Как се гледа костенурка?

  • 8 871
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 109
Искам и аз да задам един въпрос, но за сухоземна костенурка. Моля авторката на темата да ми прости за вмешателството  bouquet
Казусът е следния: момичето на мои близки е откупило от група деца сухоземна костенурка и сега я гледат вкъщи. Тя обаче явно спи през зимата, защото не прави абсолютно нищо. Някой може ли да ми даде повече информация за отглеждането на този вид в домашни условия; с какво да се храни; как се разпознава пола и т.н. Каквото се сетите. Ще съм много признателна.
Прегледах в гугъл, но нищо конкретно не открих. Само общи неща- къде са разпространени, какви видове има и т.н.
Благодаря ви много

# 16
  • Мнения: 854
Искам и аз да задам един въпрос, но за сухоземна костенурка. Моля авторката на темата да ми прости за вмешателството  bouquet
Казусът е следния: момичето на мои близки е откупило от група деца сухоземна костенурка и сега я гледат вкъщи. Тя обаче явно спи през зимата, защото не прави абсолютно нищо. Някой може ли да ми даде повече информация за отглеждането на този вид в домашни условия; с какво да се храни; как се разпознава пола и т.н. Каквото се сетите. Ще съм много признателна.
Прегледах в гугъл, но нищо конкретно не открих. Само общи неща- къде са разпространени, какви видове има и т.н.
Благодаря ви много
Мога само да ви кажа, че тя е защитен вид от Закона. Отделно  не й е мястото в дом. Като се посъбуди, най-доброто за нея е да я пуснете на Витоша или в някоя близка гора (но не парк, защото пак ще я прибере някой).

# 17
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Задължителни са:
1. помпа - не е задължително да работи по цял ден
2. нагревател - добре прикрит, може под помпата. Имат навика да ги чупят.
3. лампа - рефлекторна, не обикновена крушка по ред съображения за сигурност. Монтира се над терариума на стената или с щипка. Да не е твърде ниско обаче
4. грунд - може и дребен, но не обикновен пясък.
5. камъни или платформа. Ако с камъни, гледай да са варовикови. По-леки са. Речните с тежки и костето може да почне да ги мести, а дъното на терариума се чупи учудващо лесно. Моята костенурка имаше платформа със стълбички, обаче се забавляваше да се качва и скача от там целодневно, така че я наблюдавай.

Божееее от 5-те изброени мойта има само платформа. Е жива и здрава е вече 5-6години Laughing

# 18
  • Мнения: 109
Благодаря за отговора.Те всъщност знаят( аз също) , че е защитен вид. Ще предам съветите Ви на семейството. А бихте ли ми казали кога да се очаква това пробуждане и трябва ли да й се даде някаква храна тогава.

# 19
  • Мнения: 854
Благодаря за отговора.Те всъщност знаят( аз също) , че е защитен вид. Ще предам съветите Ви на семейството. А бихте ли ми казали кога да се очаква това пробуждане и трябва ли да й се даде някаква храна тогава.
За съжаление не знам подробности и не мога да помогна. Теоретично би трябвало да е като се позатопли, от друга страна ако е прекарала зимата на топло пък, не би трябвало да заспива ... наистина не знам.

Могат да се хранят с марули, ябълки, краставици.

# 20
  • Мнения: 109
Благодаря, bushkata  bouquet

# 21
  • Мнения: 47 970
имам книжле зьа терариумни животни, пише че сухоземната костенурка може да яде меки треви, марули, зеле, но без плодове и тестени неща
ще се събуди като се позатопли- след март
може да зимува в кутия в хладилника( #Crazy- така пише)

# 22
  • Мнения: 249
Благодаря за отговора.Те всъщност знаят( аз също) , че е защитен вид. Ще предам съветите Ви на семейството. А бихте ли ми казали кога да се очаква това пробуждане и трябва ли да й се даде някаква храна тогава.



братовчед ми си гледа сухоземна костенурка вече 5 години и няма намерение да я пуска сред природата,добре си съжителстват Laughing

# 23
  • Мнения: 1 335

Божееее от 5-те изброени мойта има само платформа. Е жива и здрава е вече 5-6години Laughing

Бе то и куче/котка може да се гледа затворено в клетка, както и рибка в буркан или костенурка в леген, но това никак не значи, че се чувства добре.

Общи условия

Активация на акаунт