Искам да чуя Вашето мнение, имам нужда от него

  • 2 611
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 847
liolonna,  Hug, разбирам те Simple Smile
Ти си направила по-голямата стъпка вече. Успех по пътя Simple Smile

# 16
ДарЗаМенHug

Колкото по-големи сме, толкова повече време ни е нужно да се приспособим и да приемем новото. С всички ни е така. А и както мар_мар отбеляза по-горе годините в институция оставят своя белег върху децата.
Изхождайки от това и силата на майчината обич вярвам, че макар по-бавно с дъщеричката ти ще прогоните "демоните" и болката ви ще изчезне завинаги. От сърце ви желая да стане по-скоро Heart Eyes


marrymaroon, благодаря ти  bouquet

# 17
  • Мнения: 2 722
... никога преди не бях правила разлика между акта на раждане и този на осиновяване. Разсъждавах така - понякога зачеването е лесно, раждането безболезнено - осиновяването също; а понякога се чака с години за появата на нов член на семейството - независимо дали е осиновен или роден. Проблемите, които родителят има с детето си са различни, но ги има всеки.
 Според Вас нормална ли съм?

Най накрая намерих време да ти отговоря. Просто прецених, че сериозността на питането ти не предполага две-минутно драсване на отговор.
Моля да не се приемат лично от никой, пишещ във форума моите разсъждения по въпроса - те са обобщителни, събирателни и в голяма степен се базират и на лични разговори с осиновители, неучастващи във форума.
За мен ти си съвсем нормална. Дори  с твоето виждане за липсата на разлики /като усещане/ между осиновяване и раждане, ти ме навеждаш на мисълта, че ще си едни гърди по-напред от средностатистическите кандидат-осиновители, неуспели да се преборят с болката и имащи комплексите, че не могат да имат рождено дете. Естествено, това няма да те освободи от грижите по адаптацията, нито ще ти спести сблъсъка с пораженията, нанесени от престоя в институцията, но пък и биологичните родители имат своите сблъсъци, нали  Wink

# 18
  • Мнения: 273
Аз лично, много се дразня, когато някой каже, че го прави от едното благородство, или когато ме поздравяват, че съм постъпила много благородно! Повръща ми се направо! Не, първо задоволявам майчинския си инстикт и изцяло първоначално съм водена от егоизма си да бъда майка, честно казано. Разбира се, в контекста на това, че детето си е отделна личност и неговото развитие не е функция на моето тщестлавие да бъда майка Wink (това дотук всъщност важи за всяко дете, по какъвто и да е начин влязло в семейството), плюс отчитайки и пътя на осиновеното дете до мен и струпаното в душичката му, като това последното всъщност е неизвестно ...
Аз също, и още повече се дразня, когато чуя, че видиш ли направила съм доброто дело и то ми донесло второто дете. Само аз си знам през какво минавам, отглеждайки осиновено и биологично дете, а какво още ми предстои. Не ме разбирайте, че се оплаквам, напротив благодаря на Бога и за двете си деца.
А на въпроса има ли разлика между осиновяването и раждането. Може би имам правото да се обадя и с риск да ме разкъсат, ще кажа ДА има разлика. Любовта към децата е различна, бих могла да се опитам да я сравня - любовта към любимия, човекът когото си срещнал и обикнал и  любовта към майката.

# 19
Mama_Galia_66, много ти благодаря Hug
Не мога да опиша с думи какво почувствах когато прочетох написаното от теб.
Още веднъж - Благодаря  bouquet

# 20
Ani_M, любовта винаги е различна. И поне от моя гледна точка - несравнима. Разбирам примера ти, но... как да кажа... Все още нямам деца, за това ще дам друг пример - обичам мама като мама и татко като татко - различно е, въпреки че и двамата са ми родители. Но не обичам някой от тях по-силно от другия. И за двамата съм готова на всичко. На абсолютно всичко. Искам да кажа, че "различно" не е "по-малко" или "повече" Peace

# 21
  • Мнения: 2 722
Е, по въпроса за обичта - ами и аз обичам Милен и Митко по различен начин. Обаче лично за мен важен е акцента на думата ОБИЧАМ. Знам че е различен начина, но идея си нямам как да опиша тази разлика. Но също така знам, че обичта ми е безумно силна, на моменти до болка.


Искам да кажа, че "различно" не е "по-малко" или "повече" Peace

  bouquet

# 22
  • Мнения: 273
Аз също не казвам, че обичам едната повече от другата, просто се опитвам (а трудно се описват чувства на лист хартия) да обясня разликата, не между две родени или две осиновени, между родено и осиновено, не като сила, а като усещане.

# 23
  • Мнения: 1 843
... не слагам знак на равенство между двете, което не значи, че едното е повече от другото. Просто са различни.

...че "различно" не е "по-малко" или "повече" Peace

Малко по малко... и ще се окаже, че отговорите са били в теб и преди да решиш, че си "луда", а?  Wink

# 24
  • Мнения: 1 652
Винаги има какво ново да научи човек .

Е, по въпроса за обичта - ами и аз обичам Милен и Митко по различен начин. Обаче лично за мен важен е акцента на думата ОБИЧАМ. Знам че е различен начина, но идея си нямам как да опиша тази разлика. Но също така знам, че обичта ми е безумно силна, на моменти до болка.

Благодаря ви Галче на теб и на Ани! Винаги съм си мислила, че няма разлика. Ако не бяхте вие нямаше и да предположа. Добре, че стана дума.

Пак теб ще цитирам Гале, но много ми допадна това:

За мен ти си съвсем нормална. Дори  с твоето виждане за липсата на разлики /като усещане/ между осиновяване и раждане, ти ме навеждаш на мисълта, че ще си едни гърди по-напред от средностатистическите кандидат-осиновители, неуспели да се преборят с болката и имащи комплексите, че не могат да имат рождено дете. Естествено, това няма да те освободи от грижите по адаптацията, нито ще ти спести сблъсъка с пораженията, нанесени от престоя в институцията, но пък и биологичните родители имат своите сблъсъци, нали  Wink
Точният отговор на въпроса на авторката на темата според мен е този.

# 25
  • Мнения: 2 123
Чета и си мисля...
В момента в къщи  обсъждаме идеята за второ дете. Резервираната съм аз. Не мога да си представя, че мога да обичам друго същество както обичам Никола, нито да се представя, че друго дете може да е по-прекрасно от моето.
Страх ме е как бих приела второто ни дете (има голям шанс да е наше рождено, от което още повече ме е страх). Страх ме е, че ще пренебрегвам второто и някак си не мога да си представя, че ще бъде иначе...
Много е тъпо да го кажа, но имам усещането, че ще се появи ново същество, което ще отнеме нещо на Никола.... и това не ми харесва.  Явно не съм готова още

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 17:38 от Fussii

# 26
  • Мнения: 273
Полудях, когато разбрах, че съм бременна. Първата ми реакция беше - моята Ради си е моето дете. Не можех да си представя, че ще мога да обичам появилото се вече второ дете(макар и на 3-4 седмици бременна). Питах шефката си, майка на три деца - Как се обича второ, та и трето дете - до ден днешен ме занася за този ми въпрос. Но много си права Fussi, наистина, следващото дете отнема по нещо на предишното, но пък ги научава на много други полезни неща от живота. В кръга на шегата - надявам се това при нас "отнетото" да е част от амбициите на ми, да ги поделя между двете и на кака да дам малко повече самостоятелност.

# 27
  • Мнения: 2 722
Точно сама си си отговорила
Чета и си мисля...
 Явно не съм готова още

Когато спреш да си задаваш въпроса, ще бъдеш готова. То става спонтанно.

# 28
  • Мнения: 2 084
Лиолона, аз също не правя разлика, но то е защото имам знание само за осиновяването. Ти сама пишеш, че за теб времето да бъдеш родител още не дошло. Аз мисля, че факта, че си тук и четеш означава нещо и ти сама трябва да откриеш отговора какво точно търсиш тук.
Не събирай болка при нас, а чувствай силата да споделиш и да се справиш с болката и страха, да се довериш на непознати, да откриеш приятели, да формулираш мислите си.
А кои са лудите? Кои определя кои са лудите? И за какво ти е този етикет? Според мен са луди тези на чиито неумесни "изцепки" отговаряш с "кравешки поглед".

Общи условия

Активация на акаунт