Граматика

  • 28 062
  • 277
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 3 249
Темата е супер! А и човек винаги може да научи нещо ново: не знаех, че кускус не се пише кус-кус Blush

Относно ударенията: за всички думи, завършващи на -ИЩА, важи правилото:

учИлища
съдИлища
читАлища

А не "училищА, съдилищА" и т.н.


Това е най-масовата грешка на журналистите ни, направо ми иде да изхвърля телевизора, като ги чуя.

По правило ударението в българския език не се променя в множествено число. Има и такива думи, но те са изключения и предполагам, че са навлезли за благозвучие.

Аз отдавна мрънкам, че не може да е законно да имаш дете, ако не можеш да напишеш 3 изречения с по-малко от 10 грешки вътре. Но съм малко крайна в това си мнение и не държа някой да ме подкрепи Rolling Eyes

# 76
  • Мнения: 99
Много хубава тема, наистина.
Към супер дразнещите правописни грешки, изброени по-горе, искам да добавя "скАпо," вместо "скЪпо."
Все пак, всички пишем смс-и и бързаме, но не всички бъркаме.

# 77
  • Мнения: 3 405
учИлища
не знам правилото, но проверих в речника.
Ако намеря правило, ще го пусна тук.

Правилото го написах преди няколко постинга. Римуват се с дума, за която се знае къде й е ударението.
учИлища - мъчИлища (на мъчилища се знае къде е ударението) Simple Smile
съдИлища- чистИлища (да речем)

Неписано правило е, но работи.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 15:57 от Анджелина

# 78
  • Мнения: 4 305
Темата е чудесна! С годините съм позабравила някои основни правила. А тук са дадени синтезирани и достъпно обяснени. Благодаря!

# 79
  • Мнения: 1 371
Ето един полезен линк: WWW.ZNAM.BG


Ето нещичко.

# 80
  • Мнения: 9 865
С тези ударения съвсем се оплетох, мисля, че се обърках в постинга.
Аз имах предвид същата масова тъпа практика на медиите за училищата, но във вариЯнта училИща, сещате лиу се, има и такива изцепки.

# 81
  • Мнения: X
Друга честа грешка е неправилната употреба на "кой" и "кого". Масово се бърка...дори от интелигентни и образовани хора. Мен лично ме дразни ужасно, защото имах една луда учителка в прогимназията, която до втръсване ни поправяше и ни го набиваше в главата - кой-кого, кой-кого... Mr. Green

Аз си измислих такъв принцип /не знам доколко е коректен/ - винаги, когато се чудиш дали да кажеш "кой" или "кого",, избери "кого"!  Wink Ако не е съвсем правилно - поправете ме, моля!  Rolling Eyes

Класиката: Кой търсиш? Вместо: Кого търсиш?

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
И мен това ме влудява и постоянно правя забележки на децата, защото чуват грешната употреба по телевизията. Вече започнах и аз да се обърквам и усещам, че на моменти започвам да го греша.

# 83
  • до канала
  • Мнения: 518
http://www.futurenow.bg/moodle/mod/resource/view.php?id=2908   
Повечето неща са вече написани, но все пак.....

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 17:26 от $пипилота

# 84
  • Мнения: 9 865
С това кой и кого няма шанс, почти никой не го употребява правилно.
Същото е с никой и никого. То проблемът е пак в пълния член, навързани са като свински черва.

# 85
  • Мнения: 750
"Кой" - Подлог
"Кого" - Допълнение
Аз на него

# 86
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Mисля, че грамотността се възпитава у хората в първите класове в училище. Не научиш ли правописа до 4ти клас, забрави да се ограмотяваш в отпуска си по майчинство тук. Просто е абсурдно. Моята учителка в 1ви клас ми рече: "Личи си, че от теб ще стане грамотна българка" bowuu И беше права жената Mr. Green
Има и нещо друго, ако не четеш книги, няма как да се научиш да пишеш правилно. Винаги се разбира кой колко чете, точно по правописа.
Та така че, аз също мразя и се дразня от тъпи правописни грешки, бодат очите, но не бих се нагърбила с невъзможната задача да уча майките тук.  bouquet

# 87
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 984
Друга честа грешка е неправилната употреба на "кой" и "кого". Масово се бърка...дори от интелигентни и образовани хора. Мен лично ме дразни ужасно, защото имах една луда учителка в прогимназията, която до втръсване ни поправяше и ни го набиваше в главата - кой-кого, кой-кого... Mr. Green

Аз си измислих такъв принцип /не знам доколко е коректен/ - винаги, когато се чудиш дали да кажеш "кой" или "кого",, избери "кого"!  Wink Ако не е съвсем правилно - поправете ме, моля!  Rolling Eyes

Класиката: Кой търсиш? Вместо: Кого търсиш?
Кого е останка от родителен падеж. Кого питаш?
Кой е този, който извършва действието (подлогът).

Иван лови риба. Кой лови риба?
Аз обичам Иван. Кого обичам? Кой кого обича.

Аз харесвам и кому, но вече рядко се използва. Заменено е с "на кого".

# 88
  • Мнения: 750
Абсолютно си права, Ноеми!

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 17:54 от a.velcheva

# 89
  • Мнения: 274
Темата е супер наистина. Уви, ползата от нея я виждам само в освежаване на стари знания, а не в придобиване на нови. Както някои майчета по-горе са посочили - грамотност се добива в ранна детска възраст. Е, и аз "ям" понякога запетайки, но това се преглъща. Голямата трагедия са грешки от сорта на "лекЪр".
Съжалявам за спама, няма да се повтори.

Общи условия

Активация на акаунт