За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 129 194
  • 620
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 3 215
Ясно.Ще разкажа малко по-късно каквото се сетя. Peace

# 541
  • Мнения: 3 094
Благодаря ти! Както винаги си страхотна!

# 542
  • Мнения: 149
Олд Спорт, съвсем не забележка - напротив, беше права, че храм Карнак и Храм Луксор са две различни неща, а не както ми казаха от Алфа тур, че е един и същ храм.
Бастет, за екскурзията до Света Екатерина ни казаха, че била с изключително религиозна насоченост, доста тежка и уморителна. Ако не ни вълнувала религиозна тематика, не си заслужавало да си харчим парите.
По отношение на здравното обслужване, ние си направихме допълнителни застраховки, защото тези в пакета са само здравни до 5000 евро, а ние направихме здравни до 10000, смърт, кражба на багаж, правна помощ и изобщо всичко възможно в Армеец. Излезе ни по 14 лв. на човек, но е по-сигурно. А и без това се чудехме защо от застрахователя, обслужващ компанията са направили застраховката в евро, а не в долари. В долари важала за цял свят. Не съм навътре в нещата. Но най-добре, ако се наложи здравна помощ да търсите гида и застрахователя и да правите точно това, което ви кажат, никаква самоинициатива, иначе ще сте доста навътре финансово. Дано не се налага, нас вирус не ни хвана, но доста от групата - да. Лично ние не ядохме сурови и небелени плодове и зеленчуци. Носих антибактериален гел за ръце /Орифлейм предлагат такъв/ и след всяко боравене с пари или нещо нечисто, го използвах. Хигиената и положителната настройка определено вършат работа, иначе -Имодиум  Joy
А, в хотела има аптека, в която предлагат познати и за нас лекарства.
А по отношение на сувенирите, бих искала всичко да си остане за мен, толкова са красиви, но ние ги взехме за подаръци. По този начин дадохме частичка от нашата емоция на доста хора Grinning

# 543
  • Мнения: 3 215
Алфи,разбрах те.Само малко да те поправя - застраховките в евро са точно толкова добри,колкото и другите.В Алианц са в евро - ние имаме целогодишни за целия свят (че много пътуваме).Основното при застраховките е да са с Асистанс - така не се занимаваш изобщо с плащане; то се урежда между застрахователя и болницата. Когато си с група - да,звъниш на представителя,но (имам лош опит от времето,когато работех там) ако той не си вдигне телефона или пък е толкова спешно,че не можеш да го чакаш, тръсиш помощ на рецепция. А, когато пътуваш неорганизирано и няма представител,на който да звъниш), звъниш на посочения в полицата телефон,казваш къде си,какъв е проблемът и те насочват към определена болница или доктор.
Имодиумът там не помага!Най-често се пие Антинал - продава се във всяка аптека там, струва 5 ег.лири и е в ярко жълта опаковка.
Манастирът си струва визитата най-малкото защото е първият християнски манастир в света, построен от царица Елена,майката на Константин, и обновен и укрепен по времето на Юстиниан.После ще пиша повече,но мисълта ми беше,че се посещава,когато си в Шарм.Ако си в Хургада, вярно трябва да си доста мотивиран,за да отидеш - пътува се много - все пак е от другата страна на морето, в пустинята.Но Бастет всъщност задае въпроса към ходилите в Шарм.От Хургада е ясно,че едва ли някой ходи.
Антибактериален сапун (на основата на алкохол;нанася се без нужда от изплакване) има и в Метро - две шишенца струват към 4лв и нещо.

# 544
  • Мнения: 149
Да, Олд Спорт, поправяй, за да не заблудим някого. Аз не съм спец, но за по-сигурно направих допълнителни застраховки - за повече рискове и с по-голямо покритие.
Нашият гид малко ни е позаметнал с манастира и едва ли не излезе, че трябва да си монах, че да ти хареса екскурзията  #2gunfire
Добре, че се намесваш адекватно.
Аз се бях позапасила с Имодиум, добре че не ми се е налагало да го ползвам Joy

# 545
  • Мнения: 3 215
Аз хем знам,че не действа, пък по-миналия път също бях понесла, та още си имаме.При това са ми пробутали някакви таблетки за сдъвкване,а не капсулите, и никой не ги ще, освен ако не е на супер зор  Crazy
Сори,за офф-а  Blush

# 546
  • Мнения: 3 094
Абе те много профанизират религията........Дали е от времето на 45-те години безвремие , не зная.
Но всеки религиозен обект за мен е някак пълен с надеждите на молещите се в него за общозовешко-значими неща......Тъй че не може да не ме докосне. Simple Smile. Виждала съм снимки и съм чела за манастира, но ми се ще някой ако го е хванал през обектива си, как го е усетил.

# 547
  • Мнения: 3 215
Е, това с обектива - ще трябва да те разочаровам - тогава нямаше още дигитални апарати даже...

# 548
  • Мнения: 3 094
Далеко от хорската суета, но облян от светлина - несъмнено на "силно" място е построен....чудни снимки!
Само да ми падне един воаяж до Шарм, ще заходя и по тази дестинация Grinning.......
Това е залез?

# 549
  • Мнения: 3 215
Да, Бастет, залез е - най-красивите залези, които съм виждала през живота си, съм ги виждала именно в Шарм.Нещо неописуемо е - морето и планините се озаряват във всички нюанси на розовото и златистото.Не се описва с думи ...
За манастира - има много инфо в нета наистина.Обикновено екскурзията се комбинира с изкачването на планината на Моисей - свещено място за изповядващите и трите основни религии - христяинство, мюсюлманство и юдаизъм.Велик факт! Според легендата там Моисей е получил скрижалите с десетте Божи заповеди.
Планината се катери през нощта,много е трудно,но си заслужава.Изгревът е уникален.Понякога за съжаление има облаци и мъгла и видимостта е ограничена.Но независимо от всичко преживяването си струва.През нощта (особено през зимата) става много студено и това тряба да се има предвид при подготовката.След като се посрещне изгрева, се слиза в подножието на планината и се посещава манастира. Интересното там е,че монасите следват гръцките православни традиции - или с две думи изглеждат като нашите попове.
Също така интересно е да се знае нещо и за местните хора, обитаващи околността.Ще разкажа след малко. Peace

# 550
  • Мнения: 3 094
Ох, сядам и чакам да те чета....... и аз имам един Египетски залез, който ми е най-хубавия залез, ама ще го публикувам като го изнамеря....Въобще залезът много ми действа едно зареждащо.
Мойсей = Мусса = Моше...и аз си припомних като каза за планината

# 551
  • Мнения: 3 215
Искам да уточня,че разказът ми за местните хора се базира на един текст на английски,който открих в нета. Помагам си с него - просто е удобен и информативен.Мисля,че е интересно.
Населяващите земите около манастира са наследници на заселените там преди 1400 години от Юстиниан източно-европейски поданници на Римската Империя.По-просто казано - предците на днешните жители са обитавали района на Черно море. Така,че можем с основание да предположим, че имат и бг-ска жилка.Защо не?!
През 6.век там са изпратени 200 римски войника заедно със семействата си със задачата да охраняват манастира.Често (дори и в споменатия материал) се казва,че манастирът е построен от Юстиниан,но това не е съвсем вярно - той разширява и укрепява вече съществуващия манастир. Изпратените от него войници са предците на днешните Jebeliya - или планинари (jebel на арабски означава планина). Те са едни от първите обитатели на Синайския полуостров, много преди идването на останалите бедуински племена. С течение на времето те се смесват с другите бедуини и приемат Исляма,но първите заселници са християни.Аз лично знам,че и до ден днешен,бедуините,които обслужват манастира изповядват християнството.
В наши дни (преди около 200 години) в Синай се заселват и бедуини от други части на Египет, Палестина и Саудитска Арабия. Традициите и начинът на живот на джебелиите е сходен с този на останалите бедуински племена.Но има и своите особености: Те живеят в лабиринт от долини високо над морското равнище и имат градини, които обработват. Там те прекарват летните месеци, а когато времето застудее, се преместват в по-ниското. Градините им - наричани karm или bustan ( Mr. Green) са оградени с високи каменни стени, които ги защитават от по-едри животни и от влиянието на природните стихии, както и от ерозия на земята. Отглеждат ябълки и бадеми (нетипично за Египет), грозде, маслини, смокини. Джебелиите са отлични градинари, получили първите си семена от монасите и култивирали през вековете уникални умения да отглеждат плодове и зеленчуци в тази неприветлива част на Земята. Градините на джебелиите са тяхна "запазена марка", защото останалите бедуински племена не се занимават със земеделие. (изключвам тези,които днес отглеждат марихуана в пустинята и я продават в курортите)

Последна редакция: чт, 02 окт 2008, 09:52 от Old Sport

# 552
  • София
  • Мнения: 6 921
alf leila, страхотно сте си прекарали, а мен ме върна точно една година назад  Grinning Точно на същите места, същите приключения, че дори и същият гид Стоян. Даже и пазаренето на рецепцията в хотела го имаше и при нас, но още преди взимането на ключовете рецепциониста ни изненада с думите - " тен доларс фор гуд рум"  Shocked Joy
И ние като вас си оставихме някои забележителности за следващият път, не може всичко да се разгледа за такъв кратък срок, а и човек има повод пак да се върне  Heart Eyes

# 553
  • Мнения: 149
Eх, момичета, такива неща пишете, че ми се ще още догодина дасе върна в Египет. На тези, които още не са се решили да пътуват, ще кажа : ИЗОСТАВЕТЕ ВСЯКАКВИ ПРЕДУБЕЖДЕНИЯ, ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВЕДНЪЖ ФОРУМА И СТЯГАЙТЕ КУФАРИТЕ. В ЕГИПЕТ Е СТРАХОТНО.
Еликс, аз всеки ден живея с мисълта за Египет, а още колко неща не съм осмислила и преживяла. Оставям си по малко и вечер като си лягам си връщам по част от екскурзиите, наслаждавам се на всичко, през което преминахме там.
Олд Спорт, невероятно разказваш, удоволствие е да те чете човек и да се чуди откъде толкова много знаеш newsm78  bouquet Hug

# 554
  • Мнения: 3 094
Old Sport, благодаря ти още веднъж!
Благодарение на хубавата тема пак попътешествах виртуално! Simple Smile  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт