения: 448
Потресена съм от разказа ти!Горкото детенце!Как може да има такива жени,които сигурно са и майки!!!Веднага бих отишла при Директорката.Ако трябва и към Инспектората и Закрила на детето ще се обърнеш.
Аз също взимам сина си късно,но съм на работа до 18,няма как.По закон градините работят до 19 часа.Не е приятно да седиш до толкова късно на работа,но на работещите  в детските заведения им е ясно,че и ние работим и бързаме да си вземем рожбите.
Дано всичко се оправи! Hug Hug Hug

# 40
  • Мнения: 1 155
Хващам тая лелка за косата, събличам я гола и.....я потапям цялата в тоалетната. Нещото което НЕПОНАСЯМ Е АГРЕСИЯТА ВЪРХУ ДЕЦА, НАПРАВО ИЗЛИЗАМ ИЗВЪН КОЖАТА СИ #Cussing out #Cussing out #Cussing outОтписвам си детето и ще търся други детски градини.

# 41
  • На черешата
  • Мнения: 8 393

  Я го давай по-кротко,после от къде била тази агресия удецата?Ами копират ни,от къде другаде. Rolling Eyes

# 42
Ние днес също имахме подобен проблем.В петък ни се обадиха че детето е с температура 37 и да я вземем. Взехме я и я заведохме на лекар ,който й изписа капки за нос но температура нямаше.Повече никакви проблеми дори и хрема нямаше при което аз в понеделник я водя в яслата напълно здрава. Казаха ми че без бележка от доктор няма да я вземат и ние си тръгнахме.Отидох при доктора след обяд, защото беше втора смяна и той я прегледа и ме попита защо сме я завели като й няма нищо.Аз му отговорих че така ми казаха в яслата и че трябва да ми даде бележка. Той ми написа за понеделник извинителна бележка като на нея постави диагноза ОВИ. Аз се притесних че понеже малката няма ОВИ и не знам дали това е бележката и се обадих на една позната да я попитам.Тя ми каза че за да й извинят отсъствията трябва бележка с диагноза.Днес е вторник и я заведох пак на ясла при което ни казаха че щом има такава бележка значи още е болна и не може толкова бързо да се е оправила. Аз им обясних че тя е здрава и видимо дори нищо й няма вече не знам какво да направя за да ми вземат детето на ясла.Понеже не ми се разправяше си излязох с детето и се върнах след малко.Отидох при директорката  разплакана защото преди това ме обвиниха че лъжем, че всички майки и лекари си правим каквото си поискаме и понеже детето ми се разрева от скандала естествено и тръгнаха сопол ки.Те започнаха да я сочат и да викат ето болна е а всички много добре знаем каква е разликата между хрема и сополи от рев.Та изкарах я навън сдруг човек и отидох при директорката.Обясних й за какво става въпрос, тя ме разбра но в крайна сметка нищо и ние си тръгнахме. Та резултата е ние не сме на ясла, аз за втора бележка нямам намерение да ходя защото детето ми не е болно, но ние все пак ще си платим за деня.Моля дайте съвет.

# 43
  • Мнения: 600
мога да кажа няколко неща:

дете с температура и хрема е болно, а не алергично. моето дете в момента е точно така и смятам да я държа в къщи 3 'здрави дни' - след като вече няма темп. вдигна в събота и ще я пусна чак другия понеделник. хремата и по-бавно може да мине, това не е толкова фатално. заради такива 'здрави деца' с 37.5 в яслите нон-стоп има зарази. и на мен няма кой да ми помага, вече за втори път отсъствам по две седмици, респективно ми отива или отпускът или взимам половин заплата, но мисля, че така е редно

второ, децата много измислят - моето твърди, че аз пуша и пия ракия без да е така. детето на брат ми казваше, че я биел. не казвам, че и твоето задължително си измисля, но е редно да говориш с родители на други деца, не може само с твоето да се държи така. ако има ещо съмнително, ще се чуе и от другаде. после - при директорката и по институциите.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 456
 neneto , ако наистина детето ти е здраво вземи си контактна бележка от лекаря ,че детето може да посещава ОДЗ. По силата на никакви обстоятелства не могат да върнат детето, ако лекар е изказал мнение, че е здраво.
След като имат претенции за диагнозата и продължителността
на лечение вместо бележка от лекаря по болнични , напиши на детенцето бележка, че отсъства по домашни причини и няма да плащаш деня.

Аз съм за с двете ръце болни деца да не спосещават ОДЗ, но пък
чак да оспорват мнението на лекарите мисля, че е престараване.
Очаква се да сме съзнателни възрастни хора и да се грижим за здравето на децата си, а не да злоупотребяваме с надписани бележки.
Ако детето е болно остава вкъщи, ако е здраво заминава на ясла и ако лекаря казва детето е здраво и ти си усещаш, че нищо му няма никой не може да те спре.

# 45
muzka1 благодаря за съвета явно още не съм запозната с вида на бележките защото сме отскоро.Аз също съм много против да се пращат болни деца и ми стана много обидно когато започнаха да ни обиждат че майките сме нагли и си правим каквото си искаме.

# 46
  • Мнения: 3 634
Няма отговор като моя!  Flutter
Изобщо няма да се занимавам с инспекторат и директорки. Ще си сверя инфото с друго родители и ще прибегне към саморазправа. Няма по-лесно за мен от това да задуша някой наранил детето ми.  Naughty

# 47
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
И аз изпаднах в подобна ситуация,но в нашия случай детето ми изведнъж започна всяка сутрин да ходи с рев на ясла.Като я попитам карат ли и се бият ли я и тя отговаря че не и правят нищо.А като види едната леля в групата и бяга от нея и казва че не я иска.И аз съм решила да говоря с директорката.Тя да ми даде логичен отговор.

# 48
  • Мнения: 1 897
Само заради това, че детето ти не харесва една от лелите в групата смяташ да повдигаш въпроса пред директорката и да искаш обяснение от нея? Не се сърди, но ми се струва прекалено.Смятам, че би трябвало да имаш по-сериозни основания, за да предприемеш една такава стъпка. Все пак, ако нещо те тревожи по-добре говори първо с въпросната леля, преди да търсиш обяснение от директорката.

# 49
  • Мнения: 47 981
моят син много ревеше в едната група, не се хранеше, директоркат асама предложи да го премести, и откакто е другат агрупа се чувства много добре,а там даже се смениха няколко лели, но все пак по- добре свикна
аз съм "за" разговор с директорката

# 50
Коя е тази ясла Ужасена сьм от прочетеното моето дете не може да говори как да разбера дали го тормозят

# 51
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Само заради това, че детето ти не харесва една от лелите в групата смяташ да повдигаш въпроса пред директорката и да искаш обяснение от нея? Не се сърди, но ми се струва прекалено.Смятам, че би трябвало да имаш по-сериозни основания, за да предприемеш една такава стъпка. Все пак, ако нещо те тревожи по-добре говори първо с въпросната леля, преди да търсиш обяснение от директорката.
Не мисля че е прекалено,защото и аз се чудя какво ми правят с детето и се побърквам докато тя е там.Тя може и да не иска да каже какво и правят.Аз я разпитвах но нищо притеснително не ми каза до сега.И освен това тя ходи от септември на ясла и до сега не сме имали проблеми.И сега от преди месец започна всяка сутрин да плаче в нас и да не иска да ходи там ако е там въпросната леля.И освен това като я гледа тази леля тя си тръгва умряла от глад.

# 52
  • Мнения: 9 052
eгати иzродите работят в яслите и градините, горките дечица zа какво трабва да преживяват подобен ужас  Sick
моето пък в петък го zаведох на ясла , каzах им кашля, паzете го да не се раzболее повечЕ (беше хванал вирус, който аz домъкнах  Rolling Eyes ) , вzех си го с доста кашлица, в събота вдигна висока Т . В неделя нямаше Т , само сополи и кашлица. В понеделник лекаря каzа, чЕ е направил лек бронхит, дава му лек антибиотик zа сутрин и вечЕр и да zаминава на ясла, като няма Т, бронхита не е zараzен, вируса вечЕ го е иzкарал ... но ние поискахме 2 дена болнични, стояхме 2 дена в къщи , днес го zаведохме, каzахме , чЕ нее zдрав, чЕ има още 3 дена на антибиотик, да му слагат капки в носа, да го наблюдават ,ако има Т да ни викнат , да го паzят да не настине , да се грижат zа него  Laughing  и жените бяха много любеzни и zагрижени и съм 100% сигурна, чЕ никой няма да иzтеzава малкото сладко същество ,а ще са мили с него ... ама яслата му нее в София, zатова съм толкова сигурна.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 456
eгати иzродите работят в яслите и градините, горките дечица zа какво трабва да преживяват подобен ужас  Sick
моето пък в петък го zаведох на ясла , каzах им кашля, паzете го да не се раzболее повечЕ (беше хванал вирус, който аz домъкнах  Rolling Eyes ) , вzех си го с доста кашлица, в събота вдигна висока Т . В неделя нямаше Т , само сополи и кашлица. В понеделник лекаря каzа, чЕ е направил лек бронхит, дава му лек антибиотик zа сутрин и вечЕр и да zаминава на ясла, като няма Т, бронхита не е zараzен, вируса вечЕ го е иzкарал ... но ние поискахме 2 дена болнични, стояхме 2 дена в къщи , днес го zаведохме, каzахме , чЕ нее zдрав, чЕ има още 3 дена на антибиотик, да му слагат капки в носа, да го наблюдават ,ако има Т да ни викнат , да го паzят да не настине , да се грижат zа него  Laughing  и жените бяха много любеzни и zагрижени и съм 100% сигурна, чЕ никой няма да иzтеzава малкото сладко същество ,а ще са мили с него ... ама яслата му нее в София, zатова съм толкова сигурна.


При нас и дума не може да става да дават сиропи иил пък да слагат капки в нослето.
И донякъде ги разбирам. Като си представя каква борба е в къщи за капките...
Аз си държа детето в къщи докато свърши целия курс на лечение и едва тогава я пускам на ясли.
Да е жива и здрава бабата, че иначе не знам как ще се оправяме.

# 54
  • Мнения: 9 052
и аz мога да стоя в къщи, ако кажа на детския, ще даде болничЕн , няма къде да ходи, но ... той каzва , чЕ няма нужда, детето обича да ходи на ясла, особено сега имат творчЕство zа Великден (1 месец преди нашия е)  и се zанимават доста, пък и играе с децата. Като го оставя в къщи с мен , вярно , чЕ иzлиzаме и се ровим по пясъчниците и караме колело, но пак ми реве вечЕр zа съседчЕто и иска да играят, но пък то е уморено от градината и не иска  Rolling Eyes  Та правя общо вzето каквото каzва детския и zа сега грешка няма  Wink

Айде пък не могат да му напръскат нослето, а могат да го малтретират и да се zанимават да го събличат и да го нагрубяват . Егати беzсъвестните същества. Как ли спят нощем, не мислят ли , че едно малко дете сънува кошмари с тях  newsm78

# 55
  • София
  • Мнения: 1 456
Само заради това, че детето ти не харесва една от лелите в групата смяташ да повдигаш въпроса пред директорката и да искаш обяснение от нея? Не се сърди, но ми се струва прекалено.Смятам, че би трябвало да имаш по-сериозни основания, за да предприемеш една такава стъпка. Все пак, ако нещо те тревожи по-добре говори първо с въпросната леля, преди да търсиш обяснение от директорката.
Не мисля че е прекалено,защото и аз се чудя какво ми правят с детето и се побърквам докато тя е там.Тя може и да не иска да каже какво и правят.Аз я разпитвах но нищо притеснително не ми каза до сега.И освен това тя ходи от септември на ясла и до сега не сме имали проблеми.И сега от преди месец започна всяка сутрин да плаче в нас и да не иска да ходи там ако е там въпросната леля.И освен това като я гледа тази леля тя си тръгва умряла от глад.

И аз мисля, че да поговориш и да споделиш това впечатление първо с
леличката е по-разумен вариант. Ако тя е виновна ще започне да се оправдава и да напада
несъзнателно детето с думи колко е злоядо, лошо и т.н
Предупреди я категорично и ясно, че това положение няма как да продължава.
Ако има нужда от помощ нека сподели с теб и заедно да намерите изход.
Все може да каже нещо, което ще ти даде някаква по-реална представа от колкото директорката.
А, нали целта ти е да разбереш какво става първо!


jabata dil, след като това е начина и устройва всички е чудесно. Аз просто казвам, че
в нашата ясла не става.

# 56
  • Мнения: 958
Нямам думи, според мен решението не е преместване а действие, може и в другата градина някоя изродка да се държи така с децата с оправдание че е държавна градина и им плащали малко. Мен това не ме интересува, работя плащам си данъците и искам детето ми да се гледа добре, както при мен като дойде някой иска да си свърша работата без да го интересува дали ми плащат затова.
Има много майки които си мълчат като тормозят децата им сакън да не ги изгонят от градината че нямало места, имам такива колежки. И затова градините са на такова дередже. Много се ядосах малко ми е детето още за градина не знам как бих постъпила като се случи такова нещо. Може би затова хората стигат до саморазправа защото няма кой да им помогне от милата ни държава !
Свекърва ми е сестра в детска градина не в София и знам че се наемат от общината, ако искаш да пуснеш жалба трябва там, но вдигни повече шум иначе може жалбата ти да събира прах дълго време. Директорката не може да ти помогне защото сестрите не са към тях. От нея също знам как се държат и лелките и учителките в градините и защо децата се разболяват толкова често  #Cussing out За съжаление контрол няма от държавата и родителите трябва да вземат контрола в свои ръце !

# 57
  • Мнения: 1 897
Не мисля че е прекалено,защото и аз се чудя какво ми правят с детето и се побърквам докато тя е там.Тя може и да не иска да каже какво и правят.Аз я разпитвах но нищо притеснително не ми каза до сега.
Разбирам напълно притесненията и тревогите ти.
Посъветвах те първо да говориш с въпросната лелка, защото може причината за плача на детето ти да е съвсем безобидна, още повече че то самото не разказва да е станало нещо притеснително.Възможно е просто да изпитва антипатия към нея и да реагира по този начин( нали и на нас порастналите не всички  хора са ни симпатични), възможно е лелката да говори с по-висок тон и децата да се респектират от нея или да е по-строга, или просто да не е любимката на твоето детенце...А за глада-може  детето ти да отказва да изяде цялата следобедна закуска, а тя да не настоява и да не го тъпче.Посъветвах те да постъпиш така, защото моят син реагира по същия начин на една от сестрите в яслата-и това е логичното обяснение, което аз  откривам като причина за поведението му.
Изобщо не си мисли винаги най-лошото, за повечето неща често има разумно обяснение.А случаите на тормозени деца в детските заведения са прецеденти, а не масова практика.
Ако все пак се съмняваш, че детето ти е малтретирано по някакъв начин от тази лелка и наистина искаш да разбереш какво се случва-говори най-напред с нея.Обясни и че детето ти изпитва тревога в нейно присъствие и я помоли да бъде по-мила и внимателна с него, за да се чувства то по-спокойно. Ако тръгнеш 'с рогата напред' да искаш обяснение от директорката има опасност да постигнеш обратен ефект-да стане скандал и в резултат  да ти бъде отказана каквато и да е информация.
П.П.Искам да те попитам въпросната лелка от септември ли е в групата на детето ти или отскоро? Ако е била там от самото начало, в последствие ли започна да плаче детето щом я види?

# 58
  • Мнения: 798
Разбира се, че ще вярваш на детето си!
Детските фантазии са базирани на наблюдението. На тази възраст детето не може да измисли нещо, което не е видяло или чуло.
Една от мамите казва, че детето й си измисля, че тя пие ракия и незнам какво си. Да, измисля това, защото това някой друг го прави, то обаче знае това действие и единственото, което прави е, да й го приписва. Но не казва последователност от събития, които никога не е наблюдавало. А при теб има такава: събуване, потапяне и т.н. В най-добрия случай може да се окаже, че на друго детенце се е случило и твоето го е видяло или е чуло разказ за такава случка. Но зад това стои реално възприето впечатление!
Аз бих говорила с директорката, защото е нейна отговорност да контролира персонала, както и твоя отговорност да "сигнализираш".
Моето дете е на абсолютно същата възраст и доста неща ми разказваше, които ме шокираха (не в такава степен) и правих съответни проверки, разговори и т.н. Но винаги съм му вярвала и това е нещо, което в израстването на детето е много важно - да получава доверие от най-близките си. Игнорирането е обидно.
Безкрайно съм възмутена от поставянето на етикета на някое дете "лош" и поради това нещо се опитват да го накажат. Когато разбрах, че казват на децата, които плачат в яслата, че който плаче, майка му няма да дойде да го вземе, аз седнах и спокойно обясних на детето си да каже на госпожите, че всички майки взимат децата си! И ако по някаква причина майката не го взима, то тогава баща му, баба му или някой друг го взима. Дълго трябваше да споря с него, че децата, които остават след него в яслата са ги взели родителите им - независимо как са се държали. И едвам успях да преглътна яда си и да се навикам на тези лелки, които уви не са никак дорасли да възпитават децата с уважение, а не с менторство.

Общи условия

Активация на акаунт