Имат ли навици преди заспиване?

  • 1 433
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 232
Привет,мами. Вълнува ме един проблем. Да почна от началото. На годинка подариха на дъщеря ми маймунка с елек от червено кадифе. Всяка вечер почна да спи с нея,като протриваше пръстчетата в кадифето.Навсякъде си ходехме с играчката. Първоначално мислех,че харесва маймунката, а се оказа,че интересът е към самото кадифе. И до ден днешен си ляга с парче от този плат.Изнервящото е ,че вечер няколко пъти трябва да ставам да го търся между чаршафите,защото усети ли,че го няма почва рев.Опитах се да го скрия няколко пъто,но резултатът е безсънна нощ.На градина ходи без него,но в къщи даже през деня го търси. Въпросът ми е:нормално ли е? може ли да продължи така докато порасне? как да я отуча? вашите деца имали ли са такива навици?

# 1
  • София
  • Мнения: 11 658
Предполагам,че е нормално.Децата си изграждат навици/ритуали преди или по време на лягане и стриктно съблюдават да се спазват.
Моята дъщеря например лягайки си си хваща крайчеца на одеалото и така заспива.
Ако съм си в къщи вечерта /много рядко е обратното/ независимо кой я е сложил в леглото и е дал млякото трябва да я гушна.Може да е за 1 секунда,но трябва!В противен случай започва едно мрънкане и хленчене.
Когато беше на 3 години купихме на сина ми едно мече.И до сега /вече е на 10/ спи с него,но на моменти го преотстъпва на сестра си,че и тя нещо фенка му стана.
Така че смятам за съвсем нормално детето да е силно привързано към някоя играчка или вещ.

# 2
  • Мнения: 14 899
Аз го приемам за нормално. Дъщеря ми е на 8 г. и все още си хваща края на торбата и си гали носа. Така заспива от много малка.

# 3
  • Мнения: 90
Ние си имаме едно розово зайче Grinning. Като го гушне и заспива. Цяла вечер и е в прегръдките, дори когато се обръща не го изпуска.

# 4
  • Мнения: 7 831
Не бих отучвала детето от навика му. Не виждам с какво е вреден?!? За да не се губи парчето плат бих го закрепила/зашила за някаква мека играчка, като ще обясня защо го правя и къде да си го намира.

# 5
  • Мнения: 1 187
Аз също го приемам за нормално, моята дъщеря от бебе заспива с едно голямо гумено мишле, дори като тръгна на ясла го носехме и там заспиваше също с него.

# 6
  • Мнения: 9 052
Да има. Вечеря, миене, преобличане, гушкане, четене и zаспиване  Hug

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Има си навици разбира се. Преди лягане се минава през банята задължително, след това си облича пижамката, четем приказка и се гушваме и целуваме за лека нощ. В леглото винаги си слага любима играчка за другарче. Играчките се менят не е една и съща. Просто зависи коя е на мода за момента.

# 8
  • Мнения: 700
Ами ей ме на - на 30 и отгоре и още си го имам този навик. Само че аз обичам да галя нещо поръбено със сатен.  Embarassed
Стои ми под възглавницата. И аз ровя между чаршафите. Даже съпружеството и малката помагат в издирването. Tired
Опитите на нашите да ме отучат бяха доста безуспешни и водеха до по-умели начини да се прикрия.
Както се сешташ не ми е проблем да се откажа, но не ми пречи. Напротив - успокоява ме.
Някои борят безсънието с алкохол или ядене, а аз със сатен Party

# 9
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Съвсем до скоро имаше. Освен ужасната залъгалка, от която едвам се отървахме и едно одеялце, жълто, още от бебешка възраст. Задължително си "чеша" дланта на ръчичката с ъгълчето на одеялото или си премята ъгълчето през пръстите. Където и да заминем го влачехме с нас. Една от сериите на Франклин се разказва за подобна привързаност, все едно от моя син го бяха изкопирали това. Вече отшумя, но и той си е големичък.
Не виждам нищо лошо в навика на дъщеря ти, освен че вас ви дразни. Ще изчезне с времето, мисля, че няма смисъл да и го "отнемате" насила.

# 10
  • Мнения: 8 999
Моите деца са нямали до сега подобни трайни пристрастявания /е, ако не броя биберона-залъгалка на сина си, който беше най-важното нещо в живота му до 2г. и половина/. Но на една приятелка детето беше пристрастено към едно одеалце - дори в детската градина си го носеше. В четвърта група вече се отказа от него.
Децата сами губят интерес към такива действия или предмети, когато намерят по-подходящи занимаия.

# 11
  • Мнения: 4 665
Има си е дна играчка, която си гушка като си ляга. И...задължително става поне по пет пъти да пие вода преди да заспи Laughing

# 12
  • Мнения: 2 448
Моите деца са нямали до сега подобни трайни пристрастявания /е, ако не броя биберона-залъгалка на сина си, който беше най-важното нещо в живота му до 2г. и половина/.
Нашият ритуал, ако може така да се нарече е, че трябва мама да го сложи в леглото, той ми изпява "аз съм сънчо" , държа му ръката 5 мин и е готов.Но , ако трябва баща му или някой друг да го приспива , големи номера върти, по 1 час приспиване.Но няма начин мама да е винаги на линия и тогава горко на приспиващия. Simple Smile

# 13
  • Варна
  • Мнения: 2 385
При нас задължително има приказка за лека нощ. Друг ритуал, който вече по-рядко се случва, защото не спи при нас е "бинкането". Това го прави още от бебе-слага ръчичка върху лицето ми и с пръстчета "почесва" леко веждата. Много се чудих от къде идва името на ритуала и братовчедка ми се сети, че понеже аз при заспиване повтарям "спинкай, спинкай" тя го чува в просъница "бинкай, бинкай"

# 14
  • Мнения: 1 092
имат
и той ми е ужасно неприятен.
заспиват докато гледат "детски"
не знам дали може да се нарече точно ритуал,но без да съм им пуснала тв ме подлудяват ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт