Загреб, Залцбург, Мюнхен, Виена, Будапеща с кола

  • 8 242
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 227
Здравейте Simple Smile

По Великден - Гергьовден мислим да направим екскурзия с нашата си кола по маршрута: София - Загреб - Залцбург - Мюнхен - Виена - Будапеща - София
Ето го и нашия план:

26.04 /събота/ - 777 км. (8,5 часа)
Тръгване рано сутринта (нощта) от София. Настаняване в Загреб.

27.04 /неделя/
Загреб
Нощувки 26->27, 27->28.

28.04 /понеделник/ - 420 км. (4,5 часа)
Отпътуване към Залцбург рано сутринта.
Почивка в центъра на Любляна - ако имаме време разходка из центъра.
Настаняване в Залцбург.
Разаходка.
Нощувка 28->29.

29.04 /вторник/ - 145 км. (1,5 часа)
Залцбург
Отпътуване към Мюнхен следобед, настаняване.

30.04-1.05 /сряда, четвъртък/
Мюнхен и околности
1 ден Мюнхен, 1 ден Нойшванщайн.
Нощувки 29->30, 30 ->1, 1 ->2

1.05 /четвъртък/ - 411 км. (4,5 часа)
Отпътуване към Виена следобед.
Настаняване. Разходка из центъра.

2 – 4.05 /събота, неделя/
Виена
1 ден Шонбрун + разходка из центъра.
1 ден Пратера + разходка
1 ден Белведере + разни
Нощувки 2 ->3, 3->4, 4->5

5.05 /понеделник/ - 250 км. (2,5 часа)
Отпътуване към Будапеща.
Настаняване. Разходка из центъра.

6.05 /вторник/ - 757 км. (8,5 часа)
Будапеща - София

Пътуването ще е с двете деца (бихме оставили бебето с удоволствие, но го взимам заради кърменето, няма как). Маршрутите съм ги направила чрез Мишелин (www.viamichelin.com). Досега винаги сме пътували чрез него с кола - дава най - рационалните маршрути, освен това прави оценки на времето за пътуване и на разходите, които са много верни  Wink

Има едно нещо, което доста ме притеснява, обаче: ситуацията в съседна Сърбия, страх ме е да не стане военно положението Sad В такъв случай ще трябва да пътуваме през Румъния, което (от София) много удължава и усложнява нещата... Дано се успокоят съседите  Praynig

Имам и въпрос, свързан с колата - освен зелена карта, друго трябва ли ни за пъруването?
Подробността е, че тя е лизингова, т.е. не е наша реално, а на лизинговата компания...

Колкото до местата, които да посетим, избрах си от тук във форума и от разни други места. Разпределих дните по горния начин, като много се колебах дали Мюнхен и Виена да са 3 - 3 нощувки или 2 - 4  newsm78 В крайна сметка ги оставих 2 - 4. Ще споделя подробния план, по - късно, че бебето реве Simple Smile
Будапеща сме я оставили само спирка, понеже и двамата сме били там надълго и нашироко. Аз съм била във Виена, но само за два дни и то през март месец - затова сега тя е в центъра на екскурзийката.

Хотелите още са в процес на уточняване. Работим с агенция, с която винаги сме пътували, разчитам на тях. Разходите за хотели ще бъдат около 1000 - 1100 евро.
Разходите за път според Мишелин са към 450 евро, слагам още 150 разни лутания и градски карания, стават около 600.

Освен, че споделям маршрута, приемам всякакви идеи и съвети  Hug

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 10:11 от rally

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
rally - страшна си, евалла!

За колата... трябва да проверите, дали в някоя държава няма да искат пълномощното (необходимо е, освен Зелената карта) да е заверено в съответното консулство. Че дори и преведено и заверено го искат някъде.

И ако положението в Сръбско се влоши, ще си гледате хууууубавко Будапеща, на път ви е.
Желая ти късмет и попътен вятър.
Много интересна тема.   bouquet

# 2
  • Мнения: 836
Страхотен маршрут  Peace
Една идея от мен - ако можете, отделете половин ден от престоя си в Хърватска и отидете до гр. Задар. Намира се на 2 часа път от Загреб, ще останете доволни. Има много повече забележителности от столицата и е с невероятна атмосфера.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 10:15 от Silvy A

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Залцбург е малък град, но много красив. качете се на крепостта горе, има няколко муzея вътре.

разгледайте градината на двореца, по поречието на реката има пазар за етно-нещица. има жестоки неща.

Мюнxен не го харесвам, ходила сам на ТВ кула, олимпийското градче (там паркирахме евтино, за 3 Е на ден и после с градския транспорт обикаляхме), Арена, в центъра има пак една кула, от която се вожда целия град.
има хубав парк в центъра...
Rock кафе, срещу него най-старата кръчма на Мюнxен, ама забравих как се казва...
Victualiamarkt - най-стария пазар в града (май... newsm78)

# 4
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Чудесен маршрут си избрала. Била съм единствено във Виена 2 пъти. Веднъж около Коледа и веднъж месец Юли.
Страшно ми хареса. За Шонбрун наистина ще ти трябва 1 ден за да го разгледаш. Там се намира и Зоологичската им градина - огромна е. Може би няма да ти остане време за разходка из центъра през този ден. Продават се някакви карти, с които може да разгледаш няколко забележителности из Виена на много по-ниска цена, отколкото ако си купуваш навсякъде билет. Провери си. Белведере се разглежда много по-бързо. Непременно посети паметника на Моцарт и златния паметник на Щраус, църквата "Св.Стефан".
А за Пратера - няма какво да разказвам - не пропускай Виенското колело, гледката е супер - цяла Виена.
По центъра задължително мини по "Мария Хилфер Щрасе".

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
След като ще ходите до Мюнхен защо не отскочите и до Инсбрук? Определено има какво да се види там.
Наистина ли Виамишелин правят точна оценка на разходите? Аз планувах да ходим с кола до Австврия и показах на мъжа ми въпросният сайт, но той каза, че е невъзможно да се предвидят пътните разходи (и си взехме самолетни билети)- особено ако се минава през Сърбия Thinking

# 6
  • В офиса
  • Мнения: 3 996
Рали, страхотни съвпадения - за много подобен маршрут и ние си мислим. И ние за тази пролет, с бебе и с 5-годишно хлапе и с нашата кола. С малката разлика, че си мислехме да останем 1-2 дни в Словения.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 12:47 от Тинкърбел

# 7
на мен този марШрут ми се вижда малко гъз път да види  Grinning особено с децата
местата и градовете са много красиви, но аз съм против екскурзии в японски стил

# 8
  • Мнения: 282
           Минавала съм го много пъти този маршрут и моето впечатление е, че наистина много от времето си ще прекарате в колата и няма имате време да разгледате почти нищо от градовете, през които ще минавате. Мое мнение е, че трябва да се посещават по-малко места, но за повече дни. Примерно този път се насочете към Виена и Залцбург, Германия оставете за някое следващо пътуване, когато само ще минете през Виена. Една седмица е много малко време за да се разгледат всички тези места. Имай впредвид, че с малки деца се пътува значително по-бавно, по-често се налага да спирате и т.н.
           Това, че е лизингова колата няма никакъв проблем. Ние преди седмица  се върнахме от пътуване до Париж като минахме през Будапеща и Виена. На границата искат само талона на колата и Зелената карта. Ние носихме пълномощно от лизингодателя, че с колата може да се пътува в чужбина, но никой не го потърси и все пак добре е да имате такова пълномощно, защото ако се случи инцидент правят проблем със застраховката.
            Сръбските митничари много старателно проверяват дали зелената карта важи за Сърбия. Самото пътуване през Сърбия не е опасно, минавала съм по магистралата през Белград за Будапеща и в размирно време, никога не е имало някакви инциденти. Отказали са ги вече да взимат рушвети и нито катаджиите, нито митничарите те притесняват, ако не нарушаваш правилата.
           Магистралата в Сърбия е платена, към 27 евро излиза, ако плащаш с евро, малко по-евтино е ако плащаш с карта. В по-големите бензиностанции приемат плащане в евро, но е много по-добре да ползвате карта, защото курса е много неизгоден.
          За Унгария и Австрия се плаща винетка - и в двете страни е около 7-8 евро, но едната важи седмица, а другата 3 дни /не си спомням точко коя коя беше/.
           В Унгария също по големите бензиностанции може да се плаща с карта /аз ползвах Виза електрон/ или направо в евро.
           Относно хотелите, никога не правя предварителни резервации, за да мога да променям маршрута, ако се наложи, свободни места се намират винаги.
           Залцбург е разкошен град, струва ми се малко е пренебрегнат в така планирания маршрут.
           
         

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз сега разгледах маршрута подробно. Честно казано малко абсурдно ми се вижда с малко дете и бебе. Тези часове са изчислени при средна скорост около 100 км. (тук-там и повече!) без спиране за почивка. Много път е това... Със самолет на нискобюджетна авиокомпания няма да ви излезе по-скъпо, но ще спестите няколко дена, прекарани в колата. Няма да посетите всички тези градове, но вие и сега през някои ще минете почти транзит (за 1-2 дена какво може да се види?).

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
абе има си преимущества и с кола да се пътува.
Но с децата е малко по-бавно и сложно, така си е.


Ние преди седмица  се върнахме от пътуване до Париж като минахме през Будапеща и Виена.

Много интересно. Би ли разказала, ако авторката   bouquet на темата няма нищо против?  Rolling Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 1 227
Благодаря ви на всички за споделените мнения   bouquet

На път съм да се откажа Sad
И тук, и познати казват, че е лудост... А бабите като чуха, подскочиха и двете. Замислихме се, че може би не сме прави ... Съседът работи в Сърбия, пътува всяка седмица, каза, че ситуацията хич не отива на добре - препоръча пътуване през Румъния Sad
Още малко ще помислим де...

Иначе без деца сме пътували много из Европата - тези километри не ни се струват чак толкова много. Все пак има престои по 1 - 2 - 3 - 4 дни.
За времето - ами аз съм била във Виена един уикенд и успяхме да я разгледаме горе - долу цялата, хем един почти цял ден отиде в Шонбрун. Е, в музеи не сме ходили. Затова и се връщам де  Simple Smile

Рени, Мишелин дава относително точни разходи Simple Smile Зависи какво и как караш... Там оценяват за бензинова кола под наем от икономичния клас (малка, тип рено клио, форд фокус) при цена на бензина 1.20 - 1.50 евро.

Сега гледам нискобюджетните до Виена или Амстердам, Барселона, Париж  newsm78 Илиза около 600-800 евро за четиримата. Само дето така сме вързани с градския транспорт на един град, евентуално кола под наем, което оскъпява доста...
Абе, с личната кола си е друго... ох, ще мислим още.

Шани, нямам нищо против разказ за пътуването от Париж дотук, разбира се  Simple Smile

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ние ще пътуваме 4-ма другият месец до Виена за 315 евро отиване и връщане, като не използвахме най-евтиният вариант на Скай Юръп.
Отказахме се с кола, защото разходите не могат да се придвидят (мъжа ми е отнесъл много глоби в Сърбия и Австрия- спират колата и се чудят за какво да се заядат; колата може да се повреди...). Другият проблем е с паркирането в големите градове. Ние дори да бяхме отишли с колата, пак щяхме да ползваме градския транспорт. Иначе нашата кола е много икономична.
За Виена искам да ти кажа, че за 5 седмици пак не успях да видя всичко. Отивам за 3-ти път, защото все има какво още да се види.
В Сърбия не бих си помислила да ходя сега, камо ли с деца.
Не те разубеждавам, а пиша минусите, които се сещам за да си направите добре сметката.

# 13
  • Мнения: 282
Рени, това с проблемите с полицаите в Събия вече е минало, явно доста отдавна не сте ходили нататък. Наистина има доста полицаи по пътищата, но в момента спират само ако наистина си в нарушение - например има един участък от българската граница до магистралата, където на места ограничението е 30 км - прав, широк път, няма много движение, но са сложили ограничение на скоростта. Караш ли с по-висока скорост непременно ще те спрат, но караш ли в рамките на допустимото не те удостояват дори с поглед.
За размирицете не знам до каква степен ще се развият и ще попречат на трафика, но съм минавала от там и на отиване и на връщане по време на предишните стъкновения - с нищо не пролича, че има такива.
За който се бои да минава през Сърбия, остава Румъния, но от там придвижването е значително по-бавно и уморително.

rally, идеята ви не е безумна, не твърдя, че е лудост, напълно реално изпълнима е, дори и с деца, но трябва да се преценят нещата така, че да не премине времето ви само в пътуване. Затова написах в предишния си пост, че е добре да се носочите само към една главна точка, а останалите да предвиждате, ако остане време. За хора, които нямат опит в пътуването с кола, идеята изглежда абсурдна, но не е така. И ние като тръгнахме за Париж без резервации и без да знаем френски, 99% от близките и познатите ни казаха, че изобщо няма да се справим.

Шани, ние сме от хората, които пътуват с кола в чужбина всяка година. Привърженици сме на свободното пътуване, без ограничение с разписание, резервации, съобразяване с други хора и т.н. Решаваме, че искаме да отидем до определено място, палим колата и тръгваме. Разбира се, предварително се зареждаме с информация от Интернет. Сега бяхме си избрали Париж. Маршрута беше София - Белград - Будапеща - Виена - Нюрнберг - Люксембург - Париж.  Понеже всички градове по пътя вече сме ги посещавали, целта ни беше да пристигнем в Париж възможно най-бързо затова до Германия карахме без да спираме за нощувки, като двамата се сменяхме в шофирането. За 26 часа стигнахме до границата Германия - Люксембург. Самият Люксембург не ни беше цел, а минахме от там, защото най-бързо се стига до стария път за Париж. Целта беше да не ползваме платената магистрала във Франция, която щеше да ни струва около 60 евро в едната посока. Пътят е стар, но идеално поддържан, много живописен и почти няма движение по него.  Това се 400 километра, които се минават за около 6-7 часа, защото има ограничение на скоростта.
В момента, в който влязохме в Париж започнахме да се оглеждаме до паркинг с метро станция. На такъв паркинг може да оставиш колата си до 2 часа и половина безплатно. Имахме информация, че около метро станциите обикновено има нискобюджетни хотели от типа Ибис, Етап и подобни. Много лесно открихме такъв паркинг, насочващи табели имаше навсякъде, оставихме колата там и излязохме да се огледаме за хотел - имаше цели 7 хотела от най-различни категории. Най-евтин беше този на Етап - 60 евро на вечер и 10 евро за колата.  Идеята беше да намерим хотел с паркинг, за да нямаме грижа за колата, защото на обществените паркинги таксата за 24 часа е 25 евро. Хотелът е съвсем обикновен, цената е за стая без значение колко човека ще я ползват, спокойно може да се побере семейство с две деца. Чисто е, чаршафите ги сменят всеки ден, всеки ден чистят, има баня и тоалетна в стаята, малко тесничко е, но нас това ни устройваше, защото се прибирахме само да спим.
От тук нататък разглеждането на града е лесно, до хотела е метростанцията и за 15-20 минути стигаш до забележителностите.
С френския проблем няма, защото почти навсякъде говореха английски.






# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, като не използвахме най-евтиният вариант на Скай Юръп.

ако можеш, разясни, моля.
Веднъж, цял ден си играх с тоз скайюръп и 2 еднакви цени не ми даде.  Shocked Та не можах да му схвана цаката, заклевам се.

zarinka, много ми беше интересно. Благодаря ти   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт