правилно ли постъпвам или не

  • 747
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
здравейте мами първо да се похваля имам си вече бебче роди се секцио моята сладурка защото беше седалищно .момичета искам да ви попитам дали постъпвам правилно нямам достатъчно кърма и като разбрах се побърках от плач обадих се на педито тя каза да вземем нан и да я храним с него обаче аз и давам и да суче кърма колкото има та искам да попитам дали е добре да го правя или да се храним само изкуствено толкова съжалявам че нямам достатъчно кърма че като си помисля за това и се просълзявам даите ми съвет

# 1
  • Мнения: 967
Давай кърма, колкото може по-често. АКо кърмата ти не е съвсем малко, т.е. ако успчваш да заситиш бебето поне за 1ч. преди отново да се разплаче от глад - не давай адаптирано, а кърми на всеки час. Така кърмата за няколко дни ще нарасне до необходимите количества. Трябва да си много спокойна, защото стреса и умората допринасят за намаляване на кърмата и след 10 дни напр. премерете бебето да видите как наддава.
Ако обаче колкото и да кърмиш бебето все е гладно и дори веднага след хранене иска да яде още тогава пършо кърми, а след това давай добавка като продължиш да спазваш правилото за често кърмене и постепенно намалявай количеството на добавката, докато не остане само кърменето. Прочети внимателно статиите в библиотеката на първа страница в Кърмаческия форум!
Успех  Peace

# 2
  • Мнения: 2 614
Първо Честито бебче!!!
Би ли могла да разкажеш малко повече за вас. Как се храните - на режим или на поискване. Колко наакани и напишкани памперса имате? Добре ли ги пълни.? Нощем кърмиш ли?

А ти хапваш ли повече сурови ядки, без фъстъци, овесени ядки, пийвай по около 2 литра вода, хапвай супички. И всяка свободна минутка гушвай бебчето и спете заедно. Можеш да предлагаш докато спите денем. Хубаво е ако има на кого да разчиташ да се грижи за къщата и за вас в началото., за да може ти и бебето да свекнете един с друг!
Поздрави, чакам да напишеш повечко за вас!  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 2 734
Интересно как точно разбра,че няма достатъчно кърма...Освен това колкото повече плачеш и се обвиняваш,толкова повече ще ти намалява кърмата.Така че на първо място се успокой,после започни да слагаш детето на гърда всеки път,когато мрънка и го дръж по колкото то поиска.Забрави хранене под час,даване на вода и чай.Особено много трябва да се държи на нощното кърмене,защото то е много важно за стимулиране на лактацията.Ако детето е неспокойно след дълго сукане и показва,че иска да суче още,можед да даваш по малко добавка като начало,но в никакъв случай не отбивай.Съвсем постижимо е кърмата да се увеличи.
Напиши повече подробности около детето,как наддава,ако знаеш,колко често пиша,ака,плаче ли много м-у храненията.

# 4
  • Мнения: 630
Един от най-ценните съвети, които ми даде частната ни педиатърка беше: "Даваш кърма докато има и колкото има! С нея гоним антитела и имунитет!" Така че давай до последната капка и гледай бебето да е добре нахранено и спокойно.

# 5
  • Мнения: 197
много ви благодаря момичета тя е още на 10 дни спи по 2 3 часа но когато кърмя не може да искара и половин час и пак започва да плаче до като не се нахрани когато е нахранена само спи роди се 3 500 и после свали 300 гр от тогава не сме я замервали педито каза да отидем другата седмица.храним се на поискване защото като я кърмя не мога да разбера дали е яла достатъчно и давам по малко добавка а за акането прави го по 3 4 пъти на ден и вечер отделно

# 6
  • София
  • Мнения: 2 734
Ами акането ви не показва недостатъчно хранене!Добре правиш,че кърмиш на поискване,добавка давай ако директно след като я махнеш от гърдата реве.Ако изкарва известно време спокойна,давай цица чак когато залаче.При много често кърмене обикновено количеството кърма се увеличава за 2-3 дни.
Добре е,че държиш на кърменето,аз например храня смесено вече година,ако човек има желание,дохранването не води до отбиване!Дори и да продължиш с добавката,кърми упорито и не се поддавай на съвети да минеш само на АМ.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 056
Доста объркано си писала, малко трудно разбирам поста ти...

Значи, да кърмиш на поискване означава да кърмиш винаги, когато бебето поиска, т.е. може след 2 часа, може след 40 мин, може и след 15 мин., кърми се винаги щом се размрънка, без да гледаш колко време е минало от последното кърмене.

Започни да кърмиш често-често и това ще даде сигнал на организма ти да произвежда повече кърма. Веднъж щом е тръгнала, от теб зависи дали ще я стимулираш или ще я намалиш(и от бебето, разбира се).

Принципа на кърмопроизводство е: Според търсенето е предлагането! Колкото по-често кърмиш, толкова повече ще се увеличава кърмата. Хапването на добра храна и пийването на повечко течности ще подпомогнат процеса, но основното ще свърши честото кърмене.

В момента, ти, давайки добавка след кърмене, увеличаваш паузата до следващото кърмене. С добавката бебето се засища за по-дълго време, съответно суче по-рядко, тялото ти получава сигнал, че няма нужда да произвежда повече от това, което вече произвежда и така постепенно намаля производството, защото такива сигнали му подавате вие с бебето, като при отбиване.

Значи, ето какво ти предлагам аз, обмисли го и дано и други майки си кажат мнението - опитай да не даваш добавка на всяко кърмене. Нека имаш наколко поредни кърмения без добавка, независимо дали през 15 минути или през 1,5 часа или...абе, не гледаш часовника, нека всяко кърмене ти е като за последно. Ако дойде момент в който бебето вече е мнооого нервно и въобще не спира да плаче, чак тогава му дай добавка. Ако направи дълга пауза след добавка, ти се поизцеждай за да кажеш на тялото, че ти трябва още кърма.
За самото кърмене - задължително дръж бебето на гърдата дълго време колкото то си иска, т.е. докато пусне само. Обърни внимание да е изпило гърдата докрай и винаги предлагай и другата, ако я изсуче и втората, го върни на първата, и така то или ще се засити и ще заспи, или ще продължава да си реве... Е, тогава е ред на добавката чак.
Нощното кърмене е особено важно също, кърми нощем също по-често, не замествай кърмата с вода!

Nellie, съгласна съм с теб за постепенното увеличаване на броя на кърменетата и намаляване на добавката, също добър вариант, A1, избери си!

Трябва да опишеш по-подробно как се кърмите и по колко пъти. И двете гърди ли изсуква на едно кърмене, през какъв интервал и т.н. И опитай да слагаш точки на изреченията, че трудно ти се разбира какво точно искаш да кажеш...

А, за това колко е изпило - аз никога не съм знаела колко е изпил моя син. Ако си заспи, значи е изпил достатъчно, ако иска да суче след 15 мин, давам му и така...
Гледа се общото състояние на детето, а не кантара. Щом всичките му памперси са напишани, щом ака толкова, колкото описваш, щом си спи между храненията, щом видимо не слабее, значи всичко е наред. Просто е достатъчно да го кърмиш винаги, когато се размрънка.

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 17:06 от ludmilana

# 8
  • Мнения: 2
За самото кърмене - задължително дръж бебето на гърдата дълго време колкото то си иска, т.е. докато пусне само. Обърни внимание да е изпило гърдата докрай и винаги предлагай и другата, ако я изсуче и втората, го върни на първата, и така то или ще се засити и ще заспи, или ще продължава да си реве... Е, тогава е ред на добавката чак.


Не се стърпях- и аз исках да напиша същото, но ludmilana ме изпревари.  Това ще помогне на бебето по-лесно да изсуче повече кърма (все пак е само на 10 дена) и съответно ще увеличи производството на кърма. 

Бих ти препоръчала и да не бързаш да даваш добавка, дори и ако трябва през половин час да я кърмиш, защото при хранене от шише бебето се обърква как точно да суче. Моята дъщеря беше само на кърма и когато на 3 месеца се наложи едно хранене да е от шише (с изцедена кърма), тя категорично отказа шишето и си стоя гладна до следващото кърмене.  По-малките бебета обаче обикновено избират шишето...

# 9
  • Мнения: 2 614
А1, това, което не успях да разбера е колко са действително нааканите памперси, колко са вечер и денем заедно. Това е добър индикатор дали детето получава достатъчно мляко.
Даваш ли вода, или чайчета против колики? Как кърмиш, т.е. - 3часа само едната гърда, или на едно хренене предлагаш и двете гърди?
Иначе Людмилана ти е казала основните неща. Това, което искам да добавя и да се опиташ да НЕ даваш добавката с шише. Пробвайс  лъжичка, или със спринцовка. Иначе може да объркаш детето и лесно да се отбие.
И последен въпрос - сънливо ли е бебето, мина ли му физиологичната жълтеница?

# 10
  • Мнения: 197
Кърмя и от двете гърди докато бебето изсуче всичко ,да бебето е сънливо има моменти когато се налага да я събуждам защото е спала повече от 4 часа и не се е хранила ,а що се отнася до жълтеницата почти мина .Сега имам друг проблем разраниха ми се зърната и не знам дали да давам кърма защото направо ми тече кръв от тях и мисля че не е правилно и не е хигиенично ти какво мислиш Правда
А1, това, което не успях да разбера е колко са действително нааканите памперси, колко са вечер и денем заедно. Това е добър индикатор дали детето получава достатъчно мляко.
Даваш ли вода, или чайчета против колики? Как кърмиш, т.е. - 3часа само едната гърда, или на едно хренене предлагаш и двете гърди?
Иначе Людмилана ти е казала основните неща. Това, което искам да добавя и да се опиташ да НЕ даваш добавката с шише. Пробвайс  лъжичка, или със спринцовка. Иначе може да объркаш детето и лесно да се отбие.
И последен въпрос - сънливо ли е бебето, мина ли му физиологичната жълтеница?

# 11
  • Мнения: 2 614
Спомням си, че имаше теми, в които Хедра беше описала собствените си премеждия с разранените зърна, ще се опитам да намеря цитатите. Дано ти помогнат!  Hug
Надявам се Хедра да няма нищо против, че съм я цитирала!  Peace

Ето, намерих ги:
Съчувствам ти горещо - и моите зърна бяха в рани и кръв първия месец, така че знам от опит какво е Confused Още повече, че при теб има много негативен опит от първия път и това допълнително те натоварва Confused
Може да има най-различни причини за тези проблеми - най-лесно ще се разрешат нещата, ако някой с опит може да дойде да те види на място. Ако дадеш инфо за това къде живееш (а ако си в Сф - и в кой квартал), ще може да се измисли нещо.
Дотогава - можеш да вземеш нещо за болките, парацетамол и нурофен са одобрени за използване при кърмещи майки и се прилагат и директно при бебета, така че не представляват проблем. Като поуспокоиш болките, ще стане по-лесно да се цедиш и да поддържаш млякото - при много разранени зърна изцеждането на ръка обикновено е най-щадящия метод и никак не е трудно за правене - ето тук има инфо за това:
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Проблемът с изцеждането най-вероятно не е от липса на мляко, а от стопиране рефлекса на потичане заради болките и стреса и с помощта на болкоуспокояващо и топли влажни компреси ще помогнеш нещата да се преодолеят. Нужно е да изцеждаш кърмата, за да не се стигне до по-голям проблем (запушени канали или спиране на млякото заради липса на стимулация).
Имаш ли идея от какво може да се получава така - какви други наблюдения имаш, които имат връзка със ситуацията? Как и къде усещаш болките - а раничките къде точно на зърното са? Каква е формата на зърното и какъв е цвета му, като го извадиш от устата на бебето? Бебето издава ли особени звуци при кърмене, цъкане, лесно изпускане на зърното?

Можеш да започнеш да използваш силиконови зърна, за да не те боли при сукане на бебето.

Сигурно си много притеснена Confused
Наистина за бебето няма проблем от това, че в млякото има кръв - единствено може да го дразни и по-често да връща. Аките сигурно също са черни от кръвта.
Въпросът обаче е да се открие каква е причината за това жестоко нараняване - колко е голямо бебето ти в момента? На ехограф гледали ли са те - понякога може да има нещо вътре в гърдата, което да води до такива кръвоизливи. Имаш ли болки в гърдата - не от препълване, а при сученето на бебето?
Както си забелязала, помпата често е по-щадяща и не предизвиква такова кървене - затова може да останеш няколко дни на варианта само цедене от болната гърда, за да може да заздравее, а от другата да даваш директно да суче.
Съвсем спокойно може да кърмиш бебето на всяко кърмене от здравата гърда, а болната да цедиш (много е лесно да я изцедиш добре, ако сложиш бебето да суче на здравата и в същото време цедиш болната - рефлексът за потичане се задейства и в двете гърди и ще ти е лесно да изцедиш значително по-голямо количество, отколкото само с помпата). Може да додаваш изцеденото мляко след кърменето, ако има нужда - вероятно не всеки път ще се налага, гърдите по правило бързо отговарят на повишеното сукане.

Общи условия

Активация на акаунт