Вреден ли е климатикът?

  • 7 829
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Вреден ли е климатикът newsm78 smile3529

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 14:19 от Ellypr

# 1
  • Мнения: 179
Незнам дали е вреден,но синът ми неможе да спи на работе6т климатик,запу6ва му се носът от сухия въздух.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От 5-6 години не съм забелязала вреда, а само плюсове и удобства.
Малката я гледам и зиме и лете на климатик - не боледува. Лятото само така спи спокойно - на 22-23 градуса.

# 3
  • Мнения: 953
Някаква бактерия живеела  в климатиците /филтрите им/, май беше причинител на легионерската болест и някакъв вид пневмония newsm78. Тая бактерия я има и в тръбите на чешмите, но е опасна за хора с много слаба имунна система.
Като цяло не мога да си представя лятото без климатик, ползвам и съм много доволна.


"Циркулацията на един и същи въздух, както е при климатиците, води до повишаване на нивото на всички микроорганизми в стаята. Повече от ясно е, че от време на време трябва да се проветрява. Циркулацията на повече вируси в съчетание със стреса от рязката температурна разлика навън и в стаята води до по-често боледуване от респираторни заболявания. По-специфична е ситуацията с легионелозата. Това заболяване се предизвиква от Легионела пневмофила - микроорганизъм, за който досега се считаше, че не е патогенен. Оказа се, че при хора с по-ниска защита- обикновено по-възрастните, предизвиква много тежки и понякога смъртоносни пневмонии. Основното място, където се развива бактерията, е водопроводната система. Охладителни кули или обикновените душове, ако дълго време не са използвани и не са почиствани, създават условия за развитие на легионела. При климатици с циркулация на вода също има по-голям риск. "
Д-р Ангел Кунчев  началник на отдел "Надзор на заразните болести" в МЗ


Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 10:22 от IraSof

# 4
  • Мнения: 1 038
Не знам дали е вреден.В нас сме само на климатици,нямаме друг вид отопление.Не съм забелязала да ни вреди по някакъв начин,освен че ни спасява и зима и лете.

# 5
  • Мнения: 66
Честно казано, не знам дали е вреден, обаче аз имам страхотен главобол от климатика и въобще не го включваме Sad
Всеки път щом го включим ,толкова ме боли главата, че направо имам чувството, че ще ми се пръсне!
Дори съм засичала, че 30-35 минути след като изключа климатика, главата спира да ме боли. Странното обаче е , че болката е много различна, все едно нещо ми натиска главата от двете страни. Много е неприятно  Sad

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не знам дали е вреден, но за тази бактерия и аз съм чела. Точно във филтрите се загнездва. Аз лично лятото като го ползваме съм си най редовно болна. 

# 7
  • Мнения: 22 531
Някаква бактерия живеела  в климатиците /филтрите им/, май беше причинител на легионерската болест и някакъв вид пневмония newsm78. Тая бактерия я има и в тръбите на чешмите, но е опасна за хора с много слаба имунна система.
Като цяло не мога да си представя лятото без климатик, ползвам и съм много доволна.



Тук става въпрос за централната климатизация на офис сградите.Домашните климатици не задържат тази бактерия или поне аз не съм чула това.На тези системи редовно им се прави профилактика именно заради тази бактерия.Но там има стотици метри въздуховоди,в които се задържа топъл въздух,който помага на бактерията да се развива.Осен това тези централни климатични системи въртят въздуха в помещението,а домашните климатици вкарват такъв отвън.Дом.климатици биха ви навредили ако стоите/спите на много студено лятото.Може да настинете.Иначе вреди не знам да има.Колкото до въздуха-няма как да се изсуши,щом вкарва въздух отвън.Парното изсушава въздуха и недостатъчното проветряване.

Последна редакция: сб, 09 фев 2008, 12:39 от ДесиХ2

# 8
ДесиХ2
Само дето тези климатици, които вкарват въздух отвън струват по 3000лв. и то без монтажа Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 277
да .вредни са .особено да спиш на климатик.
лятото сепрепоръчва вентилатор плюс щори,а зимата...по възможност парно/за България/.
рязката темпетратура вън и вътре е  фактор за заболяване.
напр.вън 35 ,а вътре 18.
или обратното.
а бе за кво са ви тия климатици ,не мога да разбера
в БГ тока е с космически суми.има и други начини за отопление/за охлаждането писах по-горе/.
локално парно ,ако няма централно също е вариант. Peace

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
да .вредни са .особено да спиш на климатик.
лятото сепрепоръчва вентилатор плюс щори,а зимата...по възможност парно/за България/.
рязката темпетратура вън и вътре е  фактор за заболяване.
напр.вън 35 ,а вътре 18.
или обратното.
а бе за кво са ви тия климатици ,не мога да разбера
в БГ тока е с космически суми.има и други начини за отопление/за охлаждането писах по-горе/.
локално парно ,ако няма централно също е вариант. Peace
Че кой ти прави такава голяма температурна разлика?! Откакто купихме климатик, вентилатора и духалката ги разкарахме.
Климатикът е много икономичен (поне нашият)- не стига и до 1 киловат.
До сега не са ни навредили.

# 11
  • Мнения: 127
И ние сме с климатици не съм забелязала да ни вредят по някакъв начин въпреки ,че спим и лятото на пуснат климатик , а сме с малко дете .
В стария ни апартамент бяхме с парно (централно) не стига че плащах по 300лв минимум , а и духовки пусках , защото парното беше слабо .Там сега ни предстои ремонт и сме решили да махаме радиаторите на парното и отново да слагаме климатици във всяка стая.

# 12
  • Мнения: 46
Мисля, че са вредни по няколко причини:
1. Въртят праха във възхуда заедно с всички микроби, затлачват въпросните мръсотии по филтрите, които според моите наблюдения, много малко хора се сещат да сменят.
2. Изсушават прекалено въздуха, вследствие, на което лигавиците на носа и устата изсъхват и човек започва да се чувства доста дискомфортно. Все пак да ти сълзят постоянно очите от сухия и  прашен въздух, заради климатика, си е доста неприятно и вредно.
3. През лятото, когато охладждат често ни простудяват.
4. Не знам защо, но през лятото само след половин час на климатик почва да ме боли главата.

# 13
  • Мнения: 3 675
Аз мразя климатика, защото върти един и същи въздух и трябва по-често да се проветрява.Ние винаги го използваме отопление през зимата, лятото не го пускаме,защото сме в къща и там по принцип е хладно.

# 14
  • Мнения: 4 651
Аз бях пипнала някаква невралгия /болки (боцкания по скоро) при дълбоко дишане/. След 2,3 месеца отидох на доктор убедена, че пушенето вече ме убива  Mr. Green и доктора невролог се произнесе, че е от климатика. Каза вие младите ходите с изкуствени дрехи, като се потите - те не попиват и плюс климатика = настинка, настинка след настинка = невралгийка.
Инструктира ме да пускам климатика като не съм в помещението и да го изключвам като съм вътре. Е послушах го за известно време, лекарства не пих. Дали от това или си мина само не знам, но след месец нямаше помен от оплакванията ми.

Общи условия

Активация на акаунт