колко често да се кърмим ????

  • 1 997
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 422
да имаме колики и това сучене толкова често се случи днес през 4ас и не6то аколо 5 4аса ина4е правим уж някакъв режим от по 2,5 /3 4аса,,,,,
за колкииимаме Саб симплекс  и еспумизан Л ,,но саба не ни помага ,, еспумизана я успокоява пове4е  , ина4е има милото бая колики , но не го давам на всяко хранене а след обед като се храним , и ве4ер през хранене

# 16
  • Мнения: 422
а за храната която трябва да ям, казаха ми днес без млечни продукти, аз хапвам по една активия на ден , малко ядки не прекалявам с тях , плодове,никакъв шоколад , и да не пия сокове,,, а аз пиех до днес ,,,,, newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 44 028
а защо не даваш преди всяко кърмене капките (е или поне тях през 2-3 часа).
щом еспумизана действа - давай го по-често, капките помагат повече ако се дават редовно...
може да пробваш активията и сока да ги спреш за 1 седмица...ако мислиш, че се подобряват нещата недей ги яде(пи) но ако си е същото положението явно не влиаят и си ги почни от ново...така най-лесно ще разбереш имат ли влиание някакво върху детето...
но те коликите са си колики...нормално е като я боли от тях коремчето да иска всъщност и по-често да суче....
аз лично не мисля, че днес я е боляло от сока точно....те колкиките общо взето се засилват, засилват, засилват....и по едно време взимат, че спират....но има едно такова достигане на пик... дано при вас преминат бързичко да не се мъче много детенце....

# 18
  • Мнения: 1 896
Eто тук има много добра статия за храненето на кърмачките - според мен е супер да пиеш прясно изцедени сокове, не знам защо са ти казали да се ограничаваш, няма особен смисъл в това, ако бебето няма явни проблеми от определена храна.
А за сукането много правилно си се ориентирала - на поискване е най-доброто. Когато бебето е на няколко дни, това спокойно може да е и на 30 мин., а и много малки бебета сучат на серийки - примерно 2-3 часа сън и след това няколко хранения на малки интервали, после пак по-дълга пауза и после пак няколко сукания на кратки интервали. Най-добре си слушай бебчето - то ще ти покаже как да го кърмиш. А тези неща за трите часа може да си ги пускаш край ушите, интересно тези хора дето ги разправят дали се хранят винаги в точно определени часове.
Ако имаш други въпроси за кърменето, заповядай в кърмаческия форум, там има много ценна информация в библиотеката, а и мамите винаги ще ти отговорят с разбиране.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 028
аз в др тема бях писала за соковете - но че се избягват купешките - заради консервантите. така са ме съветвали докато кърмех....и то не заради колики, а заради разни алергични реакции(че още първата седмица се обрина целия от едно сварено яйце, което ядох).....на коликите надали се отразява сока....
За прясно изцедените - нищо лошо няма, напротив Wink

# 20
  • Мнения: 1 121
на 1 и не6то суче по 30 мин,,,

И моят син беше така в началото. Чак към 3 месеца започна да поразрежда храненията.

# 21
  • Мнения: 357
аз пък от как се ограничавам от сокове и плодове (за съжаление) и не давам никакви капки, коликите изчезнаха просто ей така ... сега съм решила докато ми е останала и малко кърма да поддържам така, въпреки че плодовете специално ми липсват, а Активия ям по една на ден и на него му е добре от нея ... пък и на мен  Simple Smile а иначе както са ти казали и другите - в началото сучат много дълго, даже накрая заспиват често от усилията, но сега например моя за 5 минути изсмуква всичко ... лека полека така става  Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 1 056
marinka_d,

заповядай във форум "Кърмене и захранване на бебетата". Там в Библиотеката ще намериш много статии по въпроса колко често да суче бебето, ако искаш да кърмиш до когато си пожелаеш.

Ето и моя опит - кърмила съм (и кърмя все още) НА ПОИСКВАНЕ. Първите дни след като излязохме от болницанта се опитвах да спазвам 3-часовия режим. Беше някакъв ад-гърдите ми напращели текат, бебето реве, иска да суче, а аз гледам, че са минали само 2 часа и рева с бебето, но не давам...Акушерките ме бяха наплашили че ще му се разшири стомахчето ако суче по-често...(от позицията на времето и опита, сега само мога да се изсмея като го чуя това(и че нощем стомахчето трябва да почива Crazy))

След това прочетох статиите в Кърмаческия и получих съвети от майките там...

От тогава сина ми си суче на поискване - не съм поглеждала часовника нито кога суче, нито колко време. Размъркаше ли се нещо, първо го проверявах дали е наакан, после дали дрешките му са удобни и позата и ако не спре да мрънка, му давах да суче. Давах да суче и от двете гърди на едно сукане, като изчаквах първата да я изсуче добре(имам малки гърдички). В началото ми се струваше, че суче безразборно и често, но постепенно се оказа, че той си установи железен режим - горе-долу на 2 часа. Денонощно. Това сукане през около 2 часа продължи докато не тръгна на ясла на 1год.10 мес.(ноември-2007). Защото не съм замествала кърмене до годинката, а захранването стана след навършени 6,5 месеца, като беше само за опитване, а не за наяждане.
Този "негов си режим" самият той си нарушаваше само по време на Лактационните кризи (или т.нар.Бум на растежа), когато за по няколко дена сучеше много по-често, през час, за да стимулира повишаването на кърмата. Тези Лакт.кризи са горе-долу някъде м/у 6-8 седмица, 3-тия месец, 6-тия месец и другите не ги помня, но при всяко бебе могат да се проявят в различно време.

Ако още се чудиш дали е по-правилно да кърмиш на поискване или под час и нямаш време да четеш в кърмаческия, ето моите изводи до които съм стигнала с четене и опит:
Принципа на кърмопроизвоство е: Според търсенето е предлагането! Колкото по-често суче бебето, толкова повече стимулира гърдите да произвеждат. И обратно - когато суканията намаляват, намалява и производството на кърма(така се отбива по естествен начин). Според мен кърменето на поискване е истината. Лесно и просто.
Сина ми беше (и е) много щастливо бебе - почти не е плакал(за разлика от сега Wink Laughing), коликите му бяха съвсем малко (по един час вечер), никога не е имал проблеми със стомахчето(при захранването), не е имал запек или разстройство(опа, излъгах, като му никне зъб се разстройва и един ентероколитен вирус имаше при първите дни в яслата). Първия му антибиотик беше преди 2 седмици(тоя лошия вирус с високата температура който мина) и така...

Ако бебето суче през точно 3 часа:
[/u] Отначало това количество му стига(като се има предвид, че обикновено в началото гърдите на майката са в свръхпроизводство, т.е. произвеждат повече, отколкото му е необходимо на бебето(т.е. гърдите са напращели). Бебето, обаче, не расте съвсем плавно, а расте скокообразно - ако едната седмица е наддало 200гр е възможна следващата да надда де и 800, може и 80гр). Първия такъв "скок" е както написах, горе-долу към 6-8-ма седмица. Тогава, това количество, което са произвеждали гърдите досега на всеки 3 часа започва да не му стига... Ако майката упорства и продължи 3-часовия режим, бебето се съдира да реве, започва да връща грамчета, доктора установява, че кърмата не му стига и предписва Адаптир. мляко за дохранване. Бебето суче все по-рядко(защото АМ го засища за по-дълго време) и това е началото на отбиването, защото тялото намаля производството заради все по-рядкото сучене.

Ако бебето суче на поискване:
Бебето си суче когато има нужда колкото има нужда. Бебетата не са роботи да огладняват всичките през едно и също време (най-малкото вземи разликата в теглото и ръста, пък да не говорим че всеки човек си има собствен метаболизъм и др.т. особености). Бебето, сучещо на поискване, всъщност има режим, но изработен от самото него - някои сучат през 2 часа, някои през 2,5 някои през 4 часа. Важното е да се вслушаме в нуждите на бебето и да общуваме с него. Кърменето не е едно нахранване...
Бебетата освен, че се нахранват с кърма, те си и утоляват жаждата чрез нея (прочети за Предното и Задното мляко и защо не е нужно да се дава вода (не казвам изобщо никога да не се дава) на толкова малки бебенца(80-90% от кърмата е вода)... Когато имат нужда от гушкане, когато ги боли стомахчето, когато имат нужда от топлинка и нежност... Всичко това им го дава кърменето, то е акт на любов. Когато даваш на бебето си да суче когато има нужда, ти контактуваш с него, разбираш го, общуваш. Лишавайки го от желаното гушкане и кърмене и тиквайки му биберон, това е диктатура - Ще правиш каквото ти кажа, не може да сучеш сега и толкова! След един час ще може!(например)

Та такаааааа...

Извода ми: СЛЕДВАЙ ИНСТИНКТА СИ НА МАЙКА, АКО ТИ КАЗВА ДА ДАВАШ ДА СУЧЕ КОГАТО БЕБЕТО ИСКА-ДАВАЙ, АКО ТИ КАЗВА ДА ГО СЛУШАШ ДА РЕВЕ И ДА ЧАКАШ ОЩЕ ЕДИН ЧАС-ЧАКАЙ ЧАСА!

# 23
  • Мнения: 378
     Бебето е много мъничко - кърмете го често. Колкото повече време прекарва на гърдата, толкова повече се стимулира образуването на кърма.
     Бинко на около месец го кърмех през деня през около 2 часа ( приблизително ). Едно кърмене продължаваше около час - през това време сучеше, почиваше, унасяше се и пак сучеше... Нощем - когато се събуди ( около 3 пъти ).
     Половината от времето през деня минаваше в кърмене!
     

# 24
  • Мнения: 2 242
със Зори за малко да оплескам нещата с тези режими. понеже бях неопитна и ми влияеха разни съвети да чакам, да редувам, да наливам вода. кърмата естествено не се отрегулираше според нуждите на детето и имах проблеми с количествата. притеснявах се страшно много и постоянно се тъпчех (напълнях 20кг)

с Крум, от самото начало сме на принципа на естественото. когато има нужда се храни! дори и сега се буди нощем, а ако е разстроен или нещо го боли понякога цока и през час.
с изключение на един мастит нямам проблеми с кърмата. Вече 6месеца сме само на кърма и се чувствам спокойна и уверена. Скоро ще захраня, но мисля кърменето да си остане на същият принцип - на поискване Wink

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Другите преди мен са били предостатъчно изчерпателни...
Аз ще добавя само едно...
Новороденото бебе чувства глада като болка и заради нея плаче...
Плачът е най-сигурния сигнал, че трябва да сложиш бeбето на гърдата...
Успех с кърменето...!
newsm10

Общи условия

Активация на акаунт