«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ƒеца от 1 до 6 г.
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-36 от 36 отговора

Sofia

ћнени€: 6 208
ѕитам защото не знам как изглежда, а майка ми види ли буболечка с хубот значи е кърлеж
къде има снимки на кърлежи
÷итирай

ћнени€: 3 613
÷итат на: DEianaZ
къде има снимки на кърлежи

¬ нета  Wink

» аz преди години не zнаех какво е това кърлеж и веднъж намерих една много странна буболечка - като сиво-синъо бобче (представи си колко огромно е било) с мноооого малки шест краченца и главичка. ¬zех го и отидох с гордост да го покажа на баба ми, щото доста странно животно ми се вид€ и не zнаех какво е...
... едва не пощур€х от страх и гнус като раzбрах, че е огромен кърлеж.   #Crazy   Sick
÷итирай

в село на заво€ преди Ўенген

ћнени€: 4 244
 ърлеж
÷итирай

—офи€

ћнени€: 6 621
¬ действителност обаче, когато се захване се вижда само телцето /не и крачетата/ и прилича на бенка /от они€ релефните, бабешките/. “ова от личен опит  Embarassed /имала съм на два пъти/.  ато се замисл€ май прилича доста на семка от круша.
÷итирай

ћнени€: 688
—амо да добав€, че като се напие кърлежът изглежда така
÷итирай

Sofia

а той като се напие пада или си остава?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 133

ƒе да падаше. »маш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Ќ€ма да падне сам.
÷итирай

ћнени€: 4 358
ƒа не ви плаша, ама оглеждайте си хубаво децата след разходка.
Ќа ќги миналото л€то му се беше забил кърлеж в крачето. Ѕ€хме на разходка в ёжни€ парк, а дори не съм го пускала да ходи по тревата.
 ато се прибрахме вид€х кърлежа при см€ната на памперса. Ѕеше като малка черна точка, но имаше крачета.
ќтидохме веднага на лекар и там го извадиха.
“р€бва да се внимава да не се откъсне т€лото и главата да остане вътре!!!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 6 098
јбе аз съм чувала, че пада, но това е след мнооооого пиене, през което време може да ти е лепнал н€ко€ гадна болест. »наче изглеждат кръгли, сиви, кожени топчета, колкото грахче, ако не са "пи€ни", с крачета. “р€бва да се вад€т много внимателно, най-добре да се намаже кожата около него с н€каква мазнина и да се тича при лекар. »наче може и сам да го извадиш - върти се май обратно на часовниковата стрелка, но лесно се късат.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 091
Ѕъдете много внимателни с кърлежите - на мъжа на мо€ при€телка миналата година се беше лепнал един, махнаха му го в ѕирогов, но човекът си се разбол€ от лаймска болест Shocked !
ѕреди за се захванат са като малки па€чета, а след това - като се насмучат с кръв - стават като грахово, дори малко бобено зърно, крачетата не им се виждат.
÷итирай

“ам където е семейството ми

ћнени€: 2 500
 ато чу€ кърлеж и ми настръхва косата. smile3511
ћиналата година се сдобих с този екземпл€р.Ќ€маше да се усет€ че имам нещо подобно докато не започна да ме боли стомаха и да ми се гади.ћъжът ми ме посаветва да се поогледам за подобна гадинка,като че ли е знаел.—лед щателна проверка забел€зах че имам малка черна точица на т€лото си.»зпаднах в ужас и не знаех какво да прав€.¬еднага звъннах на майка ми ко€то ме посъветва да го намажа с една хапка мекото на хл€ба натопена в олио,да не се опитвам да го махам сама за да не го скъсам и н€кое краче да остане  и да б€гам до болницата.≈стественно отидох.Ќамазаха го с н€какъв мехлем и след пет минутки беше изваден цели€т.ќт тогава се зарекох че ще се паз€ от тези гадини.≈ да ама не.....ѕреди месец отново тичах до болницата. Sad ¬ече ме е страх да минавам покрай зелени площи.ƒа не говорим че Ѕоби вс€ка вечер преди да го сложа да спи го провер€вам щателно. ато че ли започнах да псих€свам на тема кърлежи.
ƒа добав€ само че кърлежат е доста опасна гадина.“ърси да се захване за меко местенце.ѕри съмнение тичайте веднага до болницата докато не е станало доста по-сериозно.„увала съм че ако не се извади на време човек се разбол€ва от тъй наречената"ћарсилска треска "
÷итирай

¬раца

ћнени€: 4 298
Ќ€кои падат, след като се напи€т. »маме куче и един ден намерихме един добре напит паднал на зем€та, беше станал около 1 см.
«а съжаление наистина са гол€ма напаст, н€мам опит с деца, но преди 2 години и каишката на кучето не ги спираше- носеше ми по около 10-на на седмица идваше ми да  smile3514
÷итирай

sofia

ћнени€: 5 140
ќбщо взето гадничко е и тр€бва да внимаваме,както с децата така и с нас.ћо€ лел€ миналата година € ухапа и още не може да се оправи.«а една година 2 пъти влиза в болница на антибиотици-не се беше изчистила.ћен много ме е страх и тр€бва да внимавам,че както имаме и куче,да не стане "инфекци€" и с малката покрай него.
÷итирай

ѕокрай кучето си б€х станала специалист по премахване.
Ќаучи ме един ветеринар и се оправ€х сама. Ќе помагаше и каишката дето уж е против т€х. јма с пудел какво може да очаква човек.
Ќо наистина е най добре лекар да го маха че те най добре зна€т точно къде да го прихванат така че да не се разкъса
÷итирай

sofia

ћнени€: 5 140
ƒобре че под нас има ветеринар-за кучето,пък за малката да не дава господ,ще тичаме до болница.“о да не се налага.
÷итирай

ћнени€: 3 613
÷итат на: vania_ip
—амо да добав€, че като се напие кърлежът изглежда така

ћи това дето аz го б€х хванала иzглеждаше долу- горе така, само че беше сиво - синъо и беше супер "на€дено" (€вно от там му е идвал и странни€т цв€т)  Sick
ј и аz го намерих на zем€та пред кошарата с овцете...  ooooh!

»наче съм имала на н€колко пъти кърлежчета - малки, zахванали се н€къде по т€лото ми. ƒаже като б€х бременна ходих да ми махат един от крака. ќт малките не ме е страх, обаче супер ме е гнус  Sick  Sick  Sick
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 2 102
÷итат на: Elfi

ƒе да падаше. »маш ли съмнение за кърлеж е най-добре да отидеш веднага на лекар. Ќ€ма да падне сам.

ѕадат сами.  ато се напълни и се пуска. ¬инаги. Ќо ако видите кърлеж, естествено отивате на лекар. “ам го вад€т, би€т и тетанус и ви дават свалени€ кърлеж. ѕазите го 1 седмица, за да може, ако про€вите н€кой симптом на болест, ко€то се пренас€ чрез кърлежите да се изследва и той и да се установи точно вида на заразата.

Ќа снимките са дадени съвсем "гладен" кърлеж и един добре "нахранен".  ћалки€т е с размери н€къде около половин милиметър и се вижда като чисто черна точица, а пълен вече е колкото средно гол€мо бобено зърно и е сив на цв€т. —нимките не дават много точна представа. Ќикакъв хобот не се вижда. ѕо-скоро е като миниатюрно черно па€че.
÷итирай

—офи€

÷итат на: dara

ѕадат сами.  ато се напълни и се пуска. ¬инаги.

јха, ама докато паднат и току те хванала Ћаймската болест. ƒоста неразумно /да не кажа глупаво/ е да чакаш кърлежът да падне сам.
÷итирай

Sofia

а каква е тази лаймска болест Embarassed ?
÷итирай

—офи€

а каква е тази лаймска болест Embarassed ?

опвам:
"Ћаймската болест е инфекциозно забол€ване. ѕричинител€т на забол€ването е Ѕорели€ Ѕургдорфери, източник на заразата са гризачи и други диви животни. ѕреносители са кърлежи, като зараз€ването на човека става чрез ухапване. »нкубационни€ период е 3- 35 дни. «абол€ването протича в 4 периода: ѕърви€ период се характеризира с общи про€ви- отпадналост, главоболие, мускулни болки със или без температура и кожни промени на м€стото на ухапването. ¬тори€ период настъпва н€колко седмици или месеци след стихване на общите про€ви и се характеризира с  предимно зас€гане на нервната и сърдечно съдовата система. “рети€ период се про€в€ва месеци и години по- късно с про€ви на артрит. „етвърти€ период се представ€ с дистрофични промени на кожата, мускулите и ставите."

...абе гадно е ...
÷итирай

Sofia

а лекува ли се напълно или да речем ако се опткрие в последни€ стадии ще останат ли физически промени по т€лото и още 1 въпрос възможно ли е изхода да е фатален
много се наплаших
÷итирай

Ќе се лекува, за съжаление
≈динствени€ начин  е като се откри€ ухапваното от кърлеж и се разбере че е носител да се вземе една ударна доза антибиотик - например ƒиксициклин, но пак н€ма гаранци€
»мах случай в сестринската си практика с една мацка - вид€ла на крака си черни точици и с нокът ги изровила, прокървило малко м€стото и решила че е било коричка кръв от ухапано от комар.
“ака и не взе антибиотика и сега си носи последстви€та.
»ма райони където то€ вирус е по разпространен въпроса е дали се зна€т кои са за да се изб€гват
—луча€ който разказах стана на —тарозагорските бани преди 12 години
÷итирай

—офи€

а лекува ли се напълно или да речем ако се опткрие в последни€ стадии ще останат ли физически промени по т€лото и още 1 въпрос възможно ли е изхода да е фатален
много се наплаших

ами...май се лекува ако се хване в началото...не зна€ обаче какво е положението ако не се усетиш и не предприемеш мерки...н€кой по-компетентен да се включи...

а, дебеланата се е включила...а може и въобще да не се лекува...н€мам иде€...ще питам половинката...
÷итирай

Sofia

лелеее от тази вечер пощенето ще е сериозно
÷итирай

Sofia

и още 1 въпрос имам последен
до колко време се впива кърлежа.
да речем взимам го от €сла, пощим се нищо не намирам. има ли срок до 1 час или до 24 часа
÷итирай

DEianaZ, за да ти е по-спокойно като ходите по градинките ползвай за детето пък и за теб н€кой от препаратите на Off или Autan, които са против кърлежи и комари. јз лично ползвам спре€ на ќфф. Ќа него не пише да има противопоказани€ за деца или бременни.
ƒано не ти се случва да се срещаш на живо с горепоказаните  Smile

ћежду другото онзи ден даваха много интересен филм за кърлежите по ƒискавъри. “а въпросните се пускат като увеличат обема си 100 пъти  Shocked  Ќе чакайте да дойде този момент, ами б€гайте на лекар ако се случи.
÷итирай

—офи€

и още 1 въпрос имам последен
до колко време се впива кърлежа.
да речем взимам го от €сла, пощим се нищо не намирам. има ли срок до 1 час или до 24 часа

Ѕи тр€бвало веднага да се хване...как ще се задържи иначе...но като мине време и се напие с кръвчица и става по-гол€м...така че ще го видиш Mr. Green
и не се шашкай толкова...забел€зва се...ако преглеждаш внимателно сина си едва ли ще го пропуснеш /кърлежа де/
÷итирай

јбе има веро€тност да го видиш преди да се е хванал, докато пълзи още. јз съм усещала на себе си. Ќо тогава само като го бутнеш пада, като вс€ка друга буболечка.
Ќо на детето н€ма как да си сигурна преди колко време се е хванал, така че не се препоръчва да се чака.
÷итирай

ѕловдив

÷итат на: dara

ѕадат сами.  ато се напълни и се пуска. ¬инаги.

јха, ама докато паднат и току те хванала Ћаймската болест. ƒоста неразумно /да не кажа глупаво/ е да чакаш кърлежът да падне сам.

ƒа, никой не казва, че тр€бва търпеливо да го изчакаш да се нахрани пор€дъчно. ћисл€, че б€х €сна, че задължително се ходи на лекар, за да се свали кърлежа. Ќо въпросът беше дали се пуска сам. » отговорът е - да, пуска се. ¬ случай, че не го видиш той все н€кога ще си се пусне.

јко кърлежът е бил заразен, дали ще стои час, два, 5, денонощие преди да го видим все тази. ќпсаността съществува.
÷итирай

ѕловдив

Ќе се хваща веднага. ћоже да пълзи насам-натам известно време, преди да се захване. јз съм намирала поне 3 пъти кърлежи по дрехите на децата, които пълз€т и търс€т да се захванат. » то по дрехи, които току-що съм събл€кала и приготвила за пране. Ќамирала съм и по кучето пълз€щ кърлеж също. “а не се захващат веднага. “ърс€т си м€сто, предполагам. “е се захващат там, където кожата е най-мека и нежна - слабините, зад ушите, между пръстите, под мишниците... затова сигурно пълз€т - търс€т си уютно местенце. јко ви се налага да търсите и да се "пощите" това са местата. јз вс€ка вечер преглеждам децата в сезона на кърлежите, особено сега, когато още не са започнали да пръскат срещу т€х.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 4 455
»зчетох мнени€та само по диагонал и мол€ да ме извините, ако повтар€м н€кого.

ърлежите са различни видове, но в общи линии като се напи€т стават кръгли като грахово зърно - може да са черни, сиви, синкави, каф€ви.

¬ никакъв случай не експериментирайте да махате сами кърлеж, защото има опасност да откъснете т€лото от главата и главата на кърлежа да остане под кожата.
Ќе е гол€ма философи€ и на животни е лесно да се махат кърлежите, но не експериментирайте върху вас и децата.

—лед като кърлежът се махне, се бие инжекци€ против тетанус, а кърлежът се носи в лаборатори€ за изследване дали е заразен - поне според мен това е задължително! –езултатите излизат за около 2 дни. »зследват се за н€колко забол€вани€. ƒоколкото знам, най-опасните са Ћаймската болест, ћарсилска треска,  ърлежов енцефалит...

ћиналата година, съвсем случайно открихме забит кърлеж в главата на ћони. Ѕеше абсолютен късмет, че го открихме, защото беше в косата. ќтидохме да подстрижем ћони и кърлежът лъсна. Ќастана гол€ма паника и то не само заради това, че кърлежът беше доста гол€м, а и защото все пак беше на главата. ќт поликлиниката ни изпратиха в »—”Ћ, а оттам - в ѕирогов. √ол€ма олели€. ѕропуснахме инжекци€та против тетанус, защото точно преди 3 дни на ћони му б€ха били ƒ“ -то.
 ърлежът ни го опаковаха и го занесох за изследване в института по паразитологи€.
’ората, работещи там ми об€сниха, че това е много важно. ќт една страна така може да се разбере дали кърлежът носи н€каква зараза и да се вземат възможно най-бързи мерки, второ - вижда се дали кърлежът е изваден ц€л или е откъснат и трето - записват в кой район е станал инцидента и пращат екипи да пръскат против кърлежи, за да н€ма и други пострадали.

ƒано не ви стр€скам:

"ѕо света са описани около 850 вида кърлежи. ” нас те са много по-малко, но са преносители на едни от най-опасните болести - марсилска болест, кримска хеморагична треска, кърлежов тиф, бруцелоза по хората и животните, различни видове спорози и др. —ъществува гол€мо разнообразие във формата, големината и окраската на кърлежите. ≈дни са с очи, други - без, н€кои са черни, каф€ви, други - сребристи или шарени. Ќ€кои от т€х живе€т и се хран€т само при един гостоприемник, а други го смен€т многократно.
¬ Ѕългари€ са описани шест рода кърлежи с около 30 вида. ¬ зависимост от вида зрели€т и гладен мъжки кърлеж е с размери 2,5 на 1,5 мм, а след като се на€де, достига до 12х7,5 мм. Ќа€дената женска е още по-гол€ма. ѕри кучешки€ кърлеж размерите на добре нахранената женска достигат до 2х3 см, а теглото й се увеличава до сто пъти. ясно е, че гладни€т кърлеж - малко по-гол€м от маково семе, е най-опасен.
 ърлежите са много издръжливи - не ги притесн€ват нито атмосферните услови€, нито глада. »зпадат в летарги€, ако се застуди, но при най-малкото вдигане на температурата се събуждат жизнени и гладни. ∆изнени€т цикъл на н€кои е 20-25 години, но могат да гладуват повече от 10 години.
 артината става още по-ужас€ваща, като се има предвид скоростта, с ко€то се размножават кърлежите. «р€лата женска може да снесе от 3000 до 6000 €йца. јко т€ е и заразоносител, това автоматично се отнас€ и за потомството й. ќт €йцата се излюпват ларви, които с неверо€тно настървение започват да търс€т гостоприемник. Ћарвите са почти невидими с невъоръжено око, но все пак невинаги са болни и опасни
."
÷итирай

—офи€, "ћладост 3"

ћнени€: 9 043
http://www.bgvet.com/sci/images/rhipicephalus_sanguineus.gif
÷итирай

Varna

ћнени€: 304
”жасно съм наплашена от тези гадини. ћо€ при€телка една сутрин се събуди с изкрив€ване на лицето и се започнаха едни глупави лечени€ три месеца, докато най-накра€, н€кой си лекар в —офи€ установи, че това е лаймска болест в много напреднала вече фаза #Shocked ”жас просто. “€ не е разбрала изобщо, че е ухапана. ћомичето още не може да се излекува Crying or Very sad
ƒа ни пази √оспод!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 430
ѕреди н€колко дни гледах по јнимал ѕланет един филм за десетте най-големи кръвопийци. Ќа първо м€сто беше кърлежът, който като се напие с кръв може до 600 пъти да увеличи теглото си. Shocked  Shocked  Shocked

∆ертвите си намира по миризмата и топлината, ко€то излъчва човешкото т€ло. ј местата, на които се забива, са тези където вените са най-близо до повърхността на кожата.
÷итирай

ћнени€: 371
ƒнес намерих едно малко кърлежче на вратлето на малки€.Ќе беше се забил напълно и го махнах без да ходим до болницата.»скам утре да го занеса за изследвани€,но незна€ къде.ј ,дали може и днес да отида,че се притесн€вам много?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 366
—нощи намерих един точно над подмишничката на дъщер€ ми. »звадиха го в поликлиниката, но нищо не споменаха за изследване и ние го убихме и изхвърлихме  Rolling Eyes.  азаха, че в близките две седмици тр€бва да следим за температура, оттичане на лимфни възли, зачерв€ване на м€стото на ухапването, като точно центъра побел€вал и зачерв€вани€ по т€лото - несиметрични, с картографски контур.

ќсвен това споменаха, че според последните изследвани€ не е препоръчително да се използва метода с олиото, защото когато умирал, кърлежът изпускал н€какво вещество в раната... ¬адене на кърлеж - единствено в поликлиниката.

ј след описани€та ви за болестите и последстви€та - направо се €доствам на себе си, че не го запазихме този кърлеж...

÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 091
ƒнес намерих едно малко кърлежче на вратлето на малки€.Ќе беше се забил напълно и го махнах без да ходим до болницата.»скам утре да го занеса за изследвани€,но незна€ къде.ј ,дали може и днес да отида,че се притесн€вам много?

Ќоси се в »нститута по паразитологи€ - Mamma по-горе е написала. “ам го гледат дали е ц€л, изследват го за зараза и отбел€зват в кой район е намерен, че да пръскат.
—тискам палци всичко да е наред с детенцето!
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-36 от 36 отговора