Как мога да пристроя балкон?

  • 2 196
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте! Много ще съм ви благодарна ако ми помогнете.
Живея в панелен блок(строен преди около 30 год.) на първия етаж. Само ние - първите етажи - нямаме балкони. Имам идеята и желанието да си построя балкон към кухнята (на горните етажи имат такъв). Съседите ми са съгласни, с построяването на такъв балкон няма да се пречи на преминаването около блока (тротоара е около 4-5м., следва зелена площ и паркинг). Но когато отидох до общината да попитам какви документи ще са необходими, те ми отговориха, че може да се пристрои балкон, но по закон плочата трябва да е на 2.30м. от земята?!? Това идва някъде до прозореца!
Искам да ви попитам има ли такъв закон, наредба или друго? Изчетох ЗУТ, но там нищо такова не се споменава.

# 1
  • Мнения: 3 970
Не знам за закон ,но навсякъде където съм виждала допълнително строени балкони са на височина на нормалните/т.е. на равнището на апартамента / Peace

# 2
  • Мнения: 132
За токова нещо се иска разрешително от общината.Но ако не ти разрешат и ти направиш тераса се моли някой "доброжелател" не напише жалба.

# 3
  • Мнения: 4 668
Попаднала си на някой тъпанар в общината  Confused Има ги доста ...
Няма такова изискване , доколкото знам / за височината имам предвид /
Но със сигурност ти трябва одобрен архитектурен проект и разрешение за строеж .

# 4
  • Oslo
  • Мнения: 659
И ние сме в същото положение. Всички около нас са си пристроили вече от години, ние още не. Не са питали, не са и санкционирани от никой. Пролетта започваме и ние.

# 5
  • Мнения: 157
Здравейте! Архитект съм. Отговор на въпроса ви дава Наредба №7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии
и устройствени зони
- http://www.kab.bg/dokumenti/normativna_baza/naredba7_na_MRRB.doc

Чл. 90. Еркерите и балконите трябва да са на височина най-малко 3,2 м над нивото на тротоара, когато външната линия на застрояване съвпада с уличната регулационна линия, и най- малко 2,3 м над терена, когато са наддадени в границите на урегулирания поземлен имот.

Това е имала в предвид служителката в общината.

# 6
  • Мнения: 51
Тъй като искам всичко да е законно, няма ли вариант да се направи по някакъв начин? Като вид пристройка или като напр. отделен вход (на много места съм виждала такива за разни магазини, офиси и др. и те не са на 2.3м.).
В закона пише, че трябват и нотариално заверени подписи на съсобствениците - това само на живущите във входа или на целия блок?
Не са питали, не са и санкционирани от никой. Пролетта започваме и ние.
А какви са санкциите? Ако после ме накарат да го разрушавам, или още по-лошо - да дойдат с булдозерите и да ми отнесат микровълновата - мерси! Naughty  Laughing

# 7
  • Мнения: 4 668
Трябват подписите на живущите във входа само .
Санкциите са - първоначално глоба - 0т 500 до 1000 лв. и предписание - да се възстанови обекта в първоначален вид , ако нямаш възможност да представиш одобрен архитектурен проект. С булдозери никой няма да дойде , но следващата глоба е до 5000 лв. вече .

Намери някой архитект да ти направи проект и да го завери , както и да ти се извади разрешението за строеж  Peace

Общи условия

Активация на акаунт