Бясна съм!

  • 1 810
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 399
Понеже непрестанно чета мнения колко е лошо че БГ се е запътила към ЕС, използвам случая да ви се оплача от дискриминацията на която съм подложена в момента заради факта че БГ не е член на ЕС.

В момента сме доста ангажирани с подготовката на преместването ни в Германия. Обмисляме какви ли не варианти кога аз да напусна, кога да е самото преместване и т.н. Нещата се усложняват и от това че според австрийското законодателтво имам прао да получа обезщетение за безработица когато съм напуснала по собствено желание. И тъй като става въпрос за доста пари, а и ми се полагат в крайна сметка, никак не ни се иска да ги изпуснем. И тука сега идва тънкия момент. Значи ако съм гражданин на страна която е член на ЕС, имам право да си пренасям обезщетението с мен при преместване в друга страна членка. Но тъй като аз не съм гражданин на такава страна, ако се преместя междувременно, губя обезщетението. И какво се получава: тъй като не съм от ЕС, имам правото и задължението да плащам всеки месец вноски за безработица, и то толкова големи, колкото всеки член на ЕС. Но нямам същите права при получаването на помощта. Е, кажете ми това не е ли пълна дискриминация. А и служителката която го обяснила на мъжа ми, много самодоолно му казала че така трябва да е и трябва да има все пак някаква разлика между страните които са в ЕC и тези извън.

Знам че моя случай е много специфичен и едва ли много хора се сбълскват точно с тоя проблем, но пък много добре показва дискриминационното положение в което са поставени страните извън ЕС. И затова вярвам че присъединяването на Бг към ES si ima и положителните страни, колкото и скептично да го гледаме сега.
А иначе по повод на моите лични проблеми с тази бюрократична система и с тези разлики кой бил от EC i koj не, съм абсолютно бясна и едва се побирам в кожата си....
 #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Поредната бЮрократи4на простотия  Imp Нямам думи...4удно заЩо когато имаШ да плаЩаШ някакви задължения към държавата не пропускат да си ги вземат,а когато става дума за права на бърза ръка ти ги отнемат #Onfire
Вер4е а ти длъжна ли си да ги уведомиШ веднага,4е напускаШ държавата? Няма ли на4ин да не си издаваШ спатиите и да ти преведат парите, на сметката ти в Австрия ( ако не я затваряШ например веднага) Thinking Тъпо е да им оставиШ неЩо,което ти дължат и ти се полага Cry

# 2
  • Мнения: 3 423
Е, добре, ама като си женена zа гражданин на ЕУ, не полzваШ ли всички права, дето и той полzва? Направо не ми се вярва тая работа. Питайте и на второ място, може служителката да е била некомпетентна. Една информация е недостатъчна.

# 3
  • Мнения: 2 032
Цитат на: Vjara

Не познавам австрийското и германското законодателство, но не се учудвам. Да, европейските закони съзнателно и определено дискриминират между граждани и "не-граждани" на страните членки. Ако работиш в страна-членка, плащаш данъци на общо основание, но това не значи, че автоматично получаваш право на социални помощи. Някой права могат да се получат като съпруг/а на гражданин на EU, заслужава си да питаш някое бюро за безплатни съвети (в Англия има Citizen's advice бюра, не знам в австрия какъв е еквивалента). Погледни и информацията, която е качена на интернета, там обикновено са повечето правила (но изисква повечко ровене и четене).

# 4
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: Liska
Е, добре, ама като си женена zа гражданин на ЕУ, не полzваШ ли всички права, дето и той полzва? Направо не ми се вярва тая работа. Питайте и на второ място, може служителката да е била некомпетентна. Една информация е недостатъчна.

По принцип не познавам немските и австрийските закони,но тук определено ако си женен за гражданин на ЕУ не придобиваШ правата,които има той.Но пък от друга страна,Щом в данъ4но отноШение има еднакви задължения както и гражданите на ЕУ би трябвало и правата и да са съЩите Thinking Трябва да се провери добре.Трябва да се проу4и добре въпроса,струва ми се голяма идиотЩина Imp

# 5
  • Мнения: 1 630
Вяра, определено е дискриминация  #Milti ама ако това е закона за съжаление нищо не можеш да направиш.
Според мен трябва да провериш и да се интересуваш подробно дали наистина това е така или става въпрос за свободна интерпретация на въпросната служителка. именно защото случая е специфичен тя сямата може да не е много наясно. мен специално тук ми се е случвало в различни администрации да ми говорят неверни неща.

# 6
  • Мнения: 42
По3аинтересуваи се отново , и на мен не ми се вярва та3и работа .Другият вариант е следният , да си полу4аваш осигуровките от Германия . Поне така ги полу4ават наши приятели ,които се преместиха от Германия в Гърция .щом идваш от страна в ЕУ имаш право на помощи ,подготвяш документите 3а да полу4аваш парите си в страната 3а която 3аминаваш , така или инъ4е ако не си в Австрия , няма как да полу4аваш помощите . Обади се в Arbeitsamt  в Германия и ги попитай .

# 7
  • Мнения: 4 244
Верче, я да те питам - ако изобщо не им кажеш че се местиш в Германия и те така или иначе ти превеждат парите по дадена сметка, ми дай им сметка в австрийска банка, пък ти си ги тегли или си ги прехвърляй после в немската банка, заради таксите по тегленето.
Или трябва да ходиш да се разписваш и да ти ги дават на ръка, както е в България в момента? Thinking

Направо си е дискриминация това и ако може да ти покажат законовата постановка на която се базират. Ако увъртат, значи няма такава и можеш да ги дадеш под съд в Страсбург.
Имам там даже познат адвокат - българка (моя много добра приятелка). Така че ако се наложи ще им разкажем играта.

Дано да се размине всичко и да си получиш парите.
Но кажи наистина какви са условията за да си получаваш парите и дали може да мине варианта дето ти го предложих по горе

# 8
  • Мнения: 4 399
И на мене не ми се вярваше, ама това е положението. Това че съм женена за член на ES mi dava правото все пак да получа изобщо помощи. Защото ако не съм женена нямам право да получа и 1 стотинка и с местене и без местене. Но пък за сметка на това съм длъжна да си плащам на равни основания, няма женена за ЕС, неженена, с БГгражданство или с немско. Всички плащат, не всички получават. Има някои неща в ЕС, за които кучетата имат повече права отколкото чужденците извън ЕС. А иначе е доста сигурна информация, защото мъжът ми вече е пуснал корени в бюрото за безработни, ходи всеки ден там да ги разпитва и не знам с колко служителки вече е разговарял. От Германия пък абсолютно не са в състояние да ни дадат каквато и да било информация и сега ще изпратим писмено запитване, защото е очевидно че тази работа по телефона няма да стане.

Единственият начин да си получа парите които ми се полагат е да се преместя в Германия и да си запазя адресна регистрация тука. Най-вероятно така и ще направя. Но пък това автоматично означава че трябва да наема някакъв малък апартамент (наемът на настоящия ми е повече от помощите) и да се самоосигурявам здравно в Германия на собествени разноски. А иначе здравните ми осигуровки би трябвало да се поемат от бюрото за безработни докато ползвам помощи. Или с една дума само от осигуровките ще губя по около 200?/месец, или около 1000? за тия 5 месеца през които ми се полагат помощи. Отделно и наемът на апартамент за фиктивна регистрация тук... Сметката е доста неприятна защото от наем и осигуровки ще загубя около 30-40% от парите... Но така е като не съм имала привилегията да се родя в страна членка на съюза...

# 9
  • Мнения: 3 423
Става въпрос zа обеzЩетение при доброволно напускане на работа, доколкото раzбрах, което е и еднократно.
А това с месечните помоЩи май няма да и е проблем на Вяра.
Или неЩо не раzбирам?

# 10
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Vjara
Единственият начин да си получа парите които ми се полагат е да се преместя в Германия и да си запазя адресна регистрация тука. Най-вероятно така и ще направя. Но пък това автоматично означава че трябва да наема някакъв малък апартамент

Не става ли с пощенска кутия на твое име?

# 11
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Liska
Става въпрос zа обеzЩетение при доброволно напускане на работа, доколкото раzбрах, което е и еднократно.
А това с месечните помоЩи май няма да и е проблем на Вяра.
Или неЩо не раzбирам?


Нещо не раzбираш.   Wink
Знам че е абсурдно но в Австрия когато напуснеш работа по собствено желание, ако не zапочваш друга веднага, имаш право да се регистрираш като беzработен и да получаваш помощи. КОлко месеца, zависи от това колко време си работил. За моя трудов стаж в Австрия ми се полагат помощи около 5 месеца. За теzи помощи става вспрос, те са ми проблема. И ако се пренеса в Германия по принцип парите се местят с мене, НО... само ако имам паспорт от ЕС. Ако не, нали се сещаш, покаzват ми  Hands Fist

# 12
  • Мнения: 4 399
Цитат на: debelanata
Цитат на: Vjara
Единственият начин да си получа парите които ми се полагат е да се преместя в Германия и да си запазя адресна регистрация тука. Най-вероятно така и ще направя. Но пък това автоматично означава че трябва да наема някакъв малък апартамент

Не става ли с пощенска кутия на твое име?


Деби, те трева не пасат, искат Меldezettel. А такова нещо получаваш само когато имаш адресна регистрация, а zа да имаш адресна регистрация, ти трябва апартамент, а zа да имаш апартамент, плащаш наем... Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Vjara
Деби, те трева не пасат, искат Меldezettel. А такова нещо получаваш само когато имаш адресна регистрация, а zа да имаш адресна регистрация, ти трябва апартамент, а zа да имаш апартамент, плащаш наем... Rolling Eyes

Ми приятели нямате ли - да се регистрираш при тях уж си наела една стая и да не плащаш наем за оня дето духа
Или не става тоя номер
Аз знам че не пасат трева амам пак се намират вратички

# 14
  • Мнения: 3 423
Вяра, zа zдравното осигуряване не се тровкай, ако мъжът ти е осигурен, може да си при него митосигурена, а не екстра.

Общи условия

Активация на акаунт