Един яйчник

  • 12 771
  • 14
  •   1
Отговори
Здравейте момичета! Имам един въпрос към вас, надявам се да пиша на правилното място. Преди няколко години бях оперирана и ми беше отстранен единият яйчник. От тогава съм само с един. Тогава не се замислях много за деца защото си мислех, че имам време и че съм малка още. Да обаче времето си върви и сега изведнъж на почти 31 години с прекрасен съпруг до мен решихме че сега е времето. Знам че шансовете ми са по-малки понеже съм с един яйчник, но много искам да си имаме бебче. Исках да се обърна за подкрепа към вас, понеже никои не знае за решението ни. Също така исках да попитам дали има някой който е забременял с един яйчник, какви са ми шансовете да стане? Благодаря ви за отговорите!

# 1
  • Мнения: 1 035
нямам представа какви са шансовете и не мога да ти помогна,но една моя мн близка приятелка е в същото положение.
записвам се да следя темата и дано се включат компетентни дами...да ни прояснят  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 17
здравей карина! Аз също не съм много просветена и не мога да ти дам точна информация. Дано се включи някой по-просветен. А иначе как ти М. редовна ли е. При налияие на само един яйчник през месец ли има овулация и М. понеже нали яйчниците се редуват до колкото знам, а когато си с един не знам какво става точно. Възможно ли е един да поеме функцията на два? Това никога не ми е било ясно. Дано да има по-просветени от нас     Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Шансове имате разбира се. Просто ще има месеци в които няма да има овулация и яйцеклетки защото е бил наред да работи липсващия яйчник. Добре е да отидеш 3 месеца на фоликуметрия, за да се види как работи здравия.Възможно е с времето да е поел функциите даже на другия.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Съгласна съм с Пуканка -  фоликуметрия в няколко последователни месеца ще даде яснота и ще ви насочи кога да действате; споко, ще забременееш Peace
mccala, липсата на овулация не означава и липса на менструация.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
При наличие на само един яйчник през месец ли има овулация и М. понеже нали яйчниците се редуват до колкото знам, а когато си с един не знам какво става точно. Възможно ли е един да поеме функцията на два?
При мен от както се помня овулира десния яйчник и може би веднаж  или два пъти годишно левия. Лекарката ми каза ,че няма проблем !
Карина дано си като мене и овулираш предимно с този ячник който е на лице Hug

# 6
  • Мнения: 989
При налияие на само един яйчник през месец ли има овулация и М. понеже нали яйчниците се редуват до колкото знам, а когато си с един не знам какво става точно. Възможно ли е един да поеме функцията на два?
Не претендирам за достоверност, но някъде бях чела, че при липса на един яйчник другия поема функциите и на двата и овулация си има всеки месец. Успех!  Peace

# 7
  • Мнения: 945
Шансове имате разбира се. Просто ще има месеци в които няма да има овулация и яйцеклетки защото е бил наред да работи липсващия яйчник. Добре е да отидеш 3 месеца на фоликуметрия, за да се види как работи здравия.Възможно е с времето да е поел функциите даже на другия.

Това е абсолютно грешно. Моля те, когато не си zапоzната с нещо не пиши, по добре си zатрай, ти току що постави тежка диагноzа zа много жени.  #Cussing out  . Психиката на теzи жени е достатъчно крехка...

Когато имаш само един яйчник той поема функциите zа 2. ВСЕКИ месец се отделя яйцеклетка, нивото на хотмоните е същото като при жени с 2 яйчника.

Много zависи каква е била кистата, zаради която са ти махнали яхчника. Зависи дали имаш някяква друга диагноzа като ендометриоzа или ПКЯ.
Моята беше дермоидна. Писала съм няколко пъти във форума zа теzи кисти, потърси с търсачката. И както виждаш от подписа ми, вече съм бременна. От първия опит. Така че ако нямаш други zаболявания, освен кистата, то Шансовете ти zа zабременяване са точно такива както и на всяка друга жена с 2 яйчника.

Сега ми кажи, zнаеш ли каква е била кистата ти, имаш ли поставена диагноzа тогава при операциата, редовен ли ти е цикъла, имаш ли силни болки по време на цикъла?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Ти си лекаря ,забравих. Сигурно останалия яйчник ще поеме функциите още същия цикъл след махането на другия,а?

# 9
  • Мнения: 945
Не съм лекар, но съм минала по пътя на съмненията "Какво ще правя само с един яйчник". Така че съм ходила, питала, раzпитвала, чела. И zнам колко боли и как почваш да се съмняваш, когато някоя поzната, която хич хабер си няма от теzи неща ти каже "Ау, много трудно ще zабременнеш".

Не zнам дали точно от първия цикъл се случва това, но яйчниците проверяват нивото на хормоните и когато то не достига, проиzвеждат повече. В случая единия ячник раzбира, че другия не е проиzвел достатъчно хормони и работи и zа него. Така е и когато имаш един бъбрек, един бял дроб. Хората не ходят до тоалетна по рядко, нито количеството на кислород в кръвта се намалява. Човешкият органиzм е едно чудо, което колкото и странно да е доста добре се саморегулира.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Аз съм с два яйчника, но единия не работи както трябва след операция по него.Фоликуметрии показаха че след около две години с всеки изминал месец левия поема постепенно а не рязко функциите на оперирания. Ако болния ми изобщо проработи някой месец, то това е свързано с кисти.На моменти предпочитам да го нямаше изобщо.

# 11
  • Мнения: 945
ПуканкаZ, това става при теб, zащото втория все още някак си работи. Или поне прави бегли опити. Дано скоро при теб всичко се нормалиzира   bouquet

# 12
  • Мнения: 1 335
Към авторката,
мила, пробвай 3-4 месеца да правиш фоликуметрия. Ще даде представа как точно функционира яйчника. Доколкото разбирам операцията е била преди време, т. е. би тябвало яйчника да се е установил. При отстраняване на яйчник обикновено другия поема функциите му (овулира ежемесечно, прави 2 и повече почивки годишно), за което е необходимо време.
Имате голям шанс за бебе! Hug Иди на контролен преглед и объсдете с лекаря ти бъдещите стъпки. Искрено се надявам съвсем скоро да се похвалиш с успех!

# 13
  • Мнения: 57
Аз мисля че шансовете да забременееш с един яйчник са същите, каквито са и с два. Той поема функцията на липсващия. Когато са два те се конкурират всеки месец на принципа "кой превари". Имам приятелки с един яйчник, които вече си имат деца и други с два, които още нямат. Аз съм с един и съм бременна в 28 г.с. След година опити, в която си имах овулация и редовен цикъл, се установи, че съм с висок пролактин (това няма общо с броя на яйчниците, доколкото ми е известно), започнах да пия бромокриптин и забременях същия месец.
Желая ти успех и дано скоро се похвалиш с две чертички!

# 14
Шансове имате разбира се. Просто ще има месеци в които няма да има овулация и яйцеклетки защото е бил наред да работи липсващия яйчник. Добре е да отидеш 3 месеца на фоликуметрия, за да се види как работи здравия.Възможно е с времето да е поел функциите даже на другия.

Това е абсолютно грешно. Моля те, когато не си zапоzната с нещо не пиши, по добре си zатрай, ти току що постави тежка диагноzа zа много жени.  #Cussing out  . Психиката на теzи жени е достатъчно крехка...

Когато имаш само един яйчник той поема функциите zа 2. ВСЕКИ месец се отделя яйцеклетка, нивото на хотмоните е същото като при жени с 2 яйчника.

Много zависи каква е била кистата, zаради която са ти махнали яхчника. Зависи дали имаш някяква друга диагноzа като ендометриоzа или ПКЯ.
Моята беше дермоидна. Писала съм няколко пъти във форума zа теzи кисти, потърси с търсачката. И както виждаш от подписа ми, вече съм бременна. От първия опит. Така че ако нямаш други zаболявания, освен кистата, то Шансовете ти zа zабременяване са точно такива както и на всяка друга жена с 2 яйчника.

Сега ми кажи, zнаеш ли каква е била кистата ти, имаш ли поставена диагноzа тогава при операциата, редовен ли ти е цикъла, имаш ли силни болки по време на цикъла?


Благодаря на всички за отговорите. Geri  благодаря ти много, само като четях постинга ти и ми помикнаха криле. Значи все пак имам шансове...   Simple Smile  Колкото до моята киста ( току що разрових Епикризата ) също е била дермоидна, но беше много голяма ( по голяма от кокосов орех както пише в епикризата). Нямам друга диагноза освен остраняването на десният яйчник (или Adnexectomia dextralis - както го наричат в епикризата). Истината е че никога не съм имала други геникологични проблеми, цикъла ми е абсолютно редовен, никога не съм имала болки. Беше ми редовен и преди да ме оперират, нормален без абсолютно никакви болки. Точно за това всичко ми доиде като гръм от ясно небе. Беше преди 8 години, когато бях още на 23, при един съвсем профилактичен преглед при гениколог и хоп нещото беше открито. Първо ми каза че е бременност и то 4- 5 месец    #Crazy  , след като обаче аз се усъмних и го помолих да ме прегледа на ехограф след 10 мин мълчание и изучаване на нещото, беше категоричен че е много голямо и че е миома (така си мислеха в началото заради големите размери, не се виждаше добре че произлиза от яйчника). Разбира се не останах само с негово мнение, ходих поне на още 3 различни лекари и всеки ми казваше нещо различно. Това оше по-вече ме панира, но операция така или иначе трябваше да се направи, няма спор. Бях подготвена за наи-лошото. След това бях толкова благодарна че беше само киста   Cry   Simple Smile      Всеки ми казваше - " Как така не си го осетила?" Ами незнам, нищо ми нямаше М. редожна, нямам абсолютно никакви болки и до ден днешен, дори почти нямах корем тогава беше ми плосък, незнам кйде е била пустата му киста    #Crazy     Тогава след операцията лекарите ми казаха че не могат да ми кажат точно от кога я имам, може да съм се родила с нея, затова и не знаеха дали този яйчник (който беше отсранен) е работил изобшо някога или пък функцията му е отпадала постеменно. Поради тази причина ми казаха, може би функцията му се е поела от другият. Тогаване се интересувах . Бях малка и глупава а и темата деца ми беше някъде в далечното бъдеще  Simple Smile  Ето момента дойде и сега за първи път се замислихме сериозно, и то дори вече желанието ми за бебче се увеличава всеки денстава нетърпимо. Всички около мен имат деца, а роднините ( както се подразбира) започват да ми подхвърлят гадни намеци, а мен дори ме е страх да опитаме защото се страхувам че може и никога да не стане... Cry 
Благодаря ви момичета за подкрепата, поне тук знам че никой няма да ме укори    Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт