Родени с талант

  • 821
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 458
Това което ми се иска да обсъдим тук е какво правиме когато забележиме, че детето има някакъв талант.
Опитваме ли се да откриеме "нещо по-различно"? Пренебрегваме ли "симптомите"?

Как постъпваме или ни се иска да постъпим когато нещо ни се набива в очите? Как търсим правилната инстанция за изява не това нещо по-специално в децата ни?

Изобщо, нека да си помогнем със съвети и примери за талант и това как да го развиваме.

Разбира се имам си и причина да пусна темата  Mr. Green
Едната ми дъщеря от години ме тормози с " моля те мамо запиши ме на тичане, искам да се състезавам" Когато беше малка го приемах за временно желание и увлечение - особео след като винаги тя печелеше състезанията.
С годините виждам че това  нейно желание не утихва. Вече забелязвам и хуса който има винаги да е първа и да се състезава.
Днес дори когато беше с колелото в парка, видя някой да тича и първото нещо което каза бе: "може ли да се състезавам с него?"  Когото и да срешне винаги ги кара да тичат с нея и да се състезават. Тормози и сестра си която милата хич, ама хич не е спортна натура  Joy В училище всички деца са минали през ситото и тя общува само с тези които са я победили в тичането. Начина по който го казва обаче е много инетересен : "той/тя сега ме победиха, но следващия път аз ще съм първа!" или " той/тя изобщо не могат да тичат, няма какво да си говоря с тях и не са ми приятели"

Някои от вас знаят, че миналата година тя спечели второ място за класа си на щафетно бягане. Преди и след състезанията плаче, че не може да стъпва на крака си заради раната която има, но стане ли дума за спорт... всичко забравя, все едно нищо и няма. Аз като я гледах сърцето ме болеше, но тя беше твърдо решена да спечели. Както казва майка ми, тя е нахъсана като пит бул и не усеща болка когато е на състезателната площадка.

Чудя се дали е добре да я насоча към някой спорт и кой по-точно. Ако питате мен, предпочитам танци  Grinning което също и допада, но не така както спорта. Дали това не е временно явление и след време да се окаже, че ориентирането към спорта е било грешка?

Според вас на каква възраст може да се подразбере дали детето наистина има нещо или това са наши си илюзии които нямат нищо общо с реалността.

Вие сте  Peace

# 1
  • Мнения: 858
Аз бих си записала детето щом има такова голямо желание.Нека да пробва и тя сама ще прецени дали е временно увлечение.Освен това щом има такова голямо желание да се състезава явно е от децата които имат нужда от изява -моята дъщеря е така.Когато беше на 6г ми каза-не ме интересува какво ще правя искам да съм на сцена!И сега танцува а любимият и момент е когато дойде състезание Joy
Мисля че трябва да и дадеш възможност да опита.Освен това спорта ги разтоварва психически а децата определено имат нужда от това PeaceОсвен лека атлетика друго не се сещам newsm78щом обича да тича май е за там Blush

# 2
  • Мнения: 3 271
Интересна ситуация Simple Smile
Аз бих я записала, няма да е проблем да ходи на тренировки и състезания, а докато стане на по-сериозна възраст и разбере това ли иска наистина ще е имала време да му се "нарадва" Simple Smile Иначе рискуваш да й остане някакъв вид неосъществена мечта, която може в някаква степен да й попречи нататък.
Едва ли се притесняваш от травми, така или иначе тичат и скачат много. Така че смятам, че ще  е добре за нея.

Нямаме точно такава ситуация, но да, като забележа увлечение в някаква посока го поощрявам с инфо или каквото трябва. Никога не знаеш какъв интерес, талант или способност може да развие детето ти в бъдеще. Така че им давам старт в каквото решат, за да имат база да направят информиран избор Wink

# 3
  • Мнения: 2 700
Ако имаш възможност да я водиш на спорт, не виждам причина да не го направиш. Дали от нея ще стане спортист или не, времето ще си покаже. По думите ти, трябва да се ориентираш към индивидуален спорт. Не знам какви са ти приоритетите, но за мен децата трябва задължително да тренират някакъв спорт, ако не за друго, поне да си изразходват енергията. Не коментирам останалите плюсове и минуси.

Мен лично ме е срам Embarassed, но аз не стимулирах "таланта" на дъщеря ми, поради липса на време и разминаване в приоритетите. От един от най-известните български хорове бяха прослушали дъщеря ми и бяха казали, че я записват в хора без изпит, но заниманията бяха три пъти седмично в неудобно за мен време, пък и аз предпочетох английски и спортни танци. Спрях я от рисуване, поради същите причини.

Не знам на каква възраст може да се отсяват таланти, но съм убедена, че децата трябва да пробват палитра от занимания, за да се ориентират кое ги влече.

# 4
  • Мнения: 3 271
но съм убедена, че децата трябва да пробват палитра от занимания, за да се ориентират кое ги влече.

Точно това е и моето виждане. Пък покрай това какво ги влче може да открият също в какво са добри  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 593
Като чета тя твоята щерка си е родена за лека атлетика Mr. Green запиши я  то после ще се види  bouquet

# 6
  • Мнения: 131
Пробвай,kiara,следния вариант:сядайте с детето пред телевизора да гледате танци и различни спортни срещи-баскетбол,волейбол,лека атлетика,с две думи-всякакъв спорт и където детето ти гледа с голям интерес,в захлас ,може би там му е мястото.Ако имате кабелна телевизия там има спортни телевизии,излъчващи спорт по цял ден.

# 7
  • Мнения: 4 458
Пробвай,kiara,следния вариант:сядайте с детето пред телевизора.....

Добра идея  Peace

Да си призная от както я знам все си я гледам и си мисля за че ще е добре да я запиша на гимнастика. Винаги, от бебе е имала извивка като на гимнастичките.
Не съм  по спорта и нямам идея как да постъпя. Ще пробвам обаче това с телевизионните програми.
Тя е добра и в танците, обича да е на сцена и за това си мислех за танци или балет, но не иска и това си е. Музикалните инструменти също не са интерес - бяха на курсове по барабани но ...

Водих ги и двете на карате, но не им кареса. Кънки на лед беше интересно за тях та по едно време си мислех фигурно пързаляне...

Какво да ви кажа... Едно обаче знам, Millena е много права че ако я оставя така само с желанието може да и навредя.

solaris , това което си направила наистина е ужасно от страна на детето. От твоя страна, нямало е друг избор. Аз никога няма да забравя как мен ме отписаха от балет (още бях в детската градина, но помня) понеже на никой не му се занимава да ме води и взима.
За съжеление аз имам същия твой проблем. Сама гледам децата и мога да ги водя някъде само вечер или в събота ( в неделя работя ).


чучулигата как реши точно на танци да я запишеш, все пак има и други сценични изяви? Какви танци са и как избра точно тях?

А, вярвате ли на това, че ако трябва да се случи то то ще стане по един или друг начин? Аз хем съм склонна да вярвам на това хем и си мисля че не е лошо и ние да подпомогнем малко съдбата.

# 8
  • Мнения: 858
kiara реших за танците защото беше очевадно че пеенето не е най силната и страна Mr. GreenВ интерес на истината тя е най подходяща за някоя театрална група но в нашия квартал аз поне не знам да има.И така стигнахме до танците.Реших че ще ги използвам като вид спорт.Като порасне и почне да се придвижва сама ще я запиша в някое театрално студио и да прецени дали и харесва повече от танците.Иначе в момента танцува шоуденс и хип-хоп.Това и пасва на темперамента-не си пада хич по спортните танци Whistling
Мисля че не е лошо от време на време да подбутваме съдбата в определена посока Peace
Дай шанс на детето си -понякога е нужно много малко за да се чувстват щастливи.Щом има такава тръпка към спорта дай и възможност да я изживее Hug

# 9
  • Мнения: 2 700
А, вярвате ли на това, че ако трябва да се случи то то ще стане по един или друг начин? Аз хем съм склонна да вярвам на това хем и си мисля че не е лошо и ние да подпомогнем малко съдбата.

Откровено казано, не знам.  Thinking Уж съм привърженичка на теорията, че няма случайни неща, но пък човек сам избира пътя, по който да върви. Най-ми допада "Така е трябвало да стане".

# 10
  • Мнения: 3 271
А, вярвате ли на това, че ако трябва да се случи то то ще стане по един или друг начин? Аз хем съм склонна да вярвам на това хем и си мисля че не е лошо и ние да подпомогнем малко съдбата.

И да, и не. Специално по отношение на спорта каквито и дарби да има не се ли започне с адекватни занимания на определена възраст после физически не е възможно това да стане, поне не на достатъчно добро ниво.
Иначе друг вид интереси така или иначе ще "избият" в един момент. И все пак, ако се подпомогне има много по-голям шанс човек да стане по-добър професионалист, ако започне по-рано.

Мисля, че съм ти споделяла, че преди около 2 години осъзнах, че повечето хора, които страшно уважавам за професионализма им (но става дума за спортисти, музиканти и т.н., не за интелектуалци, разбира се) са започнали да се занимават със съответната дейност на 5-6 г. Може да е съвпадение, но аз лично мисля, че не е.

# 11
  • Мнения: 2 616
Спортът винаги е полезен, под всякаква форма.

Моето предложение е да я запишеш на няколко неща, които мислиш, че й допадат. След няколко тренировки тя сама ще реши кое й е на сърце най-много. Нека опита, нека се докосне до различните спортове. В накакъв случай няма да й навредиш или да я претовариш.

Аз съм ходила на тренировки по спортни и народни танци, пеене,компютри, езици, и на джудо май ходех по едно време-изобщо цялата ми седмица беше запълнена с извънкласни занимания.Имало е дни, когато съм ходила от едната тренировка на другата-ни бих казала, че съм се уморявала или ми е оказвало влияние в училище, напротив бях отличничка, научих се да си ораганизирам перфектно времето и спортът ме научи да се боря и да преследвам целите си.

# 12
  • Мнения: 30
Абсолютно си права!Аз също мисля,че трябва да и дадеш шанс да опита.Голямата ми дъщеря когато беше в 3 клас искаше да тренира лека атлетика,но не я записаха защото има далекогледство/и носи очила/не трябва да се натоварва.По същото време дете с което е отраснала/момче/се записа на тенис на маса и тя реши да опита.След три месеца стана на 3 място на северна България,а не знаеше всички удари.Сега вече има и първи места и втори на републикански и международни състезания.Много е упорита и амбициозна,а спорта е направи и организирана.Сега е 6 клас и в училище е перфектна.Сестра и е на 6 години и реши да опита и тя.Първата вечер след първата тренировка стана нощта да ми каже,че тя не била родена за този спорт и повече не стъпна в залата.Така,че според мен те трябва да го разберат стават ли или не?Успех ако реши!

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дай шанс на детето, може да отглеждащ някой бъдещ световен шампион пък знаеш ли.

Общи условия

Активация на акаунт