Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • в един друг свят...
Здравейте  всички мами  Hug

Аз съм една от майките, които май все по-рядко се срещат  - гледам дечицата си вкъщи, не ходят на ясла и дом (поне за сега). Нямаме кой знае какви финансови възможности, но с мъжа ми смятаме, че семейното възпитание си остава най-подходящо за дечицата до 5-6 годинки.
Искам да ви питам - майки домакини - как се справяте с положението? Какъв ви е дневния режим - ако имате такъв  Simple Smile , как се справяте с домакинските си задължения, с какво се занимавате с дечицата?
Аз не мога да се похваля с много добри постижения! Особено сега, зимата ни е малко трудно със стоенето вкъщи. Рисуваме, строим с кубчетата, изрязваме....., но и гледаме много филмчета и играем на ком. игри (което не е много хубаво).
Лятото е супер - почти през целия ден сме навън, като се прибираме за един сън и хайде отново на разходка, но сега  Sad . С домакинската работа съм на вълни - понякога успявам да въведа ред, понякога всичко се обръща с главата надолу....!
Моля ви, споделете вашия опит!

# 1
  • ВАРНА
 Не съм точно в твоето положение-моето дете е на градина,но само за по 3-4 дни,а после все боледува и на практика се гледаме двечките у дома.Дом.работа и при мен е "на поискване".Гледам и аз,и детето да се забавляваме-гледаме филми,четем приказки,купила съм книжки/обучителни/по програмата за предучил.подготовка/"Моливко","Ръка за ръка" и др.поредици/-когато имам желание,занимавам детето със упражненията в тях.Често излизаме-на куклен театър ,на гости,на разходка в центъра на града и т.н.Забавленията са приоритет,домакинската работа-когато преценя. 
 Трудно ми е да живея по график или точен план,или установен неизменен режим.
 И да,зимата е малко труден период,но  те съветвам да стимулираш и подканяш голямото дете да се занимава творчески и да играе с малкото, а ти си давай почивка поне за 1 ч дневно.Не се превръщай в заложник на семейството ти,успех.

# 2
  • София
С една дума - трудно. Особено с 2 породени деца .
Приоритет са децата, после яденето, а останалата домакинска работа на прибежки докато децата спяха или като си играеха сами (без жертви). Много пеене, четене, играене, разхождане. Междувременно се опитвам и да правя своя кариера.
След цялата лудница и отговорности вкъщи, съобразяване с графици на ангажименти, съвсем спокойно мога и космическа совалка да подкарам, дори без да ми оставят ръководство за управление.  Joy

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 00:37 от RadostinaHZ

# 3
Била съм в твоето положение. След десет месечен опит на ясла /2г./ поради непрекъснатото боледуване си останахме у дома. На 5г. ходиха на градина до обяд и предучилищна цял ден.
Специален режим не са имали. Важно беше спането на обяд и вечер да е в един и същи час. С храненето бях претръпнала. Дете, което отказва да яде не е гладно.
Лошото беше, че са ранобудни - 7.30 сутрин стартирахме, че и по рано.
Зимата е наистина трудно. Освен рисуване, оцветяване, строители, кубчета, приказки, филмчета, домашен театър, апликации ...... правихме "гимнастика". Дюшеците на кошарите - дунапренови се слагаха на земята или ги закрепях така, че да станат като пързалка и падаше голяма игра. После ставаха на скривалища. Естествено винаги ти търсиш.
Компютъра беше открит на 2г. и половина от сина ми, дъщеря ми около 4 г. прояви интерес. Никога не съм ги ограничавала. Имаше период, в който не можех да го откъсна, но престанах да качвам нови игри, така полека лека те им омръзват. Наех един ритъм на качване и сваляне на игри и днес /на 8г./ рядко се случва да играе прекалено. Сега може и сам да се оправя с игрите, запознахме се и с Интернет, но пък комп. е с ограничени възможности.
Облагодетелствана съм, че са на една възраст и с една идея ангажирах и двамата.
За домакинство не ми се говори. Важно беше те да са нахранени и чисти. Имало е случаи, когато не съм си лягала през нощта за да насмогна. Имало е случаи, когато съм била на ръба на нервна криза, но не можех да намеря свободно време. Сега разбирам, че съм се шашкала излишно за много неща и съм определяла маловажни, като съществени, но нямаше никой около мен да ми каже.
Остави децата да те водят - следи какво предизвиква интерес у тях и използвай всяка възможност да ги учиш и ангажираш тогава. С времето се научават сами да вършат нещата и така година след година.

спокойно мога и космическа совалка да подкарам, дори без да ми оставят ръководство за управление.  Joy

Ако събираш екипаж свирни.  Joy

# 4
И ние се гледаме вкъщи.На 4 годинки е.Обаче честно казано започна да ми омръзва да си стоя вкъщи и вечно да викам майка ми когато трябва да отида някъде затова смятам от март месец /вече разговарях с директорката/ до ходи на детска градина.
Иначе режима общо взето както ти пишеш.Най-много искам да я дам на градина за да се научи на режим.Иначе спим до 10,закусваме късно и вече даже не я слагам да спи обеден сън.За филмчета не се беше сещала може би 2-3 месеца ,но едно детенце и беше разказвало за Пинокио и тя прояви интерес и го гледахме вчера.Иначе компютърните игри за задължителни-само 30 минути обаче разрешавам.Иначе я занимавам-имаме всички Моливковци за деца на 4-5 години и системата на Просвета-Ръка за ръка./даже и книга за учителя съм си купила/Правиме апликации с гланцови блокчета,имаме голяма дъска/от едната страна магнитна,от другатачерна/ и там пишеме и рисуваме.Всеки ден казваме песнички,стихотворения-днес започнахме да учим за баба Марта и за празника на мама.
Мога дасе похваля че знае доста стихчета,всички букви и числа познава/все още не мога да я науча да срича,но то е и много рано и мисля че в детската градина ще и е интересно.Много дълго стана май мойто писание

# 5
  • Sofia
Еее браво на теб. Детето не скучае с такава мама.  bouquet

# 6
  • в един друг свят...
Mama Nana

Сега прилагаме твоето предложение на практика

Цитат
Дюшеците на кошарите - дунапренови се слагаха на земята или ги закрепях така, че да станат като пързалка и падаше голяма игра. После ставаха на скривалища. Естествено винаги ти търсиш.

Наистина пада голяма веселба  Joy

Благодаря на всички за идеите   bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт