Грижа за родителите

  • 3 474
  • 31
  •   1
Отговори
Здравейте приятели, искам да споделя с вас една болка относно възрастните ни родители, които имат нужда вече от това децата им да се погрижат за тях и то постоянно, а не да ги посещават в дома им.
Възникна спор с по-големият ми брат, къде да  живеят - при него или при мен?!
Той, настоява, че трябва да са при мен и аз да се грижа за тях, тъй като имам повече възможност от него, според него. Аз нямам против и не бих ги оставила, защото ми е мъчно за тях, но много се гневя на брат си , на неговата наглост, да иска това, при положение, че той се възползваше от тях, когато можеха, да им гледат детето - всяка събота и неделя и всяко лято, окупира изцяло общият дом, и сега се прави на хитра лисица и с миловиден тон, будещ съжаление, говори как той нямал възможност и ме моли да му вляза в положението?! А моето положение, не се и сеща да пита какво е, че ние имаме ангажимент и към майката на мъжа ми, която бе на наше разположение, така както майка ми бе на негово?!
Въпросът ми е не дали да се погрижа за родителите си, а как да се отнеса към брат си и снаха си, към които изпитвам гняв, а те дори се надяват да идват у дома за да ги виждат, а аз просто беснея мълчаливо на тяхната наглост, безочие и егоизъм. Вярно, че взаимоотношенията ни винаги са били едностранни, т.е., брат ми никога не ме е уважавал, не се е интересувал от мен и моите нужди, а само от това какво мога да направя за него за да му е по-лесно на него?!

# 1
  • Мнения: 1 079
Родителите ти какво мислят по въпроса ?
Ако бях в това положение не бих си мълчала ,бих му казала всичко което си мисля .

# 2
  • Мнения: 4 651
Какво да ти кажа, по-добре ти да поемеш грижата, отколкото той да я поеме само "на книга" и ти да се измъчваш, гледайки незаинтересоваността му в действителност. Майка ми е в подобен "филм", но нищо не може да направи. Баба ми явно не иска да обиди сина си и твърди, че й е добре и така. Мъка си е отвсякъде.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 100
разбирам те напълно
майка ми е в същото положение, макар че баба ми и дядо ми са помагали в пъти повече на леля ми...
явно винаги едното от децата е по-прецакано, а другото се мисли за по-хитро
ама какво да правиш, няма да ги оставим да умрат я Confused

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако искам да се грижа за родителите си, ако милея за тях, ако ги обичам, изобщо няма да се замислям, че брат ми трябва да има такива задължения. Ще подходя като само дете, а ако той прояви желание да помага - няма да откажа.
Изобщо - пред мен не стоят такива сметки. Не се товаря излишно да разсъждавам кой бил имал полза от родителите ми. Не изпадам в дребнавост да следя роднините си как се отнасят едни към други.

# 5
  • Мнения: 594
какво значи няма възможност? -пари, място.
поделете си грижите по равно
не можете ли да наемете човек който да ходи в тяхното жилище и да им помага?

# 6
  • София
  • Мнения: 392
 Направи си договор с родителите за прехвърляне на "общия дом" срещу доглеждане и издръжка. Един ден като си отидат, "хитрата лисица"ще се окаже надхитрена. Twisted Evil

# 7
  • Мнения: 474
За съжаление в много семейства става точно така, единият поема трудната задача да обгрижва родителите, другия брат/сестра изтъква 1000 причини, защо не е в състояние. Рядко съм чувала за някакво разбирателство и поделена грижа, но тогава пък възрастните се чувстват подхвърляни и в тежест. Примерно баба ми отказваше да стои у вуйчо ми, защото се притесняваше от вуйна / снаха й в случая/. Нищо, че вуйна е лекар и всъщност може по-специализирано да се грижи за болен, да бие инжикции най-малкото, а не да се чака сестра от поликлиниката, която я дойде, я не.
Не знам какво да те посъветвам. Какво мислят родителите ти? Защото все пак основно трябва да се съобразиш с тяхното желание.
Успех и не се ядосвай! Ако можеш, разбира се....

# 8
  • Мнения: 682
Брат ти постъпва нечестно и безотговорно. Кажи му в прав текст какво мислиш по въпроса, но не знам дали въобще ще се трогне, ако е такъв, какъвто го описваш. Най-добре е да намерите начин да си поделите грижите за родителите ви. Ако ли не, по-горе са ти написали, че е чудесна идея да говориш с вашите да ти прехвърлят семейното им жилище срещу гледане.

# 9
  • Мнения: 3 376
Права си донякъде да се ядосваш за това,че брат ти се опитва да се измъкне от положението или по-скоро се опитва да избяга от отговорност.

Но се замисли и за родителите си...Ако толкова ги обичаш и т.н. едва ли ще ти бъдат в тежест...Ако е тясно във вас можете да продадете двата апартамента например и да купите къща на два етажа или по-голямо жилище.

Моята баба милата беше изпаднала в подобно положение преди години...Родителите и двамата бяха на легло и тя отиде в техния апартамент да ги гледа/а тя самата не е никак добре/.Дядо остана сам в тяхното си жилище,тежеше му май самотата и ...изведнъж получи инсулт и почина.След това в период от 6 месеца си отидоха и майката и бащата на баба ми.

Но никога не е казала и дума против брат си...

# 10
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Въпросът ми е не дали да се погрижа за родителите си, а как да се отнеса към брат си и снаха си, към които изпитвам гняв, а те дори се надяват да идват у дома за да ги виждат, а аз просто беснея мълчаливо на тяхната наглост, безочие и егоизъм. Вярно, че взаимоотношенията ни винаги са били едностранни, т.е., брат ми никога не ме е уважавал, не се е интересувал от мен и моите нужди, а само от това какво мога да направя за него за да му е по-лесно на него?!

Kaжи всичко това на брат си. Може би защото е по-голям и от малка си свикнала да си послушната сестричка, но е крайно време нещата да си дойдат на мястото - уважение за уважение. Ако не - край с дипломатичните отношения.

Ще идва да вижда родителите си, когато на вас ви е удобно, все пак става дума за вашия дом. Ако не му харесва - да ги кани за седмица-две в неговия дом.

Кажи му в прав текст, че тъй като ти ще се грижиш за родителите си, общия дом ще бъде твой един ден, и да не си прави криви сметки, че ти ще гледаш родителите ВИ, а после ще делите по "братски".

А и щом никога не си срещала в брат си уважение, разбиране и обич, не виждам защо поддържаш нещо едностранно.

# 11
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Аз бих се радвала ,че имам възможността да съм до тях  и да съм тяхна опора в последните години от живота им......,не разбирам ......ако  е така  и  с теб, защо се поражда този гняв към брат ти....?

# 12
  • Мнения: 46
Това, че брат Ви е безотговорен, нагъл и безчувствен, не бива да принизява и Вас до неговото ниво. Ако в сърцето Ви има любов, признателност и благодарност към хората, които са се грижили за Вас и са ви помагали  безрезервно, сега имате шанс да им засвидетелствате на практика своята обич и благодарност. А по отношение на брат Ви, проявате снизходждение и приемете, че просто не е достатъчно мъдър и зрял, или просто не е добър човек, каквото и да значи това.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 100
Брат ти постъпва нечестно и безотговорно. Кажи му в прав текст какво мислиш по въпроса, но не знам дали въобще ще се трогне, ако е такъв, какъвто го описваш. Най-добре е да намерите начин да си поделите грижите за родителите ви. Ако ли не, по-горе са ти написали, че е чудесна идея да говориш с вашите да ти прехвърлят семейното им жилище срещу гледане.

Надали ще има ефект. Той със сигурност си мисли, че е прав, за да постъпва така и по никакъв начин не би могла да го убедиш в противното Confused

# 14
  • Мнения: 959
Това, че брат Ви е безотговорен, нагъл и безчувствен, не бива да принизява и Вас до неговото ниво. Ако в сърцето Ви има любов, признателност и благодарност към хората, които са се грижили за Вас и са ви помагали  безрезервно, сега имате шанс да им засвидетелствате на практика своята обич и благодарност. А по отношение на брат Ви, проявате снизходждение и приемете, че просто не е достатъчно мъдър и зрял, или просто не е добър човек, каквото и да значи това.

Съгласна съм 100%със това мнение.
Не вавлизай в размисли- кой повече трябва да помага и на кой повече е помагано.Просто бъди,човека с широка душа и........Късмет.

Общи условия

Активация на акаунт