"А като взимате мястото ми, искате ли..."

  • 3 727
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 278
Здравейте!  Simple Smile
Тези дни ми е придошъл един силен импулс по отношение на местата за паркиране на хората с увреждания. А именно - дразня се по паркингите на разните магазини и други подобни, че специалните места са вечно заети не по предназначение. ЧовекОт, приспан от инерцията, иде, мята си автомобилчето на широчко и на близичко, и хич и не обръща внимание на табелките и знаците. 
Та, със засилването на импулса у мен Simple Smile, си припомних каква табелка съм виждала по Загребските паркинги под знака с инвалидната количка:

"А като взимате мястото ми, искате ли да вземете и моето увреждане?"

Много силно внимание ми беше обърнала табелката тогава и си спомням колко ясно усетих пробуждащото послание на този прост въпрос.

Та, вчера ми хрумна, че можем да направим една малка пробудителна кампания чрез този тъй силен въпрос, която изисква минимални средства и усилия - просто всеки, който приема присърце проблема, може да си носи едно тестенце с посланието на лист в чантата и да подпъхва по листче под уважаемите чистачки на уважаемите автомобилчета на още по-уважаемите дремуцащи по инерция. 

Като как намирате идеята?  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 997
Идеята е хубава. Не знам, обаче, щом "страхът" от закона не е в състояние да спре шофьорите, дали апелът към съвестта им ще успее.  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 278
Да ти кажа честно, Елена  Simple Smile, за мен тук не става въпрос да бъде спрян някой. Както самата ти казваш, дори законът не спира. Ясно е, че когато съвестта не е иманентно състояние за някого, то тя няма и да заработи току-така. 
По-скоро аз го разбирам като едно пробуждане на унесения по инерция човек, отколкото като превъзпитание или спиране. Има много хора, които имат достатъчно развити потенциал и съвест, за да осъзнаят нещо, но просто са "спящи" спрямо това нещо. За мен именно тези хора могат да бъдат някаква, да я наречем в чест на Йосарян  Grinning - целева група.

Е, разбира се, съвсем друго е, когато текстът виси на табелка под знака, а не като "наказателно" листче на джама, но пък и все да чакаме общината или филанкишията също не си е работа.   Simple Smile
 
 

# 3
  • Мнения: 263
На мен идеята много ми харесва!!! newsm10

# 4
  • Мнения: 2 232
И на мен ми допада идеята, ще взема да си разпечатам такива листчета и да си нося. Simple Smile
Все се надявам на някой да подействат подсъзнателно и при следващо такова паркиране да се замисли дали да го направи.А най-ме е яд на тези със жълтите униформи, които правят всичко друго, но не и да махат такива нагледци от инвалидните места.Готови са да махнат кола с инвалиден талон спряла не на нястото си (поради факта , че е заето), отколкото да разкарат лъскавите джипове и коли спряли на местата ни....

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
И на мен ми допада идеята, ще взема да си разпечатам такива листчета и да си нося. Simple Smile
Все се надявам на някой да подействат подсъзнателно и при следващо такова паркиране да се замисли дали да го направи.А най-ме е яд на тези със жълтите униформи, които правят всичко друго, но не и да махат такива нагледци от инвалидните места.Готови са да махнат кола с инвалиден талон спряла не на нястото си (поради факта , че е заето), отколкото да разкарат лъскавите джипове и коли спряли на местата ни....

и аз съм за такава кампания
въпреки че си признавам често спирам пред била на тези места  защото обикновено тези 4бр за майки с деца /а съм сама минимум с едно дете / са заети и няма ка кда стигна с количката и покупките и две деца едното почти бебе на по-далечните...

# 6
  • Мнения: 2 242
ПОДКРЕПЯМ!  newsm10

# 7
  • София
  • Мнения: 2 262
Деметра много ми допада написаното от теб. И знаеш ли, моите и двете деца са с ТЕЛК, аз не съм им вадила талони за инвалиди, но моя мъж категорично отказва всеки път да спира на тия места, казва, има си закон и аз няма да заемам местата на хора, които се нуждаят от тях, нищо че и двете ни деца са с много проценти. Прав е, но понякога се ядосвам, когато вали и тичам от отдалеченото място и видя някой профан с голяма и лъскава кола как се е наместил непукистко на такова място.
Подкрепям идеята с две ръце, и съм твърдо уверена, че тези колкото и листчета да им закача, няма да престанат да паркират, и ще са същите дебили!

# 8
  • Мнения: 4 585
Поставяйте ги така, че да се четат отвън. И други хора да ги прочетат.
Ефект ще има, но колко голям,

# 9
  • Мнения: 1 157
И на мен ми допада идеята, ще взема да си разпечатам такива листчета и да си нося. Simple Smile
Аз от скоро имам такива лисчета в чантата Laughing даже половината дадох на една приятелка.

въпреки ,че ние още се движим с беб. количка много ме  е яд #Cussing outкогато има паркирани коли по тротоарите и така паркирани,че се е налагало да слизам с количката на улицата където се движат колите ,за да заобиколя някое паркирана кола на тротоара и това адски ме изнервя #Cussing outзатова вече в чантата ми имам такива лисчета Laughing но си мисля  newsm78дали някои ще си вземе поука и следващия път да паркира правилно Money

# 10
  • Мнения: 872
Аз пък мисля, че това ще подейства .Е, не на всички със сигурно, но на голяма част от неправилно паркиралите.
То трябва човек да е пълен..., че следващия път като тръгне да паркира, не където трябва да не му светне една червена лампичка, с това което е намерил на стъклото си.
Може да се направи надписът и на някакви трудноотлепващи се лепенки или стикери, да отнеме време и нерви докото си го отлепят...

# 11
  • Мнения: 313
и аз съм за такава кампания
въпреки че си признавам често спирам пред била на тези места  защото обикновено тези 4бр за майки с деца /а съм сама минимум с едно дете / са заети и няма ка кда стигна с количката и покупките и две деца едното почти бебе на по-далечните...

Направо ще се разплача Simple Smile
Може би трябва да си разпечатиш само едно такова листче и да си го оставиш под чистачките...

# 12
  • Мнения: 1 278
Драго ми е, че ви допада идеята. bouquet


Ефект ще има, но колко голям,

Не е важен резултатът, важен е процесът.
Предвид възпитателната и образователната система на която сме отрочета, това твърдение може и да прозвучи скандално, но според мен си заслужава човек да поразмишлява над него.


А конкретно по повод на разплакателните листчета  Simple Smile, си мисля, че е хубаво да са най-малко формат А5, за да може текстът да се чете добре и да не приличат на рекламни листовки. Вие какво мислите?

Джулиана, а твоите листчета колко са големи и какво пише на тях?

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 08:48 от Demetra

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
и аз съм за такава кампания
въпреки че си признавам често спирам пред била на тези места  защото обикновено тези 4бр за майки с деца /а съм сама минимум с едно дете / са заети и няма ка кда стигна с количката и покупките и две деца едното почти бебе на по-далечните...

Направо ще се разплача Simple Smile
Може би трябва да си разпечатиш само едно такова листче и да си го оставиш под чистачките...

може
само какво да сложа на тези спряли на "моето" място - майка с деца?
дайте идеи и за това!

# 14
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Мдааа- Аз не мога да не вметна нещо, което беше част от разговора ни с Деметра:
А как ще различите кой от спрелите на място за майки с деца или на място за човек с увреждане не е майка или не е човек с увреждане? Wink Няма начин да го разберете. Единствено по някой стикер, който обикновено се слага доброволно от ползвателя на правото или злоумишлено от мним ползвателн на правото. Така, че за мен листчетата отпадат-може би за спрелите коли по тротоарите ще важат, но на паркингите с обозначение пред магазините няма как да сте сигурни на сто процента. Надпис под табелата или знака за обозначение ще изиграе определена роля и ще има ефект- възпитателен най- малко.
Има няколко много безмислени електронни табла на Автоматизираната система за управление на движението- т.н. АСУД, които докато стоиш на кръстовището на някой голям булевард могат само да те изпълнят със съмнения за душевното ти здраве с абсурдността си. Знаете ли как е преведено АСУД за чуждоезични шофьори- познахте - ASUD Laughing Последния път, когато се загледах в това табло прочетох следното :
Първо излиза надпис(може би няма да цитирам точно):
"Нередности по пътя-"
После излиза:
"Сигнализирайте на телефон ....."
Представете си, че виждате само първата или само втората част от съобщението.
Аз първо видях втората част- О, Боже-Звездите ми Го говорят- трябва да се обадя на някакъв телефон!!! Laughing
Следващия път видях първата част от съобщението и съвсем сериозно си помислих, че има ремонт на пътя Laughing Вероятно объркването иде от това, че не съм шофьор и не съм свикнала да не обръщам внимание на абсурдни съобщения по пътя( и да си дам сметка, че не са предназначени лично за мен, в края на краищата Laughing ).
Но ето ти двигател на прогреса. Там може да се пусне всякакъв надпис, който дори да има смисъл!!! Като например:
"Като заемате мястото за паркиране на човек с увреждане искате ли да заемете и увреждането му."
Нещо такова.

Общи условия

Активация на акаунт