Козуначна тема 2008

  • 89 218
  • 714
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Благодаря ти Нещо бяло.За пръв път тази година съм решила да направя домашен козунак,но през деня нямам много време ,та затова този вариант ме устройва.Дано да се получи.

# 61
  • Мнения: 7 091
Копирам ги инструкциите тук, рецептата, която ползвам аз е на Скарлет О"хара.
Предварително казвам, че " инструкциите" са си мои( след голямо проучване стигнах до изводите точно как трябва да се замеси, за да не се развали първият козунак ), не са на Скарлет, така че си поемам пълна отговорност за написаното  Laughing
Рецептата по принцип е за месене на ръка, аз просто бях с огромен корем като правих първите козунаци и за това пробвах в машината.
Рецептата е:
1 кг брашно
1 щипка сол
6 яйца
300 гр захар
250 гр топло мляко
250 гр топено масло ( аз правя равни части масло и олио)
4 ч.л. суха мая
лимонова кора

Много е важно всички продукти да са на стайна температура( с изключение на млякото, което трябва да е затоплено). Идеята за половин масло-половин олио я прочетох в друг форум от майстор хлебар( вече не си спомням какво беше обяснението му, но определено има разлика в козунака, пробвала съм и двата варианта).
Аз разбивам яйцата със захарта като за кекс. В затопленото мляко размивам маята за хляб и оставям да втаса. Добавям в яйцата солта, втасалата мая с млякото и накрая брашното. Това е за машина за хляб, но по същия начин ще е и ако се прави на ръка. Маслото се добавя за размесване на тестото след брашното! Ако се меси в машина за хляб пускате поне 3 пъти на предпрограма за месене преди да пуснете на пълната за тесто. Колкото повече се меси ( независимо на ръка или в машина) , толкова по-добре става.  Ако месите на ръка- добавете лимонената кора преди брашното, ако месите в машина, заедно с маслото след брашното.
След измесването се оставя да втаса.
Аз лично накисвам стафидите в коняк от предната вечер. Преди да ги сложа ги изваждам на хартия да се попие излишното и леко овалвам в брашно ( или какао).
Има много варианти за плънки, Джемма беше дала козуначен кранч , пробвах и него да направя и се получи много хубаво.
Моя любим е с плънка от какао, захар, стафиди. ( пиша рецептата точно за този на снимката, аз правя много различни варианти)
След втасване разделяме тестото на 3 топки ( ще го плетем на обикновена плитка, но ако правите в правоъгълна тава може на 4-5-6 и т.н.), разточваме всяка от тях на правоъгълна кора, посипваме ( моята рецепта) със сухи захар и какао, както и стафидите. Завиваме на руло и оставяме настрана. Следващата топка по същия начин ( аз понякога правя трите топки с различна плънка, става много интересно при нарязването). Сплитаме на обикновена плитка и слагаме в намазнена кръгла тава ( аз слагам във форма за кекс, защото тук толкова малка тава нямам кръгла. Оставя се да втаса докато козунака удвои размера си. След като втаса се намазва с белтък отгоре, поръсва се със захар, бадеми, стафиди, сусам, каквото предпочитате.
Слага се в леко загрята фурна ( когато бързам дори съм втасвала козунак във фурната, слага се на най-ниската температура), и постепенно се пече до 200 градуса. Отгоре се слага парче фолио защото козунака може много да се надуе и да ви загори( не се завиват краищата на фолиото!! просто се слага хартията да легне в/у козунака).
Първите 20 мин НЕ СЕ ОТВАРЯ ФУРНАТА! Пече се средно 40-45 мин, зависи от големината на тавата и т.н.
От тази доза, която съм дала излизат 1 голям козунак във формата за кекс и 2 малки във форми за козунак.
След като се изпече се изважда веднага от тавата. Покрива се с парче плат и се оставя да изстине. Не се реже преди да е изстинало!!Особено ако е кранч или руло със сладко!

Аз правя тези видове:
- обикновен
-обикновен с канела
-с плънка от какао, захар, стафиди
-руло с 2 вида сладко и смлени орехи
-кранч със сладко от портокалови кори
-с шоколад
-със сушени плодове(сушени кайсии, фурми, портокалови кори, стафиди, смокини)

Може и да пропускам някой, ама това се сещам засега.  Peace

# 62
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Страхотна тема! Grinning

Аз правя козунаци целогодишно; Дени и татко му много ги обичат за закуска. Всичко слагам в машината, не се занимавам да меся, само слагам да втасат и оплитам. Стават страхотни, дори не съм и мечтала, че мога да направя такова нещо. Мислех, че само майстор-сладкари могат да правят козунак. ooooh!
Едно нещо обаче ме гложди непрекъснато - искам като се изпече отгоре да е лъскав като купешките, а никога не става така. Има ли тънкост някаква? Досега съм мазала с жълтък, с жълтък+олио, и с жълтък+прясно мляко (тук бях чела тези препоръки). Обаче пак не става. Видях, че Тандури маже с белтък, следващия така ще го направя, че да видим. Wink

Идеята за малките козуначета е супер, за различните плънки също. Мерси много. Hug

Сетих се да питам още нещо - може ли да накисна стафидите в Бейлис? У нас алкохол по принцип няма, това е останало от някое празнуване. Или трябва задължително коняк или ром?

# 63
  • Мнения: 7 091
Сетих се да питам още нещо - може ли да накисна стафидите в Бейлис? У нас алкохол по принцип няма, това е останало от някое празнуване. Или трябва задължително коняк или ром?

Мисля че ще стане, но може би няма да е толкова силен аромата  Peace

# 64
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Чаках темата с нетърпение . Благодаря   bouquet
Тази година смятам и кифличките да спретна . А за центрофугата - ще пробвам  Laughing ( че съм слаба в ръцете )

# 65
  • София
  • Мнения: 2 671
Хм, от 1 ч. тестото не е мръднало - правих по рецептата на Тандури, месих до появата на мехурчета и блъсках 100 пъти, после го сложих да втасва на топло в омазнена купа, ама - нъц  Sad

# 66
  • Мнения: 937
Толкова много рецепти си копирах и аз ще правя репетиция и ще кажа - още се чудя за центрофугата дали да рискувам че и аз съм слаба в ръцете...
Страхотни сте!
Руми дано се получи нещо да споделиш!  Praynig

# 67
  • Мнения: 1 117
Руми и при мен бавно втасва тестото SadМиналата година го чаках сигурно 2 часа , ако не и повече newsm78, но да си призная в стаята беше около 22 градуса.
Баба ми преди работеше в една закусвалня и тя ми е казвала , че в помещението в , което се меси козунака и втасва трябва да е голяма жега Simple Smile Ама аз не трайвам да ми е хипер топло Wink
А и било хубаво тестото да си втасва така от само сбе си , а не като се слага в затоплени печки и т.н

# 68
  • София
  • Мнения: 2 671
Ами да ви кажа в крайна сметка се понадигнаха... опекоха се добре, не станаха глетави, но не са и на конци, а от плитките и спомен няма  Crazy

иначе в стаята ми определено беше топло, не мисля, че е от това. ..
Аз смесих всичко без мазнината и почнах да меся, топейки ръце в нея. В началото всичко беше ок, но по едно време взе да лепне, слагах още мазнина и в крайна сметка като видях някакви мехурчета, реших, че стига съм го месила... а и то вече беше доста мазно  Confused обърках нещо, ама кое...

Питах свеки да даде акъл, тя каза, че най-вероятно брашното ми е малко и че олиото, с което бях намазала купата за втасване е дошло повече и е позатруднило втасването... тя твърди, че ако бях използвала стопена мас за самото месене, е щяло да стане най-добре... ама като гледам почти никой не използва мас, а какви хубави козунаци правите!

Galushana, центрофугата май се използва вместо биенето, което да ти кажа, не е чак толкова трудно, даже ми беше много приятно, а Мъника си умря да се хили и да ме имитира през цялото време, докато блъсках тестото Simple Smile

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 15:04 от Rumya

# 69
  • Мнения: 101
Привет и от мен newsm53
Никога досега  не съм  правила козунаци .Така като ви чета рецептите направо ми замирисва на козуначе,та ще взема да се пробвам да направя пък да видим.
Една позната ми сподели,че поради липса на машина за хляб,използва пералнята(замесва си тестото опакова го добре в няколко найлонови пликчета и го мушка в  пералнята на центрофуга) newsm62
Няма  начин  запалих  и ще пробвам какво ще стане.
Има толкова много рецепти ,че още не мога да се спра на някоя. #Crazy

# 70
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Rumya, няколко години поред съм правила козунаци по рецепта в която мазнината е олио + мас.
рецептата я имам от бабата на моя приятелка и си спомням, че тя ми е казвала, че най-хубавите козунаци стават с мазнина от равно количество мас и олио  Peace ще пусна тук рецептата, може на някой да му хареса  Laughing

продукти: 1кг брашно (пресято 3 пъти, важно е да се насити с кислород), 5 яйца, 250-300гр мазнина (равни части мас и олио), 300-350гр захар, 250-300 мляко, настъргана лимонова кора, малко повече от кибритена кутийка мая (която се разтваря да шупне в малко пр.мляко, солчица, брашно, захарчица).

разбивам яйцата. в млякото слагам захарта, да се стопи (да не е много горещо) и мазнината също да не е много гореща.
в кладенчето – малко яйца, малко мляко, малко мазнина (редуват се) и маята, настърганата лимонова кора и замесвам. задължително бия 100 пъти (миналата година използвах центрофугата)  Mr. Green
Тестото се слага на топло място да втаса (около 1 ½ час). след това се оплита и пак да втаса (около 30 минути). намазва се с жълтък и после захар.
пече се 35-40 минути в умерена фурна 180-200˚С. ако пускам вентилатор на по ниски градуси се пече  Peace


тези козунаци са по горната рецепта

при теб не съм сигурна какво се е объркало, не съм чак такъв спец... може би брашното ти е било малко  newsm78


Една позната ми сподели,че поради липса на машина за хляб,използва пералнята(замесва си тестото опакова го добре в няколко найлонови пликчета и го мушка в  пералнята на центрофуга) newsm62

petia1986, по-напред в темата съм писала, за да не стават провали с центрофугата, задължителното тестото се слага в няколко много здрави плика, всеки един завързан на възал, по възможност изкаран въздуха от тях и центрофугата да не е най-силната  Peace

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 16:55 от blueeye®

# 71
  • Мнения: 526
Миналата година с майка ми и сестра ми правихме кооперативно козунаци. Времето беше сравнителон топло и хубаво бухнаха. Сега незнам как ще е времето, пък и мускулната треска от месенето си беше гадна  Laughing. Но на мъжо ще му се прияде домашно омесен и опечен козунак. Така ще запретна ръкави и ще меся.
Към публикувалите снимките си: направили сте цели произведения на изскуството!   bouquet Чудесни са!

# 72
  • Мнения: 1 122
Rumya и на мен така ми е ставало, а тестото твърдо ли ти беше? При мен причината беше в повече брашно. Ще видим тази година какво ще стане newsm78
Аз го правя с мас и олио.

blueeye а мазнината цялата вътре ли се слага или се доомесва с нея? newsm78

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 17:17 от stasi76

# 73
  • София
  • Мнения: 2 671
stasi76, изобщо не беше твърдо, дори обратното - прекалено меко и мазно ми стана  Sad

А и за лимонената кора да питам - аз остъргвам с най-финото на рендето само зеста, защото другото горчи, нали? - та не се усещаше особено... може да пробвам с есенция другия път  newsm78

# 74
  • Мнения: 7 091
Ей от 1 час се опитвам да постна! #Cussing out

Румя, как мери брашното? Първо пресява и после мери или първо мери и после пресява? Аз винаги първо меря, после пресявам. Има разлика в грамажа. Освен това задължително се мери брашното с кантарче, защото с мерителната чаша има разлика, от опит го казвам.
Има и нещо друго, собствената ми майка в БГ като прави по тази рецепта първите и козунаци не станаха на нищо и направо ги хвърли ( да не казвам после на какво ме направи, че грешна рецепта съм и дала  Laughing Laughing, каквато е пиперлия), но се оказа, че е било проблем със самото брашно. Смени марката и станаха страхотни.

Това ми идва като идея на първо четене защо може да не са станали. Гарантирам, че с рецептата всичко е ОК, правя по нея вече толкова пъти и никога не бих си позволила да подведа някого за такова нещо.
Да не би нещо да не е било на стайна температура от продуктите?

Ако е било меко и мазно, най-вероятно не е измесено достатъчно с мазнината. Трябва да се меси МНОГО, за да попие абсолютно мазината.
Дай повече подробности, за да видим къде може да е проблема Peace

Общи условия

Активация на акаунт