Отговори
# 15
  • sofia
  • Мнения: 249
НЕ
като оставим настрана ремнтите които се правят всяка година-дори и 4асти4ни,забравяте 4е в градините се прави и  основно по4истване-изпиране на абсолятно вси4ко-килими,4аршафи,одеала и даже дwшеци като сложим и по4истването на всяко креват4е,стол4е,вилица,лъжица и т.н. предпо4итам детето ми да ходи в подновена и из4истена градина,а не да диша праха и мърсотията докато това се прави.не се изразих много ясно надявам се 4е някой ме разбра.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 219
Не знам колко ремонитрат и почистват в другите неработещи през лятото градини.
Знам как е в предишната ни градина.
Когато не работи-не работи. Заключена е. Няма жив човек. Никой не пипва нищо. Не се ремонтира. Не се чисти. Нищо.

Дори и да приемем, че през лятото е времето за генералното почистване, то надали трае 2 месеца.

# 17
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз съм за, във всяка градина да има дежурна група за лятото, а не в една градина за целият район. И не е вярно, че всяка година се ремонтира нещо в градината, понякога просто си стои заключено. Лелките да си ползват отпуските, но и те като във всяка нормална фирма да се редуват, защо трябва всички да са накуп август месец?
А това, че няма деца за сборни групи също не е вярно, просто родителите са подложени на тормоз да си търсят начин да гледат децата вкъщи.

# 18
  • София
  • Мнения: 15 219
А замисляли сте се защо се получава така. Този персонал на тези детски градини има полагаем отпуск, който трябва да ползва в рамките на годината. При нас не се получава така, защото има възможност някой да замества, но в София сигурно няма желаещи.
За да искате подобно нещо, трябва да сте сигурни, че ще има кой да работи лятото, или може би искате да няма отпуски...

Лиляна, знам, че си учител и вероятно това, което ще напиша, няма да ти хареса.
Съгласно КТ платеният годишен отпуск е най-малко 20 дни. Това е долната граница. Доколкото знам, учителките в детската градина имат платен годишен отпуск 54 дни, които, обаче, са договорени в колективния им трудов договор.
Т.е. този отпуск не им се полага императивно по закон.
Когато някой договаря такива отпуски трябва да съобрази, че повечето родители, чиито деца ходят на градина, нямат отпуските на учителките.
А и кой казва, че тези отпуски трябва да се вземат ударно през лятото. Има цяла година.
Миналата година майката на едно приятелче на Иво ми казваше, че едната от госпожите на детето му си взела отпуск 2 седмици, защото й се родило внуче. Веднага са назначили заместник-пенсионирана учителка, която навремето е работила в същата градина. Винаги има решение, трябва само да има желание някой да се занимава с въпросите за отпуските на учителките. Да се затвори градината е най-лесното, но не е най-оправданото.
Надали в София няма желаещи да работят в детските градини. Все пак, СУ всяка година бълва нови кадри. Чак пък никой от тях да не иска да работи по специалността-никак не ми се вярва.
Миналата година едната от учителките на Иво се разболя през януари от такова заболяване, за което от самото начало се знаеше, че поне година няма да се възстанови и няма да бъде в състояние да ходи на работа. Между другото-още не е се е върнала. Трябваше от самото начало да назначат заместник, който да поеме групата заедно с другата учителка. Не го направиха. Вместо това всички останали учителки в градината се въртяха и заместваха в нашата група. Груба аритметика-8 групи х 2 госпожи + госпожата по музика-нашата титулярна госпожа=16 учителки, които заместваха в първа група. Познайте какво означаваше това за деца от първа група. Няколко пъти се опитвахме да кажем, че това е неприемлива ситуация, че трябва да се назначи заместник; отговорът беше: "Ние-колективът, взехме решение да заместваме колежката. Защото за всеки ден заместване получаваме по 6 лева над заплатата, а ако се назначи друг човек, на него ще му се плаща пълна заплата." Аз лично зяпвах от недоумение с какви очи ми се казва това.

Сегашната ни градина работи всяко лято. Не е дежурна градина за квартала. Просто през цялото лято има сборна група. Значи директорката е намерила начин хем градината да работи, хем отпуските да вървят. Но тя иска да намери решение. За разлика от други.

Всичко е въпрос на организация и на желание някой да я създаде.
Някои директорки са си на мястото, а други-не са.

# 19
  • Мнения: 339
Свекърва ми работи в детска градина. От нея знам, че почти сигурно от тази година детските градини вече ще работят без прекъсване. Естествено е, да се среща много голяма съпротива- както са свикнали на 2-3 месеца платена отпуска, хоп-изведнъж на работа цяло лято  Shocked
Аргументите по-горе за ремонтите и почистването са страхотни, но нали ви е ясно, че през август персонала просто е в отпуска, градината е затворена и никой не прави ремонт или почистване! Освен това, дори и по регламент да е така, знам за много градини, които заради ремонт започват по-късно-например края на септември или в градината на свекърва ми правиха ремонт на единия етаж преди 2 седмици-просто бяха разместили децата и лелките хвърчаха с парцалите цял ден след майсторите. Та ремонта си е ремонт, отпуската-отпуска, и съм сигурна, че приемат ли го официално градините да не прекъсват работа-и през лятото ще са пълни, и то не със сборни групи.
Напълно подкрепям, хубаво ще е да се даде 1 тласък на това дето са започнали да го мислят в Общината, че иначе не се знае кога ще успеят сами да го измислят.  Peace

# 20
  • Мнения: 1 172
А колко въобще си пускат децата в сборна група? Защото в нашата градина съм от единиците, които си пращат детето без притеснение дори и в сборна група, дори и когато в тези дни мога да си го гледам у нас. Масово НЕ желаят и НЕ си водят децата в дни, когато в градината има 1-2 сборни групи. Например, покрай Коледа и след Нова Година, съботите, в които се отработва и т.н. Мненията във форума също не са в полза на сборните групи. Защо тогава искате във всяка градина да има сборна група? Колко са тези, които не си водят децата в сборни групи в други градини, но биха си ги водили в сборни групи в тяхната градина? Мисля, че това са хората, които най-вече трябва да подкрепят искането.


# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Аз си водя децата/детето  /че голямата вече е в училище/  в сборна група! И в друга ДГ, ако трябва!
Не знам как се справят тези, чийто деца не посещават сборните. newsm78 Или майката не работи, или си "хвърлят" децата цяло лято на някоя баба.
Но, първо - никой не е длъжен, визирам бабите, да ти гледа детето няколко месеца, второ - и да се съгласи - колко са тия родители, които биха си оставили децата примерно в друг град или село, далече, за няколко месеца, без да ги виждат? И нормално ли е цяло лято и ваканциите детето да бъде далече от семейството си?  Thinking
И нормално ли е ваканцията на ДГ да започва от началото на юни и да продължава до края на септември? Става въпрос за Пловдив...Че кой в тази държава почива по четири месеца в годината?

На всяка ваканция имам разправии в нашата ДГ, заплашвам ги даже, ако трябва, и накрая ми взимат детето. Ама защо трябва преди това да ми вдигнат кръвното?
Освен лятото, те имат и 20 дни коледна ваканция и великденска и пролетна...
И за всяка ваканция има сборна група, има списъци, има убеждаване и заплахи да не си пускаме децата в сборната. Та как ще преценят колко от тия деца са крайно нуждаещи - ДГ е със 270 деца, а сборната група с 35...Това ако е нормално, здраве му кажи...

# 22
  • Мнения: 9 990
Да, подкрепям идеята.За щастие в сегашната градина на голямата се бачка-няма 5-6.Миналите години, за да е на чистичко, дето някой спомена по-горе-детето бачкаше наравно с мен.Лятото.Заработваше детето за сладолед.Защото нямаше сборни групи.Не 1 месец , а почти 3 месеца.Не смятам, че е супер подходящо за дете на 2-3-4 години да работи денем наравно с майка си, защото градината му не работи.Апропо-моят отпуск платен годишен е 20 дена.Никъде почти, да не говорим за частните фирми тези дни не се дават на куп.Маскимум ти дават до 2 седмици.В старата ми работа шефовете ме пускаха за цял месец без проблем.Но аз съм по-скоро изключение, масово да отсъстваш месец, въпреки, че си ги имаш дните по КТ-не е допустимо.Можеш да си пускаш по седмица-две, през период от време.
После-за сборна група винаги може да има дежурен учител, или студент-педагог.Да не ми минават с номера, че няма кой.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Това за дежурния учител, по заместване, съм го предлагала в нашата ДГ. Какъв, мислите, беше отговорът от директорката?
Не било възможно, щото трябвало да се плаща заплата и на заместника, и на титуляра, който тогава ще бъде в отпуск.  Money

Подкрепям идеята, дано постигнете нещо!  Peace

# 24
  • Мнения: 7 386
Здравейте!Имам щастието да отглеждам едно прекрасно момиченце-Теодора,което вече е на 3 год. и 5 месеца.Както много семейства, така и моето обаче се бори с проблема на необяснимата за мен дълга почивка на всички ОДЗ и ЦДГ! Няма да ви занимавам с това, как се планират отпуските на всички баби и дядовци, за да може дъщеря ми да не посещава сборна група през лятото в друга детска градина,с други възпитатели и даже в друг квартал.За щастие миналата година нашата градина беше дежурна и успяхме да си починем.Това за което искам да ви разкажа е следното:Много дълго време се опитвах да се свържа с някоя държавна институция,която може да ми каже кой определя т.нар. почивка през август,защо всяка година родителите и децата са подложени на този стрес? Накрая се свързах с Отдел "Образование" в община "Искър"/аз  живея в ж.к.Дружба/,откъдето ми казаха, че Столична община определя коя градина ще е дежурна, че август е месец за ремонти.Аз попиатх дали всяка година тогава ремонтират нашата градина,при което тя не можа да ми отговори и се опта нещо да ме оплете и накрая с ядосан и доста възмутен тон ми каза, че няма да работят градините заради две или пет деца, защото било много скъпо.Аз я попитах-може ли всяка градина да си има своя сборна група, в която да ходят децата,а тя ми отговори , че няма смисъл,защото миналата година, когато са обявили коя ще бъде дежурната година и не са се събрали деца.Аз й каза, че няма да се съберат, защото самите деца не искат да ходят на чуждо място , а и родителите/както и аз/ няма да искат детето им да ходи при чужди лелки.Тя възмутено ми каза , че това в никакъв случай не може да стане!
В крайна сметка,не получих отговор на въпроса къде и с какъв документ е регламентирана почивката на детските учежюбни заведения през август и реших да се обадя на Столична община. Попаднах на много компетентна и мила служителка,която ми обясни всичко.Обобщавам: няма понятие "ваканция" за ОДЗ и ЦДГ/при което аз си глътнах граматиката/, Столична община не регламентира почивката, а всяка детска градина заявява плановете си за месец август на кмета на общината,там се обобщава информацията и се обявява пред Столична община коя ще е дежурната градина за района.Аз я попитах дали може всяга градина да си има сборна група, а тя ми отговори, че може/тогава съвсем загубих ума и дума! #Crazy/ и ми каза,че г-жа Фандъкова го е предлагала много пъти , но никой не е откликнал на предложението и ме посъветва да й напиша предложение.Аз благодарих за отделеното внимание и затворих телефона. Честно да ви кажа не знам какво почувствах-яд, че всеки те прави на малоумен и на глупак,тъй като не съм добре запозната с регламента за почивка на градините и те прехвърлят от телефон на телефон,или почувствах надежда, че има човек, който може да помогне!
Веднага написах на чернова писмо до г-жа Фандъкова,което смятам да изпратя в понеделник.
Написах всичко това, защото мисля, че родителите имаме право да отглеждаме децата си нормално и смятам,че всички трябва да се борим с каквото можем,за да го постигнем.Също така както са казали мъдрите хора"Една птичка пролет не прави!" искам да попитам дали бихте подкрепили сформирането на сборни  групи във всяка детска градина, а не само в една за всеки квартал?
Благодаря за отделеното внимание!
От опит мога да ти заявя ,че милата и компетентна служителка от общината те е изпързаляла най-добре.С любезен тон и обяснение те е пратила в пета глуха.От столична община всяка година искат график от районите коя градина кога ще почива .Някои градини се затварят за цялото лято и учителите,които нямат отпуск са принудени да работят в други градини или да взимат неплатен отпуск.Обикновено градините ,които работят цяло лято биват порицавани,че не са направили икономии и са харчили пари за готвачки и персонал по-многоброен от децата в градината.Мога сага да ти напиша за лицемерието на някои общински служители , но май...няма смисъл.Вие сте убедени,че персонала и директорите затварят градините. Mr. Green Като пишете и питате ...я задайте въпроса : редно ли е когато отсъства учител колегите му да гледат по 40 деца,защото НЯМА пари за заместници ./Не,че има желаещи за заместване./ Обещаха ви  и ...... ще видим какво ще изпълнят  Laughing

# 25
  • Мнения: 7 386

После-за сборна група винаги може да има дежурен учител, или студент-педагог.Да не ми минават с номера, че няма кой.
Току - що видях за студента-педагог и ще ти кажа ,че от нова година през ден съм с две групи след обяд защото желаещи - няма.Студентите - педагози ,които са на практика при мен работят за доста по-голяма заплата и до сега няма желаещ нито за заместване,нита за освободилото се постоянно място от 1.01. Дойде пак колежка на 50 и няколко си години.Това е истината и няма защо да я отричаме.

# 26
  • Мнения: 410
Прост терминът "сборна група" кара родителите да мислят варианти...
Кой иска дете, което аха аха се е адаптирало с градината, изведнъж да се окаже в група с деца спо година-2 по-големи, без собствените си учителки ( зная как синът ми гледа жално, когато установи, че госпожата е замествана от друга...)

просто трябва да си работят с по 20 дена годишна отпуска и това е!
В случая трябва да е нещо като пазарна политика...търсенето определя предлагането. Има тъсене - има редовни групи!
Могат да си направят 2 седмици ремонт и чистене ако искат по НГ, или 24 май, ако искат преди 15 септ. В тези периоди винаги има повече почивни дни и е лесно да се комбинира!

# 27
  • Мнения: 1 172
При нас списъци за сборни групи се правят само за лятото, когато се смесват деца от различни градини. През останалото време никой не ме изнудва да не си водя детето, защото ще са сборни групи.  И никой не ме пита предварително дали ще е там или няма да е там моето дете. На 2, 3 и 4 януари със сигурност бяха в сборни групи и никой не ме е гледал накриво, че си водя детето въпреки че точно за тези дни имам възможност да си го гледам у нас и не крия този факт. След като детето предпочита да е с връстници и градината работи, се съобразявам с неговото желание. Но там наистина има много малко деца. И затова не мога да определя колко от родителите биха си водили децата в сборни групи, дори и в същата градина. Затова и не мога да открия голяма разлика между сборни групи в 1 квартална градина, и по 1 сборна група във всяка градина.
Миналата година не пуснах детето в сборна група в другата градина, защото беше започнал градина съвсем скоро и защото имах по-добра алтернатива: да го пратя на почивки с бабите му и дядовците му за тези 4 седмици, както и да планирам нашата лятна почивка за същия период. Но и тогава никой не ме е убеждавал да го спирам, дори напротив - учителките му казваха, че се адаптира добре и няма да има проблеми в другата градина. Тази година не би ме притеснявало да го водя в която и да е градина, в сборна група.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Добре де , общините ли са виновни в крайна сметка? Нали направиха делигирани бюджети, всеки да си прави  сметката какво харчи.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де , общините ли са виновни в крайна сметка? Нали направиха делигирани бюджети, всеки да си прави  сметката какво харчи.
Точно с тези делегирани бюджети нямат възможност да плащат заплати на заместници. Дори за увеличение на заплатите на постоянния си персонал нямат пари. Голяма част от бюджета отива за отопление и ако вземат заместници лятото, може да се окажат без пари за зимния период.

Общи условия

Активация на акаунт