ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗХОД от ситуацията с ДГ

  • 21 806
  • 510
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 4 181
Момичета на заседанието на КОмисията по образование вчера в СОС са щели въобще да го подминат въпроса за градините  ooooh!
Моя познат общински съветник, каза, че е повдигнал въпроса и е казал, че е редно при тази ситуация да се обсъди  Crazy
Поискал е списък на всички договори за отдадени градини - каза, че били около 20.
Освен това е предал възможните решения, които сме предложили (аз му представих всичко, което е обсъждано като варианти).
Ще се надявам на някаква информация в скоро време  Peace

# 421
  • Мнения: 1 063
Добре, а догодина ще ни прехвърлят ли в следващата група тези, които сега сме назад в класацията или трябва отново да се кандидатства и нямаш никакви гаранции, че ще успееш да се класираш напред....извинявайте, но това не ми е много ясно....мисля, че е редно автоматично чакащите да бъдем прехвърлени напред, а новите да се записват след нас....все пак ние сме тези, които ще пропилеем цяла година.

# 422
  • Мнения: 382
Точно това е смисълът на постоянното функциониране на сайта - след като веднъж си се регистрирал и кандидатствал, да запазваш реда си (за всяко конкратно кандидатстване) за всяко следващо освобождаване на място във възрастовата група на детето. Можеш да добавяш и триеш желания, можеш да ги пренареждаш по всяко време.

Как точно ще стане кандидатстването за новите ДГ, ще попитам в петък.
Очаквам и други въпроси, които искате да поставим.
[/quote]
               
          Втази връзка, за постоянното функциониране на сайта,кога на децата , на които е дадена възможност сега/на Старта на системата/  да кандидатстват само за Яслена група2 на ОДЗ-тата ,да кандидатстват в ЦДГ за 1-ва градинска група?По-точно кога ще се активизира бутона "Кандидатствай" на реда 1-ва група на страницата на желаната градина?Например: дете родено на 01.01.2006г сега е длъжно/дадена възможност/ да кандидатства в Ясла2 на ОДЗ само , на коя дата ще стане активен бутона за ЦДГ, след като ще може целогодишно да се кандидатства.В деня , в който навърши 3 години ли, т.е.на 01.01.2009г? Тогава ще отговаря на изискването за навършени 3 години, за кандидатстване за текущата така нар. учебна 2008/2009г. и се нарежда на опашката.Но ако преди това е класирано на 31.05.2008г. и записано в Ясла2 на ОДЗ ,/което е много далече , но няма друг избор/, ще бъде ли възможно да  кандидатства за ЦДГ,/която му е удобна и близо/.
          А за обявяването начало на  кандидатстването в новопостроените градини  се надявам да има достатъчно рано и коректно подадена информация.Примерно както беше сега -срок от един месец, родителите да разберат , че ще има старт за кандидатстване  и това да бъде обявено на сайта / Информационна система за обслужване надетските градини/.
         Кога ще могат да кандидатстват децата родени след 01.11.2007г.?

Последна редакция: чт, 14 фев 2008, 09:53 от dsg

# 423
  • Мнения: 47 973
написах че  е неофициално, защото така казват от дирекция образование , но всъщност на сайта в правилата пише, че тези кандидатури важат за кандидатстване за учебната 2008/09 година само , да не говорим че най- отгоре се мъдри надписа "Проект!"
иначе информацията, че ще е отворен целогодишно, е от дирекцията и от фандъкова, но не се знае кога ще стане, а в момента офицалните правила са на сайта
за децата, родени в началото на годината /2006/имах среща вчера с фандъкова, съгласи се че ситуацията е неприятна и нелогична и обеща въпроса да се обсъди в петък
не възлагам големи надежди, но се надявам да се даде възможност да кандидатстваме и за 1 група на цдг и одз, резултат трябва да има до понеделник- вторник
де факто след пускане на системата целогодишно, такъв проблем повече няма да има, но в момента е реален за доста деца, родени в началото на 2006 г. Законодателно няма пречки за децата ни да се запишат за детска, но изкуствено е направена такава чрез бутона кандидатствай
на едно място е пусната групата "вариант", в 76 одз, по принцип я има в много градини, но според фандъкова това е компромис , който директорките правят защото така е логично, а не защото така е заложено в закона, и дори можрли да понесат наказания за това/ което май не е точно така, ама карай/ а дори и така да е- общината има правомощия д аиздаде правилници и наредби за регламентиране на дейноста на детската градина
останах с впечатление, че фандъкова не е много в час със законодателството, свързано с детските градини, не знам какво мислят момичетата от работните групи
от дирекцията май са по- наясно със закона и практиката, но пък казват че нямат правомощия да направят каквото и да е и така се получава тази чудна картинка в момента...

# 424
  • Мнения: 7 382
регистрираш се целогодишно, важат и старите регистрации
противоречи на правилата в момента, но не се притеснявай, те си ги сменят както и когато си искат
  Е,ако това се въведе  Mr. Green ще се наложи още като бременни да ги регистрирате за ДЯ  Mr. Green При сегашните условия  Mr. Green класиране   по ред така ще стане със сигурност. Laughing

# 425
  • Мнения: 382
регистрираш се целогодишно, важат и старите регистрации
противоречи на правилата в момента, но не се притеснявай, те си ги сменят както и когато си искат
  Е,ако това се въведе  Mr. Green ще се наложи още като бременни да ги регистрирате за ДЯ  Mr. Green При сегашните условия  Mr. Green класиране   по ред така ще стане със сигурност. Laughing
              В момента в който получи ЕГН детето, явно вече  ще може да се регистрира  на сайта.

# 426
  • Мнения: 47 973
регистрирането става по егн, така че веднага след раждането следва кандидатстване за ясла, както си беше досега
фандъкова каза, че все пак ианиква проблема, че родените по- рано през годината, ще са по- напред, така че все пак ще има недоволни и се мисли и за др варианти, но всичко това са само проекти...защото ако отворите сайта, там пише друго сега  Wink
момичетата от работните групи сигурно знаят повече по тези въпроси, като цяло всичко е доста объркани и е проект , който се изменя в движение, и в който са заложени съдбитене само на нашите деца, но и на семействата ни
първите и последните думи на фандъкова бяха"каквото и да си говорим, за 5000 деца няма да има места тази година", без изобщо да съм искала да обсъждам системата, само моя случай за кандидатстване на децата , родени в началото на 2006 г, нито съм обсъждала каквото и да е по проблема с местата
не знам какво обсъждате толкова на тия работни срещи, но е ясно че възможности има, а желание няма...ами да я понатиснем малко, верно сладкодумна е, ама за толкова години само назад се върви, не напред, вкл и тя

# 427
  • Мнения: 382
регистрирането става по егн, така че веднага след раждането следва кандидатстване за ясла, както си беше досега
фандъкова каза, че все пак ианиква проблема, че родените по- рано през годината, ще са по- напред, така че все пак ще има недоволни и се мисли и за др варианти, но всичко това са само проекти...защото ако отворите сайта, там пише друго сега  Wink
момичетата от работните групи сигурно знаят повече по тези въпроси, като цяло всичко е доста объркани и е проект , който се изменя в движение, и в който са заложени съдбитене само на нашите деца, но и на семействата ни
първите и последните думи на фандъкова бяха"каквото и да си говорим, за 5000 деца няма да има места тази година", без изобщо да съм искала да обсъждам системата, само моя случай за кандидатстване на децата , родени в началото на 2006 г, нито съм обсъждала каквото и да е по проблема с местата
не знам какво обсъждате толкова на тия работни срещи, но е ясно че възможности има, а желание няма...ами да я понатиснем малко, верно сладкодумна е, ама за толкова години само назад се върви, не напред, вкл и тя
    Правата на детето възникват с раждането му и неговото доказване с ЕГН, немогат да се сърдят по-късно родените .Нека юристи го обяснят точно , ако греша.Редно ли е да се съобразяваме със септември като начало на така наречената учебна година.Това поставя в положение на дискриминация по-рано родените.

# 428
  • Мнения: 47 973
знам ли, да кажат момичетата от работните групи и фандъкова
то и септември като начална дата за прием няма да го има, освен може би за 1 група, а ще е когато има места приема
това все пак е само слух или теория засега, не знам как да го нарека, може би проект, защото черно на бяло го няма
според закона:
"НАРЕДБА № 3 ОТ 5 ФЕВРУАРИ 2007 Г. ЗА ЗДРАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
Издадена от Министерство на здравеопазването
Обн. ДВ. бр.15 от 16 Февруари 2007г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 4. (1) В детските градини целогодишно се приемат деца въз основа на писмена молба, подадена от родителите. "
и
ЗАКОН ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
Глава трета

ДЕТСКИ ГРАДИНИ

Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1998 г.) Детските градини са за деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас.

(2) Постъпването на децата в детските градини става по желание и по избор на родителите или настойниците.

 В ДВ,бр.36 от 31 март 1998 г. са обнародвани:

- Изменение и допълнение на Закона за народната просвета. Училищното обучение започва на 7 години, навършени в годината на постъпване в първи клас.
В първи клас могат да постъпят и деца, навършили 6 години, ако физическото и умственото им развитие по преценка на родителите или настойниците позволяват това. "

# 429
  • Мнения: 382
Да не говорим, че подаването по интернет можеше да бъде направено от роднина, приятел, ако приемем че е вид писмена молба,и без електронен подпис,ще кажете че това са подробности, да но може и да са нарушения на закон.

# 430
  • Мнения: 47 973
ами има много неща около тази ситема, които неми харесват, макар че има и много предимства...просто изпълнението й е българско
така или иначе нямаме избор
моите надежди са във работните групи, ако те не постигнат нищо, край  Tired

# 431
  • София
  • Мнения: 2 162
Цитат
Чл. 4. (1) В детските градини целогодишно се приемат деца въз основа на писмена молба, подадена от родителите.
"

Ел. записване не противоречи на тази разпоредба. Там пише, че молби се приемат и след май месец и ако има места децата се записват. Единствено класирането става в определен период от годината. Това не противоречи на никакви по- висшестоящи нормативни актове и е логично според мен предвид кризата за места, която има в момента.

Цитат
регистрирането става по егн, така че веднага след раждането следва кандидатстване за ясла, както си беше досега
Това няма да е така, ако се прави разлика между регистриране и кандидатстване. И сайта прави такава разлика, просто при това кандидатстване това не може да се види ясно, защото системата тепърва стартира. Ти може и да се регистрираш в сайта веднага след раждането на детето (и според мен това е много удачен вариант, защото така ще се следи ориентировачно каква е реалната нужда от места), но няма да имаш възможност да кандидатстваш, докато детето не навърши определената възраст за това (която е нормативно определена от 10 мес. до 3 години- за ясла и от 3г нагоре.- за детска градина), тъй като няма да ти се появява бутона "Кандидатствай".


# 432
  • Мнения: 47 973
ако детето ти навършва 3 г на 03.01., този бутон ти се появява чак тогава, но групата е сформирана, както и другите вече са кандидатствали и дори и неприети и на опашката, са преди теб, ама много преди теб
разбираш ли разликата или да я обясня пак?!
освен това в случая регистрирането съвпадна с кандидатстването- изниква въпроса защо?след като това беше и една от предпоставките за истерия и за срив на системата?!както и да е - минало
аз лично за себе си съм на път да намеря решение, по познатия и досега начин
ако се въведе новият начин, за сформиране на 1 група все пак ще трябва да има срокове за класиране и прием, а по- натам ще се местят в по- горна група децата спрямо тези срокове, нали така?
как ще се реши отново въпроса с прехода от ясла към градина- има луфт между двете, както и как ще се регламентира приема на деца над 2 г 7 м, които са големи за прием в ясла, но са малки за градина и досега постъпваха в група"вриант" на одз и цдг?айде да ги помислим тия неща, докато още са "на мода", а не пак да оставим същото безумно положение за още 20 г

# 433
  • София
  • Мнения: 2 162
ако детето ти навършва 3 г на 03.01., този бутон ти се появява чак тогава, но групата е сформирана, както и другите вече са кандидатствали и дори и неприети и на опашката, са преди теб, ама много преди теб
разбираш ли разликата или да я обясня пак?!
Разбирам я. А ти разбираш ли, че ролята на тази система е да се въведе еднакъв колкото се може по- обективен ред за всички, именно защото няма достатъчно места. Точно затова съществува понятието "учебна година". Щом 3г. се навършват в 2009г., без значение дали на 01.01. или на 15.03 или на 31.12. детето ти е в яслената група до края на учебната година и от септември автоматично преминава в 1група. Това значи обективно- може и 5 лева да не ти достигат, ама като не влизаш в границите, това е.   
освен това в случая регистрирането съвпадна с кандидатстването- изниква въпроса защо?след като това беше и една от предпоставките за истерия и за срив на системата?!както и да е - минало
съгласна съм; недомислица и лошо изпълнение, спор няма.аз лично за себе си съм на път да намеря решение, по познатия и досега начин
ако се въведе новият начин, за сформиране на 1 група все пак ще трябва да има срокове за класиране и прием, а по- натам ще се местят в по- горна група децата спрямо тези срокове, нали така?
това не го разбрах; какво представлява "новият начин", който има вероятност да се въведе? май пак изпускам нещо...как ще се реши отново въпроса с прехода от ясла към градина- има луфт между двете,
имаш предвид яслите, които съм към МЗ ли?
както и как ще се регламентира приема на деца над 2 г 7 м, които са големи за прием в ясла, но са малки за градина и досега постъпваха в група"вриант" на одз и цдг?айде да ги помислим тия неща, докато още са "на мода", а не пак да оставим същото безумно положение за още 20 г
съгласна- или трябва да има само ОДЗ вариант или да решат преминаването на децата от яслите към МЗ. Трябва да има синхронизация, защото и без това местата не достигат. В момента тези деца от яслите са в непривилигировано положение, защото доколкото разбирам там няма "учебни години"- щом детето ти навърши 3г. го изписват от яслата. Към момента единственото решение, коемо смятам, че е възможно (с оглед на това, че вече кандидатстването мина) е тези деца да "потретят" яслите, но вече в ОДЗ.

# 434
  • Мнения: 47 973
ами точно че децата се изписват на 3 г , а няма достатъчно одз, но и  не могат да потретят ясла, защото тя е до 3 г и на деня го изписват
и щом детето е над 2 г 7 м не го приемат в ясла
тогава какво правим?!
този проблем явно ще остане и занапред, щото сте много принципни и щото децата се приравняват на тикви и домати на 5 лева
искам да те питам ако твоето дете беше родено на 3 януари 2006 и на 3 януари 2009 го изпишат от яслата и трябва д напуснеш работа, защото няма как д ползваш 9 месеца отпуск до Септември, какво щеше да мислиш?! ама прочети ми внимателно поста, постави се на мие място и тогава ми пиши за 5  лева!защото децата са личности и не може да се приравняват и уеднаквяват, и че вие задължавате детето ми заради бюрокрация:
1. да няма право да кандидатства за детска градина цяла година
2. да забавя развитието си с цяла година
3.да престоява цяла година повече в детско заведение

Общи условия

Активация на акаунт