Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-293 от 293 отговора
Моля, прочете, преди да питате  Peace

Ето какво трябва да се знае при съвет за избор на климатик :
Квадратура на помещението ( височината на тавана е съществена подробност )?
Каква е изолацията ?
Каква е дограмата ?
Какво изложение е ?
Какъв е вида на строителство ( панел, тухла ) ?
Колко прозорци има и каква е големината им ?
Отопляват ли се помещенията около вас ?
Каква Т искате да постигнете ( за отоплителния сезон ) ?
Какъв бюджет имате ?

На коя фирма да се спрем ?
Закупуването и монтажът на климатик, трябва да се извършва от специализирана фирма. Това уред, който изисква специфични технически познания ( климатичната техника не е стандартна битова техника, която да включим в контакта и тя да почне да функционира ). За добрата работа на климатикът е нужен качествен монтаж. Магазините като Техномаркет, Технополис и т.н. "техно", ползват услугите на подизпълнители. В списъка с подизпълнители има всякакви фирми, повечето от които работят с евтини материали и в стремежа си  да направят колкото се може повече монтажи за един ден, претрупват работата си и монтажът се оказва некачествен и климатикът не работи оптимално. В големите хипермаркети - рядко се продава качествена климатична техника от водещи световни компании.

Най-често задавани въпроси :
Кои климатици спадат към "сплит система" - "Split" - разделен ( външно и вътрешно тяло );  сплит системи са почти всички видове климатици ( подови, стенни, колонни, чилър, канална, касетна ), без прозоръчни и мобилни.
Какъв е принципът на работа на инверторният климтик - той автоматично регулира мощността си ( обикновените климатици работят в режим на включване-изключване ), при което точно се поддържа зададената температура, при по-ниски нива на шум и икономия на електроенергия от 35% до 65% ( спрямо обикновенния климатик ). Консумираната мощност се понижава, когато температурата в помещението се приближава до желаната. Инверторният климатик може да работи на отопление при отрицателни външни температури ( до - 20 градуса Целзий ), нещо по-трудно достижимо за обикновенните сплит-системи. Основните разлики при видовете инвертори са в икономията на електроенергия - АС (до 35% спрямо обикновенния кондиционер), DC (до 50% спрямо обикновенния кондиционер), DC (до 65% спрямо обикновенния кондиционер) и DC Hibrid (до 65% спрямо обикновенния кондиционер).
Кахетиновият филтър е изсушен зелен чай на прах. Работа особена не върши.
Каква е разликата между Mitsubishi Heavy Industry и Mitsubishi Electric ? Mitsubishi Heavy Industry са с по-високи COP ( коефициент на отопление ) и ЕЕR ( коефициент на охлаждане ) фактори и с малко по-голяма гама от климатици. Mitsubishi Electric е малката фирма, а  Mitsubishi Heavy Industry по-голямата.

Какво означават съкращенията и кои параметри трябва да гледаме, при избора на климатик :
СОР - коефициент на отопление ; EER - коефициент на охлаждане; ниво на шум в dB; енергиен клас ; разход на ел. енергия ( при охлаждане и отопление ); мощност в kW

Какви по "народност" са марките ?

Елит = AUX Китай; Nippon = AUX  - Китай; NAGOYA - Галанц,Китай; Краун = Беко,Турция; Hisense - Китай; SOGO = Мидея, Китай; Carrier ( обикновените климатици ) = Мидея, Китай; NЕО = AUX, Галанц, Грии (Китай); TREO = Галанц ( Китай ); ОСАКА - произведена в някой знаен и незнаен китайски завод в Галанц, Грии ( Китай ); SANG = Haer, BEKO ( КИтай, Турция ); EXEL = Haer; KRAFT = Елит и т.н. КИтай; Fagor ( принципно е испанска марка ) = някъде в Китай;

BTU, British Thermal Unit: - мерна единица за енергия = 0.293 вата
COP, Coefficient of Performance: - коефицент за производителност (използва се не само при климатиците)
EER, Energy Efficiency Ratio: - коефицент за енергийна ефективност

MULTISPLIT- климатик разделен на 2 или повече части  (с повече от 1 вътрешни тела)

R12, R22 , марки фреони:
хладилни агенти (топло и студоносители), използвани в климатичната техника - стари
R134a, R407C, R410 , марки фреони: хладилни агенти (топло и студоносители),  използвани в климатичната техника - екологични

Топъл старт   - функция на климатика, при която в режим ОТОПЛЕНИЕ вентилаторът на вътрешното тяло не тръгва да духа преди топлообменника да се е нагрял до определена температура (най-често над 35 градуса).  Това се прави с цел да се предотврати обдухване на помещенията със студен въздух докато климатика влезе в режим.

ПЛАЗМЕН ФИЛТЪР - За ефективно пречистване на въздуха в помещението.
Филтрираща система при която, миниатюрните частици прах се улавят от електростатичен филтър, а неприятната миризма се разгражда на микро ниво от полифенолов филтър. Резултатът е отлично пречистен въздух, наситен с отрицателно заредени йони.
Филтрира въздуха от: домашен прах, животинска козина, цигарен дим, ларви, почвени спори, полен.
Поглъща миризми от: цигарен дим, животни, кухненски отпадъци и др. неприятни миризми.

СТАРА ТЕМА
« Последна редакция: Пет., 22 Февр. 2008, 04:28 от Tandoori »
Цитирай

Peace
 bouquet за Страчи
Цитирай

запис да следя
Цитирай

Може ли да ме посъветвате, моля
Става въпрос за 2 стаи - 25кв и 16кв, чудим се между мулти-сплит система и 2 отделни инверторни. За инверторните сме харесали Хитачи или Панасоник(като уж най-разумен избор цена/качество).
Хитачи: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09026211
Панасоник: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09003488
Мулти-сплит системи гледахме на Тошиба и Дайкин, но ни идват множко, мислим да отделим около 2000-2500лв за климатици  Blush
Идеи?
Цитирай

Моя съвет е да избегнете сплит системата.По-добре е два отделни климатика.А колкото до марката Хитачи сме супер доволни.Имам такива два от осем години и никога не сме имали проблеми.Стига само да не са от китайските.Нашите са от малайзийските.С девятка отоплавяме 20 квадрата стая,но е с вътрешна изолация-много е важно.И още нещо-задължително е да са инверторни.Вярно,че са по-скъпички,но пък си избиват парите като сравниш сметките за ток.В къщи имаме два инверторни/Хитачи/ и един обикновен/Осака/,всичко останало е на ток и за последния месец имаме 130 лв ток.Успех в избора!
Цитирай

Да, инверторни сме се насочили. Имаме хубава външна изолация и незнам си колко камерна пвц дограма. Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
Имам още един въпрос - колко дълга може да бъде тръбичката, по която се оттича климатика  Tired Мислим да къртим стената и да я вградим там ,ама ми казаха, че не било добре ако външното и вътрешното тяло не са гръб с гръб и сега се чудим, не искам да ми се разкарват някакви тръби из къщи   Tired
Цитирай

Ето още полезна информация, за която благодаря на Jackas  bouquet
P.S. За съжаление не мога да си редактирам първият пост, така че ще допълвам където мога  Sad

* Страчиатела, аз ще качвам каквото трябва в първия пост, само ми се обаждайте  Peace Премествам тези, които си пуснала сега. Тандури

« Последна редакция: Пет., 22 Февр. 2008, 04:27 от Tandoori »
Цитирай

За стаята, която е 25 квадрата е малко рисковано да се монтира 9ка инвертор. Нали ще го ползвате и за отопление все пак. Ако е така вземете по-голяма мощност. Не е добре да сте "на ръба" Peace
Цитирай

Stra4iatela благодаря за съветите които ми даде,много ми помогнаха.
и да се похваля-от вчера вече си имаме климатик Very Happy.
Цитирай

Да, инверторни сме се насочили. Имаме хубава външна изолация и незнам си колко камерна пвц дограма. Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
Имам още един въпрос - колко дълга може да бъде тръбичката, по която се оттича климатика  Tired Мислим да къртим стената и да я вградим там ,ама ми казаха, че не било добре ако външното и вътрешното тяло не са гръб с гръб и сега се чудим, не искам да ми се разкарват някакви тръби из къщи   Tired

Не ми стана ясно това за вграждането на тръбичката... newsm78
Тръбичката, по която се отича климатика не е най-важната...важно е тръбите между външното и вътрешното тяло да не са много раздалечени, защото се намалява ефективността на климатика (разбирай - топли по-малко грубо казано, защото се удължава пътят на фреона, до колкото знам без да съм специалист).
А чак че не било добре, ако външното и вътрешното тяло не са гръб в гръб е малко пресилено по мое мнение. Да, най-добре е да са по този начин, но дори да са разположени другояче, пак си е ок. Виждат се малко тръби, но при нас така хубаво го направиха, че нямам никакви забележки. А и изолираха тръбите с някакъв материал, после ги увиха...накрая се получи подобие на един маркуч, а не няколко...Не знам дали го обясних добре...
Ние сме с Mitsubishi и сме много доволни.
Цитирай

Как точно ви го направиха у вас? Понеже климатика ще е на вътрешна стена, а външното тяло на външна ( Mr. Green ама обясних) , т.е. ще са на различни стени ще има тръбичка от вътрешното тяло до др. стена, което е около 1,5м. Мислех за някаква пвц лайсна, както правят кабелите, ама незнам да не седи грозно  Tired
Цитирай

Как точно ви го направиха у вас? Понеже климатика ще е на вътрешна стена, а външното тяло на външна ( Mr. Green ама обясних) , т.е. ще са на различни стени ще има тръбичка от вътрешното тяло до др. стена, което е около 1,5м. Мислех за някаква пвц лайсна, както правят кабелите, ама незнам да не седи грозно  Tired

Да, при нас е точно така - външното тяло си е на външната стена (разбира се), а вътрешното е на вътрешна стена - не са гръб в гръб. А  защо ще има само една тънка (предполагам си имала предвид 1.5 см) тръбичка? Къде ще минават другите тръби??? Може би трябва да снимам нашия и да ти пусна снимка....да прецениш дали ти харесва...
Цитирай

Ако не ти е проблем, ще ти бъда благодарна  bouquet
Цитирай

Въпросче- за стая 24м2,югоизточно изл,ПВЦ,изолации 12-ка достатъчна ли е и има ли смисъл от инверторен.?Ще се ползва предимно през лятото за охлаждане,през зимата само като резервен вариант/предстои ни газификация/.
Цитирай

Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
От един познат,които монтира климатици знам че сервизната им база е пълна с климатици Панасоник с счупени компресори в гаранция.Освен това се препоръчвало да работят само до -5 градуса.По добре вземи някоя друга марка.
Цитирай

Лоша работа, пак се връщам на изходно положение   Tired Сега ако някои оплюе и Хитачи  ooooh!
« Последна редакция: Пет., 22 Февр. 2008, 13:55 от Камамбер »
Цитирай

Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
От един познат,които монтира климатици знам че сервизната им база е пълна с климатици Панасоник с счупени компресори в гаранция.Освен това се препоръчвало да работят само до -5 градуса.По добре вземи някоя друга марка.

Защо да се препоръчва да работи само до -5 градуса? Всеки модел климатик си има долна и горна граница на работа.....Дори да работиш на границата или да я прехвърлиш, климатикът не спира работа - просто не е ефективен и може да не затопли/изстуди стаята. Защото принципът му на работа е - взима топлина от околната среда и я преработва в топлина за стаята или обратното. И дори при -15  взима топлината отвън и я "вкарва" вътре. Повечето машини работят до -15, моделът, който си харесахме го дават до -20 градуса....
Цитирай

Гаранцията от 5години е валидна, ако всяка година от фирмата идват да правят профилактика на климатика, което е срещу заплащане. В гаранционната карта се слага печат, за да се удостовери профилактиката.
Цитирай

че сервизната им база е пълна с климатици Панасоник с счупени компресори в гаранция

мдам, но само за серията DKE. Сегашните (т.е миналогодишните, серия GKE) не е така и си бачкат.
Цитирай

Ние сме с две 12-ски инверторни от пет години и съм много доволна, но са малайзийски Панасоник, това също е важно.
Цитирай

Въпросче- за стая 24м2,югоизточно изл,ПВЦ,изолации 12-ка достатъчна ли е и има ли смисъл от инверторен.?Ще се ползва предимно през лятото за охлаждане,през зимата само като резервен вариант/предстои ни газификация/.
newsm78 Никой ли не може да ме посъветва bouquet Продавачите ми препоръчват 18-ка,но на мен ми се вижда доста неикономично.И въобще много нямам доверие на продавачи.
Цитирай

eli-pate - каква е вискочината на тавана ти? Принципно, някои 12-ки са ти ОК. Но чакам да чуя за този р-р.
Цитирай

Стаята е около 4.5/5, вис 2.6. Но е дневна,тоест вратите ще се отварят непрекъснато.
Цитирай

Важното е да се и затварят, след отварянето им.
Машина с около 3кВт ви трябва по теория. Заложи на таква с около 3.8-4.
Цитирай

Важното е да се и затварят, след отварянето им.
Машина с около 3кВт ви трябва по теория. Заложи на таква с около 3.8-4.
Не разбрах newsm78 Какво значи 3кВт
Цитирай

Здравейте  не съм прочел цялата тема и ако се повтарям се извинявам но климатика не се избира на квадратура она кубатура  до 45-50 кубически метра 9- ка до 75 кубически метра  12 - ка 105-110 кубически метра 18 -ка възможное леко да бъркам в кубиците но това си спомням от едно обучение.
Цитирай

запис
Цитирай

мдам, но само за серията DKE. Сегашните (т.е миналогодишните, серия GKE) не е така и си бачкат.
Дано новите модели да са добри.И ние мислехме да вземем Панасоник но по съвет на техника взехме General-Fujitsu инверторен за същите пари.Препоръчва се да работи до -15 градуса, от декември не сме го спирали,топлеше ни стаята и при големите мъгли и студове.
Цитирай

lighthouse, добре сте направили  Peace
eli-pate, какво са ти препоръчали ? АЗ мисля, че Toshiba 13, Fujitsu 12 LC, TOYOTOMI TAN/TAG A 32 IV, SHARP AY-XP 12 FR/AE-X 12HR, DAIKIN FTXS 35 D/RXS 35 D, MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC 35 ZG-S - са ти ок за вашето помещение, т.е. 12-ки.
Цитирай

Здравейте  не съм прочел цялата тема и ако се повтарям се извинявам но климатика не се избира на квадратура она кубатура  до 45-50 кубически метра 9- ка до 75 кубически метра  12 - ка 105-110 кубически метра 18 -ка възможное леко да бъркам в кубиците но това си спомням от едно обучение.
Затова се изискват размерите на помещението и височината, за да се сметне кубатурата.
Цитирай

Затова се изискват размерите на помещението и височината, за да се сметне кубатурата.
Височината на помещенията за жилищните сгради обикновено по БДС е 2,60м. Така, че затова споменваме само размерите на стаята (респ. квадратурата), а не кубатурата.
Цитирай

Камамбер, не се заблуждавай.
Като искам височина на тавана, са ми казвали от 2.00, до 3.20м (през 10см.). ВСЕ по БДС. Та не знам къде е истината и затова аз лично го изисквам и този параметър.
Цитирай

Като искам височина на тавана, са ми казвали от 2.00, до 3.20м (през 10см.). ВСЕ по БДС. Та не знам къде е истината и затова аз лично го изисквам и този параметър.
ooooh! ами незнам, то някой ПГС инженер да се изкаже, но това е стандарта. Принципно ако ми дадат по-високо от 2,60м не отказвам, ама по-ниско  Confused Освен някакви окчени тавани да се слагат и да се отнема от височината.
Цитирай

ooooh! ами незнам, то някой ПГС инженер да се изкаже, но това е стандарта. Принципно ако ми дадат по-високо от 2,60м не отказвам, ама по-ниско  Confused Освен някакви окчени тавани да се слагат и да се отнема от височината.

В моя блок първите 2 жилищни етажа са с височина 3.20м, а следващите нагоре са по 2.60м....това е заради едни офиси.
Цитирай

Може ли отговори и на моите два въпроса,плз  Praynig
Незнам дали всички но климатиците които съм виждала имат функция "изсушаване". Можете ли да обясните тази функция и дали целта й е да изсмуква влагата.
И другия ми въпрос: един или два климатика е по-добре да купя за апартамент 110-120 кв.м.  newsm78.
Нов апартамен с изолация.Ще се ползва много рядко за отопление.
 bouquet
Цитирай

eli_dechkin,
Изсушаването се постига само в режим охлаждане.
Но климатикът не е влагоуловител, в никакъв случай.

За този голям апартамент си е нужно машина за всяка стая, за да говорим за климатизирането му. Доколкото разбирам, те ще се ползват само за охлаждане, тъй ли?
Цитирай

eli_dechkin, за всяка стая отделен климатик, разбира се има вариант, ако са с портал 2 стаи да е с един климатик, но това е отделен случай. Принципно климатика спомага за по-малкото влага, поне в къщи е така  Peace
VODA_, тя цялата тема е 2 стр. не е толкова трудно да се прочете...
Whistling
Цитирай

Шани, с парно ще сме и затова се предполага че само ще се охлаждаме,по-рядко отопляване.
Не ми се иска да слагам климатици в спалните и затова се чудех един голям климатик от хола дали ще охлажда  newsm78
Цитирай

eli_dechkin, не няма да ви охлажда, в хола ще става адски студено, а в стаите по-малко топло  Peace ( извинявам се, че отговарям на въпрос към Шани  Blush )
Цитирай

Въпросът беше към двете ви, само отговорих на Шани.
Въпреки че не ми хареса отговора ти, ще се съобразя с него.
Благодаря и на двете   bouquet
Цитирай

запис
Цитирай

Запис и от мен но с питане newsm78
Какъв климатик да сложим на помещение 40кв. с остаклена тераса отоплявано от двата края и южно изложение?
Коя марка е за предпочитане?
Благодаря ви bouquet
Цитирай

еими, какво ще рече "отоплявано от двата края" ? И каква е височината на помещението ?
Цитирай

в смисъл,че е средна стая няма външни стени от единия край комшиите имат камина а от другия е нашата спалня,височината е май2,80 или 3 метра
Цитирай

И аз искам съвет за климатик само за охлаждане - 2 спални и дневна с бокс, тухла, югоизток, помещенията са високи 2,5 и съответно - 55 куб м;  33 куб м и 50 куб.м., че лятото става ад - над 28 градуса...
Та какво ще ме посъветвате newsm78 и благодаря bouquet
Цитирай

Наште трите стай са по около 25- 30 квадрата, в двете сме със SAMSUNG , но външното тяло е много шумно и се чува като работи (и са 12ки), в спалнята бяхме с инвертор,  Laughing но компресора му изгоря, имаме доста смотан ток на моменти компютъра се рестартира - такъв ток бил голям мор за инверторите, и сега сме със FUJITSU 12ka сплит система и сме супер доволни. Peace
Цитирай

Моля за малко помощ при изборът ни на климатик  Praynig
Стаята е 24кв.м. - ново строителство, с изолация, югоизточно изложение, височина на помещението 2,7м.

Ще го използваме само за охлаждане!!!

Първоначално се бяхме спряли на midea, но ни спря класа на консумираната ел.енергия - D  newsm78 Дали наистина се отразява много?  Rolling Eyes
В единия сервиз ни препоръчаха LG, а в другия Panasonic
Цената, която можем да си позволим е 1000лв. с монтажа.
Благодаря предварително!  bouquet
Цитирай

Tifany, щом ще е само за охлаждане изберете 12ка конвенционална или 9ка инвертор. Няма смисъл да купувате някакъв върхов модел. Само с охлаждане се справят и по-евтините клими.
Успех и лек ден Wink
Цитирай

еими, за 40 кв.м. и 3м. таван, ето какво може да ви свърши работа - MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER SRK / SRC 50 ZG-S, MITSUBISHI HEAVY/ ОБИКНОВЕН SRK / SRC 63 HE-S1, TOYOTOMI / INVERTER TAN / TAG A 53 IV, FUJITSU / INVERTER ASYA / AOYR 14 LCC, SHARP / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) AY - XP 18 GR / AE - X 18 GR (Plasmacluster) - ( като този ще ви е на границата, т.е. в много студени дни няма да може да качва повече от 21-22 градуса), DAIKIN / INVERTER - ПОДОВ FVXS 50 BVMB / RXS 50 DVMB
Phoenix,Az, със сигурност ще ви трябват 3 климатика. Щом са ви само за охлаждане бих ви препоръчала да си вземете обикновени машини като : До (39 м3) MITSUBISHI HEAVY/ ОБИКНОВЕН SRK / SRC 28 HG-S и 2 х инвертори - До (60 м3) MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) SRK / SRC 25 ZG-S, До (58 м3) DAIKIN / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) FTXS 25 D / RXS 25 D .
Тiffany, при всички положения не си го взимайте от Техно...  Naughty За тези модели се обърни към Шани
Peace

Цитирай

Моля ви, дайте ми съвет, защото полудявам!  #Cussing out Таа, купихме климатик, който ще монтират утре. Фуджицу. Та, занесли са го днес у нас и са заявили, че понеже е много тежък и живеем на 7-ия етаж, щели да го сложат вътре в терасата.  #2gunfire Кажете, това нормални хора ли са. После ще пиша пак.
Цитирай

toninna, не разбирам къде е проблемът ? Много климатици се монтират на балкон, тераса ( нашите са на двата балкона ) Peace
Цитирай

toninna - колко BTU единици е машината? От какво са изработени стените на жилището ти? На кой етаж си/
Цитирай

Става въпрос за остъклена тераса. Това е проблемът, съжалявам, че не уточних. Те ми развиват теории как нямало проблем, че един прозорец щял да стои постоянно отворен. Аз не съм спец, но това не ми се струва изобщо добра идея.
Шани, какво е BTU единици? Сега ще погледна на кутията, ако мога да разбера нещо. Иначе сме в панел, на 7-ия етаж.
Цитирай

да, препиши ми всичките букви и цифри от кутията, указващи марката и модела на климата.
Цитирай

Става въпрос за остъклена тераса. Това е проблемът, съжалявам, че не уточних. Те ми развиват теории как нямало проблем, че един прозорец щял да стои постоянно отворен. Аз не съм спец, но това не ми се струва изобщо добра идея.
Шани, какво е BTU единици? Сега ще погледна на кутията, ако мога да разбера нещо. Иначе сме в панел, на 7-ия етаж.

Купили сте хубава и скъпа машина, но в никакъв случай не се съгласявайте на подобна глупос. Ако сега го монтирате в остъклената тераса, на лято ще го местите. Това значи още пари и разправии.....монтажниците искат да минат леко.

PS
Stra4iatela  Шани  Love bouquet bouquet bouquet   бях ви забравил Tired
Цитирай

Здравейте.Бихте ли ми казали за помещение 30кв.,таван 2.60, западно изложение мисля, че е, с изолация и пвц дограма каъв климатик трябва да сложим.Ще съм лагодарна и ако ми препоръчате фирми.Аз съм си харесала тези на Мицубиши със сензорното око, обаче не знам дали е достатъчен или е слаб.Благодаря ви
Цитирай

Ети един линк, който  надявам се ще Ви бъде полезен при изчисляване на необходимата мощност при избор на климатик  http://www.desapoland.pl/klima/index_ru.php?klima=kalkulator
Цитирай

да, препиши ми всичките букви и цифри от кутията, указващи марката и модела на климата.

Шани, съжалявам, но късно видях отговора ти, така че за момента не мога да кажа какъв е. Говорихме пак, уж обещаха, че ще го сложат отвън. Дано като се върна от работа, да няма изненади.  #2gunfire
Цитирай

Jackas, е как може да ни забравиш Crossing Arms
tincheto, ето какво мога да ти препоръчам : MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER SRK / SRC 35 ZG-S, TOYOTOMI / INVERTER TAN / TAG A 13 HWI ( висок клас инвертор ), FUJITSU / INVERTER ASYA / AOYR 12 LCC, TOSHIBA / INVERTER (ВИСОК КЛАС) RAS SAVPE / SKVPE 13 DAISEIKAI, SHARP / INVERTER AY - XP 12 FR / AE - X 12HR (Plasmacluster), DAIKIN / INVERTER - ПОДОВ FVXS 35 BVMB / RXS 35 DVMB - това са примерни варианти, също важен момент каква Т искате да постигате през зимата, защото някои от тези модели ще са ви на границата  Thinking Кой модел на Мицубиши си харесала точно, за да ти кажа дали ще ти е слаб ?

За Варна фирми - Mitsubishi : (052) 302 363 ; (052) 607 477 . За Fujitsu General Булклима - 052/604823; За Daikin - Атаро клима - тел: 052 / 502 776, за тези се сещам в момента  Peace
« Последна редакция: Четв., 27 Март 2008, 13:10 от Stra4iatela »
Цитирай

Stra4iatela, спряла съм се на тези http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=200, http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=247, http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09006435 засега.Другото,което ме ограничава е, че ми трябва климатик не по-широк от 80см
Цитирай

Първият вариант на хиперинвертор е много добър, все пак иди да те консултират на место в Термо-клима. Биоклима са много добри, но едва ли ще те забръснат само за един климатик- те работят големи обекти, а и техните не са хиперинвертори.
Цитирай

Stra4iatela, спряла съм се на тези http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=200, http://www.termo-klima.com/bul/full_info.php?recid=247, http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09006435 засега.Другото,което ме ограничава е, че ми трябва климатик не по-широк от 80см

Моделите Mitsubishi, които гледаш са страхотни, но са крайно недостатъчни за твоето помещение. Това са японски климатици на 100V. Малко вероятно е да ги имат в магазина ...
Препоръчвам ти FUJITSU AWHZ14LB,  TOSHIBA  RAS SAVPE 16 DAISEIKAI....бих избрал  FUJITSU-то заради ненадминатите характеристики, има и други вариянти разбира се.

« Последна редакция: Четв., 27 Март 2008, 19:36 от Tatti »
Цитирай

Ооооо, Jackas къде си бря?  Забрави ни тотално  Laughing

tincheto - тези клими, дето си си избрала ще светят като свещи у църква във вас. Я пак помисли, какво искаш... За поне 14-ка, 15-ка или 18-ка си си с тоз таван.
PANASONIC CS/CU-E15GKE ти върши работа. Само това, от избраните от теб.
Цитирай

tincheto, както ти е казал и Jackas ( дал ти е добър съвет относно фирмата  Peace ) и Шани тези модели са ти недостатъчни. Като държиш на хипер инвертор си вземи нещо, на което можеш да разчиташ ( ако не дай си Боже нещо се развали ще има адекватна реакция ) - MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER SRK / SRC 50 ZGX-S ( дават го до 40 кв.м., т.е. ще ви е перфектен ) , DAIKIN / INVERTER FTXR 42 E / BXB 42 F URURU SARARA или някой модел на Mitsubishi Electric   Peace
Teрминатор, нещо имаш ли да кажеш по темата или ще се заждаш, защото тук се пише по тема "Климатици" ( не пълни темата с излишни постове  Praynig ) ?
Цитирай

....
Моля, съобразете се, че не сте нито на стадиона, нито в гората.
Тук не е масата, където ще си мерите каквото и да е!
Ако някой се е почувствал засегнат, си има начини за реакция.
Цитирай

Благодаря на всички.А кои параметри  трябва да гледам като избирам за това помещение климатик?
Цитирай

tincheto,
При избор на климатик се гледат : енергиен клас, COP ( коефициент на отопление, колкото по-малък, толкова по-добре ), EER ( коефициент на охлаждане ), Разход на ел.енергия в kW (на охлаждане и на отопление ), ниво на шум
Peace
Цитирай

А какво ще кажете за Mitsubishi Electric  MSZ-FA25VA и MSZ-FA35VA.Странно ми стана, че вторият дават отоплеие от -10, а на първия от -20 newsm78
Цитирай

Stra4i, в първият пост си писала за коефицентите COP и EER. Би ли ги обяснила малко по- подробно?
И колко дицибела се приемат за нормални?  Praynig
Цитирай

eli_dechkin, ето ти една интересна статия, на която попаднах днес - http://www.vsekidom.com/index.php?option=com_content&task=vi … 238&Itemid=43 Прочетох я отгоре-отгоре първите редове, но мисля, че ще е полезна ( пък и ми се спи )  Tired
Накратко за СОР - Това съкращение идва от английския термин Coefficient Of Performance. На български език това се превежда като коефициент на трансформация и означава каква енергия ( при климатиците най-често електрическа) е използвана и каква е придобита. Този коефициент се отнася само кагато климатикът работи в режим на отопление. В режим на охлаждане има друг коефициент и той е по-малък защото при отопление загубите на компресора ги получавате като топлина, докато при охлаждане тази топлина изобщо не ви е необходима.
Цитирай

Ооооо, Jackas къде си бря?  Забрави ни тотално  Laughing

tincheto - тези клими, дето си си избрала ще светят като свещи у църква във вас. Я пак помисли, какво искаш... За поне 14-ка, 15-ка или 18-ка си си с тоз таван.
PANASONIC CS/CU-E15GKE ти върши работа. Само това, от избраните от теб.
Шани, щом този Панасоник е ок, мислиш ли, че тези също са вариант и ако стават кой от двата е по-добре да взема Mitsubishi Electric  MSZ-FA25VA и MSZ-FA35VA.Странно ми стана, че вторият дават отоплеие от -10, а на първия от -20.Благодаря ти
Цитирай

tincheto и 2-те Митсубишита са ти "малки". Това са 9-ки и 12-ки, а аз мисля споменах, че си за 14-ка, 15-ка или 18-ка.
И само да ти обърна внимание:
1. Mitsubishi Electric ;
2. MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES.

2-рите са с по-добри показатели.
На теб ти е нужна машина с поне 4.5 - 4.8кВт отоплителна мощност. Ако слезеш под нея, си палиш свещ в къщата.. Гори, свети, харчи ток, но не топли.
Цитирай

Четох, но да си призная нищо не разбрах и ще ви помоля да ми препоръчате като имате в предвид, че наистина нищо не разбирам от техника Embarassed

Искам да си купя климатик за хол, който е 17, 5 кв, 2, 60 височина, панел, източно изложение, с пвц и с изолация.

Прочетох и че фирмата, която ги монтира е важна и за това ще ви помоля и за препоръка и за фирма. От София съм.
Цитирай

"ВСИЧКИ СА МАСКАРИ" (само ние сме дОбри). :P

Цитирай

brazilka - нужна ти е машина с поне 2.8-3.2 кВт отоплителна номинална мощност.
Влизаш в техническите описания на машините и гледаш. Марката и модела ще си избереш, според фин. си възможност.

"ВСИЧКИ СА МАСКАРИ" (само ние сме дОбри). :P

това пък какво/защо?
Цитирай

Цитат, от Бай Ганьо до колкото си спомням. Иначе, в България (а и не само) техниката по принцип е ... странна. Не само климатиците. И, да, всички са маскари Smile

Има и друго, пак общо за техниката - рискът да е боклук е повсеместен, за това 1) трябва да се работи с човек на който можеш да му въздействаш или 2) да е с доказана сервизна база, ако се наака нещо да има къде и с какво да се пълни. Това, че сервиза на незнамкои си е пълен с някаква издънила се серия, означава само, че имат сервиз и си вършат работата.

Но факта си е факт, в България масово всички са маскари.
Цитирай

T3-M4, напипваш нещата, донякъде..., но силата ти е другаде. Повярвай ми.
Цитирай

Шани, личните забележки - на ЛС. За да не си показвам силата. Не ми отговаряй, само спри да приемаш нещата лично, независимо дали засягат и теб. (за първи и последен път конкретно те предупреждавам).

ПС сега ще бъда конкретен и за друго - ще замоля нерегистрирани да не дават крайни мнения. Да, знаем - всички са маскари. Няма нито един, който да не се е оакал поне един път.
Цитирай

Привет, досега смятах че за помещение 18квм и височина 2.5м ще ми трябва 12
сега като изчетох темата откривам че това са 45кубм и ми стига климатик 9 по принцип
моля за съвет  Praynig какъв климатик би трябвало да търся?
стаята е с южно изложение последен етаж като отгоре е огромна открита тераса, тухла, с всевъзможни изолации... на външната стена има 2м френски прозорец, който колкото и да е красив е доста студен предполагам зимата.... отдолу и отстрани са отоплявани помещения.

досега ползвам климатик 12 в северна стая 40кубм съседите не обитават околните стаи, съответно не се отопляват и имам проблема че като си прав в стаята е осезаемо топло но седнал до стена не дай си боже на пода умираш от студ. студа направо лъха от стените. е вярно панелка е.
Цитирай

mehtob проблема не е само в това, че съседите ги няма, а и във факта, че вътрешните стени са с възможно най-малко изолация. Ако в помещението ти е осезаемо топло а покрай стените е студено - значи просто отопляваш околната среда, и е разумно да се погрижиш за изолация (има хубави вътрешни изолации). Ако това е невъзможно - не си за климатик а за камина Smile

Същото важи и за френският прозорец - ако имаш проблеми оттам, е разумно да помислиш за смяна на пакетите или някакво външно допълнение за през тежките месеци.

Климатиците са нещо хубаво, но енергията ще поскъпва независимо с какво КПД я използваме.
Цитирай

да до този извод стигнах и аз, за късмет там сам на квартира до лятото и след това влизам в моето жилище, което е изолирано с топло и хидроизолация.
означава ли това че тази 12 е достатъчна за стая 45кубм с открита тераса отгоре и 2м френски прозорец на външната стена.
никога досега не сам живяла в жилище с открита тераса отгоре и не мога да преценя до каква степен това повлиява на температурата вътре в стаите.
Цитирай

mehto и аз.. това което е ясно, е че може да имаш главоболия не само с отоплението.

викни човек на място, грубите преценки са си груби преценки, а твоята ситуация не е от шаблоните и таблиците.
или, недей да вземаш по-малкото. освен ако нямаш начин или ресурс да го смениш бързо.

PS да, това са общи лафове, но и табличните преценки са абсолютно несъвместими с нестандартни ситуации.
Цитирай

за охлаждане не се притеснявам, 12 издържа тазгодишните жеги идеално в панелката която се превръщаше вечерно време буквално в парник. средства почти никакви нямам с това предстоящо обзавеждане на ново жилище.
явно ще оставим 12 за в хола засега че тя е вече след две местенета и стар боец а ще взема нещо малко за спалнята която с нейните 30кубм би трябвало да успее да се отопли с една 9.
а иначе и аз бих искала камина но само при мисълта какво чистене ще пада всеки ден ми става лошо. защото топлината на дървата не може да се сравни с тази на климатика....
но пусти мързел и липса на време Laughing
Цитирай

tincheto и 2-те Митсубишита са ти "малки". Това са 9-ки и 12-ки, а аз мисля споменах, че си за 14-ка, 15-ка или 18-ка.
И само да ти обърна внимание:
1. Mitsubishi Electric ;
2. MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES.

2-рите са с по-добри показатели.
На теб ти е нужна машина с поне 4.5 - 4.8кВт отоплителна мощност. Ако слезеш под нея, си палиш свещ в къщата.. Гори, свети, харчи ток, но не топли.

Шани, не знам какви са, но ми прави впечатление, че на първия в характеристиката пише, че е Мощност (мин-норм-макс)
 кW 0,9-3,2-5,0, а на втория Мощност (мин-норм-макс)
 кW 0,9-4,0-6,0, а на Панасоника дават ОТОПЛЕНИЕ 5.5KW  и за това си мислех, че стават, особено втория  newsm78

Цитирай

Ми точно така си е... няма грешка.
Панасоник-а е по-мощен от 2-те Митсубишита.
Панасоника е с 5.5кВт
Митсубиши 25-ца е с 3.2кВт
Митсубиши 35-ца е с 4.0кВт

кое не можа да разбереш?
Цитирай

Ами това, че на Панасоника 5,5кВт предполагам му е мах, а на Митсубишитата това са им нормал, а мах на единия е 5кВт, а на другия 6кВт.И за това се чудя.За първия ок, малък е, но втория newsm78?Трябва да гледам кВт при нормал ли?Съжалявам, че толкова много питам , но досега не съм се сблъсквала така.В старият апартамент ми беше лесно с една 12-ка за 20-24кв., но тук помещението ми е по-голямо.Другото, което ми предложиха в Техномаркет беше някакво Хитачи 14-ка, но като не му записах модела Rolling Eyes
Цитирай

Ами това, че на Панасоника 5,5кВт предполагам му е мах, а на Митсубишитата това са им нормал, а мах на единия е 5кВт, а на другия 6кВт.И за това се чудя.За първия ок, малък е, но втория newsm78?Трябва да гледам кВт при нормал ли?Съжалявам, че толкова много питам , но досега не съм се сблъсквала така.В старият апартамент ми беше лесно с една 12-ка за 20-24кв., но тук помещението ми е по-голямо.Другото, което ми предложиха в Техномаркет беше някакво Хитачи 14-ка, но като не му записах модела Rolling Eyes

Panasonic CS/CU-E15GKE
Мощност:
Охлаждане - 4.40(0.90-5.00)кW
Отопление - 5.50(0.90-7.10)кW
Консумация:
Охлаждане - 1.37(0.215-1.60)кW
Отопление - 1.57(0.245-2.25)кW
Ниво на шума вътрешно тяло:
Охалждане- 43/32/25 dB
Отопление - 43/35/32 dB
Ниво на шума външно тяло:
Охалждане- 46 dB
Отопление - 46 dB
Размери:
Височина - 280(750)мм
Ширина - 799(875)мм
Дълбочина - 183(345)мм
Екстри:
e-ion - система за пречистване на въздуха
Patrol сензор
24 - часов таймер
Случаен автоматичен рестарт
Самодиагностика

Гледат се номиналните (работни) мощности, в случая е 5,5kw. на отопление. Забрави за тези Митсубишита, прекалено слаби са за твоето помещение!
Цитирай

Ок.Разбрах.Много благодаря на всички за отговорите Hug.Ако не бяхте вие щях да си взема Митсубишито и да си блъскам главата после.Засега оставаме на Панасоника.Ако нещо друго харесам непременно ще се консултирам първо с вас.
Цитирай

tincheto
Малко да ти поохладя страстите. Въпросния Панасоник мисля, че го дават да работи до -5гр. което не е никак обнадеждаващо. Защо не погледнеш някой от моделите на Fujitsu да речем ASY-12LD с плазмен филтър ( филтър, който аз пренебрегнах преди време и сега съжалявам) или ASY-14LС с който ще спиш спокойно Rolling Eyes
Цитирай

. Въпросния Панасоник мисля, че го дават да работи до -5гр. което не е никак обнадеждаващо.

дай линк, щото това не е вярно.
Това си е класически малайзийски инвертор и като такъв няма начин да бачка ефективно само до -5гр.
Така, че недей предварително да плашиш народа.
А знаеш, че съм фен на Фуджи(тсу)-то и аз. Тъй, че да - обърни им внимание, tincheto.
Цитирай

Шани
Казах мисля! Не ми се рови в нета за сервизна документация. Ако греша или съм подвел някого, моля да бъда извинен!  omm omm
Цената от ~1700лв. за климатик - 15000BTU е смешно ниска за висококачествен инвертор. По-скоро навежда на мисълта за спестени материали и елементи.
Предвид издънките точно на малайзииския Панасоник през последните две години, изобщо не бих се спрял на тази марка, но това е мое лично мнение и никой не е длъжен да се съобразява с него!
Цитирай

tincheto, подкрепям мнението на Jackas за Панасоника и аз бих ти препоръчала да се ориентираш към Fujitsu-то  Peace
Цитирай

tincheto
Малко да ти поохладя страстите. Въпросния Панасоник мисля, че го дават да работи до -5гр. което не е никак обнадеждаващо. Защо не погледнеш някой от моделите на Fujitsu да речем ASY-12LD с плазмен филтър ( филтър, който аз пренебрегнах преди време и сега съжалявам) или ASY-14LС с който ще спиш спокойно Rolling Eyes
А сега и някой от варна ако ми каже къде мога да ги намеря тези модели просто няма да имам думи да ви благодаря Hug bouquet
Цитирай

За Варна фирми - Mitsubishi : (052) 302 363 ; (052) 607 477 . За Fujitsu General Булклима - 052/604823; За Daikin - Атаро клима - тел: 052 / 502 776, за тези се сещам в момента  Peace
Цитирай

Привет на всички!
Нов съм във форума и бих искал да потърся съвет от компетентни лица при избора ми на климатик из между тези два модела на които съм се спрял.
В избора ми  имаше и Тошиба от модела DAI SEI KAI но в предвид на това, че климатика ще се ползва предимно за охлаждане се отказах от него. А и цена е чувствително по-висока.
Та избора ми се спря на въпросните два модела които съм посочил в темата. Помещението /хол ~32 кв.м./ е югозападно изложение с топло изолация и ПВЦ дограма.
Ще бъда благодаря за съвет кой от двата модела да избера. И за двата чувам добри отзиви. Прегледах характеристиките и на Fujitsu COP i EER са по-добри но пък е по-шумен и по грозноват Very Happy
За Mitsubishi всеки казва "това е Мерцедеса /или БМВ/"  но пък с по-приятен и изчистен дизайн и сравнително по-тиха работа и на двете тела.
Родителите ми се спряха на модела на Fujitsu и последната зима в големите студове беше единствения климатик в кооперацията който не спря да работи и за секунда

Благодаря ви предварително
п.с. Модела на Mitsubishi e произведен от Mitsubishi Electric corporation в Тайланд
п.п.с Приемам предложения и за други модели в този ценови клас

Цитирай

дай линк, щото това не е вярно.
Това си е класически малайзийски инвертор и като такъв няма начин да бачка ефективно само до -5гр.
Така, че недей предварително да плашиш народа.
А знаеш, че съм фен на Фуджи(тсу)-то и аз. Тъй, че да - обърни им внимание, tincheto.

Заповядай линк за инструкцията за експлоатация на Panasonic E7-9-12-15GKE.
Стр 3 "HEATING Minimum Temperature(°C)  -5".
http://www.spliterm.com/admin/includes/Panasonic/E7-9-12-15GKE.pdf
Цитирай

nick ще го разгледам, мерси.
Имало спад в ефективността след -5-я градус, тъй е... За модели 2007-ма.

omax, 12-ката на Фуджитсу ти е "малка" супер категорично. ПОНЕ 14-ка от таз марка.
Ако ще е Mitsubishi , нека е Heavi Ind., а не Electric.
И още нещо... щом климатика ти е само за охлаждане, защо не заложиш на сплит?
Цитирай

nick ще го разгледам, мерси.
Имало спад в ефективността след -5-я градус, тъй е... За модели 2007-ма.

omax, 12-ката на Фуджитсу ти е "малка" супер категорично. ПОНЕ 14-ка от таз марка.
Ако ще е Mitsubishi , нека е Heavi Ind., а не Electric.
И още нещо... щом климатика ти е само за охлаждане, защо не заложиш на сплит?

12ка малка? хмммм
дори мисля че се презастраховам със 12 имайки предвид мощностите но модела но фуджицу. А пък идваха и момчета да правят оглед от фирмата представител на едната марка /да не я споменавам/. Но ще размисля
Питането ми беше из между тези два модела кое е оптималното според ефективност, шум, качество, цена. Ти ме прати към трети модел.....
Не успях да намеря алтернатива на модела на МецубишиЕлектрик от Хеви Инд. Може би не съм ровил достатъчно.....
Благодаря ти все пак
Цитирай

12ка малка? хмммм
дори мисля че се презастраховам със 12 имайки предвид мощностите но модела но фуджицу.

недей да се доверяваш сляпо. Колко е вискочината на тавана ти? Този хол колко външни стени има? Под хол да разбирам ли всекидневна + кухн. бокс?
Цитирай

12ка малка? хмммм
дори мисля че се презастраховам със 12 имайки предвид мощностите но модела но фуджицу.

недей да се доверяваш сляпо. Колко е вискочината на тавана ти? Този хол колко външни стени има? Под хол да разбирам ли всекидневна + кухн. бокс?

Да, всекидневна + кухненски бокс
Две външни стени с топлоизолация и ПВЦ дограма. Другите две - вътрешни.Има високоефективно централно парно. Стените са тухла. Като цяло апартамента е много топъл и не се живее в него лятно време. За това и написах че ще е предимно за охлаждане и вентилатор зимно време. Стандартните висичини /незнам колко са/ мисля 2,70.
Общата квадратура е 30-31 кв.м
Много бих желал да се доверя на Митсубиши но ме разколеба, че е на Митцубиши Електрик
Разгледах и плазмения модел на Фуджицу ASY 12 LD. Бе сериозно се разколебах. Бюджета е 1750-1800 лв. без монтажа.
Мислех да мина с 1500 без монтаж но незнам дали ще се събера в тях
Предварително ти благодаря за взетото отношение с намерение да ми помогнеш
Цитирай

omax - предвид, че е много топло в хола (ако външните ти стени са точно южните), предвид, че е с кухн. бокс (което означава готв. печка, хладилник, пералня, хладилник, ТВ и компютър може би...) и, че всичките тези уреди излъчват топлина + поне 2 души, които също излъчват, не мисля, че машина с охладителна мощност под 4.2 - 4.5кВт ще е ефективна...
Пък марката и модела си ги избери според финансовите възможности.
Цитирай

В ценовия диапазон който съм посочил би ли се наела да препоръчаш марки и модели?
Цитирай

В ценовия диапазон който съм посочил би ли се наела да препоръчаш марки и модели?

в среден клас - НЕ!
В нисък клас инвертори, да: HAIER HSU-18H03R2(DB) invertor
Цитирай

omax, както и Шани ти е казала 12-ка на Fujitsu и 35-ца Mitsubishi са на ръба за това помещение ( !ако ще се ползва само за охлаждане може да ти свършат работа! ). Аз също ти препоръчвам Mitsubishi Heavy, защото имат по-голям избор от модели и като цяло техническите им параметри в много от случаите са по-добри от тези на Electric  Peace Според мен, за да си спокоен ти трябва 50-ца на Mitsubishi и 14-ка на Fujitsu, но като цени са съответно: 2300 лв. и 2500 лв., което е далеч от твоя бюджет. За тези пари не можеш да се вместиш в нищо сериозно - само китайски ... ( Шани много я обича тази дума  Wink ) "тояги". Но пък можеш да си вземеш обикновена машина на Mitsubishi Heavy - SRK / SRC 50 HE-S1 ( 1700 лв. ) , супер добра машина, страшно икономична, аз лично съм фен на обикновените машини на Mitsubishi Heavy - в този случай няма да правиш компромис с качеството, както ще стане със закупуването на китайска "тояга". Доколкото разбрах, ще го ползваш предимно за охлаждане, в който случай обикновената машина ти идва перфектно. Peace
Цитирай

На 30кв. всяка тояга 12000BTU ще смъкне 5градуса.
Цитирай

От 40-сет на 35 Wink
Идеално  Cool
Цитирай

От 40-сет на 35 Wink
Идеално  Cool

Ей Шани, все ще ръснеш някой бисер!
Ако в стаята температурата достига 31, 32 градуса, всяка пръчка ще я смъкне на 26,27гр., температура напълно достатъчна и приятна да се спи и диша. Температура по-ниска от 26 гр. вече става опасна...не мисля, че е нужно да се коментира!
Цитирай

Jackas, с особеностите на помещението и предназначението му, може да си достигне като нищо повече от 31-32 градуса.
Пък и едва ли авторката ще иска, да си купи неоразмерен климатик, който да гръмне понеже му приписват по-голям обем и да не й признаят гаранцията.
Та бисИри, викаш... ама чии са?
Цитирай

Шани, викаш ще достигне повече, колко повече - 38, 40 ли? Аз  не съм чувал за такива температури в жилище! Shocked
А, ако фирмата е свястна изобщо няма да и продаде конкретен модел в случай, че е неподходящ(недооразмерен) ама то това друг въпрос. Най-добра преценка се прави след оглед на място. Иначе, компресор рядко гори в режим охлаждане, по простата причина, че при този режим в компресора потсъпва студен фреон и го охлажда...както и да е. Да Слага 18-ка Хаер да и е мирна главата.
Цитирай

Шани, викаш ще достигне повече, колко повече - 38, 40 ли? Аз  не съм чувал за такива температури в жилище! Shocked
А, ако фирмата е свястна изобщо няма да и продаде конкретен модел в случай, че е неподходящ(недооразмерен) ама то това друг въпрос. Най-добра преценка се прави след оглед на място. Иначе, компресор рядко гори в режим охлаждане, по простата причина, че при този режим в компресора потсъпва студен фреон и го охлажда...както и да е. Да Слага 18-ка Хаер да и е мирна главата.

Шани, този пост е мой. По невнимание го пуснах от компютъра на жена ми. Confused  35
Цитирай

Пак въпрос от мен:
Баща ми си е харесал някакъв хАмерикански климатик. Фирмата се казва Интертерм а климатика Инвертор (такава е марката).
Чували ли сте нещо за тези?  newsm78
Ето и параметрите на климатика който е харесал:
сплит (ще е само за охлаждане), с фреон- R410А
BTU/h- 12 000
Охл/kw. - 3.51
Отопл.- 3.98
Консум. мощност охл./ отопл. - 1.05-1.11
Енерг. клас А

Моля ви, дайте някакво инфо  Praynig
Цитирай

eli_dechkin, това е толкова американско, колкото американка съм и аз  Laughing Интертерм е гръцка фирма, като цяло климатикът си е чист САМСУНГ с друг стикер произведен в "американски" Китай  Peace ( М/удругото за каква цена говорим ? )
Силно ви препоръчвам да не купувате такова чудо
  Peace
Цитирай

за 600 лв. без монтажа.
И аз това обяснявам на тати ама климатика имал 5 год. гаранция и т.н.
Беше решил да купи Осака.Разубедих го.След това се побърка по Панасоник но се оказа че са дефектни и ги изтеглят от пазара ( поне в Русе ). Сега по този....
Просто някои му е казал че няма смисъл да дава много пари и човека гледа евтините........
Дай някоя идея за 12-ца, среден клас, само за охлаждане

И благодаря за съветите   bouquet
Цитирай

Четох, но да си призная нищо не разбрах и ще ви помоля да ми препоръчате като имате в предвид, че наистина нищо не разбирам от техника Embarassed

Искам да си купя климатик за хол, който е 17, 5 кв, 2, 60 височина, панел, източно изложение, с пвц и с изолация.

Прочетох и че фирмата, която ги монтира е важна и за това ще ви помоля и за препоръка и за фирма. От София съм.
Извинявай, че чак сега ти отговарям, ама нещо се разводни много бързо темата и те изпуснах  ooooh!
Ето ти предложения : MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) SRK / SRC 25 ZG-S ( според мен и SRK / SRC 20 ZG-S може да ви свърши работа ), MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER (ВИСОК КЛАС) SRK / SRC 25 ZGX-S, FUJITSU / INVERTER ( СРЕДЕН КЛАС) ASYA / AOYR 9 LCC, FUJITSU / INVERTER ( ВИСОК КЛАС) ASYB / ASYS 9 LDC, TOSHIBA / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) RAS SAVE / SKVE 10, TOSHIBA / INVERTER (ВИСОК КЛАС) RAS SAVPE / SKVPE 10 DAISEIKAI, SHARP / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) AY - XP 9 HR / AE - X 9 HR (Plasmacluster), DAIKIN / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) FTXS 25 C / RXS 25 C ( или FTXS 25 D / RXS 25 D ), DAIKIN / INVERTER - ПОДОВ (СРЕДЕН КЛАС) FVXS 25 BVMB / RXS 25 DVMB
Хубаво е да дадеш още малко инфо : каква Т искате да постигате през зимата и за какъв бюджет говорим. Климатиците, които съм дала като предложения варират от 1400 лв. - 1600 лв. ( за среден клас ) и 1700-2000 лв. ( висок клас ).
Цитирай

eli_dechkin, за какво помещение ставаше дума, квадратура, изолация, дограма, изложение ?
Цитирай

24 кв., 2.50 височина, да,да, запад.
Идва специалист / познат/ и каза че са за 12-ца
Цитирай

Имам едно въпросче - взехме си 12-тица инвенторен на Haier, за първа зима го ползваме и сме доволни, топли, но ми се струва странно това, че след периода, през който духа топло, вместо да спре, той си духа хайде да не кажа студен, ама хладен въздух. Това нормално ли е за инвенторните климатици (извинете за тъпия въпрос)? Искам да се посъветвам с вас преди да викна техник. Благодаря предварително
Цитирай

eli_dechkin, щом ще е само за охлаждане и обикновен климатик ще ви свърши работа - MITSUBISHI HEAVY/ ОБИКНОВЕН SRK / SRC 40 HG-S  ( 1300 лв. )
Джиджи-биджи, по-нормално не може да бъде
Peace
Цитирай

Здравейте!
 Имам нужда от голяма помощ! Трябва ми климатик за 40 кв.м -изолация, нова дограма,1 външна стена, височина 2,60. Кое е по-добре един голям или два по-малки климатика и какви? А какво ще препоръчате за спалня 20 кв. м, нещо по-тихо? Цената не е от първостепенно значение, важно е да си заслужава! Предварително благодаря! Wink
Цитирай

Stra4iatela, благодаря за успокоението  bouquet
Цитирай

Джиджи-биджи, за твое успокоение майка ми има интенторен LG, и се дължи по същия начин, когато не духа топло. Мисля че, при покупката му от магазина й обясниха точно това, че принципа на инвенторите е да не спират, както е при другите, което ги правило по-икономични и по-издръжливи. Аз лично имам също LG, но не е инвенторен, защото когато го купувахме преди 8 год., нямаше такива. Сега съм решила да си слагам в детската - спряла съм се на DAIKIN или МИТЦУБИШИ, но подов тип / незнам, дали така се казва на тези, които се слагат на стената до пода/.
Цитирай

Духането хладко независи от това дали климатика е инверторен или не. Говорих си с монтажника който монтира моя климатик. В режим на отопление климатика духа топло докато работи компресора. В момента в който спре във вътрешния топлообменник все пак има някаква остатъчна топлина и затова работи вентилатора за да я използва. Аз също съм с LG мултисплит. Вътрешните тела са 12-ка и 9-ка. 12-ката е във хол който няма 50 кубика а 9-ката в спялна грубо 27 кубика. Климатицето е конвенционално и е монтирано от скоро. Топли , но ми направи впечатление , че ако искам да ми е топло не трябва да госпирам през деня докато съм на работа. Аз преди го включвах вечер и сутрин го изключвах.
Цитирай

Здравейте!
Интересувам се какъв климатик ще ми препоръчате за помещение от 25 кв.м,с височина 2,60м.Едната стена е калкан,едната е външна,но с изолация и две вътрешни.
Ще ме прощавате за глупавия въпрос,но възможно ли е външното тяло да се постави на калкана? EmbarassedБлагодаря ви предварително.
Цитирай

Благодаря ни всички за отзоваването ви по моите терзания Very Happy
Цитирай

Ще ви споделя моят личен опит.
Имам климатик Хитачи - инвертор 12-ица .Купих го преди 3 години , като всяка година чинно  виках сервизен техник за т.нар. "ПРОФИЛАКТИКА" newsm78 , която е пълен абсурд , като се има в предвид факта че фирмите занимаващи се с монтаж на климатици сменят своите монтажници като "носни кърпички" ,а да не говорим за "сервизната поддръжка"."Капацитети " , от където и да го погледнеш.Обикновенният потребител няма как да знае това и се доверява на всичко , което му се дава като информация от т.нар."капацитети".
В крайна сметка всичко свързано с покупката на климатик(или друг вид техника) си е въпрос на късмет.

И да се върна на моя климатик - мина му гаранцията и край -започна посред зима да ме охлажда. #CrazyОказа се че компресора се е повредил. #2gunfire
И каква е равносметката-купуваш климатик за 1300 лв.и след 3г. го изхвърляш или си купуваш нов копмпресор който с монтажа и демонтажа на стария ще ти излезе около 700лв. newsm78

Вие какво ще ме посъветвате? Rolling Eyes
Цитирай

аз не знам, кога и при какви условия ще разберете, че климатичната техника се нуждае от ежегоден контрол.
С проблеми, без - такава е техниката и така се експлоатира.
Същото важи и за автоклиматиците.
И бермудец, каква е връзката м/у профилактиката и гръмналия ти компресор?
Та понеже питаш, какво да правиш: купи си нов климатик.
Цитирай

Благодря за съвета Mr. Green

Както е тръгнало май ще трябва на 2-3 години да инвестирам в нов и знае ли човек може след 20-ина години да уцеля подходящия Mr. Green
 Ежегодната профилактика се състои в това да ти вземат още 50лв.И "квалифицираните техници" дори не успяха да свалят  пластмасовия капак на вътрешното тяло.За каква профилактика си говорим тогава. Mr. Green
« Последна редакция: Четв., 03 Апр. 2008, 21:12 от bermudez »
Цитирай

Ако имаше елементарна представа как работи този вид техника, нямаше да напишеш подобна глупост!!!
Цитирай

Здравейте и то мен,
имам един въпрос и се надявам да ми помогнете със съвет. Преди повече от година купихме климатик 12-тица инвенторен на Панасоник като много препоръчван (поне където успях да прочета). Попитахме за съвет в магазина, но там не ни отговориха, не им се занимаваше с нас. Оказа се че май сме взели по малък отколкото трябва за стаята (25 м2 на 2,40 височина), вече втора зима не сме доволни, не може да стопли помещението. А иначе стаята е с външна изолация и ПВЦ дограма. Помогнете със съвет какъв климатик да купим сега и коя марка?
Цитирай

Ivelina Todorova,
за 40 кв.м. може и 1 климатик да ти свърши работа ( MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) SRK / SRC 50 ZG-S ( 2300 лв. ), TOYOTOMI / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) TAN / TAG A 53 IV ( 2250 лв.), FUJITSU / INVERTER ( СРЕДЕН КЛАС) ASYA / AOYR 14 LCC ( 2500лв. ), DAIKIN / INVERTER - ПОДОВ (СРЕДЕН КЛАС) FVXS 50 BVMB / RXS 50 DVMB ( 3000 лв. ) )
за 20 кв.м. - DAIKIN / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) FTXS 25 D / RXS 25 D ( dB : 22/25/38 ), TOYOTOMI / INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) TAN / TAG A 32 IV ( dB : 25/40/43), MITSUBISHI HEAVY/ INVERTER (СРЕДЕН КЛАС) SRK / SRC 25 ZG-S ( dB : 22/30/37 )

Вилиан, за 25 кв.м. ето какво ще ви свърши работа ( може да монтира на калкан ) - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 35 ZG-S, TOYOTOMI / TAN / TAG A 32 IV, FUJITSU ASYA / AOYR 12 LCC, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 13, SHARP AY - XP 12 FR / AE - X 12HR (Plasmacluster), DAIKIN FTXS 35 D / RXS 35 D .
bermudez, има фирми, които не си сменят хората често, зависи на какви си попаднала, аз лично познавам 3-4 фирми, които си задържат качествените хора и няма кой знае какво текучество, така че не е закономерност при всички. За профилактиката Шани ти е писала + този, която правят техниците на дадена фирма, всеки месец трябва да си почиствате филтрите.
pepsun, за 25 кв. виж предложенията ми към Вилиан ( за да не се повтарям ). Принципно 12-ка ще ти свърши работа, но пак си зависи от индивидуалните параметри на климатика.
Peace
Цитирай

Stra4iatela много благодаря за вниманието.Това за ежеммесечното почистване на филтрите го знам. Laughing
Ще ми изпратиш ли на лични координатите на фирми , от които си с много добри впечатления , като имаш впредвид , че живея във Варна?Ще съм ти благодарна.  Very Happy
Цитирай

Ако имаше елементарна представа как работи този вид техника, нямаше да напишеш подобна глупост!!!

Джакас, някакви проблеми ли имаш? Или години наблюдение? Или си в занаята?
Милион пъти ти казвам, това, че си си разглобил машинката да я опаковаш не те прави капацитет по климатичните въпроси.
bermudez, ти си си в правото да изискваш. Но трябва да знаеш, какво да изискваш.
Цитирай

Страчиатела,едно огромно благодаря от мен!
И още един въпрос-ако е само за охлаждане същите ще свършат ли работа?
Цитирай

Джакас, някакви проблеми ли имаш? Или години наблюдение? Или си в занаята?
Милион пъти ти казвам, това, че си си разглобил машинката да я опаковаш не те прави капацитет по климатичните въпроси.

Не! Нямам никакви проблеми, но ненавиждам некомпетентни продавач - консултанти, очевадно издишащи отвсякъде, дори и за непрофесионалното ми око! Да не говорим, че си от тези с претенции.
Не се занимавам професионално с климатична техника, не го и крия.
За разлика от теб, освен, че съм  разглобявал климатик, съм си направил и труда да прочета това, онова! Друг е въпроса, че познавам достатъчно хора, занимаващи се професионално с този вид техника, с които разговарям почти всеки ден, та видиш ли- имам от къде да черпя информация и знания. Като казвам професионално, това са хора, които ежедневно монтират/сервизират хладилни и климатични инсталации.
Това, че ти продаваш климатици, или по-точно, баламосваш хората с разни хаери и панасоници, изобщо не те вкарва в бизнеса и занаята, да не говорим пък, да те прави капацитет!
Жалко за онези, които влизат тук и търсят съвет, а още по-жалко за онези, които ти се доверяват, а като се сетя какви глупости  си писала в старата тема ............  Ама няма значение, това е типично женски форум и вероятността  някоя мама да те хване е =0 пък и въпроса е да се продава, да падат кинти, пък клиента после да се оправя.

М/у другото, ела напиши тази гениална мисъл или направо да даваш съвети в setcom , а най-добре в tehcomservis – ще падне голямо забавление! 35 35 35
Цитирай

Здравейте,искам да ви попитам за този климатик заслужава ли си? http://www.technopolis.bg/product.php?pid=382
Предварително ви благодаря  Hug
Цитирай

bermudez, малко по-късно ще пусна ЛС за фирми във Варна  Peace
Вилиан, моля  Peace Разбира се, че ще вършат работа за охлаждане, като цяло всеки климатик върши работа за охлаждане или повечето, проблемът идва при отопление. Разликата при охлаждане м/у добрите и "куче" марките е, че може да "издъхнат" и харчат бая повече ток, отколкото качествените климатици.
gal79, за тази цена този климатик е префацунирана Мидея, та по-добре Мидея си вземи. За още 300 лв. можете да си вземете нещо качествено като ( като предварително не знам за какво помещение става дума, по данните на Carrier-а мисля, че е 9-ка ): FUJITSU ASYA / AOYR 9 LCC, MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 25 ZG-S, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 10 ... 
bowuu
Цитирай

Страчиатела, много благодаря за отговора на моето питане. Имам обаче още нещо да питам, ние имаме 12 Панасоник, но не сме доволни от топлината която получаваме, изключвам големите студове през зимата. Дали да вземем 14 за нашата всекидневна и бокс или да си останем с 12 и да се радваме на това което имаме (не искам на всяка цена да сменям климатика, на 1,6 година е все пак). До колко м2 помещемие са подходящи 12?
Цитирай

pepsun, зависи от 12-ката какви мощности има - като цяло какви са и параметрите, зависи от помещението с каква изолация, дограма, изложение и квадратура е ?
Цитирай

здравейте!бихте ли ми казали каква профилактика изисква да се прави през годината на климатика?ние имаме hitachi от няколко месеца,почиствам филтрите,когато светне индикаторът,но какво друго трябва да се направи например след зимата или в случай,че климатикът няма да се ползва през лятото?
Цитирай

Освен почистването на филтрите аз почиствам и питата с обезмаслител и вода. Като махнеш филтрите напръскай питата с универсален обезмаслител и после изплакни с вода. Аз исползжам шише с пръскалка. Несе притеснявай за водата тя ще изтече през дренажния маркуч. Веднъж годишно преди или след края на сезона е хубаво да се прави профилактика и на външното тяло. Тя включва измиване на външната пита и почистване от листа и други боклуци. Това обкновенно се извършва от сервизен техник. Външното тяло се сваля ако е трудно достъпно, махат се капаците и се мие с водоструйка. Също така може да се замери и количеството фреон
Цитирай

Освен почистването на филтрите аз почиствам и питата с обезмаслител и вода. Като махнеш филтрите напръскай питата с универсален обезмаслител и после изплакни с вода. Аз исползжам шише с пръскалка. Несе притеснявай за водата тя ще изтече през дренажния маркуч. Веднъж годишно преди или след края на сезона е хубаво да се прави профилактика и на външното тяло. Тя включва измиване на външната пита и почистване от листа и други боклуци. Това обкновенно се извършва от сервизен техник. Външното тяло се сваля ако е трудно достъпно, махат се капаците и се мие с водоструйка. Също така може да се замери и количеството фреон

благодаря ти много за информацията.само не ми е ясно коя част точно е питата.ще се радвам да ми разясниш.
Цитирай

Питата (топлобменника) е изглежда като радиатор на кола. Това са едни хоризонтални пластини много гъсто наредени една до друго и остри на пипане. Като сваляш филтрите няма начин да не си ги видяла.
Цитирай

Питата (топлобменника) е изглежда като радиатор на кола. Това са едни хоризонтални пластини много гъсто наредени една до друго и остри на пипане. Като сваляш филтрите няма начин да не си ги видяла.

да,сега те разбрах.виждала съм ги,но сега научавам,че така се казват.благодаря ти. bouquet
Цитирай

Здравейте,искам да ви попитам за този климатик заслужава ли си? http://www.technopolis.bg/product.php?pid=382
Предварително ви благодаря  Hug
Става, да. Зависи за какво обаче.
И Страч, това не е Мидеа, най-малкото е инвертор, все пак. Гал79, дай конкретно за какво искаш да го ползваш.

Не се занимавам професионално с климатична техника, не го и крия.

супер подходящ цвят! Евалла!!!
Но не е лошо да си го "метнеш" и в подписа.
А къде да пиша, решавам аз. На теб като ти е приятно и забавно в сетком си стой там. Какво търсиш тук?
Цитирай

Шани, специално този Carrier  си е чист Мидея, провери  Peace
Цитирай

Външното тяло се сваля ако е трудно достъпно, махат се капаците и се мие с водоструйка. Също така може да се замери и количеството фреон

deqnak
Това е крайна мярка и не се препоръчва, ако климатика е на по-малко от 5-6г. При едно такова почистване климатика се разглобява на атоми, което изисква труд, внимание, време и струва не малко пари.

susu
За обезмаслител можеш да ползваш Meglio universale.  Струва  4-5лв. и върши добра работа.
Прегледай тази тема.http://forum.setcom.bg/index.php/topic,34778.0.html

Шани
Издишаш отвсякъде!!!
Цитирай

Шани, специално този Carrier  си е чист Мидея, провери  Peace

не е. за 1000-ден път, не е.
Външното тяло се сваля ако е трудно достъпно, махат се капаците и се мие с водоструйка. Също така може да се замери и количеството фреон

deqnak
Това е крайна мярка и не се препоръчва, ако климатика е на по-малко от 5-6г. При едно такова почистване климатика се разглобява на атоми, което изисква труд, внимание, време и струва не малко пари.

Моля те, послушай Джакас. Той има-няма 1 климатик е отворил и все му е ясно.
Знаеш ли, ставаш адски досаден, да не кажа - тъп. Пак те призовавам да се спреш. Не си капацитет и това, че четеш тук-там не означава, че имаш НЯКАКЪВ ОПИТ с тоз вид техника.
Всъщност, замислям се дали да не вземем да те поканим на един ремонт-профилактика на машини около 5-те кьошета, Токуда б-ца (примерно) и т.н. Щом си такъв велик спец, ще можеш само с поглед и Меглио да оправяш нещата.

Жалък си.

П.П: Страч, дължа ти извинение  bouquet, че се замотах с Джакас доста извън основната тематика.
Цитирай

за последен път ще напомня личните кавги да бъдат на ЛС. повярвайте, за последен път напомням. пък после който иска да се сърди.

еди.
Цитирай

ШАНИ

35 35 35 Досаден съм а?  Разбира се! Капацитета ти става все по-ясен!

Явно имаш проблем със зрението! Къде съм писал, че съм специалист? Къде съм писал, че имам опит?   Я ме цитирай!
И защо говориш в множествено число? Говори за себе си! Колко монтажа имаш? Колко профилактики? Колко пъти си сервизирала? Изобщо имала ли си някога достъп, че се мислиш за нещо?
Повода да започна да пиша в този форум си точно ти, като беше решила да боднеш поредното мезе. Препоръча за едно помещение 12ка за отопление и 18ка за охлаждане....Това е за бисери. Подобна глупост може да се изрече само от човек, нямащ понятие от климатици! Все пак, добре, че жената не ти се върза.
В старата тема имаше въпроси от техническо естество, които ти леееееко - далеко заобиколи, моите също.  Изводите си остават за мен. Да му мислят тези, които ти вземат глупостите под внимание. Ама както писах по-горе- важното е да се продава – LG, HAIER.....Клиента после да се оправя!
ШАНИ! Гола вода си! А факта, че вместо да ме обориш по някакъв начин, започна да ме обиждаш само го доказва!  Нека четящите тук да имат едно на ум.

М/у другото, предстои ми покупка на климатик, та си мисля дали да не те поканя лично ти да го монтираш, да видим кой е жалък.

T3-M4

Изтрии всичките ми постове, акаунта, налагаш 100 годишен бан по IP! Няма проблем. Да му мислят тези, които търсят съвет от въпросната......
Цитирай

Jackas, къде пък тръгна толкова бързо да си ходиш, че чак и бан да ти налагат  Crossing Arms, стой тук за цвят  Hug
Хубаво, че има обсъждане на даден "проблем", но си мисля, че ОТНОВООООООО разводнявате темата със спорове "кой е по-по-най". Аз отдавна съм намерила верния път за спор в тази тема - технически данни, сериозни обосновки от техническо естество и разбира се не говоря за неща, от които не разбирам.  Blush
Шани, относно Carrier, нямам време сега точно да ти извадя в кой завод се прави и какви са им частите ( специално за този модел ), но за 900 лв. 9-ка и да е с качеството на Тошиба ( нали са Toshiba - Carrier вече ) е малко вероятно. Така или иначе Мидеите ги правят пак при Тошиба, но това далеч не значи, че са с тяхното качество, тъй и с Carrier-a, който предлагат Техно( нещо си, непомня кой Техно беше  ooooh! )
Цитирай

Отиваш за 3 дена почивка - не за друго, а защото ме апострофираш публично - само защото искам да не се ругаете в темата.

еди.
PS от този момент нататък ще толерирам - хабейки се да предупреждавам и убеждавам - само лица, които са доказани големи спонсори или на някоя от представените тук благотворителни организации, или директно на форумите. Останалите ще ги замоля, за последен път, поне да не плюят в кладенеца - сиреч, да не псуват във форумите, където си правят реклама и изобщо...

Оправдания 'той започна' не ме интересуват, има си 'докладвай' за това. Хайде, със здраве, и да не плачкате после.

ПС/2 не съм забелязал такива спонсори наоколо, така че ако обичате по-кротко.

ШАНИ

35 35 35 Досаден съм а?  Разбира се! Капацитета ти става все по-ясен!

Явно имаш проблем със зрението! Къде съм писал, че съм специалист? Къде съм писал, че имам опит?   Я ме цитирай!
И защо говориш в множествено число? Говори за себе си! Колко монтажа имаш? Колко профилактики? Колко пъти си сервизирала? Изобщо имала ли си някога достъп, че се мислиш за нещо?
Повода да започна да пиша в този форум си точно ти, като беше решила да боднеш поредното мезе. Препоръча за едно помещение 12ка за отопление и 18ка за охлаждане....Това е за бисери. Подобна глупост може да се изрече само от човек, нямащ понятие от климатици! Все пак, добре, че жената не ти се върза.
В старата тема имаше въпроси от техническо естество, които ти леееееко - далеко заобиколи, моите също.  Изводите си остават за мен. Да му мислят тези, които ти вземат глупостите под внимание. Ама както писах по-горе- важното е да се продава – LG, HAIER.....Клиента после да се оправя!
ШАНИ! Гола вода си! А факта, че вместо да ме обориш по някакъв начин, започна да ме обиждаш само го доказва!  Нека четящите тук да имат едно на ум.

М/у другото, предстои ми покупка на климатик, та си мисля дали да не те поканя лично ти да го монтираш, да видим кой е жалък.

T3-M4

Изтрии всичките ми постове, акаунта, налагаш 100 годишен бан по IP! Няма проблем. Да му мислят тези, които търсят съвет от въпросната......

« Последна редакция: Ср., 09 Апр. 2008, 02:45 от T3-M4 »
Цитирай

Извинявайте, че се намесвам в темата, но бих искала да Ви попитам, консумацията на ел.енергия която е посочена при климатиците за 1час ли се отнася или за 1 денонощие. Благодаря
Цитирай

Здравейте!
И аз искам съвет, мъжа ми е почнал да обикаля за климатик и сме в голяма чуденка, помещението е
24 кв. , високо е 2.4см, спрял се е на Haier, но незнам как са като качество!
Дайте ми съвет!
Цитирай

Здравейте и аз искам съвет Thinking ние имаме 12 мидеа в спалнята и съм много доволна,но  ми предстои да сменям дограма,а честно казано много ме е страх след това да не бърша конденз от стените.Може ли някой да ми даде съвет каква дограма е най - подходяща.Извинявайте,ако ви се струва настрани от темата newsm78
Цитирай

Здравейте!
Имам стая с 35 кв.м , тухла без изолация с две външни стени. Търся климатик за отопление с висок СОР и нисък разход на ел.енергия. Същия да може да подържа м/у 22-25 градуса вътрешна температура при -10 градуса външна температура. Сума на климатика до 2100 с монтаж.
Цитирай

jeny_bg, мерната единица е kW час  Peace
lolii, Haer аз лично не съм им фен, страхотна дефектируемост  Naughty Ако искаш да ти препоръчам нещо трябва да знам с какъв бюджет разполагате, какво изложение е помещението, дограма и каква Т исктае да постигате през зимата  Thinking
zmen4o, объркала си темата, има си тема за дограми  Peace
KFC, за 2100 лв. с монтажа малко ще е трудно да вземеш нещо с висок СОР, ето както ще ти свърши страхотна работа : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 50 ZG-S ( 2300лв. без монтаж ), TOYOTOMI TAN / TAG A 53 IV ( 2250 лв. ), FUJITSU ASYA / AOYR 14 LCC ( 2200лв. ), TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 16 ( 2050 лв. - това май е най-близко до бюджета ти  Peace ) останалите неща, които мога да ти дам са още по скъпи
  Thinking
Цитирай

Аз искам да споделите ако може какви са тънкостите при отоплението с климатик? Освен хубавата изолация. Спирате ли климатика през деня когато ви няма. На каква степен държите вентилатора и накъде насочвате струята. Ще бъда благодарен да споделите вашият опит.
Цитирай

deqnak__, като ни няма го оставям на 22 градуса, като се приберем го пускам на 24, като спим пак 22 ( но при всеки е индивидулано, защото на всеки му е комфортно при определена Т ). А ако ни няма 2 дена примерно 20 градуса. Вентилаторът се държи на средна степен, за струята зависи как ти е комфортно ( най-лошо за климатикът е да е крайно на ляво или крайно на дясно ), климатикът в хола ни е плътно на долу в земята да бие, защото детето седи там, в спалнята е посредата.  Peace
бермудец, видях че питаш за фирми за Варна - прочети 3-4 стр. на зад съм публикувала 2 пъти даже, за да не се повтарям.

П.С. За пореден път давам координтаи на фирми, наложили се в бранша - и уви не работя за всички  Wink Ма ще им искам хонорар.
« Последна редакция: Пет., 11 Апр. 2008, 00:58 от Stra4iatela »
Цитирай

Здравейте! Искам а попитам някой дали има наблюдения върху този модел
MITSUBISHI MSZ-ZXV28T, и какво му е мнението.
Цитирай

Здравейте!
Моля дайте мнението си за този климатик:
Инверторен Климатик САМСУНГ
Модел: AQV-18FA
 и какава е най-изгодната цена на която бих могла да го намеря?
Цитирай

lara.posh, не бих ти препоръчала изобщо да взимаш Самсунг. ПО какво си го избра този модел ?
Цитирай

"URURU SARARA" - 18 - ка! Такъв чакам да ми сложат след 2 дни.
Цитирай

Stra4iatela 
Днеска купих  Mitsubihi MSZ-ZXV28T за 2400лв. с монтажа такаче мйката му е търсенето.
БЛАГОДАРЕ ЗА ПОМОЩА!
Цитирай

Здравейте имам нужда от помощ първо да питам какво мислите за този модел  Mitsubihi SRK25ZD-S  newsm78
или какви са вариантите за офис който е от две помещения -32 и 12 квадрата ,климатиците ще се ползват и за охлаждане  като  и за отопление -като зимните месеци има доста ниски т.?
И ако някой има координати на надеждни фирми предлагащи климатици за Варна ,голямо мерси ? Hug
« Последна редакция: Ср., 16 Апр. 2008, 11:02 от FEN »
Цитирай

FEN, координати за Варна съм давала през 2-3 страници, разгледай темата  Peace
Цитирай

За ВАРНА фирмите, където можеш да го намериш са Биоклима, Термоклима и Деймос корект. Може да има и другаде-разходи се. Peace
Цитирай

Здравейте имам нужда от помощ първо да питам какво мислите за този модел  Mitsubihi SRK25ZD-S  newsm78
или какви са вариантите за офис който е от две помещения -32 и 12 квадрата ,климатиците ще се ползват и за охлаждане  като  и за отопление -като зимните месеци има доста ниски т.?
И ако някой има координати на надеждни фирми предлагащи климатици за Варна ,голямо мерси ? Hug

Здравей,
аз си купих от една фирма  до колхозния пазар, които продават само оригинални японски климатици. Имат много модели, може да отидеш да си избереш. Фирмата е Japan clima
« Последна редакция: Пет., 25 Апр. 2008, 02:05 от Tatti »
Цитирай

А какво ще кажете за Кариеер - силвър.
Цитирай

Пo-добра е серията голд на Кариер Peace
Цитирай

някой да препоръча фирма/магазин за бургас?
Цитирай

Аз искам да споделите ако може какви са тънкостите при отоплението с климатик? Освен хубавата изолация. Спирате ли климатика през деня когато ви няма. На каква степен държите вентилатора и накъде насочвате струята. Ще бъда благодарен да споделите вашият опит.

ако говорим за инвертори, те не е добре да се спират.
Оставям ги на 18-19-20 градуса, на средна вентилация. От 2-3 дни почнах да ги спирам. Понеже съм западно изложение, в скоро време ще трябва да ги включа на охлаждане... Laughing
Струята е насочена горе-долу на средна позиция.

А какво ще кажете за Кариеер - силвър.

питай по-конкретно.
Цитирай

Смятам да купувам климатик за детската стая .Бюджета ми е много ограничен 600 лв.Спрял съм се на марката Мидея ,но се оказа ,че в търговските вериги се предлагат  различни модификации на Мидея.Моля да ме насочите на кой модел да се спра - става въпрос за 9-ка .Единствено съм чувал ,че CSU сериятане струва.За другите нямам информация.
Цитирай

Фирма за климатици в Бургас- Роял Клима- близо до сиропиталището.
продават предимно инверторни климатици Мицубиши, Дайкин, но имат и Мидеа.
ние си купихме 2 климатика Мицубиши общо за 3200 лв. и сме доволни работата им , също така и от месечните сметки(най- голямата беше 160 лв. за януари)
Цитирай

Какво ще кажете за климатиците на GENERAL ELECTRIC?
И по-конкретна за GENERAL ELECTRIC AIRZ12, който в момента е на промоция в Технополис за 999 лв?
Някакви отзиви и съвети за тях?
Цитирай

Смятам да купувам климатик за детската стая .Бюджета ми е много ограничен 600 лв.Спрял съм се на марката Мидея ,но се оказа ,че в търговските вериги се предлагат  различни модификации на Мидея.Моля да ме насочите на кой модел да се спра - става въпрос за 9-ка .Единствено съм чувал ,че CSU сериятане струва.За другите нямам информация.

Midea MSG 09 HR Glory  или 12, не знам кое точно ви трябва.

Но и другите модификации са безпроблемни.

bg_glava - не е технологичен връх, но то и няма как да е за тези парици. За какво помещение ви е нужен?
Цитирай

bg_glava, силно не ги препоръчвам.  Naughty Шани те е питала за какво помещение става дума, изолация, дограма, изложение... ?
Цитирай

Става дума за отопление на кухня около 9квадрата и тераса (на която е изнесен кухненски бокс) 5квадрата. И двете помещения са с изолация и ПВЦ дограма.
Цитирай

Здравейте, и аз имам питанка.
Ние се отопляваме с камина с водна риза, но се замисляме за следващият сезон да си вземем климатик - не толкова за постоянно отопление / по-скоро за няколко часа сутринта, въпреки че се обсъжда вариант да минем само на климатик, но само се обсъжда /. колкото за охлаждане за лятото.
Става дума за: 25 кв.м, таван 2.50, ПВЦ дограма, южно изложение, тухла, в помещението / кухня + хол/ има 3 големи прозореца - 1.70/1 м. и един стандартен прозорец,, къща, вътрешна изолация / гипсокартон с минерална вата / , смятаме да слагаме и външна / но все още не сме, така че ако може кажете ми и за двата варианта/
Към стаята има врата за детската, която сигурно ще отварям да се охлажда

Трябва да ви кажа, че най се страхувам от действието на тези климатици, това "течение" което правят/ особено при охлаждане/. С малко дете съм, аз самата като ме духне вятъра   и ме хващат бъбреците, но все си мсля че трябва вече да са се развили технологиите поне дотам, че да не ти издухват перчема, а и шума е много важен фактор за нас.
Ще се радвам на всякакви предложения, мерси много bouquet
Цитирай

Здравейте и аз искам да попитам ние живеем в гарсониера кухнята и терасата са с дограма и вътрешна изолация стаята е 15 квадрата и тя е с изолация външна изолация все още нямаме ама до края на лятото най късно есента мислим да слагаме  та въпросът ми е какъв климатик трябва да си вземем и дали ще може да отопляваме целия апартамент който е 44 квадрата.Благодаря ви предварително.
Цитирай

begbie, първо да те поздравя затова, че явно си прочела първата страница ( повечето потребители, ги мързи ) и си описала много подробно параметрите, по които да ти помогнем при избора на климатик  bouquet
За помещение от 25 кв.м. - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 35 ZG-S (1680 лв. ), FUJITSU ASYA / AOYR 12 LCC ( 1550 лв. ), TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 13 ( 1580 лв. ), SHARP AY - XP 12 FR / AE - X 12HR (Plasmacluster) ( 1650 лв. ). Тези варианти ще ви топлят и охлаждат без никакъв проблем.  Peace
Marti04, не разбрах - коя стая е 15 кв. ? Като цяло отговорите на въпросите от 1-ва точка на 1-ва страница ?
bg_glava, спокойно можеш да си вземеш обикновен, НО качествен климатик за това помещение - 14 кв.м. ( 9+5 )  Peace MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S ( 1136 лв. ) или инверторни : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZG-S( 1335 лв. ), FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC ( 1250 лв. ), TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV ( 1390 лв. )... Даикин и др. Има и други ако решиш кажи ще ти дам модели.

Цитирай

Stra4iatela, много мерси за бързият отговор  bouquet
Виждам и ти си майка Love какво ще кажеш за вторият ми въпрос за съжителство на мъничета и климатици  Laughing
Цитирай

За ползването на климатик в помещение, където има бебе/дете - няма никакъв проблем. Дъщеря ми е на климатик, откакто се е родила, не е имала никакъв проблем. Лятото даже много мами се оплакваха, че децата им се подсекоха от жегата, държаха ги на течение, на стълбището и т.н. Мая не е имала такъв проблем. Получва се течение, при неправилна употреба на климатика. В къщи или в офиса никога не е имало течение. Вентилаторът се държи на средна степен ( като е лято, сшлюзите на горе, понеже топлият въздух се издига на горе ) на 25-26 градуса и всичко е ок. Peace
Цитирай

Здравейте забравила съм да се доуточня значи кухнята ми е към 10 квадрата а хола ми е 15 квадрата
Цитирай

Можете ли да ми помогнете в избора на климатици за панелен апартамент, с външна топлоизолация и трикамерна ПВЦ дограма за следните стаи:

Спалня – североизточно изложение, външна на калкан, граничи с кухня и баня, без балкон, с квадратура около 15 кв.м,  височината не съм я мерила, но предполагам, че е стандартната за панелен апартамент 2.60 м.

Кухня – североизточно изложение, граничи със спалня, коридор, стълбище и остъклен балкон, който впоследствие смятам да усвоя към кухнята, квадратурата общо ще е около 15 кв.м

Хол – югозападно изложение, граничи с втората спалня, банята и съседния апартамент, няма собствен балкон, но има достъп до балкона на спалнята, квадратурата е около 18 кв.м

Спалня – югозападно изложение, външна на калкан, граничи с хола, банята и остъклена лоджия, квадратура около 13 кв.м

Тъй като апартаментът е топлофициран, а го купихме след отоплителния сезон и незнаем колко силно е било парното и какви са били сметките тази зима, не ни се иска да инвестираме в инвенторни климатици. На първо време смятаме да сложим обикновени климатици само за охлаждане, а ако после се окаже, че е нерентабилно да се отопляваме с парно, ще ги сменим с инвенторни.

Цитирай

здравейте,препоръчайте ми какъв климатик да си взема до 800 лева за помещение 25кв.м височината на помещението е 2,50м. за охлаждане и за отопление,това е помещение всекидневна и кухня.
благодаря предварително.
Цитирай

здравейте,препоръчайте ми какъв климатик да си взема до 800 лева за помещение 25кв.м височината на помещението е 2,50м. за охлаждане и за отопление,това е помещение всекидневна и кухня.
благодаря предварително.

Подобна молба имам и аз...На по-бодра глава ще питам утре още.....
Цитирай

Marti04, за хола - MHI SRK / SRC 20 ZG-S, TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV, FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 10, DAIKIN FTXS 20 D / RXS 20 D, DAIKIN FTXS 25 C / RXS 25 C .
За кухнята това е най-подходящо - MITSUBISHI HEAVY/ ОБИКНОВЕН SRK / SRC 20 HG-S

chochko, според мен е безсмислено да си купите обикновени, а после инверторни. Но щом си решил...
спалня - давам ти инверторни варианти, понеже са по-тихи и в случая по-мощни за даденото помещение - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 25 ZG-S, TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV, DAIKIN FTXS 25 C / RXS 25 C
Кухня - предложенията за Marti04 за инвертор и за обик. - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S, TOSHIBA RAS GAH / GKHP 10 ES2
Хол - предложенията за спалнята ще свършат работа  Peace Понеже съм дала, малко по-големи машини, тъй като е калкан, и заради изложението, за да нямате проблем с отоплението в много студените дни.
Спалня 13 кв.м. - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZGX-S, FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC, DAIKIN FTXS 20 D / RXS 20 D ; обикновен също ще ви свърши работа - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S ; обикновен : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S, TOSHIBA RAS GAH / GKHP 10 ES2
Цитирай

Stra4iatela, много ти благодаря за изчерпателното мнение.

За съжаление не мога да убедя съпруга ми, че така и така купуваме климатици поне да са такива, които да вършат работа както за охлаждане, така и за отопление. Той обаче смята, че след като имаме парно трябва да се отопляваме с него. За сведение, той ненавижда Топлофикация, но понеже аз "надделях" и купихме панелен  апартамент той смята, че съм направила и избора си на вида отопление.

Както и да е, говорих с една фирма, където ми препоръчаха MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S и за трите стаи. За кухнята казаха, че нямало смисъл и да съм оставела избора на климатик за по-късно когато усвоим терасата. Цената обаче на този обикновен климатик излиза към 1200 лева без монтажа, а видях, че има инвертори на Hitachi - модели RAS/RAC-D10EX2 и RAS/RAC-10ЕH1, които са на същата цена и се чудя защо така се получава. Вие какво мислите, заслужават ли си тези модели на Хитачи? 
Цитирай

chochko, моделът MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S, както и аз ти написах ви е перфектен. Това, че е обиковен, не значи че няма да охлажда или отоплява, напротив, всичко ще прави. Специално за обикновените машини на Mitsubishi няма и голяма разлика при изразходването на електроенергия сравнени с инверторите. Разликата е в това, че когато инверторът достигне зададената Т спира и се пуска, кога спадне, докато при обикновената машина вие трябва да го контролирате това.
Разлика има в цените между HITACHI и Mitsubishi, защото първите за китайско производство, а Mitsubishi Тайландско, т.е. като качество са класа над HITACHI ( които като цяло никога не са били в топ производители на климатична техника, за разлика от Mitsubishi ) 
Вие преценете на кого да се доверите Peace
Цитирай

Stra4iatela много ти благодаря за изчерпателния отговор.
Цитирай

Разлика има в цените между HITACHI и Mitsubishi, защото първите за китайско производство, а Mitsubishi Тайландско, т.е. като качество са класа над HITACHI ( които като цяло никога не са били в топ производители на климатична техника, за разлика от Mitsubishi )  [/color][/b]

Дават, че тези два модела са произведени, първия в Малайзия и втория в Япония. Аз не съм много компетентна технически, но на отопление Мицубишито го дават 2.8 KW, а Хитачитата 3.4 KW. Не означава ли това, че Хитачитата ще топлят по-добре.
Цитирай

някой да препоръча фирма/магазин за бургас?

"Булклима" се намират на ъгъла на Ботева и Сливница, предлагат GENERAL, тел. 826 402
"Омега +" и "Роял клима" се намират под новата поща, на ул.Стамболов 72/74, предлагат Мицубиши и др., тел. 800 640 / 800 266.
"Големанов" е представител на HITACHI  и се намира на ул.Фотинов №46 и  също ул.Пробуда №72, тел. 841 575.
"Проклима" се намира на гърба на църквата "Св. Богородица", която е до Икономическия техникум.
Аз си купих климатика от ф. "Гарина" , намират се точно на ъгъла на светофара на ул."К и М". Дистрибутори са на DAIKIN и FUJITSU, тел. 812 325.
Цитирай

Здравейте, имаме нужда от съвет за климатици за новия ни апртамент. Две спални на север с нова ал. дограма и вътрешна изолация и хол+кухня на юг с нова ал. дограма и изолация на вкараната тераса. Апартамента е тухлен, вътрешен, на първи висок етаж - хол+кухня (22кв.м / 2.70 височина)над магазин, а двете спални (по 13кв.м / 2.70 височина) над гаражи. За хола искаме някакъв висок клас, а за другите стаи -среден. Бюджета е макс. 5000лева.
« Последна редакция: Вт., 13 Май 2008, 21:53 от krasi_kyneva »
Цитирай

Здравейте!
Имам нужда от помощ за избора на климатици. Аз абсолютно нищо не разбирам и ще Ви бъда много много благодарна око ме посъветвате.
ХОЛ + КУХНЕНСКИ БОКС в едно помещение -  26кв.м., 2.60 е височината на помещението като то  е тясно 3 метра и дълго 7метра . Хола се пада югоизток, а бокса е югозапад. Има 2 външни стени /едната е на дългата част/, една, която граничи с коридора и една със спалнята
СПАЛНЯ - 15кв.м. - западно изложение, височината пак е 2.60, тук пак има 2 външни стени, една която граничи с кухненкия бокс и 1 със другата спалня.
СПАЛНЯ - 13 кв.м.- тук височината е същата, изложението е запад и има само еда външна стена.
Апартамента е нов с хубава алуминиева дограма и външна изолация.
Надявам се да съм обяснила правилно... Трябва ни нещо наистина качествено и добро, защото така ще се отопляваме през зимата! А и ще се охлаждаме в жегите де ... Точно затова ще се постараем да купим колкото и да струват поне да знам, че ще си заслужава.
Много благодаря предварително за помоща!!!
ААА и да питам какво ще кажете за марката SHARP??? Родителите ми имат такъв климатик от 99та година доста е стар вече, но никога не са имали проблем с него. Това късмет ли си е или наистина са добри?
Цитирай

Разлика има в цените между HITACHI и Mitsubishi, защото първите за китайско производство, а Mitsubishi Тайландско, т.е. като качество са класа над HITACHI ( които като цяло никога не са били в топ производители на климатична техника, за разлика от Mitsubishi )  [/color][/b]

Дават, че тези два модела са произведени, първия в Малайзия и втория в Япония. Аз не съм много компетентна технически, но на отопление Мицубишито го дават 2.8 KW, а Хитачитата 3.4 KW. Не означава ли това, че Хитачитата ще топлят по-добре.

естествено, че да. Съвсем вярно напипваш нещата.
Цитирай

chochko, понеже първоначално помоли за предложения за обикновени машини ти дадох такива. Но те посъветвах, че като си взимаш е по-добре да са инвертори и да не разчиташ на " ако парното е добро " , може да ползваш кредит "енергийна ефективност" и да си вземеш нещо много по-добро от HITACHI Peace
krasi_kyneva, ето какво ще ви свърши работа :
хол+кухня (22кв.м / 2.70 височина) : MITSUBISHI HEAVY SRK SRC 25 ZG-S ( 1450 лв. ), TOYOTOMI TAN / TAG A 32 IV ( 1670 лв.),  FUJITSU ASYA / AOYR 9 LCC ( 1370 лв. ), DAIKIN FTXS 35 D / RXS 35 D ( 1800 лв. ), CHOFU RA 1231 PVU SERENO ( 1700 лв. )
двете спални (по 13кв.м / 2.70 височина) : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZG-S ( 1335 лв. ), TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV ( 1390 лв.), FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC ( 1250 лв. ), DAIKIN  FTXS 20 D / RXS 20 D ( 1500 лв. ). За този малък р-р на помещенията ще ви свърщи работа и обикновен климатик - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S
Peace
E*L*I, за теб това са вариантите :
ХОЛ + КУХНЕНСКИ БОКС 26кв.м., 2.60 - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 35 ZG-S, FUJITSU ASYA / AOYR 12 LCC, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 13, SHARP AY - XP 12 FR / AE - X 12HR (Plasmacluster), DAIKIN ПОДОВ FVXS 35 BVMB / RXS 35 DVMB
СПАЛНЯ  - 15кв.м. : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZG-S, TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV, FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC, DAIKIN FTXS 20 D / RXS 20 D
СПАЛНЯ - 13 кв.м. : за тази стая, ще свършат работа предложенията за другата спалня, ако държите на инвертори това са вариантите. Но като цяло за толкова малко помещение идеална работа ще ви свърши обикновена машина.
Цитирай

chochko, понеже първоначално помоли за предложения за обикновени машини ти дадох такива. Но те посъветвах, че като си взимаш е по-добре да са инвертори и да не разчиташ на " ако парното е добро " , може да ползваш кредит "енергийна ефективност" и да си вземеш нещо много по-добро от HITACHI Peace

Явно с теб имаме някаква телепатична връзка  Very Happy защото не само, че поръчах инвертори, ами и кандидатствах за кредит "Енергийна ефективност" . В крайна сметка се спрях на два SRK / SRC 20 ZG-S за двете спални и един SRK / SRC 25 ZG-S за хола. Ще ни ги монтират в понеделник. За кредита си подадох документите в Прокредит банк. С парите, които ще  върнат ще си покрием разликата в цената на инверторите. Благодаря отново за съветите ти. 

Цитирай

И аз имам нужда от помощ при избора на климатик.
За стая която е хол+кухня+трапезария около 33 кв.м височина 2,55 с една външна стена, PVC дограма и външна изолация, тухла ново строителство.
Предварително Ви благодаря!
Цитирай

krasi_kyneva, ето какво ще ви свърши работа :
хол+кухня (22кв.м / 2.70 височина) : MITSUBISHI HEAVY SRK SRC 25 ZG-S ( 1450 лв. ), TOYOTOMI TAN / TAG A 32 IV ( 1670 лв.),  FUJITSU ASYA / AOYR 9 LCC ( 1370 лв. ), DAIKIN FTXS 35 D / RXS 35 D ( 1800 лв. ), CHOFU RA 1231 PVU SERENO ( 1700 лв. )
двете спални (по 13кв.м / 2.70 височина) : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZG-S ( 1335 лв. ), TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV ( 1390 лв.), FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC ( 1250 лв. ), DAIKIN  FTXS 20 D / RXS 20 D ( 1500 лв. ). За този малък р-р на помещенията ще ви свърщи работа и обикновен климатик - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 28 HG-S
Peace
E*L*I, за теб това са вариантите :
ХОЛ + КУХНЕНСКИ БОКС 26кв.м., 2.60 - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 35 ZG-S, FUJITSU ASYA / AOYR 12 LCC, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 13, SHARP AY - XP 12 FR / AE - X 12HR (Plasmacluster), DAIKIN ПОДОВ FVXS 35 BVMB / RXS 35 DVMB
СПАЛНЯ  - 15кв.м. : MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 20 ZG-S, TOYOTOMI TAN / TAG A 28 IV, FUJITSU ASYA / AOYR 7 LCC, DAIKIN FTXS 20 D / RXS 20 D
СПАЛНЯ - 13 кв.м. : за тази стая, ще свършат работа предложенията за другата спалня, ако държите на инвертори това са вариантите. Но като цяло за толкова малко помещение идеална работа ще ви свърши обикновена машина.

МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ТОЧНИЯы КОМПЕТЕНТЕН И БЪРЗ ОТГОВОР!!!!!  love001 ЗАДЪЛЖЕНА СЪМ ТИ smile3525
Цитирай

Здравейте, побърках се от четене и накрая се спрях на ............... уф не знам. Помагайтеееееееее
SHARP  AY - XP 12 FR / AE - X 12HR /каква е разликата/ Узунов ги дава с 5г.гаранция
SHARP AC-225FC
DAIKIN FTXS 25 C / RXS 25 C
или нещо на FUJITSU
Вярно ли че само една варненска фирма ги внасяла, Стаята е 18кв.с височина 2,60 и с PVC дограма и изолация отвън
Много благодаря
Цитирай

Можете ли да ми препоръчате от къде да си ги купя, защото на няколко места звънях, но нещо много голяма разлика в цените на един и същи модел ми казаха... и аз се стреснах... chochko, мисля да взема MITSUBISHIтата, които ти ми каза, за всички стаи, тези модели, които си ми посочила. Обаче знам, че има много ментаци страх ме е да не ме преметнат....
Цитирай

ЕЛИ, тук цените са много изгодни и монтират добре:
http://www.solar-klima.com/
mhd, а този модел на Дайкин го има във всички магазини които предлагат Дайкин. Не е нещо неоткриваемо.
« Последна редакция: Четв., 15 Май 2008, 16:06 от AQUAGIRL »
Цитирай

AQUAGIRL  мерси много за инфото!!!!  newsm51
Цитирай

Можете ли да ми препоръчате от къде да си ги купя, защото на няколко места звънях, но нещо много голяма разлика в цените на един и същи модел ми казаха... и аз се стреснах... chochko, мисля да взема MITSUBISHIтата, които ти ми каза, за всички стаи, тези модели, които си ми посочила. Обаче знам, че има много ментаци страх ме е да не ме преметнат....

Мисля, че имаш впредвид Stra4iatela, защото това е човека, който ти е дал консултация за климатиците. По отношение на моите, аз си ги поръчах в Екоматик.
Цитирай

AQUAGIRL  мерси много за инфото!!!!  newsm51

За нищо Peace
Цитирай

Чета, чета и пак чета.....и установявам,че заприличвам на жабата, която видяла,че подковават коня и тя си вдигнала крака........За да продължа с животните ще допълня,че в момента е много напечено около нас, финансово сме като бедни църковни мишки, но искаме да си вземем климатик, иначе ще изхарчим парите......

Та....момичета, кажете ми...ще сбъркаме ли много ако си вземем Мидея - http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09015674

И какво ви е мнението за това - http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09009498

Искаме да се вместим до около 1000лв. с монтажа.......Не искаме и кредит, защото нещо не е много розово около нас......

Да допълня - къща, 2 външни стени, без изолация и дървена дограма.... 60 кубика
Цитирай

имам и аз един въпрос,та ако ми отговорите,наистина ще съм ви много благодарна.
какъв климатик трябва да вземем,за да можем да отопляваме/охлаждаме хола и кухнята,като общата им площ е около 60кв и са свързани.жилището е ново,дограмата е добра,няма да стават течения.
благодаря ви много!
Цитирай

desinkata_85, 60 кв.  Thinking Да не би да имаш в предвид 60 куб.м. ?
mamma didi, хол+кухня+трапезария около 33 кв.м - MITSUBISHI HEAVY SRK / SRC 50 ZG-S, FUJITSU ASYA / AOYR 14 LCC, TOSHIBA RAS SAVE / SKVE 16, DAIKIN FTXS 50 E / RXS 50 E - преценявате си в зависимост от бюджета, с който разполагате. Климатиците, които съм дала са в порядъка 2050 - 2700 лв.  Peace
mhd, аз нещо не разбрах  Thinking принципно 12-ка отговаря на 35-ца, съответно : 25-ца на 9-ка. Как така за едно помещение са ви препоръчали 12-ка и 9-ка ?  Shocked Пепоръчвам ти SHARP AY - XP 9 HR / AE - X 9 HR (Plasmacluster), DAIKIN FTXS 25 C / RXS 25 C, FUJITSU ASYA / AOYR 9 LCC.  За вторият модел, които си дала не ми се комнтира, аз лично не препоръчвам да се купуват климатици, произведени за японския пазар. Кое внася само варненска фирма ?  Thinking
E*L*I, за кой град ти трябва фирма ?
Цитирай