До всички майки от гр.Бургас

  • 1 988
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 90
Здравейте!!Бих искала с тази тема да обсъдим състоянието и менюто на дет.кухня в Бургас.От януари както всички знаете тя се вдигна с 50% от 20-на 30лв.Това не предполага ли малко по добро качество на храната.По принцип храната която се готви е много вкусна и на моето дете страшно и харесва.Но е ултра,хипер,мега еднообразна.От рода.Пон-супа пиле,вторник,супа пиле,сряда супа пиле с фиде(леле фидето не е ли част от супата-или е бонус)???Да не говорим че се готви само с пиле-при наличие на свинско,телешко и риба!!за три месеца само 1 път дадоха риба и това беше.За тази цифра трябва да слагат пържоли с извинение JoyИли пък зел супа със зел.пюре.И всичките манджи са с почти един и същ вкус.Да не говорим пък за десертите-всеки ден кремове.Аз си мисля че лелките от кухнята икономисват и си прибират част от храната!! newsm78
  Бих искала да чуя и други мнения на майки от Бургас!!Ако някой знае сайт на общината ,на който да напиша оплакване.А защо не и други,които са недоволни да се оплачат.Все пак става дума за нашите деца-и като плащаме повече поне да си заслужава!!Благодаря за вниманието!!Очаквам вашите отговори  bouquet

# 1
  • Мнения: X
Моите деца отдавна не се хранят с храна от детска кухня, но със сигурност ще ти кажа, че готвачките  не икономисват от продуктите. Освен това за децата в различните възрастови групи се готвят различни неща и то по рецептурник, който е одобрен от съответните органи.
В заключение ще ти кажа само едно -като не си доволна, започни да готвиш ти на детето си и му предлагай за тези пари разнообразна и качествена храна, каквато според теб в ДМК не предлагат.

# 2
  • Мнения: 1 352
Като не ти харесва кухнята защо не вземеш да готвиш всеки ден разнообразна храна за детето си?
Всеки ден взимаш топла, прясно сготвена храна, която както казваш детето ти харесва, за ТВОЕ улеснение. Вместо да се радваш, че такава опция изобщо съществува, ти недоволстваш. За 30 лв. месечно!
Как разбра, че лелките крадат от продуктите не ми стана много ясно. Не съм лелка и не защитавам никой, просто се възмущавам, че не оценяваш това, което те улеснява. Но такъв ни е манталитета явно, все да недоволстаме и да се плакваме.

Взимам отношение по темата, защото и аз живеех в Бургас и взимах кухня за детето ми. Много се радвам, че все още тези детски кухни съществуват, едно от малкото неща, с които можем да се похвалим пред останалите европейци.

# 3
  • Мнения: 1 111
 И какво, детето няма да порасне ли?
 Ти май хем сърби, хем боли, уж на детето му харесва, пък ти не си доволна.Какво искаш, 30 лв. е символична цена.Аз например в момента храня детето с готови пюрета и каши, които ми излизат около 10 лв. на ден, направи си сметката дали  кухнята е скъпа.
   И темата май не е за тука, ама ще стане ясно. newsm78

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Тц, не съм съгласна -  за разнообразната храна на детето ми е редно да се погрижа аз, а не детската кухня.

# 5
  • Мнения: 769
За 30 лв.получавате всеки ден храна за детето си и това Ви се вижда много!Не знам някъде да дават нещо без пари.Предполагам,че пазарите продукти за храна и знаете какви са цените в момента.И още всеки е длъжен да се грижи за детето си.Ако не Ви харесва-просто му сгответе.
     

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
След като цените на всички основни хранителни продукти драстично се повишиха, логично са повишили и детската кухня, без това веднага да означава промяна на менюто. В Бургас детската кухня е прекрасна като я сравнявам със тази в София в Младост.

# 7
  • Мнения: 252
Не съм съгласна с теб. Общината се е погрижила да да ти създаде удобството да вземаш храна и то доста прилично меню за символичните 30 лв. В крайна сметка никой не те е задължил  да  ползваш  тази услуга.

# 8
  • Мнения: 4 195
Викаш - 30 лв.........много пара, мани мани, само дето ако ти трябва да храниш детето цял месец с 30 лв, гладно ще си ходи горкото ooooh!
както и да е, не се заяждам Peace
Иди и питай в кухнята не им ли втръсна пилето Peace

# 9
  • Мнения: 1 426
ама никой не те задължава да ползваш кухнята, като не ти харесва не ги даваш тия 30лв и готвиш всеки ден

# 10
  • Мнения: 415
Аз съм майка на почти 4 годишно хлапе. Не съм ползвала детска кухня защото:
- детето не я хареса при първите два опита;
- не бях много настоятелна, защото във времето за получаване на храната детето спеше или бяхме далече от кухнята;
- и най - важното - ДМК е ДОТИРАНО мероприятие и как може да очакваш качество, когато дотациите идват от една бедна държава или община?

Да ме простят лелките и рецептурниците им, но не могат да ме убедят по никакъв начин , че няма далавери и че най - вече има строг контрол за спазване на всичките му там правила!

Писала съм и друг път това, че аз плащам 20-30 лева не означава, че някой ми храни детето за тези пари, примерно.
Моля ви спете с тези изказвания, че за 20 лв. ни хранят децата, а за 40 ни ги гледат в ДГрадини. Нали тези дотации идват от данъците, които плащам/е.

П.П. Готвих всеки ден на детето, докато то навърши 3 години.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 605
Не мога да разбера защо така нападнахте авторката на темата. Не виждам нищо лошо в това да иска по-разнообразно меню!


Да ме простят лелките и рецептурниците им, но не могат да ме убедят по никакъв начин , че няма далавери и че най - вече има строг контрол за спазване на всичките му там правила!
Писала съм и друг път това, че аз плащам 20-30 лева не означава, че някой ми храни детето за тези пари, примерно.
Моля ви спете с тези изказвания, че за 20 лв. ни хранят децата, а за 40 ни ги гледат в ДГрадини. Нали тези дотации идват от данъците, които плащам/е.

Именно! Peace

# 12
  • Мнения: 407
И аз готвих,до като категорично не отказа да хапва каквото и да сготвя и така докато ми писна да готвя и да хвърлям.Записах го на кухня преди 3 месеца,започна да ги яде горе-долу нещата,но напоследък е толкова еднообразно менюто....Май ще се отказваме и пак ще започвам да готвя.И никой не може да ме убеди,че тези кремове се правят с мляко,ако има е най-много 10-20%,всичко друго  е вода.Забелязах напоследък,че дори менюто окачено на прозорчето на кухнята не съответства на съдържанието в бурканчетата...

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Не мога да разбера защо така нападнахте авторката на темата. Не виждам нищо лошо в това да иска по-разнообразно меню!

  Защото ДМК е услуга, която ползваш за улеснение /в общия случай/. И ако не ти харесва - не я ползваш. За тия пари - толкова, очевидно не е възможно с тези средства да се осигурява супер разнообразна, пълноценна и здравословна храна. Разбирам детето да е "принудено" да се храни с храна от детската кухня, че да изискваш качество, но за мен това е просто стока - със същия успех можеш да с ядосваш на кварталния магазин, че предлага само два вида кисело мляко.

# 14
  • Мнения: 4 585
Това, че храната не ви харесва на вас на вкус, не озночово, че не харесва на детето ви.
То още няма изградените хранителни критерии като вашите, това става в доста по късна възраст.
Кретурият за вкусна манджа се изгражда през интервала от 6 до десетата година някъде.
Това е причината после да не може да угодите на мъжовете си в кухнята.
Те са приели като критерий за вкусно мамината кухня.
А за разнообразието, авторката е права.
Към тия 30 кинта държавата или общината не донаждат ли нещо?

# 15
  • Мнения: 2 885
Кухнята в Бургас си е струвало преди, сега доста мами се оплакват.
За еднообразието си е вярно. И защо само пилешко месо?
Всеки ден за десерт си има химия - кое му е полезното?
В София държавна ДК не съм ползвала, само частна.
Но детето не прояде бургаската /по настояване на свеки, която организира цялата история/ лятото.
Нямам позната мама в  Бургас, която да не  готви....защото детето не яде държавната...не я иска.
Радвам се, че в София има избор. В Бургас няма. Жалко.

# 16
  • Мнения: 5 713
Никога не съм опирала до услугите на ДК. Щом като си седя вкъщи, значи мога да отделя половин час и да сготвя на детето си. А и не приемам за здравословно хранене това, което се предлага по кухните / което съм успяла да видя, естествено/.

# 17
  • Мнения: 600
ако не си доволна от менюто, оплачи се. към общината или градината, към която е кухнята.

моето дете беше на кухня от 10-месечно до година и половина и смятам, че твърде много издържа. обикновено ядеше и от нашата храна. макар че даваха и свинско, количеството беше малко и готвеха не повече от 5 манджи. десертът беше крем или грис. имаше и супа от грис.

аз, обаче, не очаквам повече за тези пари. пробвай да сготвиш супа, ядене и десерт за 1лв(или 1,5), ще купуваш ли свинско от 7,5лв?

започнах да готвя на детето, защото не смятам, че тези кухни предлагат здравословна и питателна храна. според мен никоя уважаваща себе си майка не би хранила детето така, поне не дълго. има частни кухни, в които чувам готвят добре. но за 5лв примерно.

та тъй. или се оплачи, но едва ли промениш нещо, или готви на детето. или се примири.

а темата не е ли за друг форум?

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
За повечето неща си права.Аз когато ползвах кухнята просто вземах избирателно.Има си меню за цялата седмица и ако в някой от дните не ми хареса просто не подпечатвах купон за този ден.В интерес на истината десертите/почти винаги нишесте/винаги ги изхвърлях.Гледах каква ще е манджичката и супата.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Авторката е права.
Кухнята в Бургас е отвратителна.Може и 30 лв да са да,но няма нищо общо с качеството за същите пари в другите градове.Да не говорим за количество.Еднакво количество за дете на 9м и за дете на 2г.
Второто ми дете беше известен период на ДК  заради уж улеснение да използваме пълноценно времето навън  ,но след като ядохме и от софийската за същите пари разбрах,че за бургаската
и тези 30 лв. са много.Спрях го ,защото разбрах,че по-добре да готвя за да нахраня детето си пълноценно и разнообразно.Живот и здраве с третото ще пропусна тази "екстра" ако все още живеем в Бургас!!
Е,в другите градове как може да е по-разнообразно ,а тук не?
Приятелки пък изпробваха кухни в други градове на България и са на същото мнение в Бургас кухнята е под всякаква критика.

# 20
  • Мнения: 1 280
         Аз доста отдавна не взимам храна от ДК, но докато взимах, всяка седмица един от дните имаше телешко, а през седмица риба  newsm78 свинско май нямам спомен да е имало. Това което не харесвах аз в ДК е огромното количество брашно което слагаха /и сигурно още слагат/ и в супата и в манджата за сгъстяване. Плуваха огромни топчета неразтворено брашно.  Sick заради което се стараех по често да готвя аз.

        А за другите градове не съм съгласна, че само в Бургас е така.  Naughty Няма да се отплесвам, но пробвали сме във В. Търново. Ами без коментар  Sick     

# 21
  • Мнения: 689
Абе готви си му на детенцето, ако имаш време, ако - не, примиряваш се с ДК и разнообразието, което не предлага и това е.

# 22
  • Мнения: 2

Аз съм напълно съгласна,  че за тази услуга 30 лева са прекалено много пари. По 1,50 на  ден е твърде много за кремче което ти излиза направо без пари ако си го приготвиш( всички знаят колко струва едно нишесте от което излизат 5 порции), в супата и манджата има не повече от 50 гр. пилешко месо ( при цена 7 лв за кг - излизат 35 ст.- умишлено завишавам цената на пилешкото ). Другото е фиде , ориз и брашно. При тази калкулация е напълно нормално да търсим по - високо качество за въпросните 30 лева.
Телешкото и свинското месо и примерно хека са пак на цена около 7 лв.

# 23
  • Мнения: 2
И само да добавя "че да си траем" не е решение на проблама

# 24
  • Мнения: 521
а в Бургас има ли частна кухня?не съм чула,но все пак...

# 25
  • Мнения: 521
исках да кажа и,че ако някой е опрял до ДК по една или друга причина,може да се пробва да взима храна от някой стол.за по големи деца,разбира се.аз съм студентка в "Асен Златаров" и да ви кажа в стола храната е много вкусна и разнообразна.цената е направо смешна Simple Smile .по принцип е само за студенти,но може да се измисли нещо Simple Smile .особено ако на някои от вас им е близо.

# 26
  • Пловдив, но иначе от Бургас
  • Мнения: 360
здравейте мами от Бс
Живея в пловдив, но съм бургазлийка, поради това имах "късмета" лятото да вземам храна от ДК на "Републиканска"
Да не ви прозву4и пресилено, ама... не става6е за ядене, поне малкият категори4но не искаше да яде, а той е от тези дето ядат ВСИ4КО
за сравнение в пловдивската ДК,  храната е в много по голямо коли4ество, вкусно е толкова,  4е направо се радвам като остане Laughing иии най-шокиращото, което ме накара да пиша - не може в БС цената да е 1.5лв, а в пл 0.50
това е 3 пъти пове4е за 2 пъти помалко храна
 Peace

# 27
  • Мнения: 90
Благодаря,на всички мами,които писаха.само не ми стана ясно защо беше злобата на някои от вас.Но ето че тези мами,които са от Бургас напълно ме разбират.
  Тук въпроса не е за 30лв,а че е била 20 и се е вдигнала с 50% и всичко си е по-старо му.Имам позната в Русе например-там е 14лв(сега чак щели да я вдигат на 21)-при това има разнообразие,дават им пластмасови буркани за еднократна употреба и  по добра хигиена.
  Та ние в Бургас ли сме по-прости или може би сме по богати???? newsm78Както и да е -нека си траем и да злоупотребяват!Вече съжалявам че пуснах темата!Пълно разочарование  bouquet

# 28
  • у нас
  • Мнения: 5 715
О, малко късно виждам тази тема, но не мога да остана безучастна.

Не виждам повод да се държите такъв тон на авторката на темата. И ми се струва, че заглавието е доста показателно - до майките от Бургас. Така че, мнения от чужбина, от други градове, на хора, които идея си нямат за какво става дума, не смятам, че трябва да се публикуват, колкото само да се навърти брояча за публикациите.

АЗ съм твърдо ЗА, за това което е писала Tanya_misha. Само, който не е ходил на ДМК в Бургас не се е сблъсквал с тези проблеми. Явно не долавяте тънката нишка на въпроса - не става дума за тези 30 лв, а за това което ти предлагат. Е, ти си плащаш за тази услуга и съответно трябва да получиш това, което се изисква по закон (ако още има някакви закони). Всяка седмица риба и телешко. Вие не сте ли посещавали кухня или стол - там един ден от седмицата се предлага риба.
Наистина не може всеки ден да се яде пилешко - в яденето и в супата. Ами тези деца не се ли нуждаят от риба, от свинско, от телешко. За това става дума, че тези пари за пилешко са прекалено много. Да не говорим за водните десерти, под всякаква критика. А за грамажа - да не говорим. Не може в съседното градче за 1 лв да получаваш пълни буркани, а тук за 1,50 - 1/4.

И престанете с това защо ходиш на кухня, готви си сама. По една или друга причина една майка ходи на кухня.
Отдавна съм си намислила да се срещна с кмета и да направи проверка в ДМК, защото наистина нещата отиват в някой джоб. Държавата отпуска субсидия за цялата година, която едва ли покрива стойността само на пилешкото.
Миналата година имаше  телешко варено, от което детето ми се натрови. Това е констатирано от лекаря ни. При разговор с техноложката, знаете ли какви й бяха думите - "Цяла нощ не съм спала, заради това телешко". Е, всеки интелигентен човек може да си направи извода, защо няма да спи, ако на телешкото му няма нищо и е с изправни документи. Освен моето дете имаше и още 10-тина, които пострадаха от това, но се коментираше само между майките.
На въпроса ми защо от ноември месец 2006 г не е имало риба ми се отговори, че фирмата, която доставя рибата имала проблеми и сега правили конкурс за друга фирма. Егати конкурса, вече е 2008 г нещата си стоят по същия начин.
Само проверка ще реши нещата и уволнения.  Hug Много хора се самозабравят, но това не е едно време, в което всеки си правеше каквото иска.

Общи условия

Активация на акаунт