Депресията като психично заболяване

  • 7 398
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 303
Здравейте!

Искам да попитам има ли във форума други като мен с диагноза: "Рецидивиращо депресивно разстройство"?
Как се чувствате, приемате ли лекарства?
Аз много се притесних вчера, защото психиатърът ми изрази съмнение, че при мен може би се касае за хронична, т.е. доживотна депресия.
Пия антидепресанти от 1,5 г. и се чувствам добре засега.
Обаче като се притесня за нещо, ме втриса от страх, получавам сърцебиене, безсъние, сънувам кошмари и понякога имам чувството, че полудявам.
Как се справяте с такива ситуации?
Лекарят ми каза, че ако не се лекувам, мога да стигна до инфаркт, инсулт, опит за самоубийство..
И че колкото и да се контролирам и да се старая да не се тревожа за нищо, това се контролирало от мозъка и било свързано с недостатъчното производство на серотонин, допамин и нордадреналин.
Въпросът ми е, ако имам хронична депресия, как мога да предотвратя отделните фази, така че да имам възможно най-дълга ремисия?
Можете да ми пишете и на и-мейла.
Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Няма доживотна депресия!
Има доживотно неуки психиатри, които са като коне с капаци! Моля те успокой се! Страдала съм от тревожно разтройство, хапчетата не ми помогнаха, но билки и психотерапия - да!
Вземи живота си в ръце и намери алтернативни начини да се справиш с проблема!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 783
Няма доживотна депресия!
Има доживотно неуки психиатри, които са като коне с капаци! Моля те успокой се! Страдала съм от тревожно разтройство, хапчетата не ми помогнаха, но билки и психотерапия - да!
Вземи живота си в ръце и намери алтернативни начини да се справиш с проблема!

Това не е вярно. Депресията  сложно заболяване, свързано включително и с биохимични нарушения.
Депресия и Тревожно разстройство не са е дно и също нещо.

# 3
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Няма доживотна депресия!
Има доживотно неуки психиатри, които са като коне с капаци! Моля те успокой се! Страдала съм от тревожно разтройство, хапчетата не ми помогнаха, но билки и психотерапия - да!
Вземи живота си в ръце и намери алтернативни начини да се справиш с проблема!

Това не е вярно. Депресията  сложно заболяване, свързано включително и с биохимични нарушения.
Депресия и Тревожно разстройство не са е дно и също нещо.

Кое по-точно не е вярно? Ти твърдиш, че депресията е хронично и нелечимо заболяване ли?

# 4
  • София
  • Мнения: 1 783
Рецидивиращите депресивни епизоди налагат продължително, дългогодишно, дори доживотно поддържащо лечение.

# 5
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Рецидивиращите депресивни епизоди налагат продължително, дългогодишно, дори доживотно поддържащо лечение.

Уважавам мнението ти, но не го приемам! Аз считам, че никой не се е родил с депресия, все има нещо, което я е породило, и което я подхранва! И когато това нещо се осъзнае, преодолее или изкорени, дори биохимията ще се "намести".
Имелда, не споря, споделям опит, защото имам такъв както с антидепресантите, така и с другите методи. Освен това по повод на първият ти пост - депресия и тревожно разтройство рядко съществуват по отделно, но винаги едното доминира.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 783
И аз не споря, обяснявам. Желая усмихната пролет!

# 7
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 615
Аз също мисля като Имелда, визирайки например маниакалната депресия, която мисля, че е доказано, че е вследствие на недостиг на литий. Но въобще не съм специалист.

# 8
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Аз също мисля като Имелда, визирайки например маниакалната депресия, която мисля, че е доказано, че е вследствие на недостиг на литий. Но въобще не съм специалист.

Ок, но авторката на темата не е споделила, че има маниакална депресия, нито шизофрения, доколкото разбирам има повишена тревожност! Но аз няма да споря, очаквам тя все пак да се появи. А за психиатъра, който твърди, че от депресия може да получи инфаркт, някой нещо няма ли да каже? Да сте чували някой да е умрял от паническа криза....???

# 9
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 615
Ами доколкото виждам, й е поставена диагноза "Рецидивиращо депресивно разстройство". Наистина авторката трябва да се появи, за да доуточни въз основа на какво е поставена тази диагноза, и до каква степен вярва на методите и преценката на психиатъра си.
Тук има някои неща, които са интересни:
http://www.privatepsychiatry.org/pdf/kriterii_depresii.pdf

# 10
  • Мнения: 303
Бързам да се включа с отговор.
Психиатърът ми, след като разбра, че съм готова да му плащам по 20 лв. седмично, за да ходя да си споделям с него нещата от живота/както е модерно но Запад да се ходи 1-2 пъти седм. на психотерапевт/, реши, че трябва да има повод да го посещавам и тъй като му споделих, че вече съм готова да спра лекарствата, каза, че още било рано, че трябвало още да ме наблюдава и т.н.
Само да уточня, че още от самото начало, той показва пристрастия към мен, т.е. "ме сваля" и дори се намуси като отидох у тях на сеанс с детето.
На въпроса ми, какво правим, ако не лекуваме една депресия, той ми отоговори, че можело да се стигне до инфаркти, сърдечни проблеми и, че било по-добре депресията да се лекува и България била на първо място по смъртност от сърдечни болести, защото хората масово не си лекували нервите.
Диагонозата ми е поставена, защото лекарствата, които пия струват 260 лв. на месец и за да мога да ги вземам по Здр. каса, трябвало да се пише "Рецидиварща депресия".
А стигнах дотук, тъй като ми бяха поставили диагноза за нелечимо заболяване, което се оказа впоследсвие, че ако се вземат мерки, нява да прогресира-не е СПИН или рак.
Та досега съм била при 2-ма психиатъра и двамата се задяват с мен и са склонни да ми втълпят, че съм доживотно болна, за да могат да ми изписват протоколи за лекарствата и да ме виждат по-често.
Затова реших да отида при жена-психиатър.
Държа да уточня само, че съм прочела всичката мед.литература за психичните заболявания, категорично нямам шизофриния.
А депресията, за да се отключи, трябва да е налице някакво трагично обстоятелство в живота-не може просто така, да си се появи.

# 11
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 615
 ooooh!
Само ще ти кажа, че най-добре е наистина да обърнеш по-сериозно внимание на проблема си, т.е. при това положение, да потърсиш трети психиатър. Ако и той те задява... незнам. Не мисля, че депресията може да се отключи само при трагични обстоятелства в живота, но след като ти си сигурна, че диагнозата ти е поставена неправилно, то още първия ти въпрос по темата е поставен грешно.

# 12
  • Мнения: 303
ooooh!
Само ще ти кажа, че най-добре е наистина да обърнеш по-сериозно внимание на проблема си, т.е. при това положение, да потърсиш трети психиатър. Ако и той те задява... незнам. Не мисля, че депресията може да се отключи само при трагични обстоятелства в живота, но след като ти си сигурна, че диагнозата ти е поставена неправилно, то още първия ти въпрос по темата е поставен грешно.
Скъпа, не мисля, че имам грешна диагноза.
Пожелавам ти никога да не изпадаш в подобна на моята ситуация.
Има доста хора, които по една или друга причина страдат от тревожно разстройство, депресия, паническо разстройство и т.н.
Просто търся подкрепа от хора с подобен на моя проблем.

# 13
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
ooooh!
Само ще ти кажа, че най-добре е наистина да обърнеш по-сериозно внимание на проблема си, т.е. при това положение, да потърсиш трети психиатър. Ако и той те задява... незнам. Не мисля, че депресията може да се отключи само при трагични обстоятелства в живота, но след като ти си сигурна, че диагнозата ти е поставена неправилно, то още първия ти въпрос по темата е поставен грешно.
Скъпа, не мисля, че имам грешна диагноза.
Пожелавам ти никога да не изпадаш в подобна на моята ситуация.
Има доста хора, които по една или друга причина страдат от тревожно разстройство, депресия, паническо разстройство и т.н.
Просто търся подкрепа от хора с подобен на моя проблем.

Аз те подкрепям напълно! Минала съм по този път! Вземи под внимание първият ми пост! И пак ти казвам НЯМА ДОЖИВОТНА ДЕПРЕСИЯ.  Търси алтернативни методи и не задълбаваи в психологическата и психиатрична литература. И при мен стана след редица от стресове, да лечението е дълго, но не е невъзможно. С дървени философи, който разбират от всичко е пълно в интернет, така че това, че някой който хал хабер си няма как се чувстваш може от девет кладенеца вода да ти донесе какво не ти достига в мозъка, колко си зле, колко си непълноценна, и как ако не отидеш да ти вземат парите психиятрите в един момент напълно ще откачиш! ООООО да да знам!

# 14
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 615
Диагонозата ми е поставена, защото лекарствата, които пия струват 260 лв. на месец и за да мога да ги вземам по Здр. каса, трябвало да се пише "Рецидиварща депресия".

Скъпа, не мисля, че имам грешна диагноза.
Пожелавам ти никога да не изпадаш в подобна на моята ситуация.
Има доста хора, които по една или друга причина страдат от тревожно разстройство, депресия, паническо разстройство и т.н.
Просто търся подкрепа от хора с подобен на моя проблем.

Не си ли противоречат двата постинга?
Просто не е ясно дали страдаш от "Рецидивиращо депресивно разстройство", което със сигурност е различно от паническо разстройство.

fanta, това, че в твоят случай терапията и средствата, които са ти помогнали, са други, също не ти дава право да конкретизираш за депресията като цяло.
Ясно е, че има некадърни и недобросъвестни психолози и психиатри, но това, че си била пациент, не те прави и тебе специалист. 

Общи условия

Активация на акаунт