Майчинството - счетоводно - 8

  • 42 128
  • 1 019
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 124
Здравейте,имам следния въпрос -По майчинство съм към частна фирма /фиктивно се водя на работа/ на 03.03.2008 г. детето ми навършва 2 год. и от фирмата ме питат как искам да ми прекратят договора - съкращение или по взаимно съгласие - имам ли право на обезщетение от бюрото по труда и дали мога да получавам от социални грижи обезщетение до навършване на 3г. на детето.
Благодаря!

# 31
  • Мнения: 961
Здравейте и много благодарности на мамите, които ни консултират в тази тема.

Моят въпрос е следният: Вярно ли е, че за цялата бременност се полагат 180 дни болничен (в предишната тема някой го беше споменал)? До датата, на която ще ми издадат болничния за 45 дни преди термина, аз ще имам 187 дни болничен. Означава ли това, че преди да изляза тези 45 дни в болничен, ще трябва да се върна на работа за 7 дни?

Предварително благодаря.

# 32
  • Мнения: 63
Здравейте, мамчета!
Нуждая се от вашето компетентно мнение. От 5.02 съм в 45 дневния болничен преди раждането. От 1 октомври, 2007 се осигурявам в една фирма. Интересува ме 6-те месеца, въз основа на които се изчислява майчинството непосредствено преди термина ли трябва да бъдат или мога да представя като доходи последните 4 месеца + февруари и март, 2007(тогава съм осигурявана на по-висока заплата).
Благодаря много предварително за вашите отговори. В НОИ всеки ми дава различна информация и вече се побърквам да обикалям без никакъв резултат.

# 33
  • Мнения: 4
эдравеите скапи мами аэ много се интересувам от един въпрос-колко дни имам право на болни4ен преди 45дни преди раждане аэ имам до 06.03.2008 общо 128дни а 45дни преди раждане се пада на 11.04.2008.Нали могат да ми дадат още дни.И друго эа да си вэимам болничните оставам в болница след като ми дадът 60 дни но сега като ми иэтече тоэи на 06.03 трябва да вляэа в болница эа 3дни и ми дават 30 и после още 30 но сега проблема ми е че аэ ще правим сватба на 09.03 дали ще могат да ми продалжат болничния беэ да оставам в болница.Благодаря ви

# 34
  • Мнения: 63
Здравейте! Laughing
Първо, поздрави за чудесната и полезна тема!  bouquet

И сега, моя въпрос - през март 2008 г. ми изтича майчинството. Водя се фиктивно на трудов договор, но днес по телефона счетоводителката ми каза, че т.к. ми се полагат 40 дни платен отпуск след изтичането му, трябва шефът да ми внесе осигуровки за този период. Това, разбира се,  означава, че трябва аз да си ги платя. Осигуряват ме на минималната раб. заплата. Тъй като в момента нямам възможност да разговарям лично със счетоводителката ми, ви моля за малко помощ.

1. Интересува ме каква сума трябва да се внесе и може ли това да се избегне.
2. Как е по-добре да си прекратим трудовите правоотношения - със съкращение или по взаимно съгласие?
3. Колко време трябва да е минало от последния път, когато съм получавала обезщетение за безработица, за да мога да получавам такова отново. 3 години или 15 мес. по време на майчинството са достатъчни?

Предварително ви благодаря за отделените време и внимание! Hug

# 35
  • Мнения: 512
Хей, здравейте и от мен!
Благодаря на всички, които отговаряте на въпросите ни тук, бъдете живи и здрави!

Аз имам един малко хипотетичен въпрос (засега  Grinning). Работя на трудов договор, но планирам да сключа и един граждански.
Взимането на хонорари по гражданския ми договор ще навреди ли по някакъв начин на ползването ми на болнични и отпуска по майчинство? Имам ли право да си отглеждам детето, но да получавам хонорари?

# 36
  • София
  • Мнения: 2 901
Поздравления за прекрасно организираната първа страница на темата! Стики, наистина, каквото не ми беше станало ясно преди, вече напълно ми се изясни!

Имам един въпрос за отпуската - вярно ли е, че заплатата, която изплащат по време на платен отпуск също се изчислява на база на предишни месеци?!? Мислех, че се взема последно договорената заплата. В случая, нашата счетоводителка ми каза, че ако съм си вземела отпуск в януари, щяла да ми падне базата за болничния за бременност и раждане който започва от началото на май. Това има някаква връзка с факта, че съм на по-висока заплата от януари? По-високата ми заплата е от началото на януари и до края му едва ли не не било хубаво да се излиза в отпуск. Трябвало ли е да работя пълен месец на новата заплата или е можело да си взема отпуска в края му, без отрицателен ефект?

# 37
  • Мнения: 30
И аз имам един въпрос относно размера на обезщетението за бременност и раждане.
От 11.12.2007г. излязох в  45-дневния болнични преди термина.Родих сина си на 04.01.2008,дадоха ми следващия 42-дневен болничен.
Ще получавам минималното обезщетение,защото имам само няколки дни на трудов договор преди излизането ми в болничен,т.е. 180 лв за 2007г.,но какъв ще е размерът на болничните ми през 2008г.?Ще остане ли 180лв. или трябва да бъде вече 220 лв-съответстващ на МРЗ за 2008г.? newsm78

# 38
  • Мнения: 69
  Здравейте,веднъж ми помогнахте и сега отново се обръщам към вас.
    Съкратена съм по чл.222 ал1 от КТ  ,с дете под три год възраст и 10г трудов стаж.Осигурявана съм върху минималната заплата.В Нои са изчислили че размера на обезщетението възлиза на 108,88лв
  Въпросът ми е имали грешка в изчислението ,защото ми бяха казали че ще бъде  80%от минималната заплата.
   Съмненията са ми в резултата от реакцията на служител в    НОИ че май са пропуснати  някоя друга година от стажа и затова сумата е толкова малка.
      Ако е така вярно ли е че мога да обжалвам в срок от 14 дена .

# 39
  • Мнения: 69
   Сега погледнах в трудовата книжка там е записан   чл328 ал 1 т 3,а в разпореждането е записано "...........обезщетение за безработица по чл222 ал 1         

# 40
  • Мнения: 131
Скоро ми изтича майчинството-2 години,и искам да поискам трета неплатена година.Въпросът ми е дали мога да поискам да ми изплатят отпуската,насъбрала се досега и след това да си пусна за трета година.
Другият ми въпрос е мога ли да работя почасово през тази трета година на граждански договор.
Много Ви благодаря предварително.

# 41
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 747
Здравейте. Искам да ви задам въпрос,на който до сега не съм получила еднозначен отговор. Предстои ми да родя на 25.05.2008г,т.е. на 09.04. излизам в болнични.Проблема идва от там,че работя по една програма,организирана от бюрото по труда и нашата община. На 18.06.2007г ме назначиха с едногодишен трудов договор като учител в едно училище. Договора ми е подписан между мен и общината,но парите по програмата идват от бюрото по труда. За дейността си се отчитам в общината,там си нося болничните и молбите за отпуска. Когато отидох да питам колко ще получавам докато съм по майчинство и за какъв период, ми казаха , че ще вземам само 9мес. 90 % от заплатат си,както е за работещите бременни, но аз съм била по програма и нямали друг ангажимент към мен, т.е. след това няма да вземам 220лв докато детето ми стане на    2 г.
Правилно ли е това и как да постъпя?

# 42
  • Мнения: 1 020
Здравейте и от мен,
предстои ми раждане, живот и здраве на 4.10.2008 г.
на тр. дог. на половин работен ден съм. Дохода ми съответно е нисък..
имам възможност да се доосигурявам за да получавам по-високо майчинство, как е по-добре да стане това?
Дог. с друга фирма, като аз сама си плащам всички вноски за 500 лв. брутна заплата.
Или  като самоосигуряващо се лице? или то е едно и също?  newsm78
нищо не разбирам от счетоводство но не искам да съм с малко парички когато бебо се роди...
искам също да питам 90 % от брутната или от нет-ната заплата се получават тези 9 месеца?
и ако искам да се осигурявам на 500 лв. брутна заплата, колко ще трябва да внасям всеки месец?

# 43
  • Мнения: 942
Здравейте!
Имам следния въпрос:
Значи досега съм в майчински за първото ми дете ,което в момента е на 1г. и 9 мес. и съответно съм и в болнични за втората ми бременост (която е с ВТР 21.02.2008),значи получавам половина майчинство за първото ми дете и болнични.Въпроса ми е на каква база следва да ми се изплатят 45-те дена преди раждане ,както и останалите дни от тези 315 дена? Вземат се като база последните 6 месеца както е при болничните или си получавам 90% от брутната заплата?Аз ли съм в грешка или някъде бях чела че в положение като моето-(бременна с второ преди изтичане на първото майчинство) се всима базата която е по-добра за мен? И че ще ми се изплащат тези дни преди раждането и другите на база еднаква с тази която съм получава при първото дете?!? Май много объркан ми стана постинга,но се надявам се разбрали какво имам впредвид.Ще бъда много благодарна за всяко мнение  bouquet Надявам се да не ставам и много нахална,но питането ми е спешно Embarassed

Благодаря предварително на всички  bouquet

# 44
  • Мнения: 25 571
Извинявам се, че въпросът ми не е свързан с майчинство, но ме насочиха да питам тук.
Искам да знам, ако работодател съкрати работник поради намаляване обема на работата, какво дължи на работника и какво дължи на държавата като данъци и осигуровки. Ако договорът е прекратен на 31.01., дължи ли осигуровки за февруари и на какво основание? Ако да, в какъв размер са те, при положение, че става въпрос за минимална РЗ.
Много е важно да науча колкото може повече подробности до понеделник! Благодаря предварително! 

Общи условия

Активация на акаунт