За ДЛЦ и въпроси,свързани с логопедията!!!

  • 11 662
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Дълго се чудих какво да е името на темата, но тъй като е обсъждан Държавния логопедичен център, реших да остане така. "Родител" - добре дошъл. Кактко и всяко различно мнение е добре дошло. Както казах и в една друга тема, обаче предпочитам да говоря на Ник, а не на Никой. В правилата горе пише че е желателно да се регистрирате. Опита ми показва, че мненията на регистриран дразнят по- малко участниците във форума. Регистрацията не е сложна. Също бих Ви помолила да включите вашите познати да си изкажат мнението по въпроса за центъра- най малкото е некоректно да се коментират преразказани думи.
И още няколко думи към всички участници - оставих тези мнения в отделна тема, а не ги изтрих, защото не всичко е бяло или черно. Ако имате още какво да кажете по темата, моля правете го тук. Инициативата за "Консултация с ...", включително и "Консултация с логопед" е в помощ на хора които искат да се информират по конкретен ТЕХЕН проблем. Всичко извън темите за консултация ще бъде вече трито директно, а не премествано, както направих сега. Приятен ден.

# 16
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Благодаря Йосариан,
Трябва да има родителите къде да се оплакват
ама дано има и кой да чете Laughing

# 17
  • Мнения: 4 244
Защо се притеснявате от факта че сеансите при логпедите протичат на 4 очи.
Когато водех дъщеря си дори настоявах, защото тя самата има проблем с авторитета на други хора.
Самия логопед ме покани само на 1 от сеансите да остана за да видя на какво ниво са стигнали. Прави и видеозаснемане, за да може да прегледа след това часа как е протекъл и да прецени как да продължава терапията.
В много случаи децата се хващат за родителите си и не чуват какво им говори логопеда. Тогава няма изобщо смисъл от сеанса и е по добре да се прекъсне. Затова и не по друга причина се правят на 4 очи.
А това какви методи се използват - според мен не това е важно. Важен е резултата!По това може да се съди дали един логопед си е свършил работата или не

# 18
Мили колеги,
стана ми страшно неприятно след като прочетох тази дискусия. Наистина не е това мястото за водене на спорове чии методи какви са и признак на какво е заекването. Колегата Друг логопед, заедно с неприятните неща,които е казал, е споменал и нещо важно-че трябва да пощадим родителите на децата с проблем и да им обясним чисто човешки каква е причината за проблема, какъв е пътят за неговото отстраняване, какви могат да бъдат резултатите и т.н. Това съм забелязала в своята практика-дори и най-заядливият и негативно настроен родител коренно се променя след като разбере повече - та става въпрос за неговото детенце,как няма да се заяжда щом не го допускат до кабинета и не обсъждат с него терапията. Задължение е на логопеда да води разговори с родителите и да ги осведоми кога е приемното време за такива. Не виня колегите от Логопедичния център в София че не могат да отделят време за разговори с родителите между отделните занятия, защото наистина е много напрегнато и на практика почти никой не може да си позволи дори 1-минутна почивка, но могат в началото още да ги осведомят за приемното време за родители.
Родители,
наистина разликата от логопед до логопед е огромна и не бива да се съди за всички по работата на няколко от тях. Освен това аз лично, като логопед с достатъчно дълга практика, ви съветвам следното: когато запишете детето при един логопед, не бързайте след 2-3 срещи с него да местите детето при друг колега. Рядко толкова бързо може да се постигне положителен ефект, да не говорим и за това,че някои деца имат нужда от по-дълъг период за приспособяване. Местенето от един логопед на друг може само да обърка детето,а и вас,защото всеки специалист има различен стил на работа и общуване. Което не значи че има най-добър стил. Успех ви пожелавам, на вас колеги-също Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 132
Цитат на: родител
Логопеде, следя с интерес форума. До сега не намирах необходимост да се включва. Чувствам се не добре дошла тук. Извинявам се, че ви причиних неудобство с изказаното мнение.

Не сте причинили неудобство -просто мнението ви ме притесни с крайността си и изключителната си субективност(от моя гледна точка).Аз работя в този център и не работя така(поне се надявам на това ), така че е нормално да реагирам остро на "логопедите в......","в кабинетите на ........".
Освен това другата тема е с по-скоро практическа насоченост ,независимо ,че от време на време съветите се свеждат до това да се препоръча консултация.Тук аз също съм гост и не желая някой да се чувства недобре дошъл.

# 20
  • Мнения: 2 792
Тъй като в темата се обсъжда Държавният логопедичен център "София", се намесвам и аз да изкажа моето мнение.
 От октомври месец с Димана посещаваме Румяна Маринова в 18СОУ, която е логопед работещ в този център, нямам впечатление от другите и колеги, но от нея съм безкрайно доволна. Диагнозата на Димана (не съм съвсем сигурна, дали диагноза е точната дума Rolling Eyes ) е дислалия, от устата и липсваха всички шептящи звуци, като ш,щ,ж,з,с,ч,ц, също така неможеше да произнася звука -р и -л, като нямаше някакъв физиологичен проблем, който да затруднява правилния изговор.
 Посещаваме логопед 2 пъти седмично, като занятието е с продължителност 30 минути, но много често се случва да продължи и по-дълго, аз винаги присъствам и следя всички упражнения, които правят по време на занятие. В момента, всички звуци Димана изговаря без затруднение, само още не ги включва активно в речта, но това е нормално и се изисква голяма упоритост от страна и на самия родител, трябва постоянно да се обръща внимание, за да бъдат напълно затвърдени в активната реч.
  Пари никой не ми е искал, само в началото дадохме сумата от 5 лв., под формата на спонсорство, за закупуване на материали, никой не ме е насилствал, предложиха ми ако искам, аз сметнах че е разумно и ги дадох, за което получих съответната разписка.
 Така че, мойте впечатления от Логопедичен Център "София" са много положителни и мога да кажа само добри неща Laughing

# 21
  • София
  • Мнения: 132
Благодаря на Искрица и Йосариан за бързата реакция.Съжалявам ,че бях сред дейните участници в получилия се конфликт,но мисля ,че принципното мнение трябва да се защитава докрай.

# 22
Цитат на: Логопед

Не искам в никакъв случай да го приемете за заяждане или професионална лоялност ,но щом родителите имат компетентността да оценяват методите на Валя Лалова ,защо си губят времето да водят детето на логопед?Нека сами да проведат терапията !
Да не говорим за това ,че ако тя нямаше успехи и не баше на нивото на което е в кабинета в Държавен логопедичен център ,в който работи нямаше  да има записани 40-50 деца .
"Тези "специалисти работят винаги безплатно в кабинетите на Държавен логопедичен център!Ако имате друга информация ,били сте свидетели или очевидци на нещо друго -МОЛЯ УВЕДЕМЕТЕ ДИРЕКТОРА НА ДЪРЖАВЕН ЛОГОПЕДИЧЕН ЦЕНТЪР -СОФИЯ!


Логопед, Бих искала да ви се представя и на вас и на мамите. Аз съм майка на едно 8 годишно момче и на едно 3 годишно момиче.
Преди 5 години започнаха нашите ходения по мъките, когато тогава 3 годишният ми син започна да заеква. Веднага направихме консултация с посочени по-горе в темата специалисти в Държавното логопедично училище или център. Казаха ни, че заекването е физиологично, ще отшуми до няколко месеца. Посъветваха ни да казваме на детето да не бърза, да говори бавно да му показваме как да диша, а той беше толкова малък, че нищо не разбираше от това. Но ние упорито спазвахме препоръките. в резултат на това заекването се засилваше. Направихме нова консултация към 4 г. Тогава ни приеха за работа в кабинетите на центъра. Работихме около 2г и половина, но без никакъв резултат. Казаха ни, че проблемът изисква време и търпение. На детето му ставаше все по-досадно да посещава заниманията. Беше голяма борба между нас и него, за да ходи на уроците.
Когато той беше на 6,5г. ни обясниха, при 10-20 процента от случаите на заекване могат да се повлияят от логопедична терапия, но за съжаление останалите 80% са случаи, в които логопедът може единствено да научи детето да ЗАЕКВА СЪС САМОЧУВСТВИЕ. Разбирате ли за какво става въпрос? Наистина ли някой го е грижа за децата ни?
За щастие не се отчаяхме и потърсихме помощта на друг логопед - този път на частно. За една година тази жена ни помогна толкова много. Първото, което направи беше да ни разясни състоянието в подробности. Направи ни препоръки, най-важната от които беше никога да не казваме - да се успокои и да не бърза, защото това фиксира вниманието му върху речта и състоянието на заекване се обостря. Консултира ни и с невролог, който ни предписа медикаментозна терапия и хранителни добавки, които също ни помогнаха.
Взаниманията си с логопеда присъствах и аз, научих се на толкова много хитринки, с които да помагам на детето си и вкъщи. Станах и по-близка с моето дете благодарение на тези часове, защото се научих как да играя с него.
Годините, в които посещавахме Държавния логопедичен център свързвам само с лоши спомени, лошо отношение, загубено време. Сигурно и на логопедите ткам им е трудно да работят в съществуващите условия - бедна база, остарели материали, да не говорим за финансовото обезпечение, но това не ги оправдава. Разбирате ли колко болка и огорчение съм натрупала в сърцето си? Ако сте родител, може и да ме разберете.

# 23
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте Лиан, да разбирам ,че сте се консултирали с  Лалова , тя  ви е казала това и сте провеждали терапия с нея(питам заради цитата)?Наистина част от терапията включва насочено дишане и проблемът,както и всеки друг ,изисква време и търпение.
Абсолютно не приемам ,че работата на логопеда е да научи детето да заеква със самочувствие –-звучи ми по-скоро безумно -–отказвам категорично да възприема подобен подход!Истината е ,че по-голямата  част от колегите наистина ги е грижа за децата (понякога повече и отколкото родителите ги е грижа ), но явно има и изключения(колкото и да не ми се иска да повярвам ).
Смятате ли ,че резултаттът е дошъл само и именно заради това ,че сте провеждали терапията с частен логопед?
Преди това не сте ли насочвани за консултация с невролог и психолог?Ако действително е така ,сте права да смятате ,че нищо не може да оправдае колегата , който е провеждал терапията .
Не разбирам само едно –защо поставяте всички логопеди от центъра под общ знаменател?Нима сте посетили 40 кабинета и навсякъде сте видели едно и също отношение?Моля ви напишете имената на хората ,при който сте били на терапия-така ще се знае поне от кого точно сте недоволна .
Но пак казвам съгласен съм ,че имате право да се чувствате ощетена и недоволна .

# 24
Логпед, В никакъв случай не поставям всички логопеди под един знаменател, но ние имахме опитност хс няколко, защото в самото начало ни прехвърляха от логопед вна логопед - поради отпуск, пътуване в чужбина, ммайчинство и т.н. Получих впечатлението си за всичко това, за което ви пиша точно от работата с няколко специалиста. Не бих искала да споменавам имена, защото моето субективно мнение може да прозвучи като клевета на някого, особено като човека не може да се защити. Мислила съм да потърся сметка, но после всичко ми се стори безсмисленно.
От частния логопед наистина получихме много, ття е и психолог. Данени толкова информация и напътствия, които ни бяха от силна необходимост. В логопедичния център бяхме научили, че заекването е по-често при момчетата и се повлиява бавно. Ннито дума повече. Повярвайте - Чувствахме се безпомощни.
Излагайки това си мнение бих искала да не предизвиквам негативни емоции у никого, а само да предупредя мамите да са по внимателни, когато става въпрос за това на кой специалист да поверят своето дете.

# 25
Защо коментираме само логопедите в София?Нима в другите градове няма?Там дори  е много по-трудно да се попадне на добър специалист.

# 26
Цитат на: Логопед
Йосариан ,Искрице
За да може да продължи консултацията на заинтересуваните родители  моля да преместите мненията ,несвързани пряко с нея в нова тема -например "Мнението ви за специалистите ,работещи с вашето дете "


Аз никак не съм от конфликтните личности и дори си признавам откровено ,че не разбирам от къде е тръгнал този грандиозен спор .......... предполагам само.
Но като майка на глухо дете с много различни сурдопедагози, които дори учат детето ми на чужд за нас език бих изказала мнението. Аз също НЕ харесвам някои от педагозите й, може да нямам КОМПЕТЕНТНО професионално мнение, но имам майчински инстинкт. Тук където живеем обаче на мен не ми се налага да давам мнение дали харесвам или не някой сурдопедагог ............ аз просто ги сменям. Присъсътвам на всяка терапия на детето си, в стаята на едно столче. Ако детето ми капризничи и се разсейва с мен, защото е малко и това му е работата отивам в съседната стая, която отделя стаята на терапията с тъмно стъкло (като в полицейски участък) и наблюдавам и чувам всичко, което става. Заривам ме с материали за четене и как да помагам на детето си, последните 5 минути от всеки час ми пишат в една най-обикновена тетрадка с какво са се занимавали с Ния, как са го правили, какво да правя аз.
Знам, че БЮРОКРАЦИЯТА или както там го наричате управията на системата в България е ТАКАВА, ама вие като се събирате на конференции правите ли нещо, за да го промените? Особено това с групите от по 3-4-5 или не знам си колко деца. Детето ми проговаря, много лошо и бебешки и наблюдавам как децата, с които си играе си деформират говора когато са с нея на шега, имитирайки я. Как така се събират деца с различни говорни дефекти и се опитвате да им "изкоренявате" някакъв дефект, когат одругото дете има друг дефект.
Родителят може би не е бил прав да изказва мнение, но не й редно да бъде нападан, за това че има предпочитания, "нехаресвания" или препоръки.

# 27
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравейте мами,
всеки родител има право да е доволен или да не е доволен от специалиста, който работи с детето му. А честно казано не винаги най-добрият, според родителя специалист, може да сработи с детето
Затова аз лично подкрепам оплакванията, те носят само полза, за да може ние специалистите да корегираме работата си. както ние изискваме от вас обратна връзка, така трябва и вие да го правите.
Само че в отделна тема, за да могат другите да четат напътсвия и обяснения.
Честно казано аз затова минах на частна практика, за да мога аз да решавам с колко деца и по колко време на ден да работя,за да съм им полезна. Иначе е като на конвеер - след 6-то дете спираш да мислиш. Пък и какжо е това задъкжително 30 или 45 мин, ами ако детето не издържи този ден и не работи пълноценно?, или обратното, ако вместо 30 мин детето иска още. според ме по-попелзно е не да се кара детето насила, а да се следва неговият ритъм, без да се допуска детето да "владее" и да "манипулира" специалиста. Аз винаги успявам да се "спазаря" с детето - едно мое желание, едно негово и така се редуваме, за да няма спорове и негативни емоции. Е много често има и такива, но вие родителите не трябва да приемате лично моментите, в които се отправят по-остри забележки към вашето дете. Това е знак, че в този момент то е преминало границите на допустимото и е загубило контрол и затова на вас ви се дават инструкции, за да можем заедно да му върнем интереса към работата Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 132
Мерката ,аз пък явно съм от конфликтните личности,особено когато имам принципна позиция.Може би затова се започна и спорът ,но и от това има нужда понякога.Нехаресването ти и майчинският ти инстинкт нямат нищо общо с професионалната оценка на работата на когото и да е –особено на използваната методика за работа. Тук ставаше въпрос за методиката на работа на един логопед  и за това доколко родителят може да прецени правилността й.Никой ,никога  не си е позволявал да обсъжда дали родителят има право или не да смени терапевта-ТОВА Е БЕЗВЪПРОСНА ДАДЕНОСТ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ВСЕКИ РОДИТЕЛ.никой не иска от родителя и обосновка ,когато реши да го направи.Обаче,не вярвам ,че и там където си някой ще ти позволи да му диктуваш как да работи!Да те попитам –успяваш ли да контролираш себе си и да не с енамесваш в терапията с”подсказки ”на детето си ?И дори и да успяваш-защо смяташ ,че с всички родители е така ?Аз също бих искал да имам кабинет с двойно огледало ,но в София едва ли има повече от 3 кабинета с чакалня.
Не знам защо си останала с впечатлението ,че на родителите не се дават инструкции за самостоятелно провеждане на терапията между две посещениея в кабинет-друг е въпросът доколко той ги спазва и дали въобще се занимава с дететто си по така изготвената и написана програма .
Да те попитам още нещо-ТИ КАКВО ПРАВЕШЕ ,за да промениш управията тук в България ?И това ,че се събираме на професионален форум означава ли ,че трябва да се занимаваме с нещо независещо по едни или други причини от нас?И това ,че няма промяна ,според теб, дължи ли се само на липса на действия от наша страна?
И още нещо явно не си прочела като трябва –не се работи групово с деца с различни нарушения(ако въобще се работи групово),но в нормативната база ,регулираща терапевтичната дейност е записано така и то след много дълга борба ,за да се стигне до това да трябва да се работи с групи от по “само “ с 3-4 деца при някой видове нарушения!
Никой не е нападал никого и съм убеден ,че всеки има право на мнение-искам само и аз да не бъда лишаван от това си право за сметка на чуждото право !
Нина би ли ми казала как в такъв случай успяваш да планираш дейността си в частната си практика –след като не знаеш колко време ще ти отнеме терапията и следователно кога ще можеш д азапочнеш друга?Виждам два и повече варианта ,но нито един от тях не ми се струва удачен!
За другите неща съм съгласен с теб ,но все пак не забравяй ,че общността е малка и се познаваме.

# 29
Скъпи колеги и мами, никак не ми се искаше да се намесвам в тази тема, защото никога не съм работила в държавен кабинет. Работя в Частна детска клиника, в Частно училище и обслужвам деца от две частни детски градини. В същото време поддържам свой частен логопедичен кабинет. Пиша  за списание, което е насочено точно за мамите на деца до 7г. Автор съм на 7 книги на тема развитието на детската реч и проблемите, съпътстващи това развитие.
Имам обаче мнение по въпроса и бих искала да  го изложа.
Като логопед на свободна практика мога да ви кажа, че логопедията е наука, която изисква от специалиста да й се отдаде напълно - понякога за сметка на някои важни неща в живота. Така може би е и с много други професии.
В момента в България нещата стоят така, че в много области на живота ни има неуредици. Така е и в логопедията.
Имам много деца, които пристигат от кабинетите на Държавния логопедичен център, които търсят помощ при частния логопед. Вероятно е да има и деца, които са си изпатили и от частен логопед. Мисля, че не трябва да довеждаме разговора до това, кои са по-добри частните или държавните логопеди. И при едните и при другите има добри и лоши специалисти, ако мога да поставя в комбинация думите лош и специалист. Това обаче е истината.
Важно е обаче да уважаваме и родителя и да знаем, няма по-добър пътеводител за възпитанието на детето от РОДИТЕЛСКИЯТ ИНСТИНКТ. Стотици пъти аз като специалист съм се осланяла на инстинкта на родителя, за да взема решение за начина, по които да се отнеса с детето. Винаги съм успявала. Желая това на повече колеги.  Важно е да знаем, че родителя е партньор, а не враг. Трябва да го спечелим, за да помогнем на неговото дете.

Общи условия

Активация на акаунт