Как се кваси мляко?

  • 13 206
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Моля да ме научите Simple Smile! Как се кваси мляко? Знам, че има тънкости, затова обяснете по-подробно, до най-малък детайл. Желанието ми е да сравня двата вкуса - това, което купувам с домашното "изобретение"...

# 1
  • Мнения: 3 036
Аз много рядко си квася и то когато остава повече мляко.
Ако е предварително е сварено,само го затоплям дотолкова,че като бръкна с пръст,да издържам на температурата.
После вземам супена лъжица кисело мляко и като я размивам леко с пръст я прибавям към буркана с мляко.
Прилича на застройване.
Слагам буркана на топло и го закривам.
Горе - долу е това.
Дано да съм ти била полезна,но е пипкава работа.

# 2
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз квася млякото така:
Сваряваш млякото и го оставяш да изстине. Да изстине означава - като си пъхнеш пръста и да можеш да преброиш до седем без да ти пари.
Наливаш го в буркани, вземаш хубава домашна закваска. Аз слагам по една - 1 супена лъжица кисело мляко във всеки буркан от компот, пълен с мляко, като размивам киселето мляко.
Завивам поне с 2 одеала и 1 яке мятам и проверявам след 2,5 часа, трябва да е готово.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 481
и аз така квася,но ако искаш млякото да е по-гъстичко трябва да го вариш около 15 минутки.

# 4
  • Мнения: 523
Подквасвам млякоот тдна година и сега вече мога да го правя със заторени очи . Сварявам млякото веерта . Изаквам да истине толкова , еда си държиш пръста потопен и да не ти пари . Ако млякото е 3л ( аз толкова квася ) се слага малко повее от половин кофичка кисело купено мляко , което трябва да е 2.5 -3 процента. Завивам млякото с дебело одяло и го оставям така до сутринта . Това е.  chef   

# 5
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Преди доста години съм квасила мляко,но мисля беше така:първо варя млякото 10 мин,след което изчаквам да изстине до телесна температура.През това време разбърквам и киселото мляко и го оставям да се стопли(ако е от хладилник)до стайна температура.Вече охладеното прясно мляко разпределям в леко затоплени буркани и слагам по 1-2 сл от киселото мляко и разбърквам.Бурканите добре завивам с одеала и оставям от вечерта до сутринта.И после в хладилника.

# 6
  • Мнения: 533
Аз квася млякото така:
Сваряваш млякото и го оставяш да изстине. Да изстине означава - като си пъхнеш пръста и да можеш да преброиш до седем без да ти пари.
Наливаш го в буркани, вземаш хубава домашна закваска. Аз слагам по една - 1 супена лъжица кисело мляко във всеки буркан от компот, пълен с мляко, като размивам киселето мляко.
Завивам поне с 2 одеала и 1 яке мятам и проверявам след 2,5 часа, трябва да е готово.


И аз го квася така. След като го развия от одеалото го слагам директно в хладилника.

# 7
  • Мнения: 63
Добих представа, остава да пробвам! Някъде бях прочела, че заквасена сметана е добър избор за квас или пък сухото мляко Нидо... но първо да си набавя прясно!

# 8
  • Мнения: 5 001
Добих представа, остава да пробвам! Някъде бях прочела, че заквасена сметана е добър избор за квас или пък сухото мляко Нидо... но първо да си набавя прясно!
И аз квася мляко със сметана(заквасена),вкуса е невероятен...

# 9
  • Мнения: 3 456
Добих представа, остава да пробвам! Някъде бях прочела, че заквасена сметана е добър избор за квас или пък сухото мляко Нидо... но първо да си набавя прясно!
И аз квася мляко със сметана(заквасена),вкуса е невероятен...
Не се бях сещала. Аз досега един път само съм квасила мляко- много вкусно беше станало наистина. Следващия път може да пробвам със заквасена сметана. 1 лъжица на един компотен буркан, така ли?

# 10
# 11
  • София
  • Мнения: 312
Споделям малко инфо и от мен. Ако ще се кваси мляко за по-продължително време (аз го квасих заради детето докато беше малко), доста удобно е с кутия от стиропор. Мъжът ми я направи  по размер на 2 буркана тип "Омния",  тогава още нямаше фибрани и прочее. Само се отваря капака и се слагат бурканите. Иначе и с одеало става, ама така е по-прибрано.
Някой беше писал, че млякото не ставало много гъсто. Зависи разбира се от много неща, но за да стане киселото мляко още по-гъсто, трябва поне един ден след заквасването да е престояло в хладилника. Може би доузрява.

# 12
и аз имам същия проблем с квасенето на мляко - точи се и стои лигаво Sad
Сега знам, че е от чужбинската закваска.
Има тук едно мляко плодово, в което пише, че се съдържа бълг. бактерия - мислите ли че ще се получи с плодово мляко?

# 13
  • Мнения: 25 441
Не, няма да се получи с плодово мляко, даже и да се подкваси, едва ли ще е това, което трябва да бъде - истинско българско кисело мляко.
Ако си от София, чела съм, че в някакво магазинче на Женски пазар продавали оригинална закваска. Друг начин е да си поискате от някоя баба на село.

# 14
  • Мнения: 5 001
Добих представа, остава да пробвам! Някъде бях прочела, че заквасена сметана е добър избор за квас или пък сухото мляко Нидо... но първо да си набавя прясно!
И аз квася мляко със сметана(заквасена),вкуса е невероятен...
Не се бях сещала. Аз досега един път само съм квасила мляко- много вкусно беше станало наистина. Следващия път може да пробвам със заквасена сметана. 1 лъжица на един компотен буркан, така ли?
Ами аз като варя млякото (1 1/2 - 2л.),слагам в цялото количество 1 малка заквасена сметана.Разбърквам хубаво и наливам по бурканите.

Общи условия

Активация на акаунт