Днес се роди бебе - 1,7кг, помагайте!

  • 12 610
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 391
Здравейте!
Днес се роди момиченцето на братовчедка ми в Майчин Дом, след тежка прееклампсия

в 34г.с. - бебката е 1,700кг, 40см
Секцио.

Проплакала е при раждането, не се наложила интрубация.
В момента е в интензивното в кувьоз на кислородно обдишване. Мамата е в реанимация.

Зная , че недоносените бебчета се нуждаят от специални грижи. Моля помагайте ми със съвети - споделете от вашия опит как да облекчим положението на мама и бебо!

Положението последните дни не беше розово. Тя от 2 месеца е по болници на системи да й свалят кръвното. Вчера вече урината беше мътна и кафява, кръвното дори със системите беше над 140/90, и това беше минимума , до който смъкваха. Белтък в урината и тн.

Иначе тоновете на бебка си бяха в норма.
Бебка се е родила нормално и здраво за възрастта дете.

Но може би малко е изостанала във възрастта - така предположи и доктора - с 2-3 седмици .

Не знаем - какво как - споделете?

Чудим се и за кърменето - да се цеди ли  -какво що?

Хелп!   bouquet

# 1
  • Мнения: 50
ако слезе кърма нека да се цеди.Бебо ще има нужда от  нея. Давай кураж и казвайте,че всичко ще се оправи

# 2
  • Мнения: 1 391
Благодаря ти за отзивчивостта!
И аз така смятам - че е хубаво да цеди кърмата, докато бебка е в кувьоз, а после , когато я пуснат, да има какво да папа

Знаете ли - в Майчин дом дават ли да се дава кърма ?? На бебета в кувьоз?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 553
За кой Майчин дом става въпрос?
За жалост трябва да се изчака първите 24 часа. Но щом е проплакала сама е добро начало .
Много късмет на малката и майка и. Peace

# 4
  • Мнения: 22 349
Първо честито бебче.
Хубаво е че майката е била под наблюдение и веднага са изродили бебчето щом е имало някаква опасност за него.
А роди в 32г.с. и теглото беше 1850гр, може би наистина леко е изостанало в килограмите, но ще ги навакса.
Не знам как стоят нещата в София и в отделенията там, но е хубаво ако позволят да се носи кърма. Със сигурност обаче няма да е в първите 5-6дни, до тогава все още се опитват да ги захранват.
Най-добре е да се цеди и да замразява кърмата, в никакъв случай да не се съгласява да и спират кърмата с хапчета или инжекции.

# 5
  • Мнения: 1 391
дано й позволят да кърми!  Praynig И дано има кърма , разбира се!

В Майчин Дом, София!
Бебка се роди при д-р Дуковски.

Вакрелска  newsm78 мисля , че се казва старшата акушерка в интензивното.

А Вашите бебчета, как се възстановиха - в кувьоз ли бяха?
Да, тя от 2 месеца е по болници - специално в този майчин дом е от 10 дни. Пре-еклампсията май е доста коварничка... добре че дотук  Heart Eyes мина успешно всичко!

# 6
  • Мнения: 1 391
Как се процедира със стерилизирането на помпата и шишетата в родилното? за да изцежда кърмата и да я замразява?

Аз така кърмих моето дете, ходих на работа от 5м. и цедях и замразявах - но не бях в болнични условия?

Или първата кърма да се хвърля /макар че е най-ценна  newsm78/ и после като излезе мамата от болницата, вече да се заеме със цеденето и стерилизирането?

# 7
  • Мнения: 109
Привет!

Дъщеря ми се роди в 36 г.с. с Т=1400 гр. и Р=39 см. И преждевременно, и хипотрофично. Размерите са най-малкото притеснително нещо в подобни ситуации. Да, беше в кувьоз на кислородна палатка, хранена чрез сонда... Аз спрях кърмата (съгласна съм принципно, че майчината кърма е най-добрата храна за бебето), но изобщо не мисля че дъщеря ми страда (или е страдала) от факта, че се храни с АМ (нито запек е имала, нито е била болнава...). По тази причинане не мога да дам съвет за цедене и съхраняване на кърма.
Искам да кажа, че Оня от горе (и лекарите) си знаят работата. Позитивни мисли и всичко ще е наред. Още повече зависи и от детенцето колко му е ищаха за живот. Моето беше с голям и затова сега понякога ми иде да му "отвинтя" главата в добрия смисъл на думата.
Вяра и всичко ще бъде наред. След време ще сте забравили колко сте страдали, а ще се сещате само за хубавите моменти.  Simple Smile
Не мисля, че недоносените деца имат нужда от кой знае колко по-специални грижи. Имат, докато не си ги приберем у дома. После е все тая дали ще къпя двукилограмово или петкилограмово дете - еднакво ще внимавам и в двата случая. Грижите по-скоро ще дойдат, ако нещо при раждането или износването се е объркало, та ... лекарските наблюдения ще са приоритет. Но във вашия случай нещата звучат отлично.
 

П.П. Дали името не е Вакрилова? Ако е така... е лекар, не старша.

# 8
  • Мнения: 30
Аз родих в 32 г.с. - 1900, не се притеснявайте бебето ще се оправи, само това повтаряйте на майката и говорете с нея оптимистично ,тя има нужда от това, мен това ме държеше като ми повтаряха лекарите, че ще се оправи. Грижите за детето оставете на лекарите, засега нищо не можете да помогнете. А що се отнася до кърменето едва ли ще може да замразява в болницата кърма, но да е цеди и да я поддържа. Аз започнах да кърмя след месец от раждането и нямаше никакви проблеми, засука веднага.

# 9
  • Мнения: 1 391
много ви благодаря за отзивчивостта и съветите!!
Много успокояващо ми действа, като гледам на снимките хубавите ви бебчета!

Ние всички вярваме, че всичко ще се стабилизира и бебчо ще се справя!!  Peace Praynig

Знаем , че сега основно лекарите имат роля и то самото - но и факта, че вашите бебчета са се справяли с кърменето дори след месец, след като сте поддържали кърма, е вече достатъчен стимул да почнем да поддържаме лактацията в готовност. ако можем разбира се.

Вакрилова, може би е тя да.  Grinning

Пишете ми още, какво се сещате докато бебчо е в болницата, майката позволяват ли й да седи там, или на 7ми ден като при всички секция я изписват от болницата. Как се свижда с бебо?

# 10
  • Мнения: 30
Тук в Русе недоносените деца първо са в интензивно неонатологично отделение и като ги стабилизират ги местят в отделение за недоносени деца, където остават докато направят тегло 2500 кг и ги изписват. Ако всичко е наред изписват майката от родилното и тя може всеки ден в определен час за свиждания да го вижда и да получава инфо за състоянието на бебето. Аз отидох в отделението за недоносени да кърмя две седмици след моето изписване от родилното, защото бебето трябваше да има 2 кг и да е извадено от кувьоз, то беше вече на месец. Питай каквото се сещаш. Ако майката е добре не виждам смисъл да стои в болницата ако не кърми защото с нищо не може да помогне, пак може да си го вижда всеки ден.

# 11
  • Мнения: 124
Здрасти и честито бебче!Вероятно още не може да му се зарадвате но и това ще стане,нещата ще се оправят,само търпение и спокойствие.Направиха ми спешно секцио в 35г.с. заради прееклапсия и извадиха бебо 2700кг. и 48см.така,че не бил в кувьоз а само на кислородотерапия.Започнах да го кърмя на четвъртия ден,на шестия ме изписаха,но на десетия ме прибраха в бърза помощ пак заради високото кръвно и трябваше два дни да не го кърмя заради хаповете и през това време беб беше на АМ и после като опитах той вече не искаше да суче защото му беше по трудно и така кърмата ми спря и ние си пием АМпочти отначалото,така че не е болка за умиране,въпреки че наистина няма по добро от кърмата.Желая бързо стигане  до 2,500кг.,че да ви изпишат и скорошно възстановяване намамчето.

# 12
  • Мнения: 387
Collibri, честита племенница!   bouquet
Да разкажа и аз как беше при нас специално за кърменето. Моето дете се роди в 34 г. с., 2200 г - секцио. В интензивната стая лежах с още една жена, на която направиха секцио в същия ден поради прееклампсия, нейният бебок тежеше 1800 г (това си спомням). На 3тия ден вече носехме изцедена кърма в неонатологията (тогава някъде пробвах и да го кърмя по настояване на неонатоложката, той беше още в кувьоза и го вадеха) - резултат нямаше. Коластрата май отиде зян - хвърляхме я. Даваха ни стерилизирани шишета и изцеждахме ръчно. На мен отказаха да ми стерилизират помпата за да не я повредят, а и тя имаше части за които пишеше изрично да не се варят (изваряваха шишетата на котлон). Малките юнаци "лапаха" кърма с апетит. Когато след няколко дни ми донесоха малкия в стаята продължих с цеденето, защото той засукваше но беше твърде слаб за да се нахрани от мен и му беше по-лесно от шишето. Първите дни се подлъгах, че суче, но той не наддаваше и грам, затова го хранех с шише поне виждах колко изпива и взе да наддава много добре. Изписаха ни някъде на 10ия ден.  Когато вече си бяхме в къщи и той стигна около 3 кг започнах да си го кърмя и рядко ползвахме шишето.
Само да отбележа, че хилядите предупреждения от страна на персонала на болницата и от други майки, че бебо ще свикне с шише и няма да пожелае гърда се оказаха неверни при нас, за което много се радвам.
Другата жена остана да чака да й свалят нейният мъник в стаята. Тя имаше мноооого кърма  Laughing. Доста повече от мен. Сигурна съм, че го кърми и до сега...  Crazy Засякохме се на първия контролен преглед случайно, но нямахме време да говорим...само зърнах малкия и ми се стори по-голям от Тери  ooooh!
Дано братовчедка ти успее да запази кърмата си! Нека настоява и направи всичко, което зависи от нея да дава на бебка кърма дори и изцедена... дано е възможно! А за другото Isa76 ти е писала, говорете с мама и й давайте сила, защото сигурно й е трудно сега...  Hug
Бая дълго стана, но исках да съм подробна. Надявам се да съм била от полза.

# 13
  • Мнения: 1 391
Страхотно благодаря за подкрепата!

Майката се чувства добре и е много оптимистична и борбена и положително настроена към кърменето , така че стига да има условия, сигурно ще се опита да се справи!!!

Днес ще нося мойта помпа Авент, ако й свърши работа, ако не - ръчно - важно е поне някак да се изцежда!

И книга за кърменето съм взела!

  bouquet

# 14
  • Мнения: 139
Честито бебче. Много здраве и Бог да е с него. Praynig
Най - важното е сега да подкрепяте мамчето, защото трудно се изживява раждането на малко бебоче. Успокоявайте я, че всичко ще е наред. Наистина е много важно. Понеже около мен нямаше мами с хипотрофични деца, а и не знаех за този форум изживях тежка следродилна депресия, от която и до днес се отърсвам. Вдъхвайте и вярата, че бебочко е едно напълно нормално дете и просто трябва време да настигне връстниците си. Грижите за едно малко дете не са по - ралични от грижите, за което и да е дете.
За цеденето нищо не мога да кажа, но ако има сили да се цеди - да се цеди, ако няма да не се притеснява. Децата хранени с АМ не са по - лоши от другите, които ги кърмят до година и нагоре. Натрапването на мисълта, че кърмата е здраве и кърмените деца са по - здрави също влошава нещата.
Това е засега от мен, ако имаш други въпроси питай ще се радваме да помагаме.

Общи условия

Активация на акаунт