Искам да осиновя дете!

  • 10 776
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте!
Доста време четох докато се престраша да пиша.

От доста време мисля над въпроса да си осиновим дете . Имаме си едно на 2 год. и веднъж със съпруга ми си говорихме за второ и тогава изведнъж ми се прииска да си осиновим. Чувството дойде спонтанно и от вътре. Съпругът ми е съгласен. Не сме го обсъждали с останалите роднини , т.е. с неговите и с моите родители все още.

Не знам каква е процедурата и на какви условия трябва да отговаряме, но и изпитвам страх ,че ще ни откажат , че няма да  покриваме критериите за осиновители и за това не се престрашавам да прекрача прага на институцията.

Другият вариант е да станем приемно семейство! Мисля и над това!






 

# 1
# 2
  • Мнения: 1 652
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=89257.0

Не знам защо си мислиш, че не покривате критериите за осиновители. Има ли причина или просто се плашиш от неизвестността?

# 3
  • Мнения: 148
тогава изведнъж ми се прииска да си осиновим.

Това малко смущаващо ми прозвуча.
Прекрасно е това внезапно решение, ако изобщо е решение , а не спонтанен порив, както на мен ми изглежда. Трябва добре да обмислите със съпруга си, дали сте готови за тази стъпка. Това е нещо, което се обмисля и оставя да "втаса", защото и аз имам през ден внезапни майчински пориви към гладни малки котенца, и ми се иска да ги занеса в къщи.

Иначе поздравления, но наистина обмислете сериозно, защото актът на осиновяне не е просто решение.

# 4
  • Мнения: 2 722
Ако наистина това не е само спонтанна реакция а обмислено решение, не виждав какво те спира. Процедурата не е трудна, не е и кой знае колко времеемка. Чакането след проучването е въпрос на късмет, а наличието на едно биологично дете не е причина да не ви позволят осиновяване.
Успех ти желая от сърце.

# 5
тогава изведнъж ми се прииска да си осиновим.

Това малко смущаващо ми прозвуча.
Прекрасно е това внезапно решение, ако изобщо е решение , а не спонтанен порив, както на мен ми изглежда. Трябва добре да обмислите със съпруга си, дали сте готови за тази стъпка. Това е нещо, което се обмисля и оставя да "втаса", защото и аз имам през ден внезапни майчински пориви към гладни малки котенца, и ми се иска да ги занеса в къщи.

Иначе поздравления, но наистина обмислете сериозно, защото актът на осиновяне не е просто решение.

Да, права си!
Наистина идеята ми дойде спонтанно! Вече два месеца мисля за това всеки ден.
Може би както каза darena , ме плаши неизвестноста!
Аз по принцип съм човек , който се притеснява от неизвестноста, не изпитвам страх а притеснение!
Може би трябва да отидем и да разберем как стоят нещата!



# 6
  • на път
  • Мнения: 2 804
belami - поздрави от мен  Hug.
Емоцията на решаването за осиновяване е прекрасно. Сега трябва хубавичко да го обмислите отвсякъде и в развитие. Във форума има много теми, които ще внесат повече яснота и ред в мислите ти (като тази за осиновено и биолигично дете в едно семейство и др.). Подготовката и "узряването" за това решение е много важна.
Успех   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 327
belami, отиди в социалната служба към общината, в която живееш, там питай за отдел закрила на детето. От отдела е закрила на детето ще ти дадат заявлението, декларация и списъка от документи, които трябва да подадеш  Wink
аз вече събирам документите, така че ако искаш ми пиши на лични, за да обменяме инфо.  Wink

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 22:23 от еlito

# 8
поздравления,това е много добро решение.Ние също със съпруга ми искаме да осиновим дете и имаме 1 на 10 месеца.Съпругът ми е също осиновен.Аз бях бременна когато и двамата решихме единодушно и без колебание да си осиновим дете и в момента попълваме необходимите документи и се моля на Бог скоро ж нашия дом да грее още 1 усмивка.Успех и на Вас за това благородно решение.

# 9
  • Мнения: 286
Здравейте!
Доста време четох докато се престраша да пиша.

От доста време мисля над въпроса да си осиновим дете . Имаме си едно на 2 год. и веднъж със съпруга ми си говорихме за второ и тогава изведнъж ми се прииска да си осиновим. Чувството дойде спонтанно и от вътре. Съпругът ми е съгласен. Не сме го обсъждали с останалите роднини , т.е. с неговите и с моите родители все още.

Не знам каква е процедурата и на какви условия трябва да отговаряме, но и изпитвам страх ,че ще ни откажат , че няма да  покриваме критериите за осиновители и за това не се престрашавам да прекрача прага на институцията.

Другият вариант е да станем приемно семейство! Мисля и над това!






 
Може би наистина си струва да поизчакате и да премислите нещата. Още повече след като се колебаете дали да осиновите или да станете Приемно семейства. Двете форми са много различни една от друга.

# 10
  • Мнения: 3 634
И аз много искам, но не се чувствам подготвена. Оценявам много прецизно ситуацията и съм наясно, че желанието е важно, но не достатъчно. Това е кауза за цял живот! Имам реална представа за себе си и какъв бих желала да е нашия живот. Когато Мите порастне вероятно ще мога да се отдам безрезервно на друго дете. Дотогава ще се информирам. Подготвях се за майка 4 години, за осиновител поне още толкова. Трябва да вярвам, че милата душица ще получи най-доброто от мен.  sling

# 11
  • Мнения: 286
И аз много искам, но не се чувствам подготвена. Оценявам много прецизно ситуацията и съм наясно, че желанието е важно, но не достатъчно. Това е кауза за цял живот! Имам реална представа за себе си и какъв бих желала да е нашия живот. Когато Мите порастне вероятно ще мога да се отдам безрезервно на друго дете. Дотогава ще се информирам. Подготвях се за майка 4 години, за осиновител поне още толкова. Трябва да вярвам, че милата душица ще получи най-доброто от мен.  sling
  bouquet

# 12
  • Мнения: 262
Здравейте колко време след подаване на документите ви посетиха социалните

# 13
  • Мнения: 158
относително е.след като определят вашия социален работник ,с него или нея по скоро си уговаряте деня и часа,а мястото е почти ясно.при нас понеже,аз бях нетърпелива 1 ва среща след 2 дена -доклада беше готов в края на 3-я месец!мисля си ,че по -важно е да сте подготвени за срещата относно всички ? относно детенце!нашия соц.работник не се интересуваше от интериора,само погледна за доклада дали разполагаме със независима стая .
                                        за теодора-сс

# 14
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз от дете искам да осиновя - винаги съм мечтала за това още от малка - не знам защо...нашите не са особено запленени от идеята
винаги обаче за себе си съм искала три и мислех, че след като бъда мама два пъти ивентуално ще съм по-готова за трети път да стана мама на осиновено
но нещата се промениха и въпреки мераците ми се оказа, че няма начин да отгледам толкова деца
за сега съм се отказала то тази своя дългогодишно лелеяна мечта...и по още идна причина - лично аз за себе си видях, че съм много невротична майка ... казусите които поставя осиновяването поне в момента за мен биха били неразрешими...
не бих била особено лошо майка...он и не бих била достатъчно добра...ако е бебе добре - стреса ще е по-малък, но иначе...
сина ми е ходил 5 месеца на рехабилитация и считам че има сериозни доизкривявания на някои психически заложби - като тръшкане и прекомерна нервност и избухливост....

с всичкото това призовавам авторката да не гледа само шоколадовата глазура на исканото от нея - защото понякога този шоколад е натурален и горчи...
не е достатъчно само добро желание...трябва вътрешна иии дори ако щете външна подготовка за това което ще се предприема
предполагам на авторката й е ясно всичкото това, но горещо я призовавам да иде на някой от курсовете за кандидат осиновители, за които съм чела тук - и да погледне нещата отвътре...тогава вече да преосмисли решението си

аз искам куче, но дори за неговото взимане ще мисля още поне половин година преди евентуално да реша....

успех, дано не се обиди авторката - нищо лично ,просто съвет - сега вече си има и курсове които ще дадат насока и ще покагат на човека какво го чака...осиновяването слаав богу вече не е като увреждането апокрифна дума и акт скрит и покрит...вече има информация, има хора запознати както с процедурните въпроси така и с пржблемите след това...

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 23:58 от catnadeen

# 15
  • Мнения: 1 652
catnadeen, добър съвет! не само за авторката на темата, а и за всички, които посягат към осиновяването само защото не могат да си родят деца.  Peace

# 16
  • Мнения: 262
Важното е да си готов да бъдеш отговорен за един живот на беззащитно същество, което ще чака всичко от теб.

# 17
  • Мнения: 49
Здравейте! За първи път публикувам във форума. Искам да Ви разкажа какво ми се случва: Аз съм почти на 40 г., личната ми история е такава, че не можах да се омъжа и/или да си родя  дете. В началато на януари т.г. отидох в отдел "Закрила на детето" и попитах какви са условията за осиновяване на дете - решение което бях взела след много дълго и обстойно обмисляне. И независимо, че не съм омъжена, живея сама и дохода ми е стандартния за региона - това не се оказа пречка. Изключително благоразположеният Шеф на отдела ми отдели достатъчно време за да ми разясни процедурата, какви са необходимите документи и особеностите при попълване на заявлението. За две седмици, само в обедната почивка успях да събера всички документи - навсякъде където отивах за документ, сякаш Господ (не съм религиозна) ми отваряше вратата на съответната Институция. Дори за някои документи не поискаха да платя съответната такса. Така 15 дни подадох всички документи в Отдела. Тогава попитах дали се прави някакво обучение на кандидат-осиновителите, оказа се че Не, но ме свързаха със Сдружението на помагащи специалисти в социалната сфера "Малки стъпки" - семеен консултативен център. С тях проведохме 6 срещи  (с направление от Отдела за закрила на детето - безплатно)в които обсъдихме личната ми история, мотивацията ми да стана осиновител, емоционалните и социални аспекти в детското развитие, особеностите на децата били в детски домове. От сдружението изготвиха Доклад и го предоставиха в Отдела. Социалният работник от "Закрила на детето" се срещна с мен в дома ми и разговаряхме почти 3 часа. Сега сме Април - не са минали и три месеца откакто подадох Документите за осиновяване, а вече получих Уведомление от Дирекция "Социално подпомагане" на 2 града, че съм включена в регистъра за Осиновители. Митът за Бюрокрацията в България бе разбит от мен!! Сега чакам да ми се обадят когато намерят Детенце с което да станем семейство! Пожелавам успех на всеки, който е започнал това което правя аз. Готова съм да помогна всеки стига да е в моите възможности и от моята компетентност.

# 18
  • Мнения: 3 715
Ти си минала лесната част, все пак имай едно наум за бюрокрацията Simple Smile.

Добре дошла и успех.

# 19
  • Мнения: 49
Благодаря! Това за бюрокрацията е ясно - срещам се с нея непрекъснато в работата си. Сега притесненията са ми от чисто емоционален и дори практически аспект. Но се надявам, че ще мога да се справя с това което ми предстои.  newsm03

# 20
Добре де, почти всеки ден четем по вестниците за изхвърлени и изоставени деца. Това е направо малоумие! След като си решил да осиновиш дете, значи си сметнал,че можеш да се справиш с отглеждането му.Защо е цялата тази бумащина и всички тези процедури?

# 21
  • Мнения: 3 634
Защо е цялата тази бумащина и всички тези процедури?

Бумащина и процедури трябва да има, друг въпрос е че не са достатъчно адекватни в БГ. Децата за осиновяване не са преоценена стока, която всеки да си вземе. Въпреки, че е субективно държавата трябва да е сигурна, че ги дава на възможно най-подходящите родители.  Peace

# 22
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
След като си решил да осиновиш дете, значи си сметнал,че можеш да се справиш с отглеждането му.
Ама въобще не съм съгласна с това. Както четем за изхвърлени деца, така четем и за разсиновявания по всевъзможни тъпи поводи.
Има случаи, когато решението да осиновиш дете в никакъв случай не е съпътствано с истинско желание, а просто е средство за справяне с някакви моментни проблеми.
Има хора, които просто не стават за осиновители поради причини от най-различно естество.
Осиновяването е много деликатен процес и се налага някой, който е навътре в нещата, отстрани да прецени дали няма реална опасност детето да преживее още едно изоставяне в невръстна възраст.
Дебело подчертавам, че с тези си думи нямам предвид никого конкретно от форума, просто говоря по принцип. Друг е въпросът, че в нашата страна бюрокрацията заради самата бюрокрация е доста в повече, отколкото реалната грижа за детските съдби.
Но проучване и доказване на готовността да станеш осиновител според мен трябва да има.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2008, 13:43 от Gankata

# 23
  • Мнения: 847
стига бе, тук реално, сравнено с почти навсякъде другаде, няма ама никаква пречка/бюрокрация да те одобрят за осиновител, а и сроковете за чакане за изключително приемливи ... даже твърде лесно се става осиновител. толкова лесно, че проучването реално (лично мнение) не оценява възможностите ти на родител/осиновител, това се разбира чак впоследствие, при тва, както често се оказва, безконтролно ... Господ да е с нас, да сме добри родители и да пази децата ни!!! а решението за осиновяване по никакъв начин не е свързано с гаранциите за справяне с отглеждането! - примери бол. Та, Господ да пази децата ни!!!
Криворазбраните актове на милосърдие или привидно задоволяване на личен проблем са почти толкова вредни, колкото и благородните мотиви при изоставянето ...

# 24
  • Мнения: 3 455
Само си разсъждавам: дали не трябва да се прави проучване и доказване на готовността да станеш биородител?
Споменавала съм го в друга тема: не искам да съм на мястото на едни деца, мои съседи, с техните биомайки. По-голям ад от техния не съм виждала.
Понякога имам чувството, че като кандидат осиновител трябва да се смятам второ качество човек

# 25
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Понякога имам чувството, че като кандидат осиновител трябва да се смятам второ качество човек.
Това чувство и аз съм го изпитала, но то беше в самото начало, когато тичах да събирам документите. Много бързо преминава, даже бях забравила за него.
Разбира се, че не сме второ качество хора. Както казва 5-годишният ми син: "Дядо Боже просто е сбъркал да ме прати в коремчето на друга жена, а не в твоето."

Общи условия

Активация на акаунт