Законът за защита на животните най-сетне е факт

  • 1 838
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 854

Цитат
На свое заседание днес Народното събрание гласува и последните текстове от Закона за защита на животните. С това законът беше окончателно приет на второ четене и ще влезе в сила от 31.01.2008 г.

Текстовете, които предизвикаха най-голям спор, касаеха начините за решаване на проблема с бездомните кучета. Парламентът прие два възможни подхода - кастриране и връщане на места и прибиране на животните в общински приюти, където те да бъдат отглеждани доживотно и предлагани за осиновяване. Макар вторият подход да не предлага ефективно решение на проблема, все пак приетите текстове показват желанието на българските народни представители да възприемат по-хуманни методи за справянето с проблема. Сред другите основни моменти в закона са третирането на организирането на боеве с кучета като особено жестоко отношение към животни и забраната за използване на диви бозайници и примати в циркове и увеселителни програми.

Въпреки че законът е огромна крачка напред в развитието на обществото ни, за нас, любителите на животните, борбата съвсем не е приключила. Отхвърлена беше възможността за промяна на Наказателния кодекс и криминализиране на особено жестокото отношение към животни. Надяваме се тези поправки да влязат в новия Наказателен кодекс.

Остава открит и въпросът за условията, на които трябва да отговарят новите приюти и кастрационни центрове, като за целта трябва да бъде издадена наредба на Министерство на земеделието и продоволствията.

От тук.


Който иска, може да си го свали  от сайта на Четири лапи - www.four-paws.bg

# 1
  • Мнения: 25 551
Е, все пак една крачка напред!  Peace
Дано поне се реши проблемът с бездомните кучета...  Thinking

# 2
  • Мнения: 606
  Ураааааааа. Най-сетне. Вече ще е забранено да ги колим и ядем!
  Сега е ред и на закона за защита на хората.

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
  Ураааааааа. Най-сетне. Вече ще е забранено да ги колим и ядем!
  Сега е ред и на закона за защита на хората.

нали  Joy  странно, че не ни идва от вътре и трябва да измисляме неща като хуманизъм и други подобни течения и моди , които да ни карат да погледнем и към човека ....


Цитат
Отхвърлена беше възможността за промяна на Наказателния кодекс и криминализиране на особено жестокото отношение към животни.

  Confused


# 4
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Браво! Да видим сега, кога ще се погрижим и за хората в държавата, защото току виж останали само животните.

# 5
  • Мнения: 854
Ж
  Ураааааааа. Най-сетне. Вече ще е забранено да ги колим и ядем!
  Сега е ред и на закона за защита на хората.
Жалко, че не можете просто да се зарадвате...   Sad

# 6
  • Мнения: 9 865
Като се зарадваме, та какво? Ето аз се радвам.
Мислиш ли, че наистина някой ще следи за спазването на този закон?
Как да си обясня изискването кучето да има 6 кв. м., а да има хора, които живеят на 10-15 кв. м.?
Иначе се радвам, отношението към животните е белег за развитието на обществото.

# 7
  • Мнения: 4 292
Ами дано този закон да бъде стриктно спазван! Съмнявам се, обаче. Съмнявам се, че ще е прилаган даже.
Но пък дано да не съм добър пророк.  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 606
  Ама аз не разбрах??? Под закон за защита на животните се има предвид закон за защита на кучетата ли? Защото си помислих, че става въпрос за всички животни. Както винаги се изказах неподготвен.

# 9
  • Мнения: 9 865
О, Всемогъщи Гръмовержецо и за цирковите артисти се отнася! Wink
А за измъчените затворници по зоопарковете отнася ли се?

# 10
  • Мнения: 1 111
 
Отхвърлена беше възможността за промяна на Наказателния кодекс и криминализиране на особено жестокото отношение към животни.
  И слава богу!
  "Особено жестоко отношение".Коленето на прасета и кокошки какво е?Или да отказваме месото.

# 11
  • Мнения: 4 965
Няма какво да се радвам. Нашите куче и котка си делят цял двор от няколко дка, а златната ни рибка - само 1 - живее в 30 л.
Лошо ще е ако забранят на свекито да ми коли кокошчици...
А още по-лошото е, че и аз познавам хора, които живеят на 25 кв. - 4 човека и 5-ти "в проект", а закон за защита на децата им няма...

# 12
  • Мнения: 606
  Имах един познат - коляч в Родина. Пернишка рожба. Разказа как се забавляват понякога като им бяга някое прасе и не ще да се раздели с живота доброволно. "Со ножо у пичоко". Ще трябва да го глобят 5 лв. Първо ще им прерязва врата, за да изтича кръвта, па после ще се забавлява.
  Изобщо какъв е този цирк? Хора които се тъпчат с плът на животни, ще говорят за закрила на месото. Това е някакво лицемерие.

# 13
  • Мнения: 14 654
  Изобщо какъв е този цирк? Хора които се тъпчат с плът на животни, ще говорят за закрила на месото. Това е някакво лицемерие.

Как ще е лицемерие? Всеки знае, че прасетата и телетата стават по свое собствено желание на котлети. Жалко, че кучешкото не е апетитно. Според мен предимно за парлама е този закон, дори и за кучетата не е.

# 14
  • Мнения: 854

  "Со ножо у пичоко". Ще трябва да го глобят 5 лв. Първо ще им прерязва врата, за да изтича кръвта, па после ще се забавлява.
 
 
Все едно пуснах темата в дата.бг при пуберите - коментарите са идентични.
Бях останала с впечатлението, че тук е различно... 

Общи условия

Активация на акаунт