Смяна на личните карти

  • 2 443
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 934
Наскоро се преместихме на нов адрес, но личните ни карти са със стария. Знаете ли кога ще се сменят официално личните карти пвсеместно на всички, има ли срок за смяна на лична карта, когато си си сменил адреса и съответно санкции, ако се забавиш....
Ако скоро ще става смяната на всички лични карти какъв е смисъла да тичаме сега да се снимаме и да правим нови, а след няколко месеца да повтаряме процедурата....
Питам, защото мъжа ми ме е подгонил, че тази работа трябва да се свърши в най-скоро време, а аз малко се дърпам.
Благодаря предварително за отговорите! Hug

# 1
  • Мнения: 25 571
Няма да се сменят скоро личните карти. Още не са почнали да подменят задграничните паспорти, а и едва ли ще почнат и тази година. Все още не са определили фирмата, която да ги изработва...  Wink
Така че по-добре си сменете личните карти сега. Не съм сигурна за тях, но при паспортите подмяната ще е поетапно, когато изтече срокът на стария. А разликата в цените ще е значителна. Който има да подменя, да побърза, за да хване старите цени.

# 2
  • Мнения: 317
А защо не си смените само адресната регистрация. Ние така направихме като се преместихме. След година се оженихме и със смяна на фамилията си смених личната карта Grinning Вече нямаше как

# 3
  • Мнения: 934
А имате ли представа трябва ли да правим нови снимки или се пазят от предишните ни лични карти   и само промяната ще е в адресната регистрация?

# 4
  • Мнения: 25 571
Ако си сменят адресните регистрации са длъжни да сменят и личните карти. Иначе - глоба.

Снимките не трябва да са по-стари от 6 месеца. Всъщност, може, но не трябва да са използвани за лични документи.
Ако са тези от старите карти, ще ви ги върнат със сигурност.

# 5
  • Мнения: 317
Аз мисля, че адресна регистрация може да си направиш и в друг град, ако примерно останеш за дълго newsm78. А при смяна на постоянен адрес се сменя личната карта.

# 6
  • Мнения: 1 312
 Shocked
Каква глоба?
Ние по постоянен адрес сме на този на родителите ми регистрирани.
Той е отбелязан и в личните карти.
Никога обаче не сме живели там.
Навремето докато още имаше домови книги сме вписани на настоящ адрес,после се преместихме,но и домовите книги изчезнаха и само отидохме в кметството и си променихме адресната регистрация срещу някакви стотинки за 5 минути работа.
Скоро/преди 2 месеца/аз отново си я смених,та сега с мъжа ми се водим на различни адреси Crazy/какво да правиш-заради ДГ/.
Но пак само с попълване на адресна карта.
Никога нищо не са ми споменавали за промяна на личната карта.

# 7
  • Мнения: 865
Наскоро се сблъсках с подобен проблем-да си сменям ли ЛК или не .Служителката в районното ми обясни,че по закон не съм длъжна да живея на адреса посочен в ЛК/при мен това е адреса на родителите ми/той се води постоянен адрес.На този адрес гласуваме, получаваме призовки и т.н.Но задължително след смяна на местоживеенето се ходи в съответната община и си вади удостуверение за настоящ адрес.Инъче имало солени глоби.

# 8
  • Мнения: 25 571
Да, който бърза, така се изказва непълно.  Mr. Green
Исках да кажа, че при промяна на постоянен адрес се подменя задължително личната карта, след определен срок има и глоба. При промяна на настоящ адрес не се подменя лична карта.  Peace

Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) При промяна на името, единния граждански номер, пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа лицето е длъжно да се снабди с нови документи за самоличност в срок до 30 дни.
(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 54 от 2002 г., в сила от 01.12.2002 г., доп. - ДВ, бр. 52 от 2007 г.) При промяна на постоянния адрес личната карта, картата на постоянно пребиваващ в Република България чужденец, картата на бежанец, картата на чужденец, получил убежище и картата на чужденец с хуманитарен статут се подменят в срок до 30 дни.

# 9
  • Мнения: 184
А постоянния адрес къде се сменя ,като си правиш новата лична карта или на друго място.Всичко в районното ли се прави или трябва да обикаляш различни институции(кметство и т.н.)

# 10
  • Мнения: 25 571
По принцип се сменя в общината, но специално в Ст. Загора може и в самия Паспортен отдел, има гише по гражданското състояние и за родените в Ст. Загора може и на място.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
А постоянния адрес къде се сменя ,като си правиш новата лична карта или на друго място.Всичко в районното ли се прави или трябва да обикаляш различни институции(кметство и т.н.)

Поне в София всичко е бързо и лесно: Отиваш в новата община - искаш заявление за промяна на настоящ и/или постоянен адрес. Попълваш, вкарват данните в комп. и ти дават копие от заявлението. С него и нова снимка отиваш в съответното РПУ и попълваш ново заявление /акт за раждане не помня трябваше ли?  newsm78/ за смяна на л. карта.

На мен процедурата по смяна на постоянния и настоящия адрес за мен и дъщеря ми + подаване на документи барабар и със снимането ми отне един предиобяд. В това включвам и предвижването от общината до РПУ-то и намирането на място да паркирам.  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 184
Поне в София всичко е бързо и лесно: Отиваш в новата община - искаш заявление за промяна на настоящ и/или постоянен адрес. Попълваш, вкарват данните в комп. и ти дават копие от заявлението. С него и нова снимка отиваш в съответното РПУ и попълваш ново заявление /акт за раждане не помня трябваше ли?  newsm78/ за смяна на л. карта.

На мен процедурата по смяна на постоянния и настоящия адрес за мен и дъщеря ми + подаване на документи барабар и със снимането ми отне един предиобяд. В това включвам и предвижването от общината до РПУ-то и намирането на място да паркирам.  Mr. Green

Благодаря, а да попитам на детето само акта за раждане ли нося и мога ли и на мъжа ми (без той да е с мен ) да сменя постоянния адрес.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 999
Благодаря, а да попитам на детето само акта за раждане ли нося и мога ли и на мъжа ми (без той да е с мен ) да сменя постоянния адрес.

За детето - акт за раждане. За мъжа не би следвало да можеш без него или пълномощно /нотариално/ от него да му смениш постоянния адрес.

# 14
  • Мнения: 934
Да разбирам ли, че разликата между постоянен и настоящ адрес е, че на настоящия си закратко (да речем под наем)? Обяснете ми , моля Ви! Излиза според прочетеното , че май няма да се разминеме без смяна на личните карти.... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт