Кърмене при висок пролактин

  • 1 628
  • 1
  •   1
Отговори
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
Здравейте мили мами,
Бременна съм в 24 г.с., но и преди да забременея и сега все съм на лекарства за понижаване нивата на Пролактина. Както може би знаете (е, не е задължително, разбира се  Wink) това е хормона, които стимулира лактацията. Та въпроса ми е има ли мами, които кърмят и са с висок Пролактин? Как им се отразява кърменето? Много ли са се завишили нивата от както кърмят?
На мен ми казаха, че ще спрем лекарствата в началото на 8 месец и после ще видим как ще се чувствам и какво ще кажат ендокринолозите. Но аз усещам увеличените нива на Пролактина със силно главоболие, а не знам и никой не се наема да каже, колко се вдига този хормон при кърмене  newsm78!
Благодаря ви предварително  Hug!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ще се включат и няколкото мами, които също имат пролактинемия, за да те успокоят, че кърменето е напълно постижимо Grinning
Нивата на пролактин имат пик след раждането - нужно е да се отдели плацентата и да спре действието на нейните хормони, за да може да се задейства процеса, който води до появата на кърмата. Т.е. първият хормонален пик е в първите дни след раждането. Нивата се задържат сериозно повишени в сравнение с обичайното небременно и нелактиращо състояние през първия месец, след това намаляват (заради процеса на регулиране на лактацията, който вече не се поддържа по този хормонален път, а се включват други механизми). Нататък малки пикове има непосредствено след кърмене, които бързо отзвучават, а като цяло извън тези обусловени от храненето пикове нивата са само леко повишени в сравнение с нормалното.
При хиперпролактинемия е непредсказуемо как ще се повлияе кърменето. Най-обичайният проблем е хиперлактацията - производството на огромни и затормозяващи количества мляко, което трябва да се овладее навреме, за да не причинява проблеми на майката и бебето. Има различни начини за справяне с този проблем, като може да се използват и медикаменти (какво взимаш в момента - достинекс или бромокриптин?). В зависимост от това каква е причината за хиперпролактинемията (дали е пролактинома, където вероятно ще има описания проблем с хиперколичества мляко или неизвестна причина с хормонален характер, която не се знае как ще повлияе) може да има и други варианти - но ако гърдите ти са минали обичайните изменения в началото на бременността (наедряване, болезненост, сини вени) не би трябвало да има проблем.
Нещо, което е важно да знаеш - възможно е да кърмиш и да приемаш по специална схема лекарствата за намаляване на пролактина, макар че вероятното е да чуеш противоречиви мнения по този въпрос. Естествено, ще е необходимо стриктно следене при ендокринолог, който има опит в работата с кърмачки - ако си в София, мога да те насоча (пиши ми на ЛС да ти дам координати) Hug

Общи условия

Активация на акаунт