НЕ МОГА ДА ОТКАЗВАМ НА РОДНИНИ, А ТЕ НЕ СПИРАТ ДА ИСКАТ?!

  • 3 908
  • 31
  •   1
Отговори
Здравейте приятели ! Много бих искала да споделя и да се поуча от вашия опит и мнения по следния за мен проблем:
Имам проблем с казването на "НЕ", освен ако нямам аргумент, който да е приемлив за искащият.
Много често не ми се прави нещо, просто, защото нямам настроение, кондиция или защото това ми носи вътрешен конфликт, но тъй като няма как да го обясня като аргумент, просто приемам да услужа и след това се чувствам зле, за това, че все поставям удобството и комфорта на другите над своите и заради страха ми да откажа, за да не ми се разсърдят близките и да ме игнорират, както вече се е случвало. А моите роднини всеки път щом разберат, че нещо правя, което може да се комбинира и с техни нужд и, не пропускат възможността да се възползват, като предварително са ми измислили  план, който нямало да ме натовари и притесни според тях. Визирам брат си най-вече, който разбира за моите планове и маршрути от родителите ми. Иначе, ако няма нужда никога не ме търси, просто да разбере как съм, още повече че в момента съм и бременна?!
Ще ви бъда благодарна, ако предложите конкретни идеи как да ги отрязвам деликатно, без това да породи конфликт между нас и болка на родителите ми, които смятат, че ние непременно трябва да сме си най-близките хора и да сме отзивчиви един към друг, макар , че никога не сме били близки, нито пък те са били близки с техните братя, а напротив ?! Нямам нищо против брат си, но ми е страшно неприятно да ме впряга в колата на ежедневието си за дребни битовизми, с които  е нормално човек се справя и сам! Да допълня само, че аз съм от хората, които никога не занимават близките си със своите ангажименти. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 315
а мъжът ти какво мисли?и не , не можеш да го направиш деликатно,защото когато някой е свикнал да те ангажира не може лесно да се откаже.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Момиче, научи се  да казваш НЕ и то без да даваш обяснения. Мисля, че проблемът ти е именно в търсенето на някакво обяснение. Не се поддавай на това. Просто казваш Не или Не мога и точка. Без обяснения. Приготви се да изтърпиш сръдните, защото е ясно, че без това няма да мине. Но докато позволяваш да те яхат, ще те яхат, та чак пушек ще се вдига.

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Най-просто е да ги отрежеш, без резки думи, но категорично.
Най-елегантно -  да почнеш и ти да го товариш така, между другото. Още повече, щом си бременна. Така, пътем, да ти купи нещичко и да ти го донесе, нищо че не му е на път, все ще си намери някоя работа в района. Действай и ти посредством родителите ви, щом това е "узаконената" практика.
Или не отказваш молбата му, обаче просто не успяваш да я изпълниш, съответно една, две или повече седмици, като междувременно му се обаждаш и пространно му се извиняваш.

# 4
  • Мнения: 768
 Докато не казваш "не", ти си човек без мнение. Естествено е да те игнорират. Стани личност и ще те уважават и ще се съобразяват с теб.

# 5
  • Мнения: 2 161
Най-лесно ми е да кажа "НЕ".Не крещя,не се ядосвам.Едно категорично НЕ,може да е много здравословно за човек.

# 6
  • София
  • Мнения: 903
Докато не казваш "не", ти си човек без мнение. Естествено е да те игнорират. Стани личност и ще те уважават и ще се съобразяват с теб.


 Peace

# 7
  • Мнения: 81
И аз сам са щата ,кой какво поиска аз услужвам давам ,раздавам се ,после пак не смея да си поискам нещата обратно .Винаги поставям на първо място някои друг ,но не и мен самата .аз сам на заден план ,ако останат пари тогава за мен .И при мен е същия проблем не мога да казвам НЕ .

# 8
  • Мнения: 179
Аз съм същата  Embarassed,постоянно ми се обаждат роднини/близки и не толкова/ с техните молби ,да излезе мъжът ми от работа за да ги чака и води някъде,да отида до другия край на София до определен магазин,да дойдат децата им у нас за няколко дни/апартаментът ни е малък/, да намеря работа на някого ,да дам пари на техен приятел и какво ли още не  ooooh! Вече със страх си вдигам телефона на роднини,а ги имам доста  Sadзащото знам,че винаги някой ще иска нещо  Confused Мъжът ми откровено се бунтува и с право ,всеки път ми казва да не поемам ангажимент,но аз просто немога да кажа "НЕ"  Cry Тези т.н. роднини дори не са от семейството,а са братовчеди и хора които дори незнам какви ми се падат точно newsm78  А техните желания и молби стават все повече и повече...    Tired

# 9
  • Мнения: 2 197
Докато не казваш "не", ти си човек без мнение. Естествено е да те игнорират. Стани личност и ще те уважават и ще се съобразяват с теб.
Много ми хареса това. Точно така.
Казването на "Не" не би трябвало да те притеснява. Всеки е в правото си да прецени дали може да вмести в програмата си нуждите на някой друг.
Аз никога не съм имала затруднения. Даже понякога съжалявам след това, но не понасям някой да ми измисли работа или маршрут без да ме попита преди това. Особено ако не мога да очаквам същото от негова страна.

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Като се роди детето пак ли ще търчиш да угаждаш на всеки?!
Трябва да си твърда и да изискваш уважение, иначе всеки ще те мачка. Хич да не ти пука да ги режеш, дори да се засягат.
А сега ти е моментът да капризничиш и дори да се лигавиш.

# 11
  • Мнения: 189
Почти същия проблем, аз също не можех да казвам "не", но поне не са ме тормозили роднини, а колеги.
Откакто започнах да казвам "Не",  колегите ми спестяват от пари за кафе и цигари. Много ми беше трудно, да не би да ми се обидят, защото аз се чувствах зле, че съм лоша. Просто ми прикипя в един момент и се спрях.
Успех, просто бъди твърда. Брат, не брат, никой няма право да ти разпределя ежедневието.

# 12
  • Мнения: 215
Момиче, научи се  да казваш НЕ и то без да даваш обяснения. Мисля, че проблемът ти е именно в търсенето на някакво обяснение. Не се поддавай на това. Просто казваш Не или Не мога и точка. Без обяснения. Приготви се да изтърпиш сръдните, защото е ясно, че без това няма да мине. Но докато позволяваш да те яхат, ще те яхат, та чак пушек ще се вдига.

Има два варианта - или да кажеш НЕ измисляйки си някаква причина или да откажеш директно позовавайки се на нежеланието си да го направиш. Рано или късно ще разберат, а ако ти се разсърдят още по-зле за тях, но мисля, че бързо ще им мине

# 13
  • Мнения: 2 401
Не мога да ти дам съвет как да го направиш деликатно, защото и аз не го умея, в смисъл не го правя деликатно.  Някой беше писал да се научиш да казваш НЕ, за да те уважават - абсолютно верно. Имаше една книга, казва се "Не казвай Да, когато искаш да кажеш НЕ", потърси я и поработи върху това.

# 14
  • Мнения: 985
Момиче, ти на колко години си? По написаното преценявам, че си около 20-25. Време ти е да се научиш да отказваш. Човек може да помага на роднините си, но не и да живее живота им. Предполагам, че като екстра ти се вменява често и вина за това-онова.  За себе си приех, че мога да бъда безрезервна само за двама човека и то не за всичко. От сега уча дъщеря си да казва НЕ и да отказва, когато й се налага да върши нещо напреко волята си. Така де. Човек живее със себе си 24 часа в денонощието и е длъжен да си подсигури комфорт. Иначе го наляга синдрома "искам да се напусна".

Общи условия

Активация на акаунт