Шоколадова лава

  • 26 674
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 640
За да остане течно отвътре се пече около 10 минути. Това си е по рецептата от майка ми, която приготвя таквиз десерти по много всеки ден. Хартията за формата не е задължителна, може да се намаже с мазнина и да се поръси с брашно.

# 46
  • Мнения: 963
Половинката прави няколко пъти - страхотна е лавата  Peace . Той обаче ползва рингове, по-удобно е отколкото с формички... И според размера на ринга - някъде за 10-15 минутки е готово.

За тези, които не харесват идеята за неопеченото тесто е подходяща другата технология със замразения пълнеж (на първа страница има лавата с шоколад и синьо сирене на Хестън Блументал, имам някъде и рецептата... ), пък и така може да се експериментира и с други вкусове  Wink .

Който и вариант да изберете, обаче, си струва да опитате... Влюбих се в тези десерти просто  Heart Eyes .

П.П. Всъщност неопечения център на лавата има вкус по-скоро на домашен течен шоколад, отколкото на тесто.  Grinning

# 47
  • Мнения: 7 416
  Какво да ви кажа......Не съм я изпекла още,но я сънувах тази нощ! Laughing
 

# 48
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
ММММ изглежда супер, ще се пробва. Откога се каня за шоколадово суфле, но ми се виждат сложни, а това е по-лесно. И наистина може би е добре жълтъците и белтъците да се бият отделно и после да се смесват, за да се надигне суфлето  Thinking

# 49
  • Мнения: 7 416
  Камамбер,мислиш ли,че Шоколадовата Лава е ,като суфле?
  Имам съвсем различна представа за това понятие.... newsm78
  Но не съм спец.... Simple Smile

# 50
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Да, всяко подобно ястие, независимо сладко или солено, което се надига само от яйца (без набухватели) се нарича суфле. Спада бързичко като го извадиш от фурната и се консумира веднага. После пак е вкусно, но не толкова ефектно.

# 51
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Моля кажете, в какво да се пече? В една рецепта пишеше, че се изсзипва сместа в тава, но друго си е формичка. Това, което го ядох аз беше по-голямо от мъфин, значи формата е др.

# 52
  • София
  • Мнения: 10 858
Предполагам, че може да се ползват и т.нар. тимбалчета (т.е формичките за крем карамел).
Дано забравя този сладкиш, защото изглежда и звучи просто неустоимо ...

# 53
  • Мнения: 11 747
всъщност топло ли се яде?

Излгежда страхотно на снимката от нета, виждала съм и други подобни - професионални. Някой да даде домашна от своя опит, да знам да се пробвам ли?  Laughing

# 54
  • Мнения: 7 416
Да, всяко подобно ястие, независимо сладко или солено, което се надига само от яйца (без набухватели) се нарича суфле. Спада бързичко като го извадиш от фурната и се консумира веднага. После пак е вкусно, но не толкова ефектно.
   Мерси,за инфото! Simple Smile
   Винаги асоциирах думата суфле с нещо поресто и кремообразно,но никак и спаднало....,даже напротив.

   
   
Понеже сладкишът ,за който говорим представлява кейк,който си е направо течен отвътре,се озадачих,след като го нарече 'суфле'.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 789
Изглежда и звучи много вкусно. Записвам си рецептата и скоро ще се включа със снимков материал Peace

# 56
  • Мнения: 7 416
всъщност топло ли се яде?

  Винаги съм го яла топъл.Мился,че това е една от особеностите на този сладкиш.Когато го сервират в заведение,не го готвят преварително,а на момента,затова (вече съм го писала) към сладкиша има коментар,че се приготвя е ди колко си минути. Simple Smile
  Нещо,прекалено активно участвам в темата newsm78  но, много обичах този сладкиш навреме.... Embarassed

# 57
  • Мнения: 963
Яде се топъл сладкиша  Peace , най-добре току-що приготвен... и сервиран с топка сладолед  Crazy . Чудно е просто!

Тимбалчетата са подходящи, но с рингове е най-добре, според мен - за консумацията след това... Друго си е да ти го сложат в чинията и да се разтече "лавата"... А от формичките ваденето ще е доста по-трудно май.

# 58
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Яде се топъл сладкиша  Peace , най-добре току-що приготвен... и сервиран с топка сладолед  Crazy . Чудно е просто!

Тимбалчетата са подходящи, но с рингове е най-добре, според мен - за консумацията след това... Друго си е да ти го сложат в чинията и да се разтече "лавата"... А от формичките ваденето ще е доста по-трудно май.
   

    Прости невежеството ми, но за какви рингове става дума?  Praynig

# 59
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
А някой опита ли да го направи в малки кексови формички , за да ми каже горе долу колко кексчета излизат от една доза.

Общи условия

Активация на акаунт